set do 3 kw za rozumnou cenu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
akavalir
Příspěvky: 3
Registrován: čtv zář 01, 2022 9:28 am

set do 3 kw za rozumnou cenu

Příspěvek od akavalir »

Jsem naprostý laik a vzhledem k situaci jsem nucen začít. Nechci podporovat peklo, takže vše ostrov.
Chtěl bych začít na kůlně se zásuvkou k připojení filtrace bazénu, solinátor, letní kuchyně atd.
Máte již někdo takto vyřešeno - dáte mi tip/návod?
Postupně budu připojovat jak jsem na tom.
Děkuji
Soban
Příspěvky: 3478
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: set do 3 kw za rozumnou cenu

Příspěvek od Soban »

Podívej začínat s omezeným výkonem není výhodné.

Takže jako minimum 5kW měnič.... k tomu lifepo4 baterku no a panely.

Měnič třeba must https://shop.mypower.cz/menic-kombinova ... 5500w-7971

K tomu vzít baterky od zdejšího člena mikel - ví co mají dostupné je to stejný shop, ale chce se to s ním domluvit.

No a pak nakoupit panely...... https://shop.mypower.cz/fotovoltaicky-p ... y-ram-7965

K tomu odkazovanému měniči připojíš 8 kousků toho panelu 450Wp. (3.6kWp)

Pak ještě nějaké jističe, pojistky, kabely, držáky na panely podle toho kam je budeš montovat.

Jak říkám nic menšího nemá cenu pořizovat, protože sice ze začátku ušetříš, ale pak rozšiřováním ti to přijde dráž.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
xhorak
Příspěvky: 36
Registrován: úte črc 12, 2022 9:42 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7300
Kapacita baterie [kWh]: 6.5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: set do 3 kw za rozumnou cenu

Příspěvek od xhorak »

To je velmi obecna otazka, zakladni udaj je aspon rocni spotreba, stala spotreba neustale zapojenych spotrebicu, zpusob fungovani domacnosti - ktere vykonove spotrebice se potkaji, na cem se vari, atd. S jistym omezenim verim a doufam ze se da vyzit s 3.6kW menicem a 24V bateriemi. Velmi uzitecny nastroj je https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ - zalozka off-grid a druhy graf simulace - Performance - pro instalovany vykon a kapacitu baterie.

U me treba stala spotreba dela temer 1/3 celkove spotreby - mrazak, lednice, routery atd. Na druhou stranu tu mame extremni spotrebu o vikendu - to jedou pracky, vari se, pece se, k tomu mycka, to pak 3.6kW nemuze stacit ani nahodou.
Soban
Příspěvky: 3478
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: set do 3 kw za rozumnou cenu

Příspěvek od Soban »

Já mám 24V systém s 3.2kW měničem a ano dá se s tím vyžít, ale nedoporučuji to fakt začni na 48V systému a 5kW měnič.

Vím o čem mluvím!!!!!!!

A to mám malou roční spotřebu el. 1,5MWh!

Ber to že i blbá žehlička má víc jak 2kW a už si nic nepustíš u 3kW měniče! A budeš řešit tak jak já prioritu pračky/mikrovlnky/konvice/bojler.......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
xhorak
Příspěvky: 36
Registrován: úte črc 12, 2022 9:42 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7300
Kapacita baterie [kWh]: 6.5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: set do 3 kw za rozumnou cenu

Příspěvek od xhorak »

Soban: 1.5MWh - to mas opravdu malou spotrebu. Mas pravdu ze nic dalsiho vedle toho nez tu vykonovou vec nepustis. Zrovna na veci jako je zehlicka, trouba, atp. bych nadale pouzival sit. To se nepouziva zas tak casto - zalezi tedy na zvyklostech. Spis ma cenu resit ty neustale zrouci spotrebice a tam se dostavame na vykony v radech stovky W, rocne pak treba 1MWh. Rocni spotreba mycky je proti tomu v mem pripade 0.2MWh, obdobne pracka.

Nicmene bez detailu - tj. treba je single :) se neda dobre radit. Ono zas ty baterie to znacne prodrazi - kdyz 48V system, tak myslim nema smysl brat zas s kapacitou ~ 100Ah, to pak pri odberu 5kW z baterii vic nez 1C vybijeci proud. On i soubeh dvou 10A spotrebicu je pro 5kW na hrane - kdyz k tomu ma jet jeste bezna kontinualni spotreba.
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: set do 3 kw za rozumnou cenu

Příspěvek od Plazivec »

xhorak píše:Soban: 1.5MWh - to mas opravdu malou spotrebu. Mas pravdu ze nic dalsiho vedle toho nez tu vykonovou vec nepustis. Zrovna na veci jako je zehlicka, trouba, atp. bych nadale pouzival sit. To se nepouziva zas tak casto - zalezi tedy na zvyklostech. Spis ma cenu resit ty neustale zrouci spotrebice a tam se dostavame na vykony v radech stovky W, rocne pak treba 1MWh. Rocni spotreba mycky je proti tomu v mem pripade 0.2MWh, obdobne pracka.

Nicmene bez detailu - tj. treba je single :) se neda dobre radit. Ono zas ty baterie to znacne prodrazi - kdyz 48V system, tak myslim nema smysl brat zas s kapacitou ~ 100Ah, to pak pri odberu 5kW z baterii vic nez 1C vybijeci proud. On i soubeh dvou 10A spotrebicu je pro 5kW na hrane - kdyz k tomu ma jet jeste bezna kontinualni spotreba.
Tak já jsem zrovna tyhlety žrouty napojil nejdřív. Stálou spotřebu mám 150W a to mi jaksi vycházelo málo.

Tak po pořadě.

Já to měl jednodušší. Postavil jsem nejdřív 3kW/24V 1,7kWp 150ah Lion systém na axpertu, ten ale půjde komplet na chatu, takže nic se nevyhodí. Teď je na garáži a slouží jako záloha. Už s tím jsem dokázal krmit pračku, sušku, myčku a jednu zásuvku v kuchyni na drobotinu, jako jsou mixér, hnětač, rychlovarka. A s tím jsem ušetril v létě polovinu (10-12 kWh) denně. Problém byl, že garáž je nízko a už v listopadu dochází k stínění sousedovic třešní, takže nic moc. Ale a to je dost velký ale, je to dost náročný na menežment. Stačila pračka nebo myčka a už prakticky nic moc dalšího nešlo pustit.
Teďkonc už jedu na "velkou" FVE a to jsou dva Kingové. A přísámnamůjměšecpeněz, že jsou tvrdší jak síť. Když pustim kompresor v garáži, žárovky ani nemrknou, což bylo kdysy znamení, že jsem jej zapomenul vypnout.
Takže za mě začít na 5kW/48 nějakej levnější axpert a pak došetřit a počkat si a koupit pak hned dva kingy plus panely a baterky na "dospělou" FVE
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: set do 3 kw za rozumnou cenu

Příspěvek od Neo »

akavalir píše:Jsem naprostý laik a vzhledem k situaci jsem nucen začít. Nechci podporovat peklo, takže vše ostrov.
Chtěl bych začít na kůlně se zásuvkou k připojení filtrace bazénu, solinátor, letní kuchyně atd.
Máte již někdo takto vyřešeno - dáte mi tip/návod?
Postupně budu připojovat jak jsem na tom.
Děkuji
Taky začínám, i když toto fórum sleduji více jak dva roky
Zvolil jsem 48V systém, střídač Axpert max 7,2kW má dva MPPT regulátory a nestál balík.
12 panelů 3,4kWp do jednoho stringu a napojeno jen na jeden vstup.
Baterka 125Ah s BMS.
prozatimní cíl je bojler, lednička, světla, možná mrazák uvidím co systém zvládne.
bratru 130kKč. všechno svépomocí.
Taková seznamovací sestava, v klidu dodělat přepínač sítí, vytěžování do bojleru popřípadě do aku nádrže.
Střecha rozvržena a částečně připravena na 4x 3,4kWp,
Rozšíření je jednoduché, buď další panely a ty jen připojím do druhého vstupu střídače, nebo jen další podobnou baterku, nebo oboje. :) Nebo to celé 2x :)
++
akavalir
Příspěvky: 3
Registrován: čtv zář 01, 2022 9:28 am

Re: set do 3 kw za rozumnou cenu

Příspěvek od akavalir »

pro začátek moc děkuji ! pro mě opravdu rady k nezaplacení - udělám si analýzu spotřeby, předpoklad do budoucna a začnu se prokousávat trhem :-)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek