Balkonovka 2x505Wp

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
skybor
Příspěvky: 883
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 20

Re: Balkonovka 2x505Wp

Příspěvek od skybor »

Ukládá se více přes den a celých 24h jde do sítě povolených 600W/800W.
Tak teď tomu asi nerozumím vůbec. Proč by mělo jít do sítě 600/800W 24 hodin? Já předpokládal, že pokud je balkonovka s uložištěm, tak pro to aby dala třeba těch 150W z baterek do spotřeby a ne aby to cpala zpátky do sitě ???
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 1x MPPT EASun 8048 80A, 2x MPPT EASun 6048 60A, Li-Ion 3x 12s 156Ah (20,6 kWh/44V), APC Smart-UPS 5kVA, APC Smart-UPS 3kVA, SkyPowerBox LF 4810 1kVA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 411
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balkonovka 2x505Wp

Příspěvek od JirkaE »

Nevím proč, nechápu to také, většina lidí je přes den v práci a spotřeba domácnosti minimální.

PROTO píšu, že pro mě takové řešení nemá smysl a nechápu pro koho ano, pokud nemám doma například terária s non-stop ohřevem pro pavouky.

Přesto se takové řešení prodává a má v Německu zatím hranici 600W jinde už i 800W.

Pokud použiju sadu s mikroměničem 600W, tak jde do sítě 600W / 24h denně, ať je spotřeba domácnosti jakákoliv (pokud je baterie na noc plná což není problém s 1kWp)
Je to nejprodávanější SET.
Ale k čemu to je - NECHÁPU.

Na německém FV-foru se již lidi běžně nazývají SOBCI a EGOISTY pokud neposílají přebytek do sítě :wall: :wall:
A starší ostřílený uživatelé jim ani neporadí, nadávají a odvracejí se...

Jako kdyby nebylo úsporou pro celou společnost, přírodu a třeba i vypnutí uhelné elektrárny, když někdo sníží svou spotřebu například z 10kWh denně na 5kWh denně.

Ale jak už tady někdo jednou napsal, taky vnímám občas už i tady, že už je někdo skoro ,,trapnej" - když má panely ,,jen,, 2-3-4 kWp...
A nemá smysl používat 3-f měnič a 30kWh baterie... ::mute:: když pominu fakt, že na to ani většina lidí nemá prachy, že je to opravdu velká investice.
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
Soban
Příspěvky: 3734
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Balkonovka 2x505Wp

Příspěvek od Soban »

Tak ona ta balkonovka má smysl protože určitě nedává max výkon přes celý den a šetříš třeba na ledničce a pokud vyrobí víc tak ji dáš do sítě a pomáháš ekologii.

Ovšem to bys nesměl být v ČR kde za dodanou elektřinu zdarma ještě zaplatíš jako by jsi ji spotřeboval.

Takže tady jsou vlastně distributoři proti ekologii a hlavně se jí budou ohánět, ale to je na jiné povídání.....

Jinak balkonovku s baterkama neznám to už je pak hybrid a musíš tam mít čidlo aby jsi dobíjel baterky a dodával pouze přebytky a to už musíš mít povoleno.
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
unicast
Příspěvky: 1420
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balkonovka 2x505Wp

Příspěvek od unicast »

Tak balkonovka by klidně mohla být i plně ostrovní :)

JirkaE píše: sob pro 23, 2023 9:14 am Jako kdyby nebylo úsporou pro celou společnost, přírodu a třeba i vypnutí uhelné elektrárny, když někdo sníží svou spotřebu například z 10kWh denně na 5kWh denně.
No vždycky není. Ta uhelka stejně nejde úplně vypnout a provozovat jen sezónně, pořád poběží na nějaký minimální výkon jako záložní zdroj. Ona nenaběhne hned. Ale asi by bylo možné ty kotle v pohotovostním režimu vyhřívat místo uhlím odporovými dráty, krmenými právě z fotovoltaik :)

K tomu, aby bylo možné je definitivně vypínat, by byly nutné mnohem hlubší strukturální změny, jako přesné plánování značné části odběru, velká bateriová úložiště, další dvě velké přečerpávací vodní elektrárny, další posílení transevropských páteřních vedení atd.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 411
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balkonovka 2x505Wp

Příspěvek od JirkaE »

Soban píše: sob pro 23, 2023 11:16 am Tak ona ta balkonovka má smysl protože určitě nedává max výkon přes celý den a šetříš třeba na ledničce a pokud vyrobí víc tak ji dáš do sítě a pomáháš ekologii.

Ovšem to bys nesměl být v ČR kde za dodanou elektřinu zdarma ještě zaplatíš jako by jsi ji spotřeboval.

Takže tady jsou vlastně distributoři proti ekologii a hlavně se jí budou ohánět, ale to je na jiné povídání.....

Jinak balkonovku s baterkama neznám to už je pak hybrid a musíš tam mít čidlo aby jsi dobíjel baterky a dodával pouze přebytky a to už musíš mít povoleno.
To platí i v Německu, kde odhadují až 70% neohlášených a připojených balkonovek.
Pak se přetok platí i v DE jako spotřeba.

Pokud je legální, splňuje podmínku 600W a ohlašovací povinnost, pak je vše v pořádku a může za NÍ být klidně i 10kWh baterie a 2kWp na střeše.

Zadej na google : balkonkraftwerk mit speicher a uvidíš co je produktů a výrobců celých různých setů.

Skládačka jak skříňka z Ikei.

Totéž platí i pro Youtube a videa
unicast píše: sob pro 23, 2023 11:32 am Tak balkonovka by klidně mohla být i plně ostrovní :)
Ano, bylo mnoho pokusů, ale neujali se, ani jeden, přitom v tom není rozdíl, například u ostrovního ohřevu vody.

Stačí bojler, spínačky, balkonovka na 2000W a připojit bojler až za termostatem.

Vznikne plnohodnotný hybrid, který se ohřeje jen ze slunce pokud svítí, a bez přetoků.

Pokud nesvítí, dohřeje se ze sítě jako každý jiný den doposud a žádný speciální bojler se 2 spirálama k tomu potřeba není.

Ale bude to nelegální, to je jasný... To už není ostrovní ohřev.
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 411
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balkonovka 2x505Wp

Příspěvek od JirkaE »

Tady je jedna legální z Hornbachu DE - uložiště 2,24kWh pro balkónovku - skládačka od 747 Euro s možností rozšíření na 2 / 3 baterie

Jen zastrčit do zásuvky na balkoně... ;)
Hornbach DE.jpg
Hornbach DE.jpg (23.34 KiB) Zobrazeno 386 x
A pěkná video animace k ní : https://media.hornbach.de/hb/productvid ... 471070.mp4

Web : https://www.hornbach.de/conf1/bluepalm- ... /12005703/

Druhá stránka něčeko takového je ale jasná.

Na tom balkoně bude ta baterie velmi trpět, bude se muset hlídat a dobíjet v zimě, balkón by byl reálný na jihu Itálie, nebo jihu Chorvatska a níž...
Ale i tam by baterie trpěla a zkrátila se životnost.

Ano šlo by jistě doplnit například 500-800W topení, nebo ohřev vody 500-800W, přes den z přebytků, pro domácnosti, které nemají jinou možnost, pak by se ta efektivita a návratnost změnila.

Ale koupit a instalovat bez přemýšlení (což je tady normální) tak půjde víc než půlka do sítě a ráno, před cestou do práce a na snídani už zas pojedou ze sítě, protože baterie bude - jako každý večer - v 19-21h prázdná (v létě 21-23h).
Možná kousek večeře by mohl být z uložiště :D

Jako ekologický a solidární systém dobrý, ale pro domácnost versus životnost - prodělek, to se ani nestihne zaplatit :dontknow:

PS: můj testovací mikroměnič je při provozu přes den na teplotě 45-55 Stupňů = taky dobrý přídavný topení :lol:

PS 2 : pro mě by bylo výhodnější ( a myslím si že pro každého ) nacpat těch 600 - 800 - 1000Wp raději do vody, tu potřebuje každý 24h denně, 365 dní v roce a může to být X krát levnější ostrov :)
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
Soban
Příspěvky: 3734
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Balkonovka 2x505Wp

Příspěvek od Soban »

Tak jsem na to koukal a dle mě je to pěkná konina......

Prostě baterka je připojená mezi panely a ongrid měnič, takže když vypnou proud tak jseš bez proudu taky i když bude baterka nabitá.

Taky ongrid bude pořád dodávat do sítě takže ti tu baterku bude vybíjet takže v noci budeš mít prd......

Koukal jsem na návod a pochopil jsem že to může být vypnuté ongrid a panely nabíjí baterku a nebo jeden vstup z jednoho panelu propojen přímo na ongrid.

Pak to má nějaký smysl jeden panel krmí malým výkonem domácnost a druhý baterku a až večer přijdeš domů zapneš baterku a ta dodává večer akorát jsem nepřišel zda to zapínání baterky jde automaticky či ručně.

Prostě podle mě pro BFU budiž, ale pokud se někdo vyzná tak než toto tak si pořídit offgrid FVE a pak využiju to málo co to dá sám.

Ale pro BFU to beru zapojení jednoduché přes den to nechám nabíjet baterku přijdu domů tak to zapnu a čerpám z baterky, jdu spát vypnu - nemusím nic řešit s rozvody atd...

Ovšem oplatí se to při ceně baterky a když část výkonu zmizí v DS?
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 411
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balkonovka 2x505Wp

Příspěvek od JirkaE »

Soban píše: čtv pro 28, 2023 10:18 am
Ovšem oplatí se to při ceně baterky a když část výkonu zmizí v DS?
Neumím si představit, jak by se to mohlo vyplatit.

Možná se dvěma mikroměniči s nižším výkonem.

Non-stop 24h nechat běžet třeba 150W...?

650W pak pouštět automaticky na spínačky k snídani a večeři přes den také na spínačky a také na termostat - do bojleru ? :yes:

Pak by se to mohlo i vyplatit :D :lol:

To by asi šlo, rozhodně to ale nebude nabíjet i auto, jak je znázorněno v působivém videu :D
Přesto si troufnu odhadnout, že 1/3 lidí kteří to koupí, tomu bude i věřit.
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek