Po změně WiFi routeru se nelze přihlásit na vrm portál.

Diskuze o regulátorech Victron
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Po změně WiFi routeru se nelze přihlásit na vrm portál.

Příspěvek od kodl69 »

DHCP je blbost, když to neumíš zkrotit a zařízení ti přeskakují z ip adresy na jinou a zas jinou, a pořád je hledáš. Já doma používám kombinaci obojího, pevný adresy ručně zadaný na věcech, co předpokládám že budou v síti delší dobu, jako je síťová tiskárna, NAS, Cerbo, a část adres z rozsahu je přes DHCP s automatickým přidělením -mobily a další uživatelský zařízení, a nakonec pevný adresy přidělený přes MAC adresy u zařízení, který chci mít na pevnejch adresách, ale nejde to na nich nastavit, třeba řídící moduly DIYBMS, kde volba pevné IP v nastavení není. O VLAN jsem uvažoval, ale musel bych to celý překopat, vyměnit wifi, místo obyč dát L2 switch... navíc mi to známej co se tím živí víceméně rozmluvil, že se s tímm budu trápit. Ale rozdělit vlan na část, kde jsou uživatelský zařízení a na část technologickou mě láká pořád. Ale až budu mít čas si to celý nachystat a v klidu zprovoznit. Jediná vlan co mám, je wifi pro návštěvy oddělená od zbytku sítě.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
yare
Příspěvky: 116
Registrován: pon zář 19, 2022 8:02 pm
Bydliště: ZM-SK

Re: Po změně WiFi routeru se nelze přihlásit na vrm portál.

Příspěvek od yare »

kodl69 píše:DHCP je blbost, když to neumíš zkrotit a zařízení ti přeskakují z ip adresy na jinou a zas jinou, a pořád je hledáš. Já doma používám kombinaci obojího, pevný adresy ručně zadaný na věcech, co předpokládám že budou v síti delší dobu, jako je síťová tiskárna, NAS, Cerbo, a část adres z rozsahu je přes DHCP s automatickým přidělením -mobily a další uživatelský zařízení, a nakonec pevný adresy přidělený přes MAC adresy u zařízení, který chci mít na pevnejch adresách, ale nejde to na nich nastavit, třeba řídící moduly DIYBMS, kde volba pevné IP v nastavení není. O VLAN jsem uvažoval, ale musel bych to celý překopat, vyměnit wifi, místo obyč dát L2 switch... navíc mi to známej co se tím živí víceméně rozmluvil, že se s tímm budu trápit. Ale rozdělit vlan na část, kde jsou uživatelský zařízení a na část technologickou mě láká pořád. Ale až budu mít čas si to celý nachystat a v klidu zprovoznit. Jediná vlan co mám, je wifi pro návštěvy oddělená od zbytku sítě.
Presne ako píšeš...
Keď sme este vo firme fičali na Cisco switchoch, tak som bol na školení a samozrejme, že keď som prerábal doma
celú topológiu siete a ťahal nové kable a optiku, tak som si kúpil Cisco switch s prepínačom vrstiev L2. Keby som o cisco menežmente niečo nevedel, možno by som do toho nešiel.
To, že tu niehoho desí, že mám 6 VLAN ma absolútne netrápi. Niekomu stačí aj činsky router Tenda s povoleným DHCP a s jedným laptopom s Windows.
Mňa siete bavia, tak to mám ako mám. Core switch Cisco, switche HP, Scalance. Router, firewall, server pre virtualne stroje - vsetko na samostatných serveroch postavenych na Debiane. NAS QNAP.
Nikomu nevnucujem používanie statických IP adries v domácej sieti. Nech si každý použije, čo vie a ako mu vyhovuje
Keď sa ale vrátime k problému v tomto vlákne od Martin P, tak výsledok pre mňa je ten, že DHCP, pokiaľ nie som nútený, používať nebudem.
Kerberos 315C, 6x Amerisolar AS-EU-6P30 285W - VÝCHOD, 6x Amerisolar AS-EU-6P30 285W - JUH
Growatt SPF 5000ES, 8x Hiwatt Solar Limited HW-M10/144H 550W - JUH , 4x Tigo Energy TS4-A-O, 5x LiFePO4 Pylontech US3000C Plus 48V, 18 kWh,
Solar-Assistant - monitorovanie
Soban
Příspěvky: 3501
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Po změně WiFi routeru se nelze přihlásit na vrm portál.

Příspěvek od Soban »

Panebože co pořád máte s tím přeskakováním adres u DHCP.

Pokud je DHCP správně nastavené tak jedno zařízení dostává pořád stejnou IP a změní se to pouze když IP v tom rozsahu dojdou a tu IP dostane jiné zařízení protože zrovna to je vypnuté a ta IP je volná!!!

Jenže to je chyba konfigurace že máš málo IP to není chyba DHCP.

Jinak proč by měl mít mobil pořád stejnou IP tam je to jedno.....

A u PC (zařízení) na které potřebuji přistupovat tak těm přidělím IP na pevno ale zase pomocí DHCP a do DNS zanesu správný název - a nebo si pamatujete všechny IP co máte v síti?

Není lepší napsat menic1.xxxx.cz?

Jinak problém co byl byl způsoben lajdáctvím při výměně routeru!!!!
Výměna se provádí tak že se nové zařízení nakonfiguruje tak aby melo stejnou konfiguraci jako původní router a pak se přijede, vymění kus a nic se nemusí nastavovat a vše funguje.
Maximálně se restartují zařízení aby se načetly nové konfigurace.

PS. A jenom by mě zajímalo jak řešíte IPv6 kde jeden PC má víc IPv6 adres :yes:
Tam je taky všechny nastavuješ ručně??? To by se jeden zbláznil. :cheers:
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
yare
Příspěvky: 116
Registrován: pon zář 19, 2022 8:02 pm
Bydliště: ZM-SK

Re: Po změně WiFi routeru se nelze přihlásit na vrm portál.

Příspěvek od yare »

Soban píše:Panebože co pořád máte s tím přeskakováním adres u DHCP.

Pokud je DHCP správně nastavené tak jedno zařízení dostává pořád stejnou IP a změní se to pouze když IP v tom rozsahu dojdou a tu IP dostane jiné zařízení protože zrovna to je vypnuté a ta IP je volná!!!

Jenže to je chyba konfigurace že máš málo IP to není chyba DHCP.

Jinak proč by měl mít mobil pořád stejnou IP tam je to jedno.....

A u PC (zařízení) na které potřebuji přistupovat tak těm přidělím IP na pevno ale zase pomocí DHCP a do DNS zanesu správný název - a nebo si pamatujete všechny IP co máte v síti?

Není lepší napsat menic1.xxxx.cz?

Jinak problém co byl byl způsoben lajdáctvím při výměně routeru!!!!
Výměna se provádí tak že se nové zařízení nakonfiguruje tak aby melo stejnou konfiguraci jako původní router a pak se přijede, vymění kus a nic se nemusí nastavovat a vše funguje.
Maximálně se restartují zařízení aby se načetly nové konfigurace.

PS. A jenom by mě zajímalo jak řešíte IPv6 kde jeden PC má víc IPv6 adres :yes:
Tam je taky všechny nastavuješ ručně??? To by se jeden zbláznil. :cheers:
IPV6 - nemám, ani neplánujem
DNS - mal som, už nemám
A som zvedavý, kolkí z vás tu majú na domácej sieti spustený DNS server.
Kerberos 315C, 6x Amerisolar AS-EU-6P30 285W - VÝCHOD, 6x Amerisolar AS-EU-6P30 285W - JUH
Growatt SPF 5000ES, 8x Hiwatt Solar Limited HW-M10/144H 550W - JUH , 4x Tigo Energy TS4-A-O, 5x LiFePO4 Pylontech US3000C Plus 48V, 18 kWh,
Solar-Assistant - monitorovanie
Soban
Příspěvky: 3501
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Po změně WiFi routeru se nelze přihlásit na vrm portál.

Příspěvek od Soban »

A jak potom přistupuješ k různým PC to máš někde seznam na papíru a hledáš IP - fakt to je pak pohodlné.....

Počítače mají život zjednodušit a né komplikovat......

Ale už jsme asi odbočily od problému a nemá cenu tu řešit jak má kdo postavenou síť.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
glottis
Příspěvky: 2100
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Po změně WiFi routeru se nelze přihlásit na vrm portál.

Příspěvek od glottis »

yare píše:
Soban píše:Panebože co pořád máte s tím přeskakováním adres u DHCP.

Pokud je DHCP správně nastavené tak jedno zařízení dostává pořád stejnou IP a změní se to pouze když IP v tom rozsahu dojdou a tu IP dostane jiné zařízení protože zrovna to je vypnuté a ta IP je volná!!!

Jenže to je chyba konfigurace že máš málo IP to není chyba DHCP.

Jinak proč by měl mít mobil pořád stejnou IP tam je to jedno.....

A u PC (zařízení) na které potřebuji přistupovat tak těm přidělím IP na pevno ale zase pomocí DHCP a do DNS zanesu správný název - a nebo si pamatujete všechny IP co máte v síti?

Není lepší napsat menic1.xxxx.cz?

Jinak problém co byl byl způsoben lajdáctvím při výměně routeru!!!!
Výměna se provádí tak že se nové zařízení nakonfiguruje tak aby melo stejnou konfiguraci jako původní router a pak se přijede, vymění kus a nic se nemusí nastavovat a vše funguje.
Maximálně se restartují zařízení aby se načetly nové konfigurace.

PS. A jenom by mě zajímalo jak řešíte IPv6 kde jeden PC má víc IPv6 adres :yes:
Tam je taky všechny nastavuješ ručně??? To by se jeden zbláznil. :cheers:
IPV6 - nemám, ani neplánujem
DNS - mal som, už nemám
A som zvedavý, kolkí z vás tu majú na domácej sieti spustený DNS server.
Vlastni dns mit nemusis. Muzes pouzit treba dns cloudflare, je to zadarmo a privatni adresy tam klidne davat muzes.
rva
Příspěvky: 3565
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Po změně WiFi routeru se nelze přihlásit na vrm portál.

Příspěvek od rva »

A je potřeba nějaký DNS? Mám router tp-link, nějaké DNS se v nastavení nevyskytuje, jeho DHCP přidělí zařízení ip adresu a automaticky k ní přiřadí i (správné) jméno daného zařízení. Daná zařízení jsou pak v LAN přístupná i pod svým jménem - namátkou dva moduly s ESPHome:
router bez dns
router bez dns
.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
glottis
Příspěvky: 2100
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Po změně WiFi routeru se nelze přihlásit na vrm portál.

Příspěvek od glottis »

samozrejme ze ne, zit se da i o vode a chlebu :)

ale ja mam teda rad, kdyz jdu treba na home assistanta ze mam homeassistant.xyz.cz nebo unifi.xyz.cz proxmox.... portainer... venus.... atak. Samozrejme kdyz to nekdo nepotrebuje tak to je zbytecne. esp si vlastni veci dela pres mdns. Tam to neni potreba resit.

Stejne tak kdyz mam unifi tak si tam zarizeni pojmenuju abych vedel co je co.
rva
Příspěvky: 3565
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Po změně WiFi routeru se nelze přihlásit na vrm portál.

Příspěvek od rva »

právě že mě tam jména fungují i bez DNS a mohu k zařízením přistupovat
1. jak přes ip adresy: 192.168.0.138,
2. tak i jejich jména: testesphome
Obdobně na home assistant můžu přes
http://raspberrypi:8123
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
cipis
Příspěvky: 4420
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Po změně WiFi routeru se nelze přihlásit na vrm portál.

Příspěvek od cipis »

Jména bez DNSka nefungují :D
To, že ti funguje překlad z názvu na ip adresu znamená, že tam funkční DNS máš.
Standardně totiž i ten nejobyčejnější router funguje jako DNS server (jinak by ti nejel ani obyčejný internet), otázka ovšem je, kdo do něj může kecat. A jestli je chtěné to, jestli si ty názvy udržuješ na tom serveru, anebo necháš zařízení, aby si to tam "dala sama".
Typicky šílené názvy počítačů, co vyrábí win při instalaci. Takže bez zásahu se v obyč. DNSku objeví to, co tam vygeneroval instalák Win. Pokud si uživatel přejmenuje počítač na "moje", tak se tam objeví "moje". A co když to udělá dalších x strojů, v momentě, kdy nejsou na té síti? Pak je lepší, a z hlediska správy strojů i lepší, když si to DNSko plní třeba nadřazený systém. Tedy si tam zadám třeba pc-te_a_te_rodiny.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
glottis
Příspěvky: 2100
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Po změně WiFi routeru se nelze přihlásit na vrm portál.

Příspěvek od glottis »

to dela to mdns. Esphome na tom zavisi docela dost. A mdns podporuje spousta prvku uz takze tim mu to jede. Ono spravne to tam zaklada zaznamy treba .... testesphome.local ale windows s tim asi pocitaj i bez lcoal. stejne jako pracovni skupina
Soban
Příspěvky: 3501
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Po změně WiFi routeru se nelze přihlásit na vrm portál.

Příspěvek od Soban »

rva píše:A je potřeba nějaký DNS? Mám router tp-link, nějaké DNS se v nastavení nevyskytuje, jeho DHCP přidělí zařízení ip adresu a automaticky k ní přiřadí i (správné) jméno daného zařízení. Daná zařízení jsou pak v LAN přístupná i pod svým jménem.
V každém tp-linku je mDNS a pokud zařízení nahlásí název tak se dá na něj v místní síti odkazovat.

Já právě nDNS nepoužívám na mikrotiku je normální cache DNS kam se dají vložit statické záznamy a na veřejné IP mám DNS v internetu.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
unicast
Příspěvky: 1243
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Po změně WiFi routeru se nelze přihlásit na vrm portál.

Příspěvek od unicast »

cipis píše:Jména bez DNSka nefungují :D
A /etc/hosts je co? :)
cipis píše:To, že ti funguje překlad z názvu na ip adresu znamená, že tam funkční DNS máš.
Viz výše.
cipis píše:Standardně totiž i ten nejobyčejnější router funguje jako DNS server
Nepravda. A ty hodně dobré routery to vůbec neumějí a vědí dobře proč... :)
cipis píše:(jinak by ti nejel ani obyčejný internet)
Taky nepravda. DHCP server může v option 6 vrátit třeba 1.1.1.1, 8.8.8.8 a 9.9.9.9 a všechno bude fungovat bez problémů taky (a to jsme zatím nezmínili ani DoT, ani DoH resp. DoQ).
Uživatelský avatar
yare
Příspěvky: 116
Registrován: pon zář 19, 2022 8:02 pm
Bydliště: ZM-SK

Re: Po změně WiFi routeru se nelze přihlásit na vrm portál.

Příspěvek od yare »

Soban píše:A jak potom přistupuješ k různým PC to máš někde seznam na papíru a hledáš IP - fakt to je pak pohodlné.....

Počítače mají život zjednodušit a né komplikovat......

Ale už jsme asi odbočily od problému a nemá cenu tu řešit jak má kdo postavenou síť.
Dosť adries si pamätám. Ale mám súbor hosts zvizualizovaný na webserveri.
A stačí mať v prideľovaní adries nejakú logiku...
Kerberos 315C, 6x Amerisolar AS-EU-6P30 285W - VÝCHOD, 6x Amerisolar AS-EU-6P30 285W - JUH
Growatt SPF 5000ES, 8x Hiwatt Solar Limited HW-M10/144H 550W - JUH , 4x Tigo Energy TS4-A-O, 5x LiFePO4 Pylontech US3000C Plus 48V, 18 kWh,
Solar-Assistant - monitorovanie
unicast
Příspěvky: 1243
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Po změně WiFi routeru se nelze přihlásit na vrm portál.

Příspěvek od unicast »

yare píše:Ale už jsme asi odbočily od problému a nemá cenu tu řešit jak má kdo postavenou síť.
Dosť adries si pamätám. Ale mám súbor hosts zvizualizovaný na webserveri.
A stačí mať v prideľovaní adries nejakú logiku...
Akorát to neškáluje a proto bylo vymyšleno DNS. Ale na malé domácí síti, kterou "spravuje" jediná osoba, je to jedno.
cipis
Příspěvky: 4420
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Po změně WiFi routeru se nelze přihlásit na vrm portál.

Příspěvek od cipis »

yare: Jasne, a misto tebe to opravi kdo?
Je lepsi mit nejaky nadrazeny system, ve kterem si to clovek pohlida, ten poradek udrzi a hlavne to muze pouzit i nekdo jiny. Vsechno se posere, zrovna kdyz jsi na dovolene nebo sluzebce, stovky kilometru daleko.

Ze je to uz trochu kosatejsi od puvodniho problemu, v tom bych problem nevidel. Dost lidi se v tom placa, vcetne me, spousta o tom ani nema poneti, tak pak dochazi k problemum.
S tim, jak rostou pocty IoT zarizeni, tak se mnozstvi techto kramu na siti nasobi, a jednoduche 4 adresy, co se zapamatuji, tak uz davno nestaci. Chce to v tom udelat nejaky system, a ta jmena jsou dost velky pomocnik, DHCP beru jako samozrejmost.
Ale uz jen nejaky adresni plan dost pomuze, a pokud je nekde dostupny, tak i z nej muze zaskok neco zjistit.
Treba v /24 siti je 1 gw, 2-19 severy, konzole atd., 20-29 tiskarny, 30-49 aktivni prvky, 50-199 klienti, zbytek specialitky. Kdyz je toho vice, pripadne sit je rozhazena pres x wifin, tak to rozskatulkovat na VLANy, jedna treba management, druha klienti, treti hoste, ctvrta ridici systemy, pata kamerovka atd.
Tech moznosti je spousta, vsechno to slouzi k pohodlnejsi sprave, a zejmena take k mozne nahraditelnosti.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek