Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Bezpečné přepnutí ze sítě na ostrov a zpět, schémata, tipy, rady, návody
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od PavelR »

LIX píše:Ano a stykače majú cievku na ss a relé na jednosmerné. Ale to je rozprávať sa o nesmrtelnosti chrobáka. Chápeme sa a to je hlavné. Toto relé má medzeru asi 2mm medzi kontaktom čo by malo stačiť kedže moje predchádzajúce malo možno maximálne 1mm a menič prežil.
Chapeme. Jen bych se osobne bal te male mezery pri odpinani vetsi indukcni zateze kdyz se to trefi do maxima pulvlny.
Ale jde ti to pres dve rele takze by to melo byt snad ok.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od drama »

Inu to je bezvadné řešení, které bude naprosto bezchybně fungovat do doby, než to vyhoří. Úvaha je správná, ale pořád je to šedá teorie. V relé 1 se chytí oblouk, ale SS část zafunguje správně, tím se přepne DS a v ionizační komoře relé 1 to začne žít :)...
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od goodbie »

mám něco podobného na oběhové čerpadlo na kotel ale mám na víc časové relé tak že když nejde DS tak to čeká asi 10vteřin než zapne měnič fungovalo to dobře teďd už to ale nepoužívám jedu na svojí elektrárnu ale místo relé mám stykače na 24v a pomocné kontakty.
netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Lokalita: Orava

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od netko »

este esxistuje riesenie s priemyselnymi stykačmi (konkretne tusim Siemens 3RT..) nie s klasickymi modularnymi. U priemyselnych aspon u Siemensu kym sa nevratia vsetky kontakty tak pomocny poktakt sa nezopne. Zajtra napisem presny typ a je aj na 24V DC
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od bert »

Zdravím!
Nie vždy to musí byť Siemens ;)
Tieto Schrack-ové "reverzáky" mi zostali po prehodnotení pôvodného zapojenia FM. Cievky 230VAC, kontakty na 11kW motor :
PIC_0807.jpg
PIC_0809.jpg
Ak by bol záujem, môžem niekomu predať. Pár krát zapli bez nejakej veľkej záťaže. Takže sú ako nové.
Podobmé, ale slabšie používam roky na I. bloku. S relátkami všetkého druhu, nemám dobré skúsenosti ani ja, ani moje meniče. :cry:
Prajem všetkýn veľa slnka. *sun*
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od 007ToMMaS »

Ahojte. Chcel by som sa spýtať. Chcel by som si rozdeliť jednotlivé okruhy na dome na jednotlivé priority. Samozrejme by sa riešilo napájanie FVE a SSE- dodávateľ elektriky. Teda ak by boli batérie plné a bolo by v nich dostatok energie tak by bežalo viac okruhov. Ak by napätie kleslo na určitú hodnotu preplo by jeden okruh na SSE . A takto by postupne všetko odpájalo dokedy by sa batérie nevybili. Rozmýšľam nad tým že by som pre jednotlivý okruh použil relé s prepínacími kontaktmi. Teda relé bez napájania by bolo prepnuté na SSE a ak by sa relé zaplo preplo by na FVE. Chcel by som použiť nejaké relé na 30A myslím že malo by to byť s dostatočnú rezervu keď bežne sa zásuvkové okruhy istia 16A ističom.
Naposledy upravil(a) 007ToMMaS dne stř zář 18, 2013 3:11 pm, celkem upraveno 1 x.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od drama »

A co je to SSE?
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od 007ToMMaS »

Stredoslovenská energetika teda dodávateľ elektriky. Upravím to nech každý vie o čo konkrétne ide.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od LIX »

Ja by som na to pouzil aspon dve rele, pokial nemas odolny trafakovy menic.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od drama »

Tak to jsem to skoro odhadl, já to tipoval na severoslovenskou energetiku :). Nicméně je třeba alespoň minimálně zapátrat ve fóru a je hned jasné, že relé je úplný nesmysl, obyčejný stykač také stačit nebude a bude to chtít něco, co bezpečně zamezí styku výstupu z měniče a SSE. Tzn. mechanické blokování, dvojité odpojení atp.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od 007ToMMaS »

Túto tému som sledoval od začiatku tak mi je jasné že najlepšie je to buď prerušením dodávky teda vypne stýkač počká a zapne druhý alebo mechanickým blokovaním. Zaujímalo by ma to či to nejde tak ako vravím jedno relé jeden okruh. V UPS je to tiež tak riešené. Len tam sú čo som sa stretol dve relé v sérii a pri slabších jedno relé.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od Frenky »

Asi 2 roky používám jedno relé (stykač) a vše funguje bez problémů. Dříve jsem zkoušel řešení od pana Kolaříka se dvěna SSR relé. A spálených SSR relé mám plný šuplík, včetně vypálených tranzistorů z různých střídačů.
Jako nejčistší řešení je hybridní měnič, jako top řešení je STUDER. Pravda, tyto střídače nejsou s těch lacinějších, ale svými vlastnostmi a hlavně bezpečností provozu jsou nejčistší. STUDER provozuji cca 1 měsíc a jsem nadšen jeho vlastnostmi. Trvalo mi cca 1 měsíc správné nastavení. Bez Matěje bych ho nastavoval ještě teť.
Proto touto cestou ještě jednou Matějovi D Ě K U J I.

Bacha při přepínání, hooodně laciné střídače z číny pracují s mezifázovým napětím. To znamená. že živé jsou oba dráty ze střídače (proti sobě mají 220V), ale proti zemi mají 110V. Při pokusu uzemnit jeden fous ze střídače nastává výbuch a zničení tranzistorů ve střídači. Takže varuji před pokusy. Mám na to dva důvody.
1) je to dost nebezpečné !!!!!
2) je to dost drahé
Buďte prosím vás všichni opatrní, hrajeme si s elektrickým proudem
Všechny instalace by měly alespoň vzdáleně připomínat něco jako normy.

Na závěr pár FVE a pepínání s DS
1) použijte střídače s vestavěnou elektronikou na spolupráci s DS (hybridní). Třeba STUDER, VERTEX, VICTRON
2) nějakou starou UPS, která má jednu baterii (12V) či dvě baterie (24V)
2) vypínač s nulou uprostřed (DS - 0 - FVE)
3) řešení s relé viz tady na fóru (1 relé, či dvě relé) podle mně je to jedno
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od 007ToMMaS »

Môj menič ma voči zemi na ľavej zdierke 230V teda ako v zásuvke. Na pravej zdierke má voči zemi 0V. Použiť UPS by bolo jednoduché ale nájsť ideálnu UPS či výkonovo či v zachovalom stave neni jednoduché. A nie to ešte ideálne napätie. Teraz mám prepínanie riešené dva stýkače ktoré sa jeden vypne počká a nabehne druhý. Funguje to tak spoľahlivo už skoro rok. Len by som chcel jednotlivé okruhy pripájať a odpájať. Ide skôr o malé spotrebiče by som povedal. Momentálne mi bežia na tom dva okruhy ktoré sú na sebe závislé. Teda bežia svetlá na FVE musí bežať aj okruh. Dôvod prečo to chcem prerobiť je taký že ak sú batérie takmer vybité chcem nechať bežať len svetlá. Pre prípad výpadku el. energie od dodávateľa aby sa aspom svietilo.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od ixo »

Frenky píše:Bacha při přepínání, hooodně laciné střídače z číny pracují s mezifázovým napětím. To znamená. že živé jsou oba dráty ze střídače (proti sobě mají 220V), ale proti zemi mají 110V. Při pokusu uzemnit jeden fous ze střídače nastává výbuch a zničení tranzistorů ve střídači.
Chcem sa spytat - aky by mohol mat niekto dovod uzemnovat napr. "nulak" z menica? Viem, ze tak sa to robi na dvojzilovej instalacii, ale pri trojzilovej by mi to velmi nedavalo zmysel... Predpokladom bezpecnosti prevadzky okruhu z menica je samozrejme uzemnenie samotneho menica.
Inac, mam menic Meanwell, skusacka mi svieti v oboch dierkach. Najprv som sa tomu cudoval ale uz mi je to jasne... :)
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od Frenky »

Duvodem by mohlo byt prave pouziti dvojzilove instalace, tedy systemu TNC. Doporucuji tedy pouzit u lacinych menicu system TNS. (trivodicovy system). Pri uzemnovani lacinych cinskych menicu take pozor. Doporucuji nejdrive zmerit odpor kostry menice ve vypnutem a odpojenem stavu vuci vsem vyvodum menice a pak se rozhodnout. U lacinych menicu bych po zkusenostech asi neresil vubec prepinani s DS a resil bych rozvod samostatne bez prepinani. To znamena samostatne vedeni (treba prodluzka) menic - spotrebic. Nejlepsi je nesetrit na menici a koupit kvalitni menic splnujici vsechny normy.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
bednar
Příspěvky: 79
Registrován: čtv čer 07, 2012 2:15 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od bednar »

Frenky píše:Duvodem by mohlo byt prave pouziti dvojzilove instalace, tedy systemu TNC. Doporucuji tedy pouzit u lacinych menicu system TNS. (trivodicovy system). Pri uzemnovani lacinych cinskych menicu take pozor. Doporucuji nejdrive zmerit odpor kostry menice ve vypnutem a odpojenem stavu vuci vsem vyvodum menice a pak se rozhodnout. U lacinych menicu bych po zkusenostech asi neresil vubec prepinani s DS a resil bych rozvod samostatne bez prepinani. To znamena samostatne vedeni (treba prodluzka) menic - spotrebic. Nejlepsi je nesetrit na menici a koupit kvalitni menic splnujici vsechny normy.
Jen mě ještě napadá: Jak bude/nebude fungovat u těchto laciných měničů, kde je 110V oproti zemi u obou vývodů fungovat proudový chránič ?
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Bydliště: SK pri Presove

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od MareC3k »

Ak mozem trochu prispiet k prepinaniu baterii a siete... tiez som to davnejsie riesil a dospel som k rieseniu ktore je pre mna momentalne najvyhodnejsie a nesposobuje problemy pri prepinani atd.
Mam pripojeny zdroj 24V priamo na baterie. Je nastaveny na rovnych 24,00V; cize ak poklesne napatie na bateriach na uroven 24V,00V zacne do menica dodavat prud sietovy zdroj. Mozno sa toto riesenie trochu podoba hybridnemu menicu, alebo online upske, v principe by to takto malo fungovat aj tam.
Pouzivam to takto uz asi 4 mesiace a zatial max. spokojnost. Baterie nevybijem pod 24V a zaroven nemam vobec problem s prepinanim siete a kratkodobymi vypadkami ktore to sposobovalo.
A este jedna vychytavka, napatove rele (ja pouzivam nastavitelne rele v regulatore) mam nastavene tak, ze sa tento zdroj pripoji do siete az pri poklese napatia na bateriach pod 24,2V takze ma ani stand-by spotreba zdroja velmi netrapi ;)
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2719
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od kybos »

Jediné, co by vás mohlo trápit je nízká účinnost dvojí konverze energie (230AC-24DC-230AC), která se při přímém přepnutí na DS neuplatňuje. Teď jen záleží na poměru doby, kdy je systém provozován na energii z DS oproti době, kdy běží ze soláru.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Bydliště: SK pri Presove

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od MareC3k »

Jasne, na dvojitej konverzii su urcite straty, ale v takomto rezime je to podstatne menej casu ako pri solarnej prevadzke, takze to az tak nevadi. Kazdopadne hybridny menic by mal fungovat priblizne rovnako, alebo sa mylim?
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Obvod pro přepínání UPS na ČEZ

Příspěvek od 007ToMMaS »

Napadlo ma použiť oddelovací transformátor 230V/230V. A tým pádom by sa znížilo riziko poškodenia meniča. Lebo ak by náhodou čosi prešlo na stranu FVE tak by to ostalo vo vinutí. Či sa mýlim?
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek