Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od reprak »

joseff píše:chlapi, hodte sem jake spotrebice (a o jakem prikonu) doma provozujete, at se prestaneme bavit jen teoreticky a nevarime z vody a muzeme doporucit konkretni reseni
tohle bude asi na mě. tedy velký barák, běžné spotřebiče s vyšším odběrem typu mikrovlnka, el. trouba, rychlovarka, pračka, myčka, sušička, vysavač, dále mne z věcí s vyšší odběrem napadá infrasauna, cirkulárka, sekačka, pumpa ve studni, halogenové lampy po celém pozemku. 3x plazmová televize cca 250W každá.

pak věci v racku, servery, switche, disková pole, celkově nonstop tak 500W, špičkově 1kW. roční spotřeba baráku cca 15 MWh. střecha limitována rozměry na max. 10 panelů, v úvahu brány panely 280Wp 200x100 cm. podle výsledků někdy v daleké budoucnosti bych možná rozšířil solární pole na garáž nebo na zahradu, ale o tom teď nemá smysl se bavit.

na základě předchozího odstavce jsem psal předchozí reakci na příspěvek ohledně výkonu měniče, kdy jsem chtěl FV řešení orientovat na možnosti panelů resp. zisku ze Slunce a ne tak, abych pokryl veškerou spotřebu, což jednak není v plánu a jednak by stálo nechutné peníze. tedy poloostrov se Sluncem jako primárním zdrojem a dohánět nedostatky energie z veřejné sítě.

snad takto pro představu stačí. díky.
netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Lokalita: Orava

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od netko »

reprak píše:
joseff píše:chlapi, hodte sem jake spotrebice (a o jakem prikonu) doma provozujete, at se prestaneme bavit jen teoreticky a nevarime z vody a muzeme doporucit konkretni reseni
tohle bude asi na mě. tedy velký barák, běžné spotřebiče s vyšším odběrem typu mikrovlnka, el. trouba, rychlovarka, pračka, myčka, sušička, vysavač, dále mne z věcí s vyšší odběrem napadá infrasauna, cirkulárka, sekačka, pumpa ve studni, halogenové lampy po celém pozemku. 3x plazmová televize cca 250W každá.

pak věci v racku, servery, switche, disková pole, celkově nonstop tak 500W, špičkově 1kW. roční spotřeba baráku cca 15 MWh. střecha limitována rozměry na max. 10 panelů, v úvahu brány panely 280Wp 200x100 cm. podle výsledků někdy v daleké budoucnosti bych možná rozšířil solární pole na garáž nebo na zahradu, ale o tom teď nemá smysl se bavit.

na základě předchozího odstavce jsem psal předchozí reakci na příspěvek ohledně výkonu měniče, kdy jsem chtěl FV řešení orientovat na možnosti panelů resp. zisku ze Slunce a ne tak, abych pokryl veškerou spotřebu, což jednak není v plánu a jednak by stálo nechutné peníze. tedy poloostrov se Sluncem jako primárním zdrojem a dohánět nedostatky energie z veřejné sítě.

snad takto pro představu stačí. díky.
No to je pekna spotreba 15MWh rocne to mi cca vychadza na 41kW na 24hod, co je cca 1,8kW za hodinu. To ak to bude poloostrov tak baterky budu pekny majland ak sa nemylim. A ak nie tak potom pomalicky pripajať a skusat kolko to utiahne spotrebicov ale s baterkami aspon 20kW LIFEPO.

Inak 3f spotrebice by som ani neriesil a nechal na priamo na distribuciu, a casom ak to bude mat vyznam tak dokupit. Ja som zacal Studerom XTM4000/48 na 1f a daju sa dokupit dalsie dva a mas 3f siet hybrid. Mam cast domacnosti zapojenu na 1f a do tohto to tlacim a do baterii. Celkom som spokojny len mi vadi zatial komunikacia z webu a to zatial neviem ako rozchodit aby som nemusel stale pritom stat a kukat co to vyrobilo a stav. No dufam ze aj to sa mi podari rozchodit casom a uvidime.
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od reprak »

díky za reakci.
ano ta spotřeba taková +- je. přes den bude o něco nižší a večer když se pustí víc věcí tak elektroměr místo aby blikal tak to červený světýlko nestačí pohasínat a svítí téměř nonstop.

chci poloostrov, ale znovu opakuji, že nechci dimenzovat FV pro potřeby domu, ale pro reálný výkon panelů. jinými slovy já nechci vykrýt celou spotřebu baráku, to už by vyšel na zahradu možná levněji malý temelín než panely a baterky. právě proto poloostrov = z FV částečně kompenzovat spotřebu, ne zcela.

no a když jsem zmínil záměr 10 panelů á 280Wp, tak nevidím důvod proč mít 20kW LiFePO za což bych dal jistě balík.

3f spotřebiče neřeším, ty ať si jedou klidně z veřejné sítě. Mně jde o to, že rozvody po baráku a po pozemku mám v rozvodné skříni parádně rozděleny na všechny tři 230V větve. S tímto určitě hýbat nechci. A tedy abych mohl efektivně dynamicky využívat vyráběnou energii ze Slunce, potřebuji ji pustit do všech 3 větví v domě a ať si každá větev vezme kolik aktuálně potřebuje. nechci se dostat do situace, kdy jedna fáze připojená na FV nebude brát skoro nic a FV se bude flákat nebo se odepne, zatímco na dalších fázích bude v tu chvíli zrovna zátež, kterou by FV mohla částečně vykrýt ale nevykryje, protože na ní nemá přístup. ve finále by toto snižovalo efektivitu samotného FV řešení a toto určitě nechci - když už nemalé investice do solární energie, tak ať se to taky trochu vyplatí..

snad mi rozumíte.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od joseff »

reprak:

ok, uz vime, ze spotrebu omezovat nechces, presto porad nezname (krome televize a prikonu veci v racku) prikony tvych elektrospotrebicu

jak jsi na tom s ropoctem? jsi v tomto ohledu nejak omezeny nebo se nechces omezovat ani s timto?:)

jakou mas momentalne sazbu za elektrinu?
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od reprak »

joseff:

spotřebu z veřejné sítě omezovat chci právě tím FV řešením :) jak jsem psal, jde o běžné spotřebiče v domácnosti, sám neznám jejich přesný příkon, tak konvice 2,5kW, mikrovlnka 2kW, el.trouba 2kW, pračka 1,5kW, sušička 2,5kW, vysavač 2kW, infrasauna 3kW, cirkulárka 3f 5kW, sekačka 500W, pumpy tak max 500W, lampy 10x200W

rozpočet jsem zatím neuvažoval, nejdříve jsem chtěl mít přehled o dostupných možnostech řešení pro mou situaci, samozřejmě nejsem továrna ani firma a čím levnější tím lepší a pokud o něco dražší tak ale s dobrým odůvodněním. vůbec nevím na kolik by to mohlo přijít, 10x 280Wp panel je cca 50tis. a zbytek zatím netuším.

momentálně mám sazbu přímotop - el. topení do spotřeby nezmiňuji protože mám jednak vedle el. kotle i plynový a litinový a el. je používán velmi málo, navíc má samostatný přívod a nechci jej do FV řešení nijak začleňovat.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od Pan Taum »

V dnešní době jsou fotovoltaické panely už tak příšerně levné, takže to svádí na řešení typu "koupím 10 panelů za 50tis a drobotina okolo je za pár korun". Bohužel např. samotný jednofázový hybridní měnič o výkonu jen 4kW stojí 80 000. 3 fázový střídač kolem 200 000czk.

Ale zdá se mi, že jsi ještě nepochopil rozdíl mezi síťovou, hybridní a ostrovní FVE.


Síťová FVE - Panely (10x5 000czk)> síťový on-grid střídač s výstupem 230V (30 000czk)> paralelní napojení na instalaci v téměř jakémkoliv místě.
Možnost odběru jen když svítí slunce, bežné využití jen asi 30% vyrobené elektřiny, zbytek proudí do distribuční sítě. V současné době, přes to, že jde o nejlevnější formu FVE se poskytují nemorální dotace 6kč za vyrobenou kWh tzv. zelený bonus.
Nutno vyřizovat povolení o připojení a výrobě, automaticky se stáváš podnikatelem se všemi důsledky. Když vypadne proud a svítí slunce, FVE se automaticky vypíná a nelze ji nijak přinutit pracovat.


Hybridní FVE - Panely (10x 5000czk)> regulátor nabíjení (15 000czk)> baterie např. 48V 10kWh (100 000czk)> hybridní DC/AC střídač např. 1f. 4kW (80 000)> 230V.
Nutno napojit před hlavní rozvaděč resp. před napájené okruhy (nikam jinam) a střídač dimenzovat na celý jejich výkon. Tj. spotřebiče budou obslouženy výhradně hybridním střídačem, který přepíná jestli se pojede na slunce nebo na DS nebo oboje.
Výhoda - možnost odběru i když nesvítí slunce, protože část energie je uložená v bateriích. Doporučené dimezování kapacity akumulátorů alespoň na 24hodin. U tebe min 10kWh tj. 100 000czk. Není nutno vyřizovat jakékoliv papíry, vše je pro vlastní potřebu, státu můžeš ukázat "middlefinger" . Když vypadne proud a svítí slunce nebo jsou baterie nabité, spotřebiče za střídačem to zpravidla ani nepoznají a pracují dál. Princip funkce by se dal přiblížit jako line-interactive UPS.


Ostrovní/poloostrovní FVE - Je možné začít s jedním panelem, vyřazenou autobaterií a dvěma LED světly v pokoji. Lze postupně rozšiřovat a připojovat na slunce více a více okruhů/spotřebičů, více baterií, větší a silnější střídače a regulátory. Nutná optimalizace spotřeby elektrické energie. Vhodné jako koníček.
ace
Příspěvky: 98
Registrován: stř říj 26, 2011 10:55 pm

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od ace »

Pan Taum píše: V současné době, přes to, že jde o nejlevnější formu FVE se poskytují nemorální dotace 6kč za vyrobenou kWh tzv. zelený bonus.
Máte dost neaktuální informace. Podle cenového rozhodnutí ERÚ podpora - zelený bonus - pro instalace v r. 2013 zdaleka není 6Kč, ale u instalací do 5kW jen 2,46Kč (do 30kW pak 1,88Kč) a od 1.7.2013 dokonce bude jen 2,04Kč (resp. 1,48Kč).
Takže žádný velký "vývar"...
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od atom »

reprak píše:nechci se dostat do situace, kdy jedna fáze připojená na FV nebude brát skoro nic a FV se bude flákat nebo se odepne, zatímco na dalších fázích bude v tu chvíli zrovna zátež, kterou by FV mohla částečně vykrýt ale nevykryje, protože na ní nemá přístup.
Nejvýhodnější by bylo popřepojovat jednu fázi tak, aby napájela pouze spotřebiče co ti jedou 24hodin a mají nižší spotřebu + jednoduché spotřebiče typu světla, televize, se silnějším měničem klidně ještě třeba ledničku.
Tím se energie ze slunce maximálně využije a zároveň se vyhneš 3fáz. řešení řádově za mnoho desítek až stovek tisíc.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od bert »

ace píše:
Pan Taum píše: V současné době, přes to, že jde o nejlevnější formu FVE se poskytují nemorální dotace 6kč za vyrobenou kWh tzv. zelený bonus.
Máte dost neaktuální informace. Podle cenového rozhodnutí ERÚ podpora - zelený bonus - pro instalace v r. 2013 zdaleka není 6Kč, ale u instalací do 5kW jen 2,46Kč (do 30kW pak 1,88Kč) a od 1.7.2013 dokonce bude jen 2,04Kč (resp. 1,48Kč).
Takže žádný velký "vývar"...

Tie ceny asi tiež nemáte úplne presné, alebo niekto zavádza:
http://www.rekupera.cz/fotovoltaicke-elektrarny/
ceny_2013.jpg
K pôvodnej téme:
To, že nechcete prerozdelovať spotrebiče medzi fázami neznamená, že nemôžete použiť jednofázový menič. Ja som s pôvodnými rozvodmi nič nerobil a natiahol som si nové, formou "predlžovačiek" ku každému spotrebiču. Podarilo sa mi nájsť trasy, kde to nie je vidieť. Tak môžem pripájať jednotlivé spotrebiče buď na slnko (do predlžováka), alebo na sieť (do pôvodnej zásuvky s pôvodnou fázou). Rozvod mám po povale a dolu sú zvedené len 2 káble. Jeden kábel ťahá audio, TV, PC v spálne a obývačke. S tým nič nerobím a ide to stále na slnko. Druhý kábel je v kuchyni. Chladnička je pripojená na slnko celoročne a podľa výkonu slnka pripájam mraziaky, rýchlovarku, mikrovlnku, indukčnú dosku. Tento rok chcem prerobiť aj šporák s trúbou na 230V a pripojiť aj ten.
"Omedzovanie" som pociťoval, keď som išiel na 3kW menič. Ale to si človek jednoducho zvykne, že keď ide mikrovlnka, nezapnem aj rýchlovarku. ::stop:: Tam sú väčšinou 2-4 minútové doby chodu, tak sa dá počkať. ::popcorn:: Teraz s XTH 5000, nemá probléma. Ale zvyk zostal. :lol:
Prajem všetkým veľa slnka *sun* a idem ometať sneh. :wall:
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od ixo »

Ahoj, ak je tvojim cielom FVE elektrarnou znizit spotrebu domu z verejnej siete a nie je podmienkou, ze NARAZ musi byt domacnost napajana aj z FVE aj z verejnej siete (predrazuje to riesenie), pouzi aj medzi nami asi najcastejsie pouzivane riesenie - a to je automaticke prepinanie zdroja energie (FVE / verejna siet). Funguje to tak, ze ked svieti slnko, domacnost bezi na FVE, plus sa prebytky doplnaju do baterii. V noci ide domacnost na baterie. Ak sa baterie vycerpaju, system automaticky prepne na verejnu siet a spat na FVE sa prepne, az ked budu baterie dostatocne nabite. Baterie treba pouzit LIFEYPO4, aby sa vo faze vybitia nenicili.

To, ze potrebujes samostatne napajat 3 fazy, mozes poriesit troma menicmi, vzdy to vyjde menej ako jeden trojfazovy menic. Pozor na to, ze kazdy takyto menic moze mat kludovu spotrebu viac ako 20W, na druhej strane by to vsak pri tvojej spotrebe hodnej maleho Temelina nemuselo tak prekazat. :D
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
Petr

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od Petr »

reprak píše:rozpočet jsem zatím neuvažoval, nejdříve jsem chtěl mít přehled o dostupných možnostech řešení pro mou situaci, samozřejmě nejsem továrna ani firma a čím levnější tím lepší a pokud o něco dražší tak ale s dobrým odůvodněním. vůbec nevím na kolik by to mohlo přijít, 10x 280Wp panel je cca 50tis. a zbytek zatím netuším.
Dvě hotové řesení: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=26&t=979
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od joseff »

reprak píše:joseff:

spotřebu z veřejné sítě omezovat chci právě tím FV řešením :) jak jsem psal, jde o běžné spotřebiče v domácnosti, sám neznám jejich přesný příkon, tak konvice 2,5kW, mikrovlnka 2kW, el.trouba 2kW, pračka 1,5kW, sušička 2,5kW, vysavač 2kW, infrasauna 3kW, cirkulárka 3f 5kW, sekačka 500W, pumpy tak max 500W, lampy 10x200W

rozpočet jsem zatím neuvažoval, nejdříve jsem chtěl mít přehled o dostupných možnostech řešení pro mou situaci, samozřejmě nejsem továrna ani firma a čím levnější tím lepší a pokud o něco dražší tak ale s dobrým odůvodněním. vůbec nevím na kolik by to mohlo přijít, 10x 280Wp panel je cca 50tis. a zbytek zatím netuším.

momentálně mám sazbu přímotop - el. topení do spotřeby nezmiňuji protože mám jednak vedle el. kotle i plynový a litinový a el. je používán velmi málo, navíc má samostatný přívod a nechci jej do FV řešení nijak začleňovat.
neomezovanim spotreby jsem mel na mysli to, ze nechces premyslet, ktere spotrebice pojedou soucasne

mozna ti to pripada zbytecne, ale bez podrobne znalosti prikonu vsech elektrospotrebicu co mas doma FVE system spravne nenavrhnes, je to dulezite, bez toho to proste nejde

k tem uvedenym spotrebicum bych ti radil toto: az konvice doslouzi koupit s nizsim prikonem (idealne 1000 W), s mikrovlnku nepouzivat (nici jidlo), s troubou nic nenadelame, prikon pracky muzes o hodne snizit (na takovych 300 az 400 W) tim, ze budes teplou vodu ohrivat prebytky z FVE v elektrickem bojleru a do pracky budes napoustet primo teplou vodu, susicku pouzivat solarni s prikonem 0 W (tzn. snura nebo susak na pradlo), vysavac se neprovozuje dlouho v kuse a kazdy den, takze ten je v pohode, infrasaunu a cirkularku nechat na DS, sekacka - seka se kdyz je hezky, takze to je OK, pumpy jedou chvilku, lampy taky urcite nesviti porad, pripadne se daji vypnout, elektrokotel nechat na DS jak pises

myslim, ze Pan Taum to hezky vysvetlil

omezeni financniho rozpoctu je taky potreba znat, protoze kdyz budes ochotny provest optimalizaci spotreby a trochu popremyslis co kdy sepnes a nebudes provozovat vse najednou, postaci ti jednofazovy stridac a muzes byt hodne sobestacny s resenim do cca 300 000,-

pokud nechces provest optimalizaci spotreby nebo pokud nejsi omezeny financemi, muzes do toho dat 1 000 000,-, ale stejne budes jen malo sobestacny
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od SJM »

reprak píše:lampy 10x200W
Bylo možné znížit spotřebu i u této položky - lze nalézt exteriérové lampy s LED, které mají výrazně nižší spotřebu než klasické halogeny.
ace
Příspěvky: 98
Registrován: stř říj 26, 2011 10:55 pm

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od ace »

bert píše:Tie ceny asi tiež nemáte úplne presné, alebo niekto zavádza:
Máte pravdu, právě jsem to kontroloval - ono totiž existovalo více verzí návrhů, u první verze - a z té jsem čerpal, byla nižší výkupní cena. Aktuálně je na http://www.eru.cz/user_data/files/ERV/ERV8_2012.pdf
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od bert »

Tie ceny vôbec nesledujem, len náhodou som klikol na reklamný odkaz tuná na stránke (inak tie reklamy z duše nenávidím :wall: ) a padlo mi to do oka. :roll:
Tak či tak je to podľa mňa veľa. A škoda, že sa na to už asi nebudú skladať aj Bulhari. Neuznávam žiadne dotácie a som hlboko presvedčený, že to neprospieva trhu.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od reprak »

díky za reakce.
Pan Taum píše:V dnešní době jsou fotovoltaické panely už tak příšerně levné, takže to svádí na řešení typu "koupím 10 panelů za 50tis a drobotina okolo je za pár korun". Bohužel např. samotný jednofázový hybridní měnič o výkonu jen 4kW stojí 80 000. 3 fázový střídač kolem 200 000czk.

Ale zdá se mi, že jsi ještě nepochopil rozdíl mezi síťovou, hybridní a ostrovní FVE......
Díky za objasnění. Já zde na fóru v úplném začátku popsal jaké řešení by se mi líbilo, avšak protože primární otázka byla na monitorovací systém a navíc v nevhodném tématu, admin mou představu přesunul do nového vlákna se stávajícím názvem.
Chytl jsem se tedy značení "poloostrov" kdy jsem si myslel, že ostrov = uzavřený kruh, soběstačnost, bez DS a poloostrov = částečná soběstačnost, kdy se vykrývají energetické potřeby primárně ze solární energie a nedostatky energie ze sekundární/záložní linky z DS (a tím se z DS nedebere tolik, jelikož nemá prioritu)..
Dle tvých definic bych tedy raději měl mluvit o hybridním řešení než poloostrovním. Pokud jsem tím někoho zmátl tak se omlouvám.
atom píše: Nejvýhodnější by bylo popřepojovat jednu fázi tak, aby napájela pouze spotřebiče co ti jedou 24hodin a mají nižší spotřebu + jednoduché spotřebiče typu světla, televize, se silnějším měničem klidně ještě třeba ledničku.
Tím se energie ze slunce maximálně využije a zároveň se vyhneš 3fáz. řešení řádově za mnoho desítek až stovek tisíc.
Rozumím této úvaze.
Jen se zeptám - možná úplně blbě že jsem v tomto laik - kdybych tedy vynechal drahé 3f řešení a realizoval 1f pro FV - a pak na tu 1f pouze připojil 3f zdroj (něco jako UPS se 3 fázemi pokud něco takového je) kde vstup zdroje jsou baterie + FV a výstup je napojen do fází po domě - tak to by fungovalo? Když by ten zdroj dával tolik energie kolik dům potřebuje tak by energie zpět do DS netekla a ve chvíli kdy dům bude brát více než je 3f zdroj schopen dát tak ať bere z něj i z DS.. Jsem úplně vedle, nebo by to nějak mohlo fungovat?
bert píše: K pôvodnej téme:
To, že nechcete prerozdelovať spotrebiče medzi fázami neznamená, že nemôžete použiť jednofázový menič. Ja som.....
Teoreticky ano, mohl bych v rozvodech z jedné fáze odpojit DS a hnát ji jen přes FV čímž by mi nic nepřetékalo do DS, ale to abych pak každou zásuvku věděl s čím a jak mohu kombinovat a odpadá tam ta dynamičnost a trošku mi přijde že bych byl sám sobě otrokem ve stylu - teď mohu toto, teď nemohu tamto, protože toto atd.. A poučujte o tomto rodinu. Proto se mi mnohem více líbí má původní představa primárního zdroje FV a sekundárního přes DS a docílit toho že FV snižuje množství odebrané energie z DS a já ČEZu platím méně, kdy funguji stejně jako nyní tedy kdykoliv zapnu cokoliv dle potřeby a bez omezení..
ixo píše: Ahoj, ak je tvojim cielom FVE elektrarnou znizit spotrebu domu z verejnej siete.....
Ahoj, ano, přesně toto je můj záměr. Určitě já osobně nepotřebuji mít najednou připojené obě sítě, možná jsem se v předchozích příspěvcích nekorektně vyjadřoval..
Avšak vzhledem k tomu že uvažuji o FV řešení v rozsahu, které určitě nepokryje energetické potřeby domu ve všech případech, jsem se tu zmiňoval ve smyslu že DS chci mít jako sekundární zdroj, tedy např:

a) dům bere aktuálně 1kW, Slunce pěkně svítí, z FV jde řekněme 2kW což je řekněme v této úvaze maximum => pokrýt plně potřeby domu + uchovávat přebytky tedy nabíjet baterie, DS ať je v tomto případě klidně odpojená, nemám problém jelikož dům dostal co potřebuje

b) dům bere aktuálně 5kW, Slunce ať svítí jakkoliv tak z FV více než ty uvažované 2kW nepůjdou => pokrýt potřeby domu až do 2kW, zbytek až do 5kW pokrýt z DS - v tomto případě potřebuji mít připojené obojí, z FV bych tento případ nevykryl, tedy pokud nemám nějaké velké/drahé bateriové pole v tu chvíli nabité na což nemohu spoléhat. pochopitelně pokud v dané chvíli zvládne FV+baterky vykrýt těch 5kW či více, opět je mi šumák zda je DS připojena či ne.. pokud yFV+baterie nestíhají vykrýt aktuální spotřebu, ihned připojit DS pro doplnění požadavků domu.
Petr píše: Dvě hotové řesení: viewtopic.php?f=26&t=979
Děkuji, podívám se na to, škoda že tam není i nějaký obrázek či schéma. Pročtu to, jen mi stále vrtají v hlavě ty 3f.

joseff: vím jak jsi to myslel. tu úvahu s omezováním určitě chápu a dalo by se o tom popřemýšlet, na druhou stranu tímhle směrem když to přeženu bych mohl za chvíli skončit bydlet v karavanu, říkat si jak je super že za el. neplatím téměr nic.. ale co z toho života pak člověk zase má.. ale to by bylo jiné téma, nicméně děkuji.

SJM: taky pravda, konkrétně u tohoto už jsem přemýšlel, že až halogeny popraskají, postupně je nahradím něčím méně náročnějším.
Naposledy upravil(a) reprak dne sob úno 23, 2013 4:23 pm, celkem upraveno 1 x.
mrDragon

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od mrDragon »

mohu se zeptat jaký mate elektroměr ? nejjednoduší mě napada dat na jednu fazi UPS s FVE , s funkcí pustení sítě (victron by to měl umět) a na tuto fazi, server, svetla (zaloha) nebo třeba přidat i místnost, nevím jak mate elektrinstalaci, ale určitě to takoví problem nebude. 3f střidač v kuse nevim, nevim. možna každa faze zvlast a dohromady baterky, ale to bude drahe hlavne zjistit jak se tvaří elektroměr na odběr jen na 2 faze (nikdy jsem se o elektroměry nezajimal, ale poptam se)

snad jsem napsal srozumitelný příspěvek, neco vyjadřit neni moje nej

nejsou panely 250 Wp lepší ve výkonu na m2 ? ale to by take zaleželo jak přesne střecha vypada
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od reprak »

mrDragon:

elektroměr digitální, jestli myslíte přímo model tak to se musím podívat až budu doma.

jinak uvažujete jako někteří další diskutéři zde a tak zopakuji, že rozumím co myslíte, avšak líbila by se mi ta "dynamičnost" kdy FV může vykrývat aktuální potřeby ve všech 3 větvích, tedy aby se teoreticky nestalo, že na větvi připojené na FV bude menší odběr než FV aktuálně dodává a tedy se FV vypne resp. bude nabíjet baterie z přebytků, zatímco na dalších 2 fázích bude spotřeba kterou by FV mohlo částečně či plně vykrýt, avšak nemůže, jelikož na tyto fáze "nemá přístup"..

o výkonnosti panelů - nevím, nejsem znalec, jen jsem si prošel několik stránek na internetu a viděl, že 280Wp oproti 250Wp má vyšší účinnost a vyšší MPPT, což zase jinde doporučovali pro nabíjení 36V bateriového pole (detaily už nedám, za poslední týdny jsem prolezl hromadu stránek a FV řešení).

Výkon jsem na plochu panelu nepřepočítával, ale jestli si dobře pamatuji tak 280Wp má rozměry 200x100 cm a 250Wp 160x100 cm a v tom případě máte pravdu že na m2 ten 250Wp vyjde o něco lépe.
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 916
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od trud »

Mam este taku otazocku. Berme do uvahy zapojenie panel..ongrid menič. Vylepsenie systemu ktore zabrani pretokom do DS je panel...ongid menič ...prudove rele ktore zopne len ked je spotreba vecia ako nastavena na prudovom rele..z toho ale vznika nevyhoda ze panel nam stoji ak je spotreba pod nastevnou hodnotu. Dal by sa zapojit system takto..panel..mppt..bateria..on grid menič ..prudove rele by pripojilo on grid menič len ak by bola spotreba vyssia ako nastavena, ak by bola nizisa on grid by sa odpojil a energia by tiekla do baterii. Otazka je ako (cez aky el.prvok) zapojit on grid k baterke lebo pocitam ze pri pripojeni na priamo by bral z baterky prud aky by bola batreka schopna dodat,.a kedze ma len 250W vypinal by pre prekrocenie 250w vykonu.Existuje daka moznost obmedzit prud z baterie pre ongrid menic aby dostal len tych 250w? Vyhoda by bola ze system by nebol odstavovany pri malej spotrebe a aj to ze ongrid menic by fungoval pri vysej ucinnosti nakolko by pri praci z baterie siel na 250w kde ma vysiu ucinnost ako pri 20-30w.Aj bateria by mohla mat mensiu kapacitu ako pri ostrovnom systeme s prepinanim na DS.
Alebo je to tak ze na mppt regulator priamo pripojim na svorky "spotrebič" ongrid menič a mppt sam nepusti viac ako 10A ? ak sa jedna o 10A mppt? Odpovie mi dakto?
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od střídač »

trud píše: takto..panel..mppt..bateria..on grid menič ..prudove rele
Toto jsou chválihodné, leč krajně problematické, úvahy.
Snad! to vyřeší, jak jinak, Číňani dodávkou:
hybridní měnič Vertex 48V 3kW,
nebo hybridní měnič Axpert KS 24V 2400W.

Dle popisu asi!!! tato zařízení řeší za přijatelné, a tím i investičně navrátitelné ceny, zde diskutovatelné problémy.http://www.voltronicpower.com/. Patrně tato zařízení začnou dodávat do obchodní sítě po CeBit. Pokud se domluvíme na aspoň 10 kouscích, asi ta cena bude bezkonkurenční. Budu se dotazovat.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek