Malá FVE co časem snad vyroste

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
LorD.FreD
Příspěvky: 26
Registrován: stř lis 10, 2021 10:01 pm
Bydliště: Liberecko

Malá FVE co časem snad vyroste

Příspěvek od LorD.FreD »

Zdravím,
rád bych poprosil o rady, tipy, pomoc, nasměrování....

dlouho to tu sleduji, dlouho FVE plánuji a teď nastal čas do toho konečně kopnout a začít... původní plán byl tedy začít v klídku během příštího roku, ale "šílenství" okolo FVE růst cen a začínající nedostupnost mě donucuje začít jednat již nyní, minimálně nakoupit komponenty no a když budou doma může se pomalu začít - nevěřím že se to v brzké době zklidní a rok 2022 sem si prostě zadal jako cíl tak ho musím dodržet :)

Na začátek pár faktů:
1, prachy sou základ - rozpočet na začátek bych rád dodržel do, nebo blízko 300kkč
2, lokalita liberecko - kdyby byl někdo z okolí rád se vnutím na čerpání inspirace :D
3, dotace, hlášení, povolení, přetoky, nechci...
4, spotřebu el mám zdokumentovanou, myslím si že vím co dělám :eek2: (špičky do 4000w), pálit přebytky chci do bojleru (200l) plánuji pořídit jednu klimatizaci

Co od toho čekám
1, hlavně částečnou soběstačnost *batt* (vesnice, časté výpadky el. - už mě to s.... :o )
2, hračka...
3, Je to zelený, nejsem eko šílenec ale fakt se mi to líbí.....
pak dlouho nic.... a o návratnosti se nebudem bavit, bude to v mém případě nesmysl - vím to ;)

Představa:
FVE bude ostrov oddělený přepínačem sítí (v létě by se snad dalo živit vše, zbytek roku bych rád uživil světla a drobotinu kde by mi hlavně vadil výpadek proudu), 1F , první etapa (2022) +-5,5kWp, druhá etapa (+-2024) + 10kWp

Dispozice:
1.Etapa 6-8 panelů, západ (cca110° sklon 18°) - již hotová rekonstruovaná střecha
+ 6-8 panelů jih (cca 20°sklon 15°) - hotová bude zřejmě cca březen/duben (což nevadí)
tato etapa má případně ještě i další menší prostory kde by se dalo rozšířovat když mě to chytne :D
2.Etapa 15-25 panelů jih (20°sklon 45°) hlavní střecha RD tam se bude ještě něco dělat, reálně se tam nedostanu dřív jak v 2024

Co jsem si zatím vyhlédl a co jsem připraven objednat ale nejsem si v tom úplně jistej tak bych rád poprosil o diskuzi:

Měnič Victron Multiplus II 48V/5000VA (trošku váhám nad tím že teď má být 8000VA verze)
Cerbo GX (chápu to tak že je potřeba)
MPTT SmartSolar RS450/100 (tady tápu nejvíc ale asi mi to vychází líp jak dva menší, i když sem chtěl držet menší napětí, ale zas s RS můžu spojit panely jen do série, hlídá izolační stav a údajně je lepší (rychlejší, účinnější) jak smartsolary)
Pylontech US3000C x 4ks

Od spojení Victron + Pylontech očekávám hlavně kvalitu, robusnost, částečnou blbu-vzdornost a hlavně bezproblémové rozšiřování

panely vůbec nevím, v asi standartním rozměru (ale nevím co je standart když je toho tolik) +-1,7x1 sem objevil
Risen 400Wp MONO
Jinko Solar 350wp MONO
Longi 375wp MONO
po čem u panelů koukat, nebo je nějaká značka lepší jak druhá ? případně jiný typ na něco v +- rozměru a 350wp+ a hlavně aby se to dalo koupit ?

+ velká spousta dalších drobných věcí které bych rád dospecifikoval později

A to je pro začátek asi vše :oops:
Victron Multiplus II 5000, RS450/100, Lynx, Cerbo, 4x Pylontech US3000C

1 fáze: západ 9x 350wp Jinko solar = 3,15kWp = 4/2022 hotovo
2 fáze: jih 8x 350wp Jinko solar = 2,8kWp = 9/2022 hotovo
V plánu... jih +- 3kWp bifaciály na pergolu 6/2023 ?
rva
Příspěvky: 3580
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Malá FVE co časem snad vyroste

Příspěvek od rva »

Bude to fungovat.
A/ Já bych šel do klonu Axperta s výhledem na 2-3 x 5 kW paralelně. Stringy vysokonapěťové (bude méně kabeláže).
B/ Baterii z článků LiFePo4 - bude to za polovinu ceny Pylontech a bude snadnější dohled.
C/ Jakákoliv BMS zapojená ne tak, aby odpojila baterii, ale aby jen hlídala stav článků a dala signál (třeba jako kontakt relé), že je potřeba elektrárnu řízeně vypnout (tedy 1. odpojit panely 2. přepnout barák na DS 3. Odpojit DS od Axpertů 4. Odpojit baterii od Axpertů)
D/ FV panely libovolné, nějaké normální - dnes to je stejně vše mono. Klidně si vybrat rozměr, který se na plochu dobře poskládá.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7419
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Malá FVE co časem snad vyroste

Příspěvek od kodl69 »

jenom k
C: diybms má 4 relátka, který si můžeš libovolně nastavit, při čem se mají aktivovat. Ale neměří SOC, podle napětí se líp řídí Li-ion.
D: panely takový, jaký se ti podaří sehnat za rozumnou cenu. a nějak se vejdou na střechu. výběr se prudce zmenšil. A Iftech.cz už je jenom velkoobchod.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
LorD.FreD
Příspěvky: 26
Registrován: stř lis 10, 2021 10:01 pm
Bydliště: Liberecko

Re: Malá FVE co časem snad vyroste

Příspěvek od LorD.FreD »

rva píše:Bude to fungovat.
A/ Já bych šel do klonu Axperta s výhledem na 2-3 x 5 kW paralelně. Stringy vysokonapěťové (bude méně kabeláže).
B/ Baterii z článků LiFePo4 - bude to za polovinu ceny Pylontech a bude snadnější dohled.
C/ Jakákoliv BMS zapojená ne tak, aby odpojila baterii, ale aby jen hlídala stav článků a dala signál (třeba jako kontakt relé), že je potřeba elektrárnu řízeně vypnout (tedy 1. odpojit panely 2. přepnout barák na DS 3. Odpojit DS od Axpertů 4. Odpojit baterii od Axpertů)
D/ FV panely libovolné, nějaké normální - dnes to je stejně vše mono. Klidně si vybrat rozměr, který se na plochu dobře poskládá.
A/ axpert byla původní myšlenka, je tu hojně propagován a určitě si nemyslím že je to špatné, nicméně bych měl obavu o vlastní spotřebu, servis, pozdější rozšířitelnost, (prý starší s novými občas nekomunikují apod.), životnost, spolehlivost atd. Victron by snad měl být kvalitativně vejš ? (doufám a věřím) ale hold je to za jiný prachy - což beru jako přiměřenou dań

B+C/ baterkám nerozumím vůbec, ale jak s něčím co bude mít oddělenou BMS, bude to z článků a atd. může mít snadnější dohled ? Pylontech mi právě přijde že to je vše v jednom, za balík peněz ale bez starostí a s plným přehledem

D/ Super, vyberu co bude když není potřeba řešit značky nebo něco jiného...
Victron Multiplus II 5000, RS450/100, Lynx, Cerbo, 4x Pylontech US3000C

1 fáze: západ 9x 350wp Jinko solar = 3,15kWp = 4/2022 hotovo
2 fáze: jih 8x 350wp Jinko solar = 2,8kWp = 9/2022 hotovo
V plánu... jih +- 3kWp bifaciály na pergolu 6/2023 ?
LorD.FreD
Příspěvky: 26
Registrován: stř lis 10, 2021 10:01 pm
Bydliště: Liberecko

Re: Malá FVE co časem snad vyroste

Příspěvek od LorD.FreD »

kodl69 píše:jenom k
C: diybms má 4 relátka, který si můžeš libovolně nastavit, při čem se mají aktivovat. Ale neměří SOC, podle napětí se líp řídí Li-ion.
D: panely takový, jaký se ti podaří sehnat za rozumnou cenu. a nějak se vejdou na střechu. výběr se prudce zmenšil. A Iftech.cz už je jenom velkoobchod.
zrovna jedny myslím byli na iftechu, ale je fakt že sem nezkoušel zda by mi je jako obyčejnýmu smrtelníkovy prodali... no uvidím, dostupnost panelů je teď asi ze všeho nejhorší bych řekl....
Victron Multiplus II 5000, RS450/100, Lynx, Cerbo, 4x Pylontech US3000C

1 fáze: západ 9x 350wp Jinko solar = 3,15kWp = 4/2022 hotovo
2 fáze: jih 8x 350wp Jinko solar = 2,8kWp = 9/2022 hotovo
V plánu... jih +- 3kWp bifaciály na pergolu 6/2023 ?
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 533
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Malá FVE co časem snad vyroste

Příspěvek od sindyk »

Na iftechu mám blbou zkušenost. Prodají i obyčejnému smrtelníkovi, v tom není problém. Jen mají u všech panelů určité minimální množství k odběru. Objednal jsem si panely, které měly být do týdne. Další týden stejný stav a já jsem jen koukal, jak lezou ceny panelů nahoru. Komunikace nic moc. Nakonec jsem tady na fóru viděl u jednoho kolegy Elerixy z GWL. Cena byla slušná, tak jsem to tam vzal, ale taky asi týden po nákupu zdražili. Ceny tam zobrazené jsou bez DPH, to se připočítá až v košíku.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-8K-SG04LP3-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
mopadzi
Příspěvky: 996
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Malá FVE co časem snad vyroste

Příspěvek od mopadzi »

iftech končí s maloobchodem a firmám bude měnit marže dle obratu
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
rva
Příspěvky: 3580
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Malá FVE co časem snad vyroste

Příspěvek od rva »

LorD.FreD píše:B+C/ baterkám nerozumím vůbec, ale jak s něčím co bude mít oddělenou BMS, bude to z článků a atd. může mít snadnější dohled ? Pylontech mi právě přijde že to je vše v jednom, za balík peněz ale bez starostí a s plným přehledem
Pylontech je fajn, i cenově. Akorát že se jedná o krabici s vlastní inteligencí, která někomu nemusí vyhovovat.
Jednotlivé články + nějaké BMS mi umožní nastavit si chování dle toho, jak potřebuji. Když bude nějaký článek slabší, můžu ho doplnit další kapacitou, popřípadě vyměnit.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
LorD.FreD
Příspěvky: 26
Registrován: stř lis 10, 2021 10:01 pm
Bydliště: Liberecko

Re: Malá FVE co časem snad vyroste

Příspěvek od LorD.FreD »

sindyk píše:Na iftechu mám blbou zkušenost. Prodají i obyčejnému smrtelníkovi, v tom není problém. Jen mají u všech panelů určité minimální množství k odběru. Objednal jsem si panely, které měly být do týdne. Další týden stejný stav a já jsem jen koukal, jak lezou ceny panelů nahoru. Komunikace nic moc. Nakonec jsem tady na fóru viděl u jednoho kolegy Elerixy z GWL. Cena byla slušná, tak jsem to tam vzal, ale taky asi týden po nákupu zdražili. Ceny tam zobrazené jsou bez DPH, to se připočítá až v košíku.
Na iftech tedy kašlu.... a GWL v pohodě ? Koukám že i přímo ty elerixy stále mají a cena není špatná, rozměr by seděl, ještě musím vylést na střechu ale v tomto rozměru by se mi mělo vejít 8 panelů na každou část střechy což by bylo fajn.
Victron Multiplus II 5000, RS450/100, Lynx, Cerbo, 4x Pylontech US3000C

1 fáze: západ 9x 350wp Jinko solar = 3,15kWp = 4/2022 hotovo
2 fáze: jih 8x 350wp Jinko solar = 2,8kWp = 9/2022 hotovo
V plánu... jih +- 3kWp bifaciály na pergolu 6/2023 ?
LorD.FreD
Příspěvky: 26
Registrován: stř lis 10, 2021 10:01 pm
Bydliště: Liberecko

Re: Malá FVE co časem snad vyroste

Příspěvek od LorD.FreD »

rva píše:
LorD.FreD píše:B+C/ baterkám nerozumím vůbec, ale jak s něčím co bude mít oddělenou BMS, bude to z článků a atd. může mít snadnější dohled ? Pylontech mi právě přijde že to je vše v jednom, za balík peněz ale bez starostí a s plným přehledem
Pylontech je fajn, i cenově. Akorát že se jedná o krabici s vlastní inteligencí, která někomu nemusí vyhovovat.
Jednotlivé články + nějaké BMS mi umožní nastavit si chování dle toho, jak potřebuji. Když bude nějaký článek slabší, můžu ho doplnit další kapacitou, popřípadě vyměnit.
Osobně věřím/doufám že mi to právě vyhovovat bude, minimálně ze začátku, ale chápu že člověk co má větší zkušenosti by mohl volit jinak.
Victron Multiplus II 5000, RS450/100, Lynx, Cerbo, 4x Pylontech US3000C

1 fáze: západ 9x 350wp Jinko solar = 3,15kWp = 4/2022 hotovo
2 fáze: jih 8x 350wp Jinko solar = 2,8kWp = 9/2022 hotovo
V plánu... jih +- 3kWp bifaciály na pergolu 6/2023 ?
kodl69
Příspěvky: 7419
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Malá FVE co časem snad vyroste

Příspěvek od kodl69 »

ještě jedna věc. pylontech je jenom 15s, většina z nás má 16s lifepo4. Některí extrémisté mají dokonce 17s...
Osobně se snažím blackoxům, a ještě z číny, vyhýbat. Ale je to každýho věc. Jsou taky skupiny lidí, kterejm když se "zasukují wokna" na NB, tak ho zahodí.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 533
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Malá FVE co časem snad vyroste

Příspěvek od sindyk »

LorD.FreD píše:Na iftech tedy kašlu.... a GWL v pohodě ? Koukám že i přímo ty elerixy stále mají a cena není špatná, rozměr by seděl, ještě musím vylést na střechu ale v tomto rozměru by se mi mělo vejít 8 panelů na každou část střechy což by bylo fajn.
GWL v pohodě, platil jsem předem. Zajel jsem si s autem s vozíkem do skladu, chlapi mi to pomohli naložit a ještě mi dali nějaký kartony, abych si to nepodrbal o vozík.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-8K-SG04LP3-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
rva
Příspěvky: 3580
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Malá FVE co časem snad vyroste

Příspěvek od rva »

Z GWL mám ty elerix na střeše - asi 60 ks. Fungují - tak, jako každý panel. Jestli jsi natěšený, tak kupuj. Po šoku ze zdražení elektřiny je zájem dost velký a tak jsou ceny o dost vyšší, než před časem. Těžko říct, jestli to zůstane, nebo spolu s posilující korunou klesne.
320Wp jsem v 05/2021 kupoval za 2334.-Kč, 330Wp v 09/21 za 2643,-Kč - je v tom zahrnuto DPH a není v tom doprava.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 533
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Malá FVE co časem snad vyroste

Příspěvek od sindyk »

LorD.FreD píše:Osobně věřím/doufám že mi to právě vyhovovat bude, minimálně ze začátku, ale chápu že člověk co má větší zkušenosti by mohl volit jinak.
Já, pokud by se mi s tím nechtělo dělat, bych si nechal sestavit pack i s BMS tady na shopu. V mobilu přes bluetooth uvidím dovnitř a asi by mi to nějak stačilo. Nevidím u té krabice od Pylontechu přidanou hodnotu za ty prachy navíc.
https://shop.mypower.cz/prizmaticke-clanky-9
Jenže já šel cestou co nejmenšího rozpočtu, tak jsem šel do olovo-uhlíkových baterií, které moc lidí zatím nemá, tak aspoň bude nějaká reference. A než to umře, pošetřím na lithium ;)
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-8K-SG04LP3-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
LorD.FreD
Příspěvky: 26
Registrován: stř lis 10, 2021 10:01 pm
Bydliště: Liberecko

Re: Malá FVE co časem snad vyroste

Příspěvek od LorD.FreD »

rva píše:Z GWL mám ty elerix na střeše - asi 60 ks. Fungují - tak, jako každý panel. Jestli jsi natěšený, tak kupuj. Po šoku ze zdražení elektřiny je zájem dost velký a tak jsou ceny o dost vyšší, než před časem. Těžko říct, jestli to zůstane, nebo spolu s posilující korunou klesne.
320Wp jsem v 05/2021 kupoval za 2334.-Kč, 330Wp v 09/21 za 2643,-Kč - je v tom zahrnuto DPH a není v tom doprava.
Ano, ty ceny jsou šílený, ale leze to furt a zřejmě to poleze dál... těžko říct... vím dobře kolik to stálo - měl sem v létě myšlenky to uspíšit když sem tu byl 2x bez el. zrovna když sem potřeboval dělat.... chyba.... tak teď dám hold víc :roll: zas furt lepší dát víc než když to pak nebude vůbec k dostání čehož se obávám nejvíc...
Victron Multiplus II 5000, RS450/100, Lynx, Cerbo, 4x Pylontech US3000C

1 fáze: západ 9x 350wp Jinko solar = 3,15kWp = 4/2022 hotovo
2 fáze: jih 8x 350wp Jinko solar = 2,8kWp = 9/2022 hotovo
V plánu... jih +- 3kWp bifaciály na pergolu 6/2023 ?
LorD.FreD
Příspěvky: 26
Registrován: stř lis 10, 2021 10:01 pm
Bydliště: Liberecko

Re: Malá FVE co časem snad vyroste

Příspěvek od LorD.FreD »

Vylezl jsem na střechu kde můžu začít klidně hned.... celkovej rozměr je 5,7 (délka) x 3,8m (šířka).... v konfigurátoru "krajiczech" jsem tam nejlíp naskládal 9ks panelů na šířku, nebo 8ks na výšku (rozměr panelu 1700x1000)... panely se dávají až ke krajům střechy ? Asi bych to posunul co nejvíc dolů ale nevím jak moc... je to západ takže dopoledne tam stíní barák a postupně to tam přeleze. Cena za montážní materiál je teda šílená až mi vyrazila dech :eek2: uvítám typy jak to udělat jinak než v systému od "krajiczech" ? ;)

https://ctrlv.cz/emya
Victron Multiplus II 5000, RS450/100, Lynx, Cerbo, 4x Pylontech US3000C

1 fáze: západ 9x 350wp Jinko solar = 3,15kWp = 4/2022 hotovo
2 fáze: jih 8x 350wp Jinko solar = 2,8kWp = 9/2022 hotovo
V plánu... jih +- 3kWp bifaciály na pergolu 6/2023 ?
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 533
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Malá FVE co časem snad vyroste

Příspěvek od sindyk »

Tak pro srovnání já dal za konstrukci pro 8 panelů na plechovou střechu 8 900 Kč.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-8K-SG04LP3-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
petrspiller
Příspěvky: 15
Registrován: ned říj 24, 2021 9:15 am

Re: Malá FVE co časem snad vyroste

Příspěvek od petrspiller »

LorD.FreD píše:Vylezl jsem na střechu kde můžu začít klidně hned.... celkovej rozměr je 5,7 (délka) x 3,8m (šířka).... v konfigurátoru "krajiczech" jsem tam nejlíp naskládal 9ks panelů na šířku, nebo 8ks na výšku (rozměr panelu 1700x1000)... panely se dávají až ke krajům střechy ? Asi bych to posunul co nejvíc dolů ale nevím jak moc... je to západ takže dopoledne tam stíní barák a postupně to tam přeleze. Cena za montážní materiál je teda šílená až mi vyrazila dech :eek2: uvítám typy jak to udělat jinak než v systému od "krajiczech" ? ;)
https://ctrlv.cz/emya
To je sranda, mám úplně stejně velkou plochu, ale otočenou o 90 st. Mám koupeno 9 panelů a dám to jako 3s3p. Raději bych dal 8 panelů, ale mám tam bohužel nějaký listí, co by mi při 4s2p clonilo na krajní panely.
Montáže jsou drahé jako prase. Hledám teď řešení s nějakým levným U profilem, který přivrtám přímo do střechy (plech, falc) a z druhé strany toho účka prostě ten panel přišroubuju. Nebo dva spojené L profily, uvidím jestli to bude levnější než ty alu tyče.
Jo, a hromosvod tam máš nebo je to televizní anténa? Není to na té fotce moc poznat...
LorD.FreD
Příspěvky: 26
Registrován: stř lis 10, 2021 10:01 pm
Bydliště: Liberecko

Re: Malá FVE co časem snad vyroste

Příspěvek od LorD.FreD »

sindyk píše:Tak pro srovnání já dal za konstrukci pro 8 panelů na plechovou střechu 8 900 Kč.
a odkud si to bral ? U mě to zatím vypadá na cca 8000kč - 8 panelů na šindel
Victron Multiplus II 5000, RS450/100, Lynx, Cerbo, 4x Pylontech US3000C

1 fáze: západ 9x 350wp Jinko solar = 3,15kWp = 4/2022 hotovo
2 fáze: jih 8x 350wp Jinko solar = 2,8kWp = 9/2022 hotovo
V plánu... jih +- 3kWp bifaciály na pergolu 6/2023 ?
LorD.FreD
Příspěvky: 26
Registrován: stř lis 10, 2021 10:01 pm
Bydliště: Liberecko

Re: Malá FVE co časem snad vyroste

Příspěvek od LorD.FreD »

petrspiller píše:
LorD.FreD píše:Vylezl jsem na střechu kde můžu začít klidně hned.... celkovej rozměr je 5,7 (délka) x 3,8m (šířka).... v konfigurátoru "krajiczech" jsem tam nejlíp naskládal 9ks panelů na šířku, nebo 8ks na výšku (rozměr panelu 1700x1000)... panely se dávají až ke krajům střechy ? Asi bych to posunul co nejvíc dolů ale nevím jak moc... je to západ takže dopoledne tam stíní barák a postupně to tam přeleze. Cena za montážní materiál je teda šílená až mi vyrazila dech :eek2: uvítám typy jak to udělat jinak než v systému od "krajiczech" ? ;)
https://ctrlv.cz/emya
To je sranda, mám úplně stejně velkou plochu, ale otočenou o 90 st. Mám koupeno 9 panelů a dám to jako 3s3p. Raději bych dal 8 panelů, ale mám tam bohužel nějaký listí, co by mi při 4s2p clonilo na krajní panely.
Montáže jsou drahé jako prase. Hledám teď řešení s nějakým levným U profilem, který přivrtám přímo do střechy (plech, falc) a z druhé strany toho účka prostě ten panel přišroubuju. Nebo dva spojené L profily, uvidím jestli to bude levnější než ty alu tyče.
Jo, a hromosvod tam máš nebo je to televizní anténa? Není to na té fotce moc poznat...
Já nakonec dám 8 panelů, vše sériově... uvidíme jak to bude fungovat :-)
Jo na té fotce je hromosvod - nejasné kvality a funkce (moc mu nevěřím - barák mám 2 roky), ale jeho revize proběhne během zimy :-)
Victron Multiplus II 5000, RS450/100, Lynx, Cerbo, 4x Pylontech US3000C

1 fáze: západ 9x 350wp Jinko solar = 3,15kWp = 4/2022 hotovo
2 fáze: jih 8x 350wp Jinko solar = 2,8kWp = 9/2022 hotovo
V plánu... jih +- 3kWp bifaciály na pergolu 6/2023 ?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek