Odpojovac panelu

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
soami
Příspěvky: 556
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od soami »

Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od Pavel66 »

Dubi toho jsem si vedom pojistkovy odpojovac bez zateze.
Cipis uvadel jsem jak mi bylo doporuceno bezny jistic AC typ B mam .
cipis
Příspěvky: 4393
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od cipis »

Já mluvím o chrániči, ne jističi.
Jistič není typ B, jistič má charakteristiku B, což je vlastnost, jakým způsobem vypíná (Cčka jsou pomalejší, pak jsou třeba D, co se dávají k motorům, protože je tam šleha při zapnutí, kdy by ti B vylítlo, tak to D "ignoruje").
Chránič je typ AC (resp. bez ničeho), prostě standardní "starý" chránič. A pak je typ A a typ B, které se liší tím, jak moc zvládají tu stejnosměrnou složku.
Standardní chránič (tedy ten, co není A ani B) nebude fungovat korektně, možná také vůbec, ten stejnosměrný proud mu "ublíží".
A vzhledem k tomu, že to dáváš někam, kde je tuna vody, mokro a nahatí lidi, tak si nejsem jistý, jestli bych tam dával ten čínský ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ospaly
Příspěvky: 52
Registrován: čtv črc 28, 2016 9:40 pm

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od ospaly »

Zdravím.
Ja iba doplním.... pre laika, aj napriek čítaniu prispevkov, je ťažké sa vyznať a tých informácii je toľko, že sa stráca.
P.S. ten Noark je pekný, ale pomerne drahý, dá sa pomocou DC ističa, kt je dimenzovaný cca 20% nad prúd v stringu (odporúčanie tu na fore, ale aj samotnými výrobcami ističov) bezpečne vypnuť string pod záťažou s vyražaciou cievkou. Ak áno, DC istič je trocha lacnejší, cca 20-25€ oproti 65€ za noark.
tomer
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od tomer »

Od 4:40

hovori, ze nemozeme nikdy odpojovat za behu FV
L502PV je odpinac
preco by to nemohol odpojit?
Mex
Příspěvky: 362
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od Mex »

Je to odpojovač, ne odpínač.
Myslím, že bych si dost rozmyslel, než bych to při svých 630V s proudem 13.5A za chodu otvíral.
Takže proud vypnout něčím jiným (měničem nebo třeba tím Tigem), a až potom otevřít. Aspoň tak bych to dělal já.
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od kodl69 »

číňan prodává DC vypínače za pár korun, sice jsem nedělal žádnej test, ale už to, že je možný zapojit dva a dva kontakty do série značí, že by to nějaký DC napětí mohlo odpojit... https://vi.aliexpress.com/item/10050045 ... 16695359_1
nebo podezřele levný DC jističe https://vi.aliexpress.com/item/10050060 ... ry_from%3A
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Mex
Příspěvky: 362
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od Mex »

Tak ty jističe jsou fakt skoro zadarmo. To snad ze srandy koupím.
Já mám od Earu nějaké jiné věci, a ty celkem fungují. Ale je otázka, jestli Earu znamená vždy to stejné Earu.

U polarizovaného jističe nebo vypínače se asi nějaké to DC vypnou dá, pokud má vevnitř správnou zhášecí komoru a oblouk tam nasměruje třeba permanentními magnety.
Ale ten pojistkový odpojovač nic takového nemá, ten pěkně vytáhne oblouk ven. Takže pak to aspoň rozvaděč pěkně rozzáří.
tomer
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od tomer »

Mex píše: čtv kvě 02, 2024 11:30 pm Je to odpojovač, ne odpínač.
Myslím, že bych si dost rozmyslel, než bych to při svých 630V s proudem 13.5A za chodu otvíral.
Takže proud vypnout něčím jiným (měničem nebo třeba tím Tigem), a až potom otevřít. Aspoň tak bych to dělal já.

https://www.buco.sk/poistkovy-odpinac-2 ... cie-l502pv
Tu pisu odpinac. Tak potom ani niektore elektro eshopy nevedia co predavaju. Inde pisu korektne odpojovac.
Dokonca aj tu
https://www.hager.cz/katalog-produktu/d ... /46353.htm
Identifikace
Hledané slovo: DC spínač, DC pojistkový odpínač

Ale to je jedno, dajme tomu..

A preco tam ma odpojovac a ne odpinac?
Mna len zaujima, preco si ludia kupuju komplikovane a drahe zariadenia na vypnutie FV za chodu, ked sa to da urobit s odpinacom? :)
pibi
Příspěvky: 728
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od pibi »

Technické informace k výrobkům nehledej v e-shopu, ale na webu výrobce.
E-shop je pro informaci o ceně.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
tomer
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od tomer »

Ano to mas pravdu. Zabudol som, ze predajca casto krat ani nevie, co predava. To som sa naucil pri stavbe domu..
tomer
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od tomer »

A tu mame video, kde to autor skusa a to len 1-polovy..

aky nazor mate na toto video/sposob, prosim ?
Soban
Příspěvky: 3491
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od Soban »

A když už jsme u toho tak jaký rozdíl je mezi: https://www.oez.cz/opvp10-1 a https://www.oez.cz/opvf10-1 ?

Podle mě žádný, jsou to stejné výrobky akorát na jednom je vyraženo max DC 440V a u druhého DC 1000V a tím pádem jeden je odpínač když je do 440V a druhý odpojovač když je do 1000V protože 1000V už by jsi i při rychlém odpojení asi už pěkně vytáhnul ven......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
glottis
Příspěvky: 2090
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od glottis »

tyhle pojistkova pouzdra se prodavaji jak jako odpojovace tak odpinace. Bohuzel jsem se tohle dovedel klasicky az jsem to mel hotove :)

To z videa je prej OEZ OPVP10 a to je pry odpinac a snese to.
Soban
Příspěvky: 3491
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od Soban »

tomer píše: pát kvě 03, 2024 8:45 am aky nazor mate na toto video/sposob, prosim ?
Jaký názor? Prostě když bude nějaký problém tak je jedno jak se to bude jmenovat, prostě za to vemu a vyklopím oba póly co nejrychleji.....

U nizkonapěťových nebude žádný problém protože tam je max 150V a to bývá do 400V (pojistka do 250V DC) OK.

U vysokonapěťovýho máme většinou 500V a když rychle vytrhneš z obou polů tak na jednom bude 250V na oblouk a to by mělo být taky celkem v pohodě.

Samozřejmě že se opalují kontakty a když to budeš dělat často tak tam může být přechoďák a pak to může hořet i zavřené při velkém proudu.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
glottis
Příspěvky: 2090
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od glottis »

Soban píše: pát kvě 03, 2024 9:03 am
tomer píše: pát kvě 03, 2024 8:45 am aky nazor mate na toto video/sposob, prosim ?
Jaký názor? Prostě když bude nějaký problém tak je jedno jak se to bude jmenovat, prostě za to vemu a vyklopím oba póly co nejrychleji.....

U nizkonapěťových nebude žádný problém protože tam je max 150V a to bývá do 400V (pojistka do 250V DC) OK.

U vysokonapěťovýho máme většinou 500V a když rychle vytrhneš z obou polů tak na jednom bude 250V na oblouk a to by mělo být taky celkem v pohodě.

Samozřejmě že se opalují kontakty a když to budeš dělat často tak tam může být přechoďák a pak to může hořet i zavřené při velkém proudu.
tak ono by to melo vytahnout tu pojistku celou. Tedy v jednom pouzdre dojde ke dvoum prerusenim. Na dva poly jsou to 4 preruseni. To by treba zafungovalo.

Ale kdo by to chtel zkouset :)
cipis
Příspěvky: 4393
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od cipis »

OPVP10 je odpínač, ne prý, ale doopravdy. A v datasheetu je uvedena schopnost odpínat při zátěži.
Akorát teda ne na trávě jednou rukou :D Ale jak vidno, je to ok i takto.

A ano, je uvedena elektrická a mechanická výdrž. A hodnoty to bůhvíjak velké nejsou, ostatně, já se tomu vůbec nedivím. Asi jak baterky, pokud je budu cyklovat maximálně, tak také vydrží stanovené počty, a při nižších cyklech mnohem více. Takže pro práci na stringu si ho odpojít v noci, abych to nemusel třeba ráno odpínat pod zátěží. Nemluvím o nouzovém odpojení, ale kolikrát zase nouzově odpojuji, že?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
tomer
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 17, 2020 3:16 pm
Bydliště: Senica

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od tomer »

Tak ono, princip je taky, ze DC pri rozpojeni "preskakuje", nieco ako zvaracka, nie?
Cize pointa je, mat spravne dimenzovany vodic/kabel na oboch stranach ropzojenia a toto rozpojenie vykonat co mozno najrychlejsie, nie ?
Ak je toto dodrzane, co ine by sa mohlo stat? Ak samozrejme berieme do uvahy "bezne" <1000V a 20A domove instalacie..
Vacsina je aj tak pod 2kWp string, niekto ma aj 6-7kWp samozrejme.. Ide mi tu o to, ze na Fabiu pouzivame bubnove brzdy, na kamion zas ine brzdy, ale obe vozidla vieme zastavit urcitym sposobom..

Druhy sposob, ak mam napriklad FV > MPPT > DC spirala bojleru, tak vypnutim DC spiraly (nastavim napr pozadovany ohrev pod teplotu vody), mozem FV odpojit, nie? Uz nebude system "pod zatazou". Cize asi bude rozdiel v odpojeni (tj rozopnem tie valcekove poistky) po A - ked mi D spirala zohrieva vodu a po B - ked mi uz zohriala vodu.

Mam taky pocit, ze tieto diskusie sa vedu na mnoho systemov, ktore su uplne odlisne a preto vznikaju nedorozumenia...

EDIT: toto nemyslim ako kazdodenny sposob "vypinanani" panelov, ved ono by to malo byt "zapoj a uzivaj do konca zivota" idealne dlheho zivota :) ale o pochopenie principu. Pretoze na internete sa cast stresuje a ak bude nejaka nudza o odpojenie FV, tak uzivatel bude mat zafixovane "nikdy neodpajaj toto tu" a bude zmatkovat a urobi este nieco horsie..
Naposledy upravil(a) tomer dne pát kvě 03, 2024 9:11 am, celkem upraveno 2 x.
glottis
Příspěvky: 2090
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od glottis »

cipis píše: pát kvě 03, 2024 9:06 am OPVP10 je odpínač, ne prý, ale doopravdy. A v datasheetu je uvedena schopnost odpínat při zátěži.
Akorát teda ne na trávě jednou rukou :D Ale jak vidno, je to ok i takto.

A ano, je uvedena elektrická a mechanická výdrž. A hodnoty to bůhvíjak velké nejsou, ostatně, já se tomu vůbec nedivím. Asi jak baterky, pokud je budu cyklovat maximálně, tak také vydrží stanovené počty, a při nižších cyklech mnohem více. Takže pro práci na stringu si ho odpojít v noci, abych to nemusel třeba ráno odpínat pod zátěží. Nemluvím o nouzovém odpojení, ale kolikrát zase nouzově odpojuji, že?
S victronem si to vypnes v appce, na strese, zmeris klestakem, odpojis, pohodicka. Maj i kontakty na dalkove on/off. Lidi by meli i tohle brat v uvahu pri koupi mppt :)
Soban
Příspěvky: 3491
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Odpojovac panelu

Příspěvek od Soban »

glottis píše: pát kvě 03, 2024 8:57 am tyhle pojistkova pouzdra se prodavaji jak jako odpojovace tak odpinace. Bohuzel jsem se tohle dovedel klasicky az jsem to mel hotove :)

To z videa je prej OEZ OPVP10 a to je pry odpinac a snese to.
Ono je to podle mě stejné, roli hraje napětí čím větší tím větší oblouk vytáhneš a při velkém napětí prostě ta vzdálenost už nestačí aby to zhasnulo.

Takže pokud to není nějaký šmejd z číny tak do těch 250V DC na co jsou normální pojistky je to podle mě jedno.....

PS. Manželka tím vypínala 2kWp pod zátěží s napětím 190V na stringu a nic nehořelo a nejiskřilo (fungovala jako dálkový ovladač :D )
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek