Solar Assistant

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Raspberry Pi.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 528
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Solar Assistant

Příspěvek od sindyk »

SolarAssistant nemá grafický výstup, připojit k němu se dá jen přes webové rozhraní z LAN. Ale i s mobilem se dá udělat a nastavit všechno. Akorát na nahrání na kartu je potřeba počítač. Jinak na webu mají slušně napsaný návod: https://solar-assistant.io/help/getting ... are-device
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Adrianb
Příspěvky: 207
Registrován: pon zář 13, 2021 9:32 pm
Lokalita: Slovensko, TR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15kwp
Kapacita baterie [kWh]: 60kwh Li-Ion
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Turčianske Teplice

Re: Solar Assistant

Příspěvek od Adrianb »

bolo to v pohode jednoduché.
rozbalil som image na kartu (na 3 krat pretoze vo windows 10 to vzdy hodi chybu pri verifikacii, ale funguje to v rpi aj tak)
vlozil som kartu, zapol rpi a cakal som kym sa mi objavi siet. Pripojil som sa cez IP, nastavil pristup do domacej siete, aktivoval, vytvoril vzdialeny pristup (stranku). Nasledne som pripojil menice cez usb, vybral konkretny typ menica a tradaaa uz to slo :)
blaskoi
Příspěvky: 86
Registrován: stř čer 27, 2012 3:39 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od blaskoi »

Mám otázku, ak chcem využívať ICC a Solar Assistant súčasne (2 x RPI) možem si spravit USB rozdvojku tak , že jednoducho preruším USB kábel idúci z Asperta, resp. z VE SmartShuntu a nakoniec dopajkujem 2 x samca USB -A a tieto následne zapojím do oboch RPI. Rozdvojku nikde nepredávajú.
PetrDubi
Příspěvky: 1370
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solar Assistant

Příspěvek od PetrDubi »

Tak takhle USB nefunguje ;-)
Jakákoliv USB periférie může být najednou připojená jenom k jednomu masterovi (počítači, RPi a podobně). Pokud to uděláš jak jsi napsal, tak to nebude fungovat a ještě hrozí odpálení USB portů na těch RPi.
Šlo by možná jedno připojit přes USB a druhé přes RS232 (pokud má tvůj měnič) obě rozhraní nebi použít zařízení jako virtual serial nebo virtual USB, kdy se ta krabička (nebo třeba RPi se správným programem) připojí k měniči a po síti vytvoří spojení s počítačem na kterém musí být nainstalovaný ovladač a potom se to tváří jako kdyby to bylo připojené do toho počítače. Ale musel by jsi zajistit, že bude vždycky komunikovat buď ICC nebo Solar Assistant (na střídačku).
Jinak běžně se to řeší tak, že je u toho zařízení malá krabička, která načítá data z měniče a odesílá je na server (například oblíbený MQTT) a z toho serveru si ty data může brát tolik programů, kolik chce. Akorát musejí umět komunikovat přes MQTT, což nevím jestli tyhle dva programy umí.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
blaskoi
Příspěvky: 86
Registrován: stř čer 27, 2012 3:39 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od blaskoi »

Ďakujem za vysvetlenie, dám to cez to RS232 to ostatné je pre mňa španielska dedina. Pokiaľ viem oba programy vedia komunikovať cez MQTT aj keď ja neviem, čo to je :)
Adrianb
Příspěvky: 207
Registrován: pon zář 13, 2021 9:32 pm
Lokalita: Slovensko, TR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15kwp
Kapacita baterie [kWh]: 60kwh Li-Ion
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Turčianske Teplice

Re: Solar Assistant

Příspěvek od Adrianb »

ty si ako ja v týchto komunikačných somarinách. nebaví ma to, chcem to, "neviem" ako to funguje ale idem na to :lol:
som spokojný že to Rpi s SA šiel tak jednoducho rozbehať inak by ma asi trafilo :)
blaskoi
Příspěvky: 86
Registrován: stř čer 27, 2012 3:39 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od blaskoi »

Ja som skôr silnoprúdar :) Mňa by hlavne zaujímalo, či je ťažké spojazdniť, aby som mohol sledovať všetko z domu, čo sa deje na chate, teda cez internet. Dajú sa prezerať cez internet aj historické dáta, grafy, atď v tom ktorom dni?
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 528
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Solar Assistant

Příspěvek od sindyk »

Vzdálený přístup přes internet je plnohodnotný, takže ano. I režim měniče se dá vzdáleně nastavit.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
PetrDubi
Příspěvky: 1370
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solar Assistant

Příspěvek od PetrDubi »

MQTT server je server s databázemi, do kterých může jakékoliv zařízení zapisovat nebo z nich číst data. Používá se to v posledních letech dost na řízení, monitorování nebo iot zařízení ("chytré" vypínače, teploměry, zásuvky a podobně). Je možné mít MQTT server lokálně u sebe (třeba na RPi) nebo použít nějaký cloudový na internetu. Ten lokální většinou běží na zařízení, kde je i nějaké další řízení se kterým spolupracuje (třeba se nainstaluje jako doplněk do Home Assistant). Takže je možné připojit k měniči třeba nějaké ESP (pidipočítač s wifi v ceně do ccca. 100 Kč), do kterého se nahraje program, který načítá hodnoty z měniče a posílá je na MQTT server a ze serveru už si je načítá kdo potřebuje. Pokud se použije cloudový MQTT server na internetu, tak je možné se k němu potom připojit odkudkoliv (a načítat třeba doma informace z chaty). Jinak je možné se připojit k lokálnímu (domácímu) MQTT serveru také odjinud, ale to už je složitější na počáteční nastavení a musí o tom člověk už něco vědět. Existují i takové věci jako odesílání určitých dat z jednoho lokálního serveru na jiný server uložený jinde nebo třeba na ten internetový, aby bylo možné dostat se k informacím jednoduše odkudkoliv, ale to už je jak se říká "vyšší dívčí" :-)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Adrianb
Příspěvky: 207
Registrován: pon zář 13, 2021 9:32 pm
Lokalita: Slovensko, TR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15kwp
Kapacita baterie [kWh]: 60kwh Li-Ion
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Turčianske Teplice

Re: Solar Assistant

Příspěvek od Adrianb »

Dnes sa mi podarilo rozbehať aj komunikáciu s bms od JBD v poslednej beta verzii SW. :)
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od ViktorEX »

jo, clovek s domaci fotovoltaikou, aby byl IT Guru. Mozna by se vyplatilo otevrit nejakou vecerni skolu. Zajimalo by me, kde se uci naprogramovat komunikaci s ruznymi porty RS232, atd. jak nacist treba hodnoty BMS do arduina (na BMS jsou ruzne porty)
Vetsinou jsem schopny se odpichnout od nejakeho prikladu + spousta hodin. Pomoc - nasmerovani od IT GURU vetsinou spise jen nastve. Protoze ti rekne pulku (to, je, jako ze ti poradi, ze zamcene dvere otevres pomoci klice, ktery strci presne sem a otoci doleva. Ale klic ti neda). S programovanim jako takovym si myslim, ze nejsem uplna lama, ale pred 40-30-ti lety se hold programovalo neco jinyho. S arduinem se ucim (hlavne ty syntaxe me drti). Co me treba stve, ze je malo informaci, clovek, aby byl jasnovidec. Treba tu mam display nextion. Ocividne se s tim da carovat, ale seznam povelu a priklady nikde nejsou.
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
blaskoi
Příspěvky: 86
Registrován: stř čer 27, 2012 3:39 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od blaskoi »

Tak som spojazdnil solar assistant na prvý pokus aj so vzdialeným prístupom. Podľa mňa je to geniálne vymyslené aj pre takých IT blbov ako som ja :)
blaskoi
Příspěvky: 86
Registrován: stř čer 27, 2012 3:39 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od blaskoi »

Zapojil som do VE SmartShunt originál teplotné čidlo, ale teplota sa mi zobrazuje len v aplikácii Victron Conect, ale v Solar Assistance ani ťuk. Vie mi to niekto vysvetliť?
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 528
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Solar Assistant

Příspěvek od sindyk »

Já místo teploty monitoruju "midpoint", tedy vyvážení článků, taky se neukazuje. Myslím, že by bylo potřeba napsat výrobci, aby hodnotu četl, tzn. musel by přečíst nastavení toho vstupu a pak správně interpretovat hodnotu. V SolarAssistant není žádné nastavení.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
blaskoi
Příspěvky: 86
Registrován: stř čer 27, 2012 3:39 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od blaskoi »

Ja mu napíšem ohľadom teploty a ty by si mu mohol napísať o midpoint. Viac žiadostí - možno sa tým skôr bude s tým zaoberať.
blaskoi
Příspěvky: 86
Registrován: stř čer 27, 2012 3:39 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od blaskoi »

Takže ja mám už zobrazovanie teploty vyriešené. Napísal som na podporu Solar Assistant 14. 02. a 15. 02. mi odpísali. že to je vyriešené cez join beta, takže mi to zaktualizovali na diaľku a už mi to od dnes rána funguje :)
Přílohy
meranie.JPG
prochazkao
Příspěvky: 17
Registrován: pon říj 04, 2021 3:15 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od prochazkao »

Adrianb píše:Dnes sa mi podarilo rozbehať aj komunikáciu s bms od JBD v poslednej beta verzii SW. :)
čauko a jak jsi to udělal?
Mám taky Solar Assist, mám to na RPi 3 přes wifi na mobilu, střídač mám propojený přes USB. To mi vše funguje.
Pak jsem si koupil převodník USB to RS485 a připojil to přes dvojlinku do jediného volného portu Rx a TX na BMS JBD.
V aplikaci Solar Assist dám připojit USB to RS485 JBD načítá to , pak to napíše opakuji a tak dál a nic se nestane.
Někde je chyba, ale nevím kde....
prochazkao
Příspěvky: 17
Registrován: pon říj 04, 2021 3:15 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od prochazkao »

Už jsem na to přišel. Rx a Tx není seriový výstup. ten by měl být vedle, ale moje BMS ten výstup nemá funkční, není na něm konektor, je to volitelné podle typu BMS a asi jak se to komu chtělo ve fabrice vyrábět nebo jaký plošný spoj byl použit.
Takže jediná možnost je použít UART, ten je však uprostřed desky pod tím hlinikovým krytem a momentálně je do něj napojený Bluetooth modul. Takže buď lze použít BT a nebo pak UART a ten spojit s Solar Assist.....
Adrianb
Příspěvky: 207
Registrován: pon zář 13, 2021 9:32 pm
Lokalita: Slovensko, TR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15kwp
Kapacita baterie [kWh]: 60kwh Li-Ion
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Turčianske Teplice

Re: Solar Assistant

Příspěvek od Adrianb »

No je také kadejaké u tých bms... Tiež nie každý prevodník funguje.
Zatiaľ nepoužívam bms v SA. Odskúšal som funkčnosť rs485 a čakám ešte na usb hub aby som mohol zapojiť všetky bmsky. Jbd totiž nejak nepodporuje viacero zariadení na jeden prevodník. Čo je škoda. Ale som zvedavý či to pobeží. Prevodníky sú doma. Čakám len na hub.
sathol
Příspěvky: 12
Registrován: sob úno 19, 2022 4:16 pm

Re: Solar Assistant

Příspěvek od sathol »

muže my někdo poradit jak jste zaplatily za soft..diky za info
ostrov 6600Wp neustále ve stádiu přidavaní Growatt 2x5kW 2 faze (momentálně samodomo cca 5kW). 48V DC rozvody baterie prozatím olovo 4x140Ah.sledovaní solar-assistent pres rasberry pi 4
LiFePo4 120Ah cca 7,6kWh + JBD 200Ah +activ balancer 5A RS 485
další baterie LiFePo4 120Ah 7,8kWh JBD 200A +activ balancer 10A.RS 485
další baterie stavba LiFePo4 280Ah 15kWh JDB-300A+active balancer 15A CANBUS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek