Pomoc pri vybere vykurovacieho telesa a TUV zasobnika

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Pomoc pri vybere vykurovacieho telesa a TUV zasobnika

Příspěvek od el_salvadore »

Zdravim, potreboval by som pomoct pri vybere vykurovacieho telesa a TUV zasobnika pre maly obytny priestor (80m3, 3 spotrebice - sprcha,umyvadlo,drez) celorocne obyvaneho 2 dospelymi osobami. Kedze sa jedna o ostrovny rezim (bez el. pripojky) volba spada na vykurovanie tuhym palivom (napr. krbove kachle s teplovodnym vymennikom) a vzhladom na obmedzenost priestoru je mozne umiestnenie iba vertikalneho zasobnika TUV. V lete by bol dany zasobnik nahrievany (prebytkami) z FVE (6kW).

Idealne by bolo aby krbove kachle obsahovali aj ruru na pecenie, hlavne v zime by to bol velky prinos. Avsak takyto typ kachli (rura+teplovodny vymenik) sa hlada len tazko (nasiel som iba 1 kus https://prity-bg.com/en/products/firepl ... ty-fg-w15/) a konkretne ten sa mi nezda dostatocne kvalitativne a parametrovo vyhovujuci (dizajnovo uz vobec).

Dalsia moznost by bola doplnit kachle s rurou teplovodnym vymennikom, tam ale zas hrozi ze by dany (plášťový) vymennik defakto odoberal potrebne teplo na vyhriatie rury... To mi bolo potvrdene aj vyrobcom kachli na ktore padla prva volba: https://www.euroteplo.cz/cs/produkty-kr ... javapizza/

Co sa tyka zasobnika TUV, zaujal ma typ OKCV 125, kombinovaný vodorovný ohrievač vody s keramickým výhrevným telesom a jedným výmenníkom pre ďalší zdroj tepla (https://www.dzd.sk/ohrievace-a-zasobnik ... -parametre) koli dobrym recenziam a vyhovujucim parametrom.

Naskytuje sa teda otazka ako sa k danemu vyberu postavit, teda ci ist do hotoveho riesenia (PRITY) alebo bastlit teplovodny vymennik do dymovodu (MIJAVA) s potencialnym rizikom ktore to obnasa (nizkoteplotna korozia z kondenzu...). Popripade sa poobzerat po alternativach? Co by ste poradili?

Dopredu vdaka za pomoc.
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Pomoc pri vybere vykurovacieho telesa a TUV zasobnika

Příspěvek od luky »

Můj názor:
Nespojoval bych vaření a topení dohromady. Jestli troubu, tak není problém mít plynový sporák, ne?

Kamna s výměníkem jsou fajn, ale:
- jestli tam bude připojen jen bojler a ten se nahřeje, tak nemůžeš topit (uvařil bys to).
- co v noci? budeš mít budíka na přiložení? Nebo jak rychle ta stavba vychladne?

Řešení těžko radit, chtělo by to více informací. (Co to je za stavbu / jak se bude využívat / je k dispozici elektřina pro čerpadlo...?)
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc pri vybere vykurovacieho telesa a TUV zasobnika

Příspěvek od el_salvadore »

Vdaka za dotaz. Problem prave je, ze na plynovy sporak uz nieje miesto. Varit sa bude na plynovom varici (v zime) a preto som chcel riesit pecenie touto cestou.

Jedna sa o novostavbu (250mm ytong/150mm zateplenie mineralna vata/ odvetrana fasada), kvalitne okna aj dvere. Problem s vychladenim stavby nevidim, vykurilo by sa len tolko aby sa zohriala voda v TUV. Malo by to postacovat.

Ako som spominal stavba sa bude vyuzivat na celorocne plnohodnotne byvanie, jedna sa o mini dom. Elektrina na obehove cerpadlo bude k dispozicii.
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Bydliště: Trnava

Re: Pomoc pri vybere vykurovacieho telesa a TUV zasobnika

Příspěvek od Brčo »

Neviem či je na to miesto,ale ideal je akumulačná pec zo zabudovaným výmennikom ,beztlakový,otvorený systém na samotiaž. Na Eliške funguje už piaty rok-celoročne obývaná chata,akumulačná nádrž je 120 litrový plastový sud. Nepotrebuješ elektrinu a da sa kuriť dokonca aj na sucho-bez vody. V zime kuriš cca 2 hod na 24 hodin,maš teplo v celom dome a teplú vodu pre celu rodinu.
https://get.google.com/albumarchive/116 ... xPUqb21HOE
Podobný systém mam aj doma,dva roky v uspešnej prevádzke,akurát namiesto plastového suda je 300 l plechová nádoba s medeným výmennikom a el . špirálou,na ktorú je cez leto pripojených 1,5 KWp
https://get.google.com/albumarchive/116 ... l0RiU8Agua
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Pomoc pri vybere vykurovacieho telesa a TUV zasobnika

Příspěvek od rasto1 »

Brčo píše:Neviem či je na to miesto,ale ideal je akumulačná pec zo zabudovaným výmennikom ,beztlakový,otvorený systém na samotiaž. Na Eliške funguje už piaty rok-celoročne obývaná chata,akumulačná nádrž je 120 litrový plastový sud. Nepotrebuješ elektrinu a da sa kuriť dokonca aj na sucho-bez vody. V zime kuriš cca 2 hod na 24 hodin,maš teplo v celom dome a teplú vodu pre celu rodinu.
https://get.google.com/albumarchive/116 ... xPUqb21HOE
Podobný systém mam aj doma,dva roky v uspešnej prevádzke,akurát namiesto plastového suda je 300 l plechová nádoba s medeným výmennikom a el . špirálou,na ktorú je cez leto pripojených 1,5 KWp
https://get.google.com/albumarchive/116 ... l0RiU8Agua
Vsetko super, len ten plastohlinik tam nema byt, koli limitujucim teplotam pri havarijnom stave.
Proste mala byt vsade med a bolo by to naveky.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Bydliště: Trnava

Re: Pomoc pri vybere vykurovacieho telesa a TUV zasobnika

Příspěvek od Brčo »

rasto1 píše: Vsetko super, len ten plastohlinik tam nema byt, koli limitujucim teplotam pri havarijnom stave.
Proste mala byt vsade med a bolo by to naveky.
Vždy sa da niečo vylepšiť,ale päť zim ,klop-klop , a bez problemov ;)
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc pri vybere vykurovacieho telesa a TUV zasobnika

Příspěvek od el_salvadore »

Praveze na akumulacnu pec tam miesto nieje, je to mini domcek 5,5x3,7m.

S teplovodnym vymenikom do dymovodu tu nahodou nema niekto skusenost?
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Pomoc pri vybere vykurovacieho telesa a TUV zasobnika

Příspěvek od luky »

Vidím v tvých plánech mezery a doporučuji se nad tím důkladněji zamyslet. Níže moje tipy k zamyšlení:

- V jakých podmínkách dosud žijí ti dva dospělí? Budou oba dva ochotni podstatným způsobem změnit životní styl?
- Když je místo na indukční varnou desku, neměl by být problém pořídit vestavnou plynovou troubu pod tu desku. I kdyby to měla být nějaká "karavanová" verze.
- Neumím si přestavit krbová kamna s bojlerem připojeným přes výměník. Totiž normální domácnost má celkem stabilní spotřebu TUV, ale potřeba tepla na topení se v průběhu roku mění řádově. Mohou nastat ( a taky nastanou dvě situace: A) studený bojler, venku 15°C, zataženo už týden, v chaloupce 23°C; B) bojler má 80°C, venku -15°C, v chaloupce 12°C).
Pokud chcete jít touto cestou, viděl bych jako řešení "interierový kotel" (tj. kamna s velmi malým výkonem do vzduchu, např. Verner 13/10) + bojler + radiátory/podlahové topení o výkonu těch kamen. Další problém může být, že i ta nejméně výkonná kamna budou moc výkonná. To povede k tomu, že celý rok budou ty kamna doutnat a přesto bude otevřené okno.
- Dále bych se zamyslel nad nějakou formou akumulace tepla, jinak tam bude večer 30°C a ráno 10°C. Nemusí to být nutně akumulační nádrž, postačí betonová podlaha s podlahovým topením nebo vyměnit ten Ytong za nějaký "plný" materiál (vápenopísek, beton...). Nebo z takového materiáu udělat nějakou vnitřní masivnější příčku. Tohle všechno se dá snadno spočítat, sám jsem to pro sebe dělal. Ale chápu, že jsem výjimka, zbylých 95% národa staví podle toho, co píšou na FCB nebo co řeknou chlapi v hospodě.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc pri vybere vykurovacieho telesa a TUV zasobnika

Příspěvek od el_salvadore »

Dakujem velmi pekne za odozvu, v podstate zacinam chapat danu situaciu a upustam od zabudovanej truby na pecenie. Interierovy kotol z Vasho odkazu vyzera zaujmavo, ta cena je sice trochu nad limit ale stoji to za zvazenie. Pokial sa jedna o akumulaciu, bohuzial vsetky priecky vratane podlahy su uz hotove. Mozno by bolo riesenim obstavba danych krboviek nejakym akumulacnym materialom (samot/kamen/beton...)? Na radiatory by sa naslo miesto tak na 1ks.

Prikladam podorys daneho objektu pre lepsiu predstavu. Spanie je situovane v lofte hore schodmi:
Tiny house.jpg
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Pomoc pri vybere vykurovacieho telesa a TUV zasobnika

Příspěvek od luky »

Uf, stavba už v podstatě stojí? A funkční řešení pro topení a ohřev TUV nemáš? A 60k Kč za kamna je mimo rozpočet?

Tak to vám fakt nezávidím. Mě nic rozumnýho nenapadá. Jedině, vidím, že v rohu s kamny nějaký prostor je. Pak bych si vzal k srdci zkušenosti od Brča a hledal nějakou formu akumulačních kamen/pece. Má to dvě úskalí: jednak to moc neřeší ohřev TUV a za druhý to bude daleko mimo rozpočet.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc pri vybere vykurovacieho telesa a TUV zasobnika

Příspěvek od kodl69 »

Těžkou akumulační pec jsem zprovoznil loni. Vytápím tím cca 160m2 "normálně" zateplenýho domu. Celková půdorysná plocha topidla je 1.2m2. Tj na čtvrtinovej domeček stačí čtvrtinový topidlo (a pak už ti do spalovací komory vlezou jenom sirky a špejle :)). vypočtenej výkon je 4.5kW s intervalem přikládání 12 hodin. Tj běžně při mírnějším počasí stačilo jednou denně zatopit. fotky už jsem dával, tak ještě jednou:
IMG_20200405_154422.jpg
IMG_20200321_180304.jpg
včetně malýho zápecníka. Na topení bych použil něco jako "finská pec" tj pec s tahy na svislo, nezabere víc než sporák, a akumulace je tam dost. Ale i při samostavbě se cenovka mec pod 100kKč nedostane. A příprava TUV by na tomhle fakt neměla záviset, pokud fakt ostrov, tak lázeňský kamna, nebo plynovej boilre na LPG + el. ohřev, ale teorie, že si ohřeju TUV při topení, je zcestná. A nebo prostě "interérový" kotel, akumulační nádrž a boiler. Ale nevím, kde potom budeš bydlet. A vodorovnej boiler je jeden ze šílenejch vynálezů, kterej nikdy nefungoval dobře, už třeba kvůli fyzikálním vlastnostem vody - ve svislým se voda nesmíchá, kdežto ve vodorovným jo, tj hned teče studená...
To BRČO: ty máš tu pec z červenejch cihel, a ne ze šamotek? o výměníku jsem uvažoval taky, viz mezera vpravo mezi stěnou a jádrem pece, ale nakonec jsem to zavrhl, jako možnej zdroj poruchy...
EDIT: jo a stavěl jsem ještě jeden komín pro sporák na vaření, ale to je u nás spíš zábava než nutnost. tj pokud by měl být ostrov tak musím mít 3 komíny, jeden na topení, druhej na lázeňský kamna a třetí na sporák na vaření.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Pomoc pri vybere vykurovacieho telesa a TUV zasobnika

Příspěvek od luky »

Asi to nechceš slyšet, ale takhle malý dům je ideální kandidát na elektrický přímotop a malý bojler. Souhlasím s kodlem - pokud ostrov, tak potřebuješ prostor na technologii (a ten je daný potřebami těch lidí, nikoli velikostí domu).

kodl69, gratuluji k odvaze. Já jsem o těžké akumulační peci tak dlouho spekuloval, až jsem radši udělal kotelnu s akumulační nádrží. Nepodařilo se mi najít nějaké rozumné informace a všichni stavitelé byli tajemný jak hrad v karpatech a měl jsem pocit, že pod čtvrt milionu se se mnou ani nebudou bavit ( a to bylo před 10ti lety).
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc pri vybere vykurovacieho telesa a TUV zasobnika

Příspěvek od el_salvadore »

Vdaka vsetkym za dotazy. Zhrnutim z toho co sa tu napisalo je teda jednoznacne v danej situacii potrebne:

1. Oddelit vykurovanie a pripravu TUV
2. Akumulovat teplo

Mozem teda povazovat za akysi "starter kit" kombinaciu malych kachli ~2kW + LPG prietokovy ohrievac TUV + AKU (na vytazovanie z FVE)? Po tej prvej zime, ked by som videl ako sa to cele sprava by som doladil vykurovanie a riesil akumulaciu. Neriesme rozpocet a neriesme cas ktory to zaberie. Co by na taketo riesenie povedalo skusene obecenstvo?

Mimochodom, davnejsie som este dumal o rieseni typu - Akumulacny sporak (850kg, s trubou na pecenie :D, vid foto ) doplneny dodatocnym vymennikom dorobenym ako odklapacie "veko" na zavesoch zakryvajuce jeho vrchnu platnu (keramicku). Vymennik by bol nerezovy kryty z oboch stran plechom a Cu spirala by bola zapuzdrena v jeho vnutri (obr. nizsie), pripojeny k rozvodom flexi hadicami aby sa dal odklapat. Takyto system by relativne mohol riesit situaciu s horucim zasobnikom TUV a chladom v miestnosti tym, ze by sa jednoducho "vypol" tak, ze by sa vymennik/veko odklopilo. (Inspiracia zo starych plynovych sporakov Mora). Otazna je tam ucinnost takehoto vymennika, berte to cisto ako brainstorming.
Sporak.jpg
Sporak.jpg (39.37 KiB) Zobrazeno 621 x
vymennik.jpg
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Pomoc pri vybere vykurovacieho telesa a TUV zasobnika

Příspěvek od luky »

Malé kachle 2kW - vyžadují malá polínka, časté přikládání a stejně je to pro takto velký domeček ukrutně moc. Ale tak to zjištíš sám. Zvlášť, když budeš mít spaní "nahoře" je to vražedná kombinace. Navíc vstupní dveře bez zádveří? Nechci být poslem špatných zpráv, ale v posteli budeš mít 30°C a dole u stolu ti bude zima na nohy. Tady by fakt stálo za to si to jednu zimu vyzkoušet (Já takto bydlel 3 zimy). Koupil bych nějaká "bazarová" kamna.

LPG průtokáč - proč ne. Dá se koupit čínská verze za směšný peníze. Ale v tom půdorysu fakt nevím, kam to dáš a kam vyvedeš spaliny.

AKU - nechápu proč. Spíš bych uvažoval o bojleru (přiměřeně velký) a pak mít přepínání kohouty bojler / průtokáč. Průtokáč v zimě, bojler v létě z FV.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek