Galvanická koroze konstrukce pod panely

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
jsikorjak
Příspěvky: 3
Registrován: pon úno 07, 2022 1:56 pm

Galvanická koroze konstrukce pod panely

Příspěvek od jsikorjak »

Ahoj sluníčkáři. Stavím si na střeše malou 3,6kwp hybridní elektrárnu, už mám namontované háky a profily a bohužel mě předtím nenapadlo si ověřit nesnášenlivost nerezu, z kterého jsou háky a pozink šroubů do krokví, ve kterých jsou háky uchyceny. Zároveň jsem ještě mezi pásovinu a samotný hák (obojí bylo součástí sestavy) podle potřeby dal pozink podložky, abych si nastavil potřebnou výšku. Teď se bojím, že to budu muset celé shodit a sehnat vše v nerezu.. Přitom ty doporučované vruty (8x100 s talířovou hlavou) jsem jiné, než v zinku neviděl. Řešili jste to někdo, prosím?
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Galvanická koroze konstrukce pod panely

Příspěvek od Dagus »

Nerez nereaguje s ničím.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Roura
Příspěvky: 35
Registrován: ned bře 06, 2022 12:49 pm

Re: Galvanická koroze konstrukce pod panely

Příspěvek od Roura »

Dagus píše:Nerez nereaguje s ničím.
V tabulce najdeš vše.
Přílohy
tabulka 2 koroze 2 KUTIL.cz.jpg
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Galvanická koroze konstrukce pod panely

Příspěvek od tomas »

Ta tabulka je nějaká divná. hliník - nerez: ano a níže je zase nerez - hliník: ne.
A hliník pozinkované šrouby je docela běžná a častá kombinace, jak v rozvaděčích tak u hromosvodů AlMgSi.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7404
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Galvanická koroze konstrukce pod panely

Příspěvek od kodl69 »

schválně jsem byl venku omrknout pozink. svorky na Almgsi hromosvodu - jsou tam 8 let a beze stopy koroze. Asi to psal nějakej teoretik.
I nerez koroduje - probíhá tam mezizrnová koroze, a nerez křehne. A kontak s mědí nerezi taky nedělá extra dobře. Už jsem viděl poměrně dost spojů měďený drát na nerez povrchu, nerez šroubek, nerez podložka, který měly neuvěřitelnej odpor řádu desítek ohmů...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Galvanická koroze konstrukce pod panely

Příspěvek od pezizka »

tomas píše:Ta tabulka je nějaká divná. hliník - nerez: ano a níže je zase nerez - hliník: ne.
A hliník pozinkované šrouby je docela běžná a častá kombinace, jak v rozvaděčích tak u hromosvodů AlMgSi.
Taky mi to přišlo divné, ale je tam zmíněn v prvním sloupci velký díl, a v posledním díl malý, píše se třeba šroubek. I když teda nevím jakou to hraje roli. V nerez bojleru mám Cu výměník a po 15 letech vše OK. Tedy 14, loni proběhla revize a vyčištění bo teklo těsnění příruby. Když se vyráběl tak mi bylo doporučeno aby se Cu nedotýkala přímo obalu, takže se vyráběly šroubení které zajišťovaly izolovaný průchod přes nerez. Propojeno až venkem Cu propojkou. Sice mně to moc smysl nedávalo, ale za ty roky není vidět stopy koroze a to ani bodové. Tak doufám, že to tak zůstane :)
Soban
Příspěvky: 3478
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Galvanická koroze konstrukce pod panely

Příspěvek od Soban »

tomas píše:Ta tabulka je nějaká divná. hliník - nerez: ano a níže je zase nerez - hliník: ne.
A hliník pozinkované šrouby je docela běžná a častá kombinace, jak v rozvaděčích tak u hromosvodů AlMgSi.
Ale je to správně......

Kouknul jsi se do popisu, velký díl malý díl?

Když velký hliník přišroubuješ nerez šrouby tak co zkoroduje, nerez šroub ne a ten velký plech než skoroduje to potrvá takže asi ano.....

Ovšem když nerez plech přišroubuješ hliníkovými šrouby tak ty uhnijí dříve a nerez upadne takže ne......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
formanej
Příspěvky: 21
Registrován: pát bře 23, 2012 6:44 am
Lokalita: Horní Police
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5040
Kapacita baterie [kWh]: 8400
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Galvanická koroze konstrukce pod panely

Příspěvek od formanej »

Já bych to s tou galvanickou korozí tak dramaticky neviděl. Z hlediska atmosférické koroze je zapotřebí uvědomit si dva základní předpoklady pro působení atmosférické koroze. (1) Relativní vlhkost 60-80% pro vytvoření tenkého filmu "elektrolytu" ve styku vytvořeného elektrochemického článku dvou kovů s různým redoxním potenciálem a (2) teplota která do značné míry řídí kinetiku probíhajících elektrochemických reakcí. Je-li tedy spoj proveden pod provětrávanou krytinou, pak bych se neobával kvality spoje. Z mého pohledu to vydrží desítky let zcela v pohodě. Trochu horší je to v případě aplikace pod lepenku/kanadskou šindel. Ta organická pojiva (bitumeny) jsou, myslím, kyselá a teoreticky by mohla korozi urychlit.
Korodovat ovšem nebude korozivzdorný hák, jak již bylo dříve řečeno, ale tem vrut.
jsikorjak
Příspěvky: 3
Registrován: pon úno 07, 2022 1:56 pm

Re: Galvanická koroze konstrukce pod panely

Příspěvek od jsikorjak »

Díky za reakce, povedlo se mi i zkontaktovat známého, který již FVE řádku let montuje a prý s pozinkovanými šrouby u nerezových háků nikdy neshledali problémy, takže to chvíli snad přežije za předpokladu, že na to nebude vyloženě pršet .. ale každopádně si pod taškou udělám z druhé strany ještě jeden "modelový hák", který z půdy budu moci třeba jednou ročně zkontrolovat (resp. ty vruty v něm)
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Galvanická koroze konstrukce pod panely

Příspěvek od Dagus »

Řešíš kraviny, nerez se používá i na jímač měďený na dešti a nic. Nerez šroub je taky blbost, nemá takovou pevnost.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Roura
Příspěvky: 35
Registrován: ned bře 06, 2022 12:49 pm

Re: Galvanická koroze konstrukce pod panely

Příspěvek od Roura »

Je zbytečné tímto si zaměstnávat hlavu.Vždyť ty Rapi Tec vruty pozink.při jejich tloušťce musí vydržet 30 let ve spojení s nerez hákem.
mika
Příspěvky: 140
Registrován: stř říj 06, 2021 9:03 pm
Lokalita: Praha Západ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Galvanická koroze konstrukce pod panely

Příspěvek od mika »

Na krokvích skoro nereznou ani železné hřebíky, tohle přežije krytinu.
2x 3kWp 2x 5kW 24kWh - Moje malá kumbálová: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7587

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek