pouze ohřev TUV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od zbek »

Z jakého důvodu u Vás vyhrál OPL 9AC a ne třeba Bel nebo Siton ?
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
svasek
Příspěvky: 39
Registrován: sob bře 12, 2022 9:52 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od svasek »

zbek píše:Z jakého důvodu u Vás vyhrál OPL 9AC a ne třeba Bel nebo Siton ?
Porovnání jsem nedělal, jelikož pro laika není možné ho udělat.
Zde na fóru asi také není nikdo, kdo by měl osobní zkušenost se všemi třemi systémy.
Pro mě bylo podstatné, že se OPL dal koupit jako sada i s panely a s příslušenstvím a také má napájení přímo z panelů a nepotřebuje externí zdroj.
Jak to mají ostatní výrobci, to netuším.
Navíc čistě s ohřevem vody tu zkušenosti také skoro nikdo nemá.
Stal jsem se tedy jedním z průkopníků a postupně sem budu dávat svoje postřehy s tímto systémem, aby to měli ostatní začátečníci o něco jednodušší.
8xCanadian Solar 375Wp+MPPT regulátor OPL 9AC 3kW+Dražice OKC 200/1m2
svasek
Příspěvky: 39
Registrován: sob bře 12, 2022 9:52 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od svasek »

panely.jpg
Supra66 píše:
svasek píše:No a do třetice mě překvapilo, že po západu slunce se regulátor úplně zbláznil a výkon začal v jednu chvíli oscilovat mezi 0- 1000 W. A to bez ohledu na to, jestli byla zátěž připojená, nebo ne. Nicméně tento kolísavý výkon byl alespoň z části přenášen do bojleru, což bylo slyšet a i vidět na kontrolce bojleru.

Takže zítra zase volám výrobci.
Mohu se zeptat jak pokračujete? Budu taky dávat OPL 9AC.
Díky

Podle výrobce se toto může dít a závisí to prý na způsobu instalace a délce kabelů.
Takovou duchařinu bych čekal u radiové techniky, ale ne u měniče napětí. Rozporovat to nemohu, jelikož tomu zase tak moc nerozumím.

Od včerejšího večera mám systém v provozu. Dnes se vyrobilo 2,5 kWh, potom už byl bojler 80 l plný. Kdy se tak stalo, netuším, nebyl jsem doma. Během podzimu se nainstaluje 200 l s ohřevem z ústředního topení (krbovky s výměníkem).

Pokud bude zítra dopoledne slunečno, tak měnič restartuji, jelikož jsem ho spouštěl v podmínkách nedostatečného výkonu panelů. Viz návod k obsluze.
Budu průběžně sledovat výkon a pak sem hodím naměřené hodnoty.
Hodně mě zajímá, o kolik poklesne výkon při vržení stínu od antény na sousedově střeše. Pokud bude pokles jasně patrný, pokusím se se sousedem domluvit na přemístění antény na opačnou stranu komína.
Stín od antény se začíná projevovat již po poledni. Stín od komína nastupuje po čtvrté hodině a na výkon má silný vliv. Např. 700W před zastíněním vs 350 W po zastínění. Dokáže zastínit i 3 panely zapojené v sérii.
8xCanadian Solar 375Wp+MPPT regulátor OPL 9AC 3kW+Dražice OKC 200/1m2
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od dipos »

Pěkné pole, chtěl jsem se zeptat kolik ti dávalo max. výkon ze 3 kWp pole ?
Já mám 2,7 kWp a více jak 1600 W z toho nedostanu. Měnič ECO Solar BOOST od polského výrobce.
Avšak jsem zatím spokojen 2 bojlery ( 120 + 100 ) a v 15 hodin nabito, provozní teplota 65°C. Takže záměr naplněn.
Vysoký tarif stojí na téměř místě. ČEZ dává VT někdy již v 8 hod. ráno, běžně kolem 11 hod.
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
svasek
Příspěvky: 39
Registrován: sob bře 12, 2022 9:52 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od svasek »

Zatím jsem se dostal na 1700 W. Víc to už letos asi nebude, jelikož mám špatnou orientaci vůči slunci. Nejvyšší výkon očekávám koncem června v jasný a chladnější den. To se možná dostanu přes 2000W.
Dnes dopoledne bylo většinou zataženo a měnič zobrazoval tyto výkony:
6:30 200 W
7:00 230 W
7:30 250 W
8:00 400 W
8:30 500 W
9:00 550 W
9:30 740 W
Potom už bylo plno a jen v 10:15 se na chvíli zapnul bojler a teklo do něj 1600 W při slunečné obloze. Byl jen trochu opar.

Začátkem týdne dorazí zbytek rodinky a spotřeba vody se výrazně zvedne, takže to pak bude zajímavé sledovat.
8xCanadian Solar 375Wp+MPPT regulátor OPL 9AC 3kW+Dražice OKC 200/1m2
Supra66
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 12, 2022 8:11 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Supra66 »

zbek píše:Z jakého důvodu u Vás vyhrál OPL 9AC a ne třeba Bel nebo Siton ?
Já se rozhodoval mezi BEL a OPL
Siton co jsem četl má dost problémů s teplotou a tranzistory a parametrově na tom byl nejhůře.

BEL má nejlepší výkonové parametry a zároveň ( tedy píšou to ) lepší metodu hledání pracovního bodu tedy MPPS nikoliv MPPT jako ostatní - kde je ale pravda čert ví.

OPL má parametry mezi BEL a Siton. OPL je vlastně počátek těchto regulátorů a umožňuje logování do sítě a více možností nastavení. Rozhodl jsem se tedy pro OPL
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od zbek »

Děkuji moc ,s tim Sitonem máš asi pravdu co jsem četl není zrovna ideální navrhnutý .O belu moc nevím tak u mě zatím vítězí škoda že z něho nejdou vytáhnout data o provozu
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
VitaZ
Příspěvky: 23
Registrován: úte črc 12, 2022 1:01 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od VitaZ »

...škoda že z něho nejdou vytáhnout data o provozu...
K Belu můžeš připojit ten jejich wattmetr a tak data normálně monitorovat.
Dasn
Příspěvky: 11
Registrován: stř srp 17, 2022 9:42 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Dasn »

Zdravím kolegové,

taky přispěju se svojí troškou do mlýna :-)
před cca. 3 týdny jsem také zprovoznil můj FVE ohřev vody. Výkon 3 kW ( 8 x 380 Wp/EDIT: CanadianSolares CS3L-380MS) , panely čistě na JIH, sklon 35°
1.jpg
MPPT regulátor OPL 9AC 3kW
Bojler Dražice 160l, spirála 2,2 kW

Při slunečném dni běžně dává přes 2 kW - data ukazují někdy i přes 2,5 - 2,8 kW i když spirála by měla býtjen 2,2 kW :?:
Zatím teď nevím co s teplou vodou, nahřívám na maximum 80C°a většinou již po obědě mám plně nahřáto. Dle dat je denní průměr výroby cca. 4 kWh i když jsou vyjímky - když jsme spotřebovali dost vody a zbytek jsem schválně vypustil bylo nahřátí celého bojletu na 80C° 7,5 kWh
2.jpg
Zatím plná spokojenost...

(těch 10 dní bez výroby jsem radši vypnul během dovolené, nebylo potřeba)

EDIT: Jen pro info průběh využití, třeba včerejší den 16.8
2-2.jpg
Naposledy upravil(a) Dasn dne stř srp 17, 2022 10:39 am, celkem upraveno 1 x.
Supra66
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 12, 2022 8:11 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Supra66 »

Jaké panely jste použil?
Dasn
Příspěvky: 11
Registrován: stř srp 17, 2022 9:42 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Dasn »

VitaZ píše:...škoda že z něho nejdou vytáhnout data o provozu...
...jdou, pokud si u nich přikoupíš i LAN modul na připojení k netu. Viz moje data z OPL.
Dasn
Příspěvky: 11
Registrován: stř srp 17, 2022 9:42 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Dasn »

Supra66 píše:Jaké panely jste použil?
CanadianSolares CS3L-380MS
Supra66
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 12, 2022 8:11 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Supra66 »

Dasn píše:
Supra66 píše:Jaké panely jste použil?
CanadianSolares CS3L-380MS
Budu také dávat OPL9AC,
Mohu se zeptat kam máte připojené uzemnění? Tedy uzemněni panelů, územně regulátoru a uzemnění bojleru?
Dasn
Příspěvky: 11
Registrován: stř srp 17, 2022 9:42 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Dasn »

Sám jsem nezapojoval, do toho jsem se nepouštěl, (mám v rodině zkušenějsího na FVE), ale bojler mám zároveň i připojen k běžnému rozvodu na dokrytí případného dotopení nočním proudem pokud by FVE nenahřála, takže ten je asi uzemněn v rámci zapojení na běžném rozvodu RD a panely určitě nejsou nijak...
Dasn
Příspěvky: 11
Registrován: stř srp 17, 2022 9:42 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od Dasn »

Jinak kdo uvažuje/má o OPL a chce sledovat data výroby FVE a pod. doporučuji objednat/doobjednat zároveň jejich LAN modul (2.500,- Kč) Je to modul velikosti krabičky od sirek, který se jen připojí do konektoru na desce OPL a k datovému kabelu netu a pak už je možno sledovat na PC/TEL vše od on-line provozu, přes historické přehledy - denní, měšíční, roční...

Až dorazím domu hodím se aktuální foto jak tam s ním v OPL reálně vypadá (na netu mají jeho trošku jiné zobrazení)...

OT: Tak už mám zase dnes nahřáto a to není ještě poledne...
1-3.jpg
1-3.jpg (15.26 KiB) Zobrazeno 894 x
Dnes stačily zatím 3 kWh
1-4.jpg
Já bych mohl ohřívat vodu celé ulici... :D

Jinak to on-line sledování teploty bojleru přes telefon je takové udělátko za 600,- Kč, které jsem si do systému samostatně přidal. Dá se přes to i dálkově manuálně spínat proud přes tu krabičku, nebo automaticky nastavit v aplikaci pravidla, že když je teplota taková něco sepnout, když je taková vypnout, nebo spínat v určité časy atd. Ještě nemám dozapojeno (teď jen měří teplotu), ale následně budu využívat (zima), když FVE nenahřeje bojler na požadovanou teplotu, budu moct když kouknu buď manuálně, nebo po nastavení pravidel i automaticky na dálku spínat a dohřát na místo FVE bojler nejbližším "nočním proudem" ze sítě.
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 73
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od dipos »

Dasn píše:Zdravím kolegové,

taky přispěju se svojí troškou do mlýna :-)
před cca. 3 týdny jsem také zprovoznil můj FVE ohřev vody. Výkon 3 kW ( 8 x 380 Wp/EDIT: CanadianSolares CS3L-380MS) , panely čistě na JIH, sklon 35°
MPPT regulátor OPL 9AC 3kW
Bojler Dražice 160l, spirála 2,2 kW
Pěkná sestava, mohu dotaz ?
Kolik to vyšlo v nákladech.
Já ze svého ECO střídače nedostanu více než 1,7 kW, pole 6 x 450 Wp - 2,7 kWp. :eek2:
Je sice pravda stál jen 5000 Kč, ale již jsem onemocněl " Fotovoltaidou " , takže uvažuji o celkové změně koncepce, přechod na 48 V , ale náklady mne zatím drží na zemi.
Jinak ten můj původní požadavek od FVE, nahřát 2 boilery ( 120 + 100 ) je plněn bezezbytku, avšak škoda každého nevyužitého watu.
V nákladech to vyšlo 30 tis. panely, 5 tis. střídač, 10 tis. montáž a serepetičky kolem.
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
svasek
Příspěvky: 39
Registrován: sob bře 12, 2022 9:52 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od svasek »

Supra66 píše:
Dasn píše:
Supra66 píše:Jaké panely jste použil?
CanadianSolares CS3L-380MS
Budu také dávat OPL9AC,
Mohu se zeptat kam máte připojené uzemnění? Tedy uzemněni panelů, územně regulátoru a uzemnění bojleru?

Já jsem udělal úplně sólo zemnění pomocí zemnící tyče dlouhé 1 m. K ní je přitažená železná pozink kulatina k tomu účelu dodávaná a k ní mám připojené 2 paralelní kabely 6 mm2, které mi zbyly od panelů.
Ty mám připojené na zemnící svorku svodiče přepětí, který jsem koupil také na Solareco.
K tomu jsou pak svedené země od bojleru a měniče.
Nakolik dobré zemnění to je, těžko soudit.
Panely uzemněné nemám.
8xCanadian Solar 375Wp+MPPT regulátor OPL 9AC 3kW+Dražice OKC 200/1m2
kodl69
Příspěvky: 7419
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od kodl69 »

Tohle je popis zoufalého pokusu o uzemnění, přesně tak, jak by se to nemělo dělat.
1.) co je důležité, tak vyrovnání potenciálů. A to jak mezi panely panelech, tak mezi kovovými hmotami v domě. A co je v normě: Vodiče pospojování, kterými může téct část bleskového proudu příp propojení přípojnic pospojování pro LPS III mají průřez min 16mm2 měď nebo 50mm2 železo. A to jsou třeba propoje uzemnění a kovových potrubí, panelů, anténního stožáru, PEN v rozvaděči.
2.) o zemní odpor jde až v druhé řadě. Pokud není na domě bleskosvod, který je nejlépe v oddáleném provedení, je to všechno předchozí vlastně zbytečná práce. Jak má vypadat uzemnění pro bleskosvod a ekvipotenciální pospojování (společná uzemňovací soustava) poměrně podrobně popisuje ČSN EN 62305-3/ed.2...
3.) s vyrovnáním potenciálů souvisí i přepěťové ochrany na vedení přicházejícím z DS...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
svasek
Příspěvky: 39
Registrován: sob bře 12, 2022 9:52 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od svasek »

Díky za info.
Škoda, že není někde srozumitelně vysvětleno, jak přesně uzemnění funguje a proč jsou hodnoty průřezů vodičů navržené tak, jak popisujete.
Zkusím si ještě někde dohledat.
8xCanadian Solar 375Wp+MPPT regulátor OPL 9AC 3kW+Dražice OKC 200/1m2
svasek
Příspěvky: 39
Registrován: sob bře 12, 2022 9:52 am

Re: pouze ohřev TUV

Příspěvek od svasek »

Ještě chci požádat všechny uživatele měniče OPL, zda by mi dali info, co jim ukazuje displej po odpojení bojleru.
Mě ukazuje stále mezi ca 130-150 W, ale čekal bych nulu, když se neodebírá žádný proud. Výrobce mi to nedokáže dost dobře vysvětlit.


Díky
8xCanadian Solar 375Wp+MPPT regulátor OPL 9AC 3kW+Dražice OKC 200/1m2

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek