Náklady FV vs. energie ze sítě

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Lordus
Příspěvky: 1
Registrován: čtv zář 22, 2011 6:20 pm

Náklady FV vs. energie ze sítě

Příspěvek od Lordus »

Dobrý den,
předně bych chtěl pogratulovat k funkčnímu systému a vůbec prezentaci celého projektu (ale i dalších).

K nejen energetické soběstačnosti mám určitý vztah (teplo, voda), kvůli prarodičům, kteří pomocí do spirály stočené hadice ohřívali vodu na mytí nádobí. Teplo měli v vlastního dřeva, svého času dokonce uvažovali o malé domácí větrné elektrárně, ale podle propočtů se tento projekt nákladově nevyplatil. Kdyby éra solárek přišla trochu dříve, tak věřím že můj děd by byl průkopník :)

Ale k věci. Protože rekonstruuji byt, včetně rozvodů energie, napadlo mě vytvořit sekundární systém pro 12V. Myslíte, že se ekonomicky vyplatí takto napájet NTB, domácí wifi a router, intel atom server, nějaká světla. Kolika w. panely by tak bylo potřeba?

Vzhledem k tomu, že na vaření opouštím plyn, který vyměňuji za indukci (na tu nedám dopustit) a bez mrazáku se také neobejdu, stávající 230 V systém hodlám provozovat.

Děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Náklady FV vs. energie ze sítě

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

já sice mám jen malý ostrovní systém (125Wp) ale sestavil sem i něco jako maxi UPS pro celej dům .
Už jsem o tom někde tady psal , stručně : měnič 2500W , aku LiFeYPO4 cca 8kWh , automaticeké/manuální
přepínání napájení domu . Ještě to celé nemám hotové a už přemýšlí o koupi sylnějšího měniče (4 - 6kw) ,ale musím
prvně dodělat ovládání aby se předcházelo kryzovým stavům .
Napájet nízkonapěťová zařízení z 12V je lepší než oklikou přez 230V , ale otázka zní , jakou máte průměrnou denní
spotřebu v kWh a jaké se vyskytují špičky v kW :idea: . Totiž , 12V systém je únosný jen do určité míry , hlavně
kvůli proudům (například : 1kW / 12V = 83A = 16mm2 kabel , 1kW / 24V = 42A = 10mm2 kabel , atd.) .
FV panely bych dymenzoval na 2x až 2,5x průměrná denní spotřeba pokud by se mělo jednat o ostrovní systém bez
přípojky k DS , já vím že se píše méně , ale v zimě je to znát :-) . Velikost instalace by se dala ještě zmenšit úsporami
spotřeby , což je dost individuální ale jde to :yes: .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Náklady FV vs. energie ze sítě

Příspěvek od abrams »

Doplňuji pár věcí k tomu co jsem zde napsal včerá .

Přibližná roční výroba 1kWp FV je 1.000kWh/rok , ale cca 75% během letního období od Dubna do Září .
Chcete-li celý rok fungovat čistě jen na FV tak bych počítal alespoň s dvojnásobnou velikostí instalace .
Pro výpočet velikosti instalace je zásadní průměrná denní spotřeba domácnosti , orientace FV panelů a působení
okolních objektů (budovy , stromy , komíny atd.) .

Já mám na střeše 4kWp (víc se nevešlo) a přibližnou roční spotřebu 6.000kWh . Za rok vyrobím cca 3.500kWh z nichž
spotřebuji "jen" 2.000kWh , to jen tak z praxe :-) .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Náklady FV vs. energie ze sítě

Příspěvek od tomas »

abrams
4kWp, ale to není ostrovní FVE ne? Regulátor pro zelený bonus nepoužíváš?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek