Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Bezpečné přepnutí ze sítě na ostrov a zpět, schémata, tipy, rady, návody
eman
Příspěvky: 1190
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od eman »

Zjišťuju, že asi nemám dostatek představivosti.
Takže tím přepínačem mám odpojovat PEN co mi jde do baráku z DS a místo něj připojit na ten zelený můstek N a PE z měniče? Jak to pak všechno uzemním?

Pánové, asi to už chápu. Dokonale mě zmátlo zapojení mého rozvaděče, kde kdysi elektrikář nic neřešil, neznačil a navíc hned na začátek pověsil chránič. Mezi horním zeleno-žlutým můstkem a dolním modrým by měla být tlustá modrá propojka a ne že je to propojené přes ten chránič. A tu modrou propojku bych měl přepínat.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Migel
Příspěvky: 1041
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od Migel »

Skus si to nakreslit,budes to mat jednoduchsie..
Nakresli si jak to mas teraz zapojene plus ktore spotrebice by si nechal na DS a ktore na FVE a hned budes vidiet kam ten prepinac/e dat.
Ja osobne mam TN-S a cez prepinace sieti som zapojil/prepinam aj N-ka (soban ma za toto asi nenavidi) ale samozrejme prepinace sieti su este pred chranicma a ked sa prepne prepinac sieti tak treba vyskusat chranice co su za danym prepinacom ci su funkcne!
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
eman
Příspěvky: 1190
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od eman »

Migele, jak vidíš na fotce, tak já to mám v rozvaděči všechno nabastlené na jednom můstku, takže jistit jednotlivé okruhy znamená předělat celý rozvaděč. A to ještě nevidíš ten chuchvalec drátů pod těmi jističi. Zatím to chápu tak, že musím vyhodit ten chránič, udělat pro něj extra N můstek pro chráněné zásuvky a mezi žlutý a modrý dát přepínanou propojku. To bych se na to ...
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Migel
Příspěvky: 1041
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od Migel »

Ja si myslym ze budes muset teda vymenit ten maly rozvadzac..
Chapem ze sa ti do toho nechce ale dost by ti to ulachcilo vela veci.Ja som to musel tiez tak spravit po vyse roku prevadzky mojej fve som nemal na vyber a menil som domovy rozvadzac.Poviem ti tak ze mi to vyriesilo viacej problemov ako napriklad umiestnenie prepinacov sieti,rozdelenie viacej okruhov a pridanim prudovych chranicov,atd..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
eman
Příspěvky: 1190
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od eman »

On ten rozvaděč je celkem velký, skoro polovina je prázdná, akorát je mělký, takže dráty vedou těsně za DIN lištou a jak to ten ocas tahal bez "ladu a skladu", tak zjistit kam co vede je očistec. Už jsem dříve uvažoval, že ho předělám, ale to si před něj sedneš a je ti fyzicky špatně, když to vidíš.. :D
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Migel
Příspěvky: 1041
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od Migel »

"ale to si před něj sedneš a je ti fyzicky špatně, když to vidíš.."
😅viem o com hovoris!Najtazsie sa do toho pustit,ale potom to uz ide samo..
Ked tam mas miesto tak by som nad tym ani nerozmyslal ked mas este polovicu rozvadzaca volnu..
Kable skusit tahat po jednej a druhej strane ked nieje miesto za listami.
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
eman
Příspěvky: 1190
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od eman »

Ahoj, chlapi předělal jsem domovní rozvaděč, zapojil přepínač sítí i s přepínáním N a zbývá mi pouze připojit střídače. Akorát mi není jasná jedna věc.
V rozkresu Victronu, je oddělené N z DS a výstup N ze střídače. Přepínačem sítí si zajistím, že buď bude aktivní N ze střídače nebo N z DS, ale nechápu, jak dosáhnu odděleného N u ACIN střídače a současném provozu domu na FVE.
Jako můžu dát do rozvaděče ještě jeden můstek a připojit ho na PEN, ale to bude mít stejný efekt, jako připojit tam rovnou modrý N vedoucí na ACIN u MP2.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Mex
Příspěvky: 567
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Manuální přepínání sítí co s ochraným vodičem?

Příspěvek od Mex »

A ty tam máš předtím nějaké proudové chrániče? Nebo proč chceš přepínat N?
N je potenciál země. Tedy to, co vede od distributora jako PEN a co máš asi doma připojené na zakopané zemnící tyče nebo pásy.
Tak co na té zemi chceš přepínat a proč?

Victron nemám a tak ani nevím co je v nějakém rozkresu.
Ale snažil bych se pochopit co a proč je to tam tak namalované (pokud to tak skutečně je).
Rozhodně zapojit hlavu a ne slepě věřit nějakém malůvce.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek