Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od Pan Taum »

Přepínaní ostrov - 0 - síť, používám na jednotlivé okruhy Moeller z-s/2WM.
Obrázek
Dva přepínací kontakty 1- 0 -2, na fázi i na nulu.
http://www.bbelektro.cz/z-s-2wm-prepina ... 65-c-3791/
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od SJM »

matej píše:První dojmy:
Baterie byly mne dodány vybité. Do první baterie jsem dostal asi 40Ah.
To není mnoho, s ohledem na skutečnost, že baterie Vata podle jejího popisu udržovala a užívala citlivě.
luge
Příspěvky: 756
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od luge »

to vata
K čemu že sa používa ten výkoný tranzistor?Batériový spínač?
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od 007ToMMaS »

luge: predpokladám že je to schottkyho dioda na spojenie dvoch vetiev. Tiež to tak mám ale každý panel zvlášť.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

Bonegy: jde samozřejmě o obyč vypínače, které spínají signálové vodiče do toho plc.
Baterie: popravdě, připadá mi to dost, ty baterky se chovaly divně. Jinak bych je nedávala pryč, však byly drahé jak čert. Ale počkejme si na diagnostiku a na léčbu, pak se uvidí. Třeba se Matějovi podaří ty baterky probudit a přimět je k spolupráci v ušlechtilé věci nezávislosti.
luge: to není tranzistor, ale dvojitá Schottky dioda, která odděluje dvě panelové větve s mírně různými napětími (Schott ASI Protect od 2xSchott ASI). Z historických důvodů zrovna tahle dioda zůstala v rozvaděči, ostatní mám přímo u panelů ve třetí větvi.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
luge
Příspěvky: 756
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od luge »

Aha shottky čo sa používajú pri amorfoch rozumiem.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od abrams »

vata píše:Ten koláč se po nových baterkách dost změnil :) U kohosi jsem zase viděla vývoj návratnosti, to zase inspirovalo mě, ale ještě to musím dodělat. Ta křivka návratnosti teď klesá - málo slunce :(

Slíbené foto:
bat.jpg
a poněkud provzdušněný rozvaděč (spousta můstků, HW podpěťovky a především hoooodně káblů zmizelo, nahrazeno SW řešením):
rozvadec.jpg
Někdy v noci pak ještě musím zušlechtit ten odpojovač panelů, páč zrovna odpojovač panelů je, potvora, pořád pod napětím :lol:
Zdravím ,

paráda :yes: , a není těm baterkám v tak velkém domečku smutno ?

Ten rozvaděč vypadá také velice pěkně , hlavně toho místa ... to bych moc potřeboval :repair: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

Hnízdečko je dimenzované přesně na 2 sady 200Ah. Doufám, že než došetřím na tu druhou, tak že budou ty wide stále k mání :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od ixo »

Držím palce! :) Tiež šetrím...
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od rob.brno »

Pan Taum píše:Přepínaní ostrov - 0 - síť, používám na jednotlivé okruhy Moeller z-s/2WM.
Dva přepínací kontakty 1- 0 -2, na fázi i na nulu.
http://www.bbelektro.cz/z-s-2wm-prepina ... 65-c-3791/
JAkým způsobem je zajištěno, že nedojde k vytažení oblouku mezi kontakty při zatížení v momentě přepnutí? Nikde jsem k tomuto zařízení nenašel dokumentaci.
Pokud by to bezpečně fungovalo, bylo by to elegantní a jednoduché řešení.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od matej »

Právě. Musí seto přepínat pomalu (1-0-pauza-2) a ne 1-0-2.
Pravda a Láska zvítězí!.
rob.brno
Příspěvky: 971
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od rob.brno »

matej píše:Právě. Musí seto přepínat pomalu (1-0-pauza-2) a ne 1-0-2.
To má dvě cívky, jedna ovládá 0-1 a druhá 0-2?
Co takhle tam dát nějaký člen řízení, který by první kontakt vypnul při průchodu nulou a druhý zapnul při dalším průchodu nulou? Že by se to takto přeplo bez výpadku v čase 10ms.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

Pokud máte na mysli přepínání sítí DS/FV tak přepínání řeší dvoustykačový přepínač sítí s vzájemným elektrickým i mechanickým blokováním, který za signál pro přepnutí na FV považuje ac napětí měniče. Měnič se zapíná automatizovaně tím plc podle napětí baterie (lepší bude soc, ale to ještě nemám napsané). DC zátěž se přepíná silnějším (16A) relé v rozvaděči (vpravo nahoře), které se zapíná taktéž automaticky z plc podle napětí baterie, přičmež záložní DC zdroj je taky řízený tím plc.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od matej »

Pozor na to.
Průchod nulou je zrádný, protože při indukční zátěži se snadno může stát že při průchodu napětí nulou oblouk bude pořád hořet protože proud je nenulový (fázový posun U-I na indukční zátěži). S odporovými spotřebiči a malými výkony (do 1500W) to může fungovat dobře ale stačí domácí malá vodárna, k ní např. rychlovarka a bác. je po měniči. byl jsem svědkem několika takovýchto případů. A to i se zařízením od p. Kolaříka.
Proto je potřeba počkat několik nejlépe několi průchodů nulou.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

No, zařízení pana Kolaříka asi nemá vzájemně blokované přepínání a používá ten stykač od Elkolepu, od kterého jsem ani do výrobce nedostala pořádnou dokumentaci. Chtěla jsem od PK svého času schéma, ale nějak jsme to zakecali :) Proto jsem si postavila svůj, který je, díky vzájemnému mechanickému blokování dost pomalý, ačkoliv nevím kolik průchodů nulou... Detaily uvádím vč. odkazů na dokumentaci k těm stykačům někde nahoře.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

Zkušenosti s Life po měsíci provozu - na přání kolegy, který patrně uvažuje o přechodu z olova:
na nějaké závěry je zatím brzy, to se ukáže až po roce. Zatím ale spokojenost maximální. Sice za ten měsíc a něco málo prošly pouze 3x plným nabitím (na napětí 14,20), což znamená, že narozdíl od olova jsou skutečně velmi tvrdým zdrojem. Panely můžou dávat 55A a napětí baterie reaguje jen velmi neochotně, teprve až ke konci nabíjení to pomalu vyleze na cílové napětí, kdy se regulátor (doslova) odpojí, počká až napětí baterek klesne na udržovací napětí (13,6) a pak už energie teče z panelů jen do spotřebičů. (moje) olovo se chovalo jinak - relativně rychle došlo absorpčnímu napětí, takže velká část nabíjení probíhala s regulací a hodně energie se zahazovalo. O tom svědčí i to, že až s novými bateriemi jsem dosáhla dosavadního denního maxima téměř 4kWh, s olovem to bylo o 1kWh méně. Podívejte se na těch mých pár online měření zde na fóru, určitě podle těch křivek poznáte rozdíl mezi olovem a life.
Při vybíjení je to taky úžasné - i málo nabitá baterie udrží bez problémů 100A zátěž, napětí neklesne pod 12,6V. Takže čerpat vodu můžu i v noci, o tom jsem si s olovem mohla nechat jenom zdát.
Za největší výhodu u life (kromě životnosti) považuju to, že je můžu nechat málo nabité i pár dnů. U olova jsem si tohle hlídala, pokud bylo vybito, a předpověď byla špatná, odpojila jsem zátěž i na pár dní, aby se veškerá energie akumulovala.
Pravidelně kontroluju napětí jednotlivých článků hodně vybité i úplně nabité baterie. Rozdíl nejslabšího / nejsilnějšího je pod 50mV, takže při mém nastavení určitě nedochází k tomu, že by se nějaký článek dostal mimo bezpečné hodnoty. Pravda, ty kontroly jsou čím dál tím méně časté, protože se nic neděje :) Nahoře to jistí balancery, ale nezdálo se mi, že by už nějaký zabral (žádný článek se nedostal ani při plném nabití baterie na balanční hodnotu). Dole - jistím to podpěťovou ochranou, odpojuju při 12,4, aby zbyla pro případ nouze nějaká rezerva (režim ups).
Kapacita: objektivně to změřené ještě nemám (pracuji na tom), ale vypadá to, že co do nich nateče, to taky můžu spotřebovat. V těch 200Ah nějaké ty 2kWh při mém rozsahu napětí prostě skutečně jsou, což mi pokryje bezpečně celou noc.
Takže jestli váháte: life se zdají hodně drahé, ale ve skutečnosti (viz. jinde na tomhle webu) je jejich pořizovací hodnota srovnatelná s olovem provozovaným do 30% DOD. Na rozdíl od olova by ale life měly být podstatně dlouhodobější investicí.
Jediný problém je letošní slunko - je ho strašně málo :(
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od 007ToMMaS »

LiFe sa mi moc pozdáva. Keď ho každý prezentuje tak pozitívne. Za teoretického predpokladu keby predám všetkých mojích 70článkov NiCd KPM 160Ah bol by z toho slušný balík Life. :write:
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

mám radost z Vaší radosti Vato :handshake: . LiFe jsou moc príma :celebrate2: ... taky šetřím na rozšíření *batt* .
Co do nich FVpanely narvou to z taky "vyteče" , a je jim docela jedno jestli za dest hodin nebo za hodinu :mrgreen: .

Eektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od SJM »

vata píše:Zkušenosti s Life po měsíci provozu - na přání kolegy, který patrně uvažuje o přechodu z olova...
Také mám radost s Vámi, z popisu je jasný rozdíl mezi olovem a LiFe.
Bylo by možné uvést nějaké informace o Vašem bývalém olovu, pokud již nějaké máte - především zbytkovou kapacitu, sulfataci, případně jinou příčinu jejich rychlého skonu.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Ostrov 950Wp Pernštejnsko, trvale obydlená chata

Příspěvek od vata »

SJM píše: Také mám radost s Vámi, z popisu je jasný rozdíl mezi olovem a LiFe.
Bylo by možné uvést nějaké informace o Vašem bývalém olovu, pokud již nějaké máte - především zbytkovou kapacitu, sulfataci, případně jinou příčinu jejich rychlého skonu.
Info ohledně starého olova by mohl poskytnout matej, kterému nyní patří. Taky by mě zajímalo, proč tak rychle odešly, co jsem dělala špatně. Já si myslím, že nic zásadního jsem špatně nedělala - nabíjení bylo nastavené podle pokynů výrobce, minimální hodnoty denní napětí jsem tu kdesi už zveřejnila - na podzim. Jde na nich vidět, jak baterky ztrácely kapacitu, poznenáhla už po půl roce je to na grafech znát, jak klesá ranní napětí baterie. Ovšem, matej mě upozornil i na teplotní závislosti olova, které by se měly aplikovat i směrem k vybíjení, nejen k nabíjení, takže bůhví, co vlastně ten graf říká...

edit: jsem ten graf nemohla najít, tak ho sem dávám znovu. Podle křivky max napětí lze dovozovat i teplotu baterií, kvůli teplotní kompenzaci na Tristaru.
baterie.JPG
Inteligentní ostrov - www.vati.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek