Pripojeni 6-panelu v jisty cas

Palalelní, sériové, sérioparalelní, spojení různých panelů, propojení při různé orientaci střechy, vnitřní zapojení panelu, ochranné diody, diskuze, rady a praktické zkušenosti
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Pripojeni 6-panelu v jisty cas

Příspěvek od beethowen »

Tak hrubým výpočtem 16+6 nějakých 370Wp panelů může být Voc zhruba: 22*41V*1,15=1037V !!! Jako asi to nebude normální stav, ale teoreticky to může nastat.
To že to při neosvitu jedné nebo druhé části těch panelů bude degradovat celý ten string je netřeba se bavit. Někdy je méně více. Pokud je tam nějaké Goodwe, nebo něco podobného, tak to asi ani nejde řešit jiným regulátorem, který by byl sólo pro pro ten 6S string. Jedině AC coupling, což pro 6 panelů a 3f systém (předpokládám) nedává smysl.
Co tam jsou za panely? Protože 38ks mě úplně nevychází ani na mikrozdroj. Máme moc málo info.
Mstark
Příspěvky: 27
Registrován: pon říj 17, 2022 11:28 am

Re: Pripojeni 6-panelu v jisty cas

Příspěvek od Mstark »

beethowen píše:Tak hrubým výpočtem 16+6 nějakých 370Wp panelů může být Voc zhruba: 22*41V*1,15=1037V !!! Jako asi to nebude normální stav, ale teoreticky to může nastat.
To že to při neosvitu jedné nebo druhé části těch panelů bude degradovat celý ten string je netřeba se bavit. Někdy je méně více. Pokud je tam nějaké Goodwe, nebo něco podobného, tak to asi ani nejde řešit jiným regulátorem, který by byl sólo pro pro ten 6S string. Jedině AC coupling, což pro 6 panelů a 3f systém (předpokládám) nedává smysl.
Co tam jsou za panely? Protože 38ks mě úplně nevychází ani na mikrozdroj. Máme moc málo info.
Přílohy
DDD2BB92-7FE4-4000-B2A0-D112B5562752.jpeg
Mstark
Příspěvky: 27
Registrován: pon říj 17, 2022 11:28 am

Re: Pripojeni 6-panelu v jisty cas

Příspěvek od Mstark »

Mstark píše:
beethowen píše:Tak hrubým výpočtem 16+6 nějakých 370Wp panelů může být Voc zhruba: 22*41V*1,15=1037V !!! Jako asi to nebude normální stav, ale teoreticky to může nastat.
To že to při neosvitu jedné nebo druhé části těch panelů bude degradovat celý ten string je netřeba se bavit. Někdy je méně více. Pokud je tam nějaké Goodwe, nebo něco podobného, tak to asi ani nejde řešit jiným regulátorem, který by byl sólo pro pro ten 6S string. Jedině AC coupling, což pro 6 panelů a 3f systém (předpokládám) nedává smysl.
Co tam jsou za panely? Protože 38ks mě úplně nevychází ani na mikrozdroj. Máme moc málo info.
Přílohy
2431BD50-6E1C-4875-B873-17E9805FD479.jpeg
Mstark
Příspěvky: 27
Registrován: pon říj 17, 2022 11:28 am

Re: Pripojeni 6-panelu v jisty cas

Příspěvek od Mstark »

Mstark píše:
Mstark píše:
beethowen píše:Tak hrubým výpočtem 16+6 nějakých 370Wp panelů může být Voc zhruba: 22*41V*1,15=1037V !!! Jako asi to nebude normální stav, ale teoreticky to může nastat.
To že to při neosvitu jedné nebo druhé části těch panelů bude degradovat celý ten string je netřeba se bavit. Někdy je méně více. Pokud je tam nějaké Goodwe, nebo něco podobného, tak to asi ani nejde řešit jiným regulátorem, který by byl sólo pro pro ten 6S string. Jedině AC coupling, což pro 6 panelů a 3f systém (předpokládám) nedává smysl.
Co tam jsou za panely? Protože 38ks mě úplně nevychází ani na mikrozdroj. Máme moc málo info.
Přílohy
375EA905-7B5D-4DD7-8116-9739FC1C2E5F.jpeg
Mstark
Příspěvky: 27
Registrován: pon říj 17, 2022 11:28 am

Re: Pripojeni 6-panelu v jisty cas

Příspěvek od Mstark »

beethowen píše:Tak hrubým výpočtem 16+6 nějakých 370Wp panelů může být Voc zhruba: 22*41V*1,15=1037V !!! Jako asi to nebude normální stav, ale teoreticky to může nastat.
To že to při neosvitu jedné nebo druhé části těch panelů bude degradovat celý ten string je netřeba se bavit. Někdy je méně více. Pokud je tam nějaké Goodwe, nebo něco podobného, tak to asi ani nejde řešit jiným regulátorem, který by byl sólo pro pro ten 6S string. Jedině AC coupling, což pro 6 panelů a 3f systém (předpokládám) nedává smysl.
Co tam jsou za panely? Protože 38ks mě úplně nevychází ani na mikrozdroj. Máme moc málo info.
Na strese domu mam 310Wp. Brzdim to na stridaci. Na vystupu mam nastavene 9,99. Navic nemam problem, te by mi preteklo moc do site. Dokazu to spotrebovavat.
Přílohy
8FD464CB-02EE-4A18-8356-F0671DABA85F.png
Mstark
Příspěvky: 27
Registrován: pon říj 17, 2022 11:28 am

Re: Pripojeni 6-panelu v jisty cas

Příspěvek od Mstark »

Realne tech 380Wp panelu je vice. Tohle staci?
Dekuji
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Pripojeni 6-panelu v jisty cas

Příspěvek od beethowen »

No ale stejně platí co jsem napsal výše. 22 panelů v sérii je pro ten střídač moc a celkem riskuješ. O tom, že přepínat takové DC napětí je poměrně složitá a nebezpečná disciplína ani nemluvím. jenom to Ump bude kolem 750V DC.
Buď těch 6ks panelů připojit jinam, ale v této sestavě není kam, nebo to použít třeba na ohřev bojleru sólo.
Pokud toto namontovala firma, tak je to určitě v rozporu s projektem. O revizi se ani bavit nebudu, a o tom, že je to nebezpečné není třeba přemýšlet.
Ten střídač zvládne tak 20 těchto panelů v sérii na tom stringu. Ale chce to stejný osvit na všechny panely v tom stringu, jinak se degraduje proud tím nejhorším panelem. Takže to v tvém případě nemá moc řešení.
Naposledy upravil(a) beethowen dne sob říj 29, 2022 2:25 pm, celkem upraveno 1 x.
Mstark
Příspěvky: 27
Registrován: pon říj 17, 2022 11:28 am

Re: Pripojeni 6-panelu v jisty cas

Příspěvek od Mstark »

Trosku se jich musim zastat. Chctel jsem vic panelu kvuli zime. Mam vse na elektriku. A nejvic me trapi zima kdy je mene slunicka. A zeptam se to nebezpeci je v tom , ze odpalim stridac? Nebo jak v tech panelech, ze jedny jsou na strese a tech sest na stene?
Diky
Přílohy
E1EFB500-768D-4420-ACCE-F107D52A021C.png
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Pripojeni 6-panelu v jisty cas

Příspěvek od beethowen »

Nebezpečí je v tom, že můžeš odpálit ten střídač. Nebezpečí je v tom, že odpínat takto velké DC napětí tímto přepínačem je nemožné, protože neuhasíš oblouk. Ten přepínač je stavěn na přepínání sítí, je určen pro AC napětí. Hrozí zde riziko požáru. Budeš-li odpínat v době kdy panely budou ještě osvícené, tak se může vytáhnout oblouk, který zapálí ten přepínač, kabely, atd. A už to pojede. Je to velké riziko.
Pokud to nějaká firma mohla takto zapojit, tak by měli přijít o papíry. V tom obvodu může být přes 1000V DC a žádný prvek na to není dimenzovaný. Možná ani ten kabel.
Mstark
Příspěvky: 27
Registrován: pon říj 17, 2022 11:28 am

Re: Pripojeni 6-panelu v jisty cas

Příspěvek od Mstark »

Ja to odpojuji pres pojistky. Co mam v garazi. Navic se snazim o prepinani v dobe kdy nesviti slunce . Hlidam si proud co tece. Jen mi to pripadne tupe v dnesni dobe. Tak mam nechat ty panely jako dekoraci, zapinat je na zimu a nebo je dnes reseni ktere dokaze na chvili odpojit dany string prepnout na strechu + bocni panely a zase pripojit?
Mstark
Příspěvky: 27
Registrován: pon říj 17, 2022 11:28 am

Re: Pripojeni 6-panelu v jisty cas

Příspěvek od Mstark »

Jinak kabel je 6 mm. Coz by nemel byt problem na pocet panelu... napeti a proud. Jen to nestastne prepinani. Resil to nekdo nekdy tady?
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Pripojeni 6-panelu v jisty cas

Příspěvek od beethowen »

Ignoruješ, co jsem tu napsal. Pokud by byl jiný systém než ta all-in-one krabice, tak se vezme regulátor k těm 6-ti panelům a připojí k baterce a je hotovo. Takto je to blbost a nebezpečné. Jednou se spleteš a hoříš. V únoru, když bude ještě zima vyjde ostré slunce z poza mraků a napětí poletí nahoru a střídač to nedá. Pokud to musí být připoj to na jiný střídač na některou fázi, asi to budeš sice možná posílat do sítě, bude to nelegální, atd., ale ono už je to i teď, protože v projektu, který šel na distribuci je něco jiného, než máš skutečně připojené. Takže případná kontrola může být problém.
O tom, že na to všechno ještě asi byla dotace se budu jenom domnívat. Na tomto serveru je prakticky zakázané takové věci řešit.
Naposledy upravil(a) beethowen dne sob říj 29, 2022 3:04 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Pripojeni 6-panelu v jisty cas

Příspěvek od beethowen »

Mstark píše:Jinak kabel je 6 mm. Coz by nemel byt problem na pocet panelu... napeti a proud. Jen to nestastne prepinani. Resil to nekdo nekdy tady?
Kabel má taky určité max. povolené pracovní napětí. I když u PV kabelů to většinou bývá 1500V, což by byl jeden prvek, který tomu stringu odpovídá. Ale jsou i PV kabely na 1000V.
Naposledy upravil(a) beethowen dne sob říj 29, 2022 3:05 pm, celkem upraveno 1 x.
Mstark
Příspěvky: 27
Registrován: pon říj 17, 2022 11:28 am

Re: Pripojeni 6-panelu v jisty cas

Příspěvek od Mstark »

Prave, ze neignoruji. Spis hledam reseni a jsem vdecny za nazory. Jinak dotaci jsem nebral. A nikdy zadne nechci. Tak myslim, ze to neni nelegalni tady psat. Dekuji a musim zkusit popremyslet jak to udelat. Nebo je to na druhym pozemku mam do domu propojeniu jen jednu faza a kabely dc k panelum.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3362
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Pripojeni 6-panelu v jisty cas

Příspěvek od marko250 »

Regulátor měniče má činný rozsah 200-850V,strop 1000V ,měl by ste se pohybovat na prázdno do 850V,kdy MPPT funguje jak má. Těch šest panelů bych zapojil samostatně na svůj regl,ale to bude oříšek vzhledem k napětí baterky a chytrosti baterky s měničem.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Pripojeni 6-panelu v jisty cas

Příspěvek od beethowen »

Mstark píše:Prave, ze neignoruji. Spis hledam reseni a jsem vdecny za nazory. Jinak dotaci jsem nebral. A nikdy zadne nechci. Tak myslim, ze to neni nelegalni tady psat. Dekuji a musim zkusit popremyslet jak to udelat. Nebo je to na druhym pozemku mam do domu propojeniu jen jednu faza a kabely dc k panelum.
Já taky nemám rád dotace, ale tady je nějak problém řešit i věci, co umí dodávat do sítě. Já v tom problém zas až tak nevidím.
Jednoduché řešení je mít další vstup na střídači, což nemáš. Nebo ten string upravit tak, aby byl stejný počet panelů na svisle a na přístřešku a tyto dva stringy připojit paralelně na vstup, ale tam si u tohoto střídače omezen Isc na 15A. jsou střídače, které umí i 25A na jednom vstupu. Tam by to potom šlo, na jednom vstupu bys měl dům (16S) na druhém přístřešek (11S) a paralelně k tomu svislé panely (11S). Ale to je jiný střídač, možná problém s bateriemi, atd.
Proto píšu, že to nemá moc řešení. Rozhodně ne dělat string 22S, to je zlé.
Mstark
Příspěvky: 27
Registrován: pon říj 17, 2022 11:28 am

Re: Pripojeni 6-panelu v jisty cas

Příspěvek od Mstark »

Ja se v tom placam. Ale vse jsem pochopil. Proto hoedam reseni. Ted jsem koupil i elektro auto abych s prebytkama fungoval a nic nechci do site. Nebot to delam pro sebe. Jen nez jsem vyladil na ujecku na auto to bylo docela trauma. Vyrobce pak skoda a navic enyaq je moc novej tak malo kdo mi rekne jak to nabijet z prebytku , ale nakonec se skoda podelila o info. Dnes prave vse umim uzit pro sebe. Cekam zimu a uvidim jake to bude. A uvazuji... bohuzel jsem stary stridac dal pryc. Byl to solax x3 5Kw. Tak asi koupim novej zase. Je mi lito nevyuzit toho slunicka. Leto me moc netrapi. To staci bohate, Ale ted budu testovat zimu a na jare chci vyhodnotit a udelat nejaky dalsi reseni . Bat jeste muzu rozsirit o dva bloky, ale v lete to je nabite za chvilku. Navic se snazim kupovat spotrebice co nezerou. I ted jsem schopny prezit den a pul a to mi spina tepelko( zemni kolektory) tak myslim, ze to jeste jde, ale zima to u nas v horach proveri.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Pripojeni 6-panelu v jisty cas

Příspěvek od bublich »

Tak tohle je fakt drsný.Nebýt Beethowena tak jsem jim to sežral.Na bedně toho přepínače je 1100V DC.To bylo první co mě zajímalo,ale skutečně vevnitř je přepínač sítí na 415V AC.

https://www.kvelektro.cz/prepinac-siti- ... sJEALw_wcB

Doporučuji pod tu bednu dát tak m2 cetrisu.To je na klepeta.
Mstark
Příspěvky: 27
Registrován: pon říj 17, 2022 11:28 am

Re: Pripojeni 6-panelu v jisty cas

Příspěvek od Mstark »

Proto si vazim toho co mi odpovedel. Pokud to nebudu prepinat jsem v haji, ale vim, ze nemuzu. Tak resim dalsi reseni. Jsem na rozcesti zda objednat dalsi stridac a nejak to vyspelit. chci z toho dostat maximum. A navic po vyhodnoceni udelat dalsi update. Jen proste musim cekat na data po zime... ta zajima kazdyho. Leto je uplne v pohode.
Mart
Příspěvky: 181
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: Pripojeni 6-panelu v jisty cas

Příspěvek od Mart »

Když se dívám na to schéma, tak vidím, že na PV1 je 16 x 310 W a na PV2 je 13 x 380 W.
Takže v reálu je na PV2 13 panelů nebo 16 panelů?

Nebo to máš všechno popletené a na PV2 je 13 panelů a přepínačem se do série s těmito 13ti připojuje dalších 6 panelů, tzn. že je celkem 19 panelů do série?

Pokud nemáš elektrotechnické vzdělání (což předpokládám), tak si vygoogli, co je paralelní a sériové zapojení.

Co se týká toho kouření z odpojovače, tak si vygoogli něco o rozpojování DC napětí. Problém totiž není proud, ale napětí. Až si o tom něco nastuduješ, tak si kup pro to odpojování tohle
https://www.kvelektro.cz/dielektricke-r ... v-p1234383

A na rozvaděč si přilep štítek s hodnotou maximálního napětí na stringu, aby hasiči věděli, že je to může zabít a ať radši nechají barák dohořet.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek