Paralelní měniče - automatizace odpojování / připojování

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
rva
Příspěvky: 3552
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Paralelní měniče - automatizace odpojování / připojování

Příspěvek od rva »

Připravuji se na paralelní připojení 3 měničů alá Axpert (ISolar SM II - 5kW baterie 48V FV panely 450V 80A). Z důvodu vlastní spotřeby měničů zvažuji jejich zapínání dle zatížení. Můžu je zapínat ručně - například na noc nechám běžet pouze jeden.
Měniče se zapínají kolébkovým vypínačem, který překlenu kontaktem, který se bude spínat dle zatížení na DC straně.
Kontakt může být realizován například dvěma kusy nastavitelného spínacího kontaktu dle obrázku (výhodou je, že nevyžaduje napájení):
AC snímač s kontaktem
AC snímač s kontaktem
Tady by ale hrozilo, že by se některý měnič často zapínal/vypínal - například v rytmu spínání spirály v troubě.
To bych musel omezit třeba použitím časového relé, přes které by se měnič zapínal a které by ho drželo sepnutý třeba po doby 15 minut bez ohledu na zatížení výstupu.

Předpokládám, že by to mělo fungovat následovně:
1. Při nízkém AC proudu poběží jenom Master, ostatní dva budou vypnuté.
2. Pokud proud překročí nějakých 15 A (3500 W), sepne se další měnič
3. Pokud proud překročí nějakých 30 A (7000 W), sepne se třetí měnič
4. Při poklesu proudu se budou měniče postupně odpojovat

Řešil to někdo? Zvýšení rizika poškození měniče tím, že se častěji zapíná / vypíná než když běží stále?
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paralelní měniče - automatizace odpojování / připojování

Příspěvek od kodl69 »

Zatím jenom teoreticky jsem to kdysi řešil, a ty meze sepnutí dalšího měniče musí být níž, tj další měnič musí zapnout ve chvíli, kdy má ještě rezervu pro nevýkonnější spotřebič domácnosti, což je obvykle 3kW trouba, takže druhej měnič musí tapnout při 2kW na prvním, a třetí analogicky, pořád musí být 3kW rezerva pro nečekaný zapnutí trouby. Pokud bys použil nějakou logiku, dá se udělat cyklický střídání měničů, třeba podobně jako to dělají kompenzace s kondenzátorama a nebo plynový kotle v kaskádě...
Momentálně jsem tuhle myšlenku trochu opustil a dotvářím 10kW/10min měnič...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3552
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Paralelní měniče - automatizace odpojování / připojování

Příspěvek od rva »

Jo, s limity pro přepnutí bych si musel pohrát, u nás možná bude maximum rychlovarka 2.4 kW. A rezerva je potřeba, protože měnič naběhne tak za 5s.
Ty měniče Isolar naštěstí fungují celkem předvídatelně
1. Master je ten, který se zapne jako první.
2. Když se měnič vypne, tak mppt regulátor funguje stále a dobíjí baterie
A pak ještě uvidím v zimě jestli nebude potřeba z paralelního přejít na 2 fáze, protože bypass z jedné fáze z hlavního jističe 25A by barák neutáhl. Alternativně mám v podružném rozvaděči manuální přepínání žravých kuchyňských spotřebičů na jinou fázi DS.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Xixan
Příspěvky: 117
Registrován: pát čer 05, 2020 7:09 am

Re: Paralelní měniče - automatizace odpojování / připojování

Příspěvek od Xixan »

Ja to budem riesit , chcem som to riesit prudovim rele s oneskorenim.. Ale je pravda ze teraz jak pises tak 10 sekund oneskorenie co ma prudove rele na sebe je malo . Cize aj tak by som k tomu musel pridat casove rele. Lebo ja chcem zapojit victrona multiplus(kvoli nizkej vlastne spotrebe-na zimu,+dokaze pricucnut az 50A z AC t.j. celkovy vykon 14kw) a do jeho ac vstupu pripajat axperta(casom mozno dvoch). Cize potrebujem cievku co znese 60A , potrebujem teda prudove rele tie sa robia len do 25A(okolo 40 euro) a k nemu transformatorove rele co mi spravi zo 60A na 5A.(25 euro) a plus to casove rele lebo tych 10sekund bude asi malo.
Otazka na teba ako budes riesit konkretne to zapnutie? Tvoj axpert ma nejake kontakty na externe zapnutie , ci normalne sa v nom poripes a vytiahnes si kontakty z vypinaca co ma axpert na sebe ?
rva
Příspěvky: 3552
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Paralelní měniče - automatizace odpojování / připojování

Příspěvek od rva »

Isolar nemá vyvedené dálkové ovládání, tak zatím počítám, že si z vypínače vyvedu na extra konektor kontakty.
A časové relé mám připravené AH3 3/2 do patice na DIN lištu s univerzálním napájením AC/DC 24-240 V https://www.aliexpress.com/item/1005001713550684.html U něj je dobře si na napájení dát pozor, protože obvykle je jen na jedno napětí.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek