Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pon lis 28, 2022 2:47 am


Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Arduino.
Další

Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvekod solárník » ned bře 08, 2015 11:19 pm

Neviděli jste nějaký senzor?
Docela by mne zajímalo, jestli se dá něco takového s dnešními udělátky měřit.
Jako třeba pán tady měřil radon: http://www.kandrsmith.org/RJS/Misc/radon.html ale ten na to měl speciální měřák.

Tady vidím něco: http://www.cooking-hacks.com/documentat ... nsor-board
?
solárník
 
Příspěvky: 1526
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvekod solárník » pon bře 09, 2015 1:41 pm

Nikdo nemá žádné nápady? Mám pocit, že bychom se možná měli čemu divit, kdyby se provedlo pár měření v okolí :-P
?
solárník
 
Příspěvky: 1526
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvekod solárník » pon bře 09, 2015 4:18 pm

:lol: máte doma taky hrneček pro tchýni s glazurou obarvenou oxidy uranu? :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=OaFjqRE82Mw#t=17
?
solárník
 
Příspěvky: 1526
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvekod rimi » pon bře 09, 2015 6:33 pm

Pokud budes shanet samotnou GM trubici a pak jeste vytvaret menic, vyjde to podobne jako tyto:
http://www.armatex.cz/protichemicka-vys ... rgbt-62-96
http://www.armatex.cz/protichemicka-vys ... r-it-65-94

Mam nejaky moderni (mimo tech vyse uvedenych) digital a on meri tak, ze pocita jednotlive rozpady - "lupnuti" po dobu pul minuty, tak to muzes udelat podobne, ze za tento armadni das tvarovac
http://danyk.cz/gm.html
a budes pocitat nejakou dobu, podle citlivosti GM je pozadi cca 20 - 40 rozpadu za minutu. Myslim, ze nejde ani tak o presnost jak o sledovani rozdilu, ne?

Pokud bys chtel nejaky "svitici" kamen a mel cestu kolem, muzu se podivat :-). Jinak radioaktivni jsou i stare ciferniky, mam nejake budiky z 2ww letadla, sice v noci uz nesviti, ale dozimetr o nich "vi"
?
rimi
 
Příspěvky: 381
Registrován: čtv říj 13, 2011 9:45 am
Bydliště: Příbor

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvekod solárník » sob bře 14, 2015 9:54 am

Krása :) koupil jsem si jeden IT-65. Zoufale jsem chodil po domě a hledal cokoli radioaktivního. Nic. :mrgreen:

Pak jsem to vzal vedle do vesnice k rodičům a po asi hodinovém bezvýsledném proměřování všemožných skleněných váz a hodin jsem náhodou ve vstupní hale šel okolo jakési pekelně vypadající hliněné plastiky Karla IV (viz obrázek), kterou kdysi rodiče koupili ve starožitnictví. Jak jsem mávnul měřičem, tak to zaprskalo. Tak jsem se vrátil a zjistil, že některé části plastiky "chrčí" jako divé. Postupným zacloňováním senzoru jsem zjistil, že se jedná o poměrně silný emitor záření alfa (IT-65 ho měří s odšroubovanou clonkou). Po nasazení beta a gama clony už měřič nezaznamenal nic. Tedy se jednalo celkem jistě pouze o záření alfa. Což samo o sobě nebezpečné není.

Jen mi vrtá hlavou, jestli se z toho nemůže uvolňovat v nějaké větší míře radon, z toho lezou taky alfa částice.

Takže hledal jsem všude, ale hliněnou plastiku by mne měřit tedy opravdu asi nenapadlo.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
?
solárník
 
Příspěvky: 1526
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvekod solárník » stř bře 18, 2015 3:32 pm

Zkusil jsem spíchnout rychlý Arduino čítač impulzů na sluchátkový výstup měřiče IT-65, což se po krátkém odladění povedlo s minimem součástek.

Tím jsem bohužel zjistil, že na rozdíl od nové G-Mullerovy trubice Philips, která má podle datasheetu mít v olověné odstíněné komoře pouze asi 7 "mrtvých" výbojů za minutu při "nulové" radioaktivitě, má trubice, obsažená ve výprodejových IT-65 měřidlech, cca 50 "mrtvých" výbojů za minutu i ve sklepě, odstíněná tunou olověných baterií okolo. To je nárůst na 714% ... Samozřejmě jsem to potvrzoval i sluchátkem a počítal prskance za minutu ručně, jestli Arduino čítač pracuje správně, což se potvrdilo.

Tedy se dá předpokládat, že za těch 60 let od výroby už do trubice pronikla částečně atmosféra a svými svody způsobuje rapidně zvýšený počet výbojů. Pokud je to tak, budou na tom všechny trubice s podobným datem výroby podobně. Následek je ten, že IT-65 není schopen vůbec zaregistrovat malé dávky radiace (= se kterými se běžně setkáváme v každodenním životě), a to ani při dlouhodobém Arduino logování. Na grafu jsem vůbec nepoznal, kdy jsem měřidlo odnesl z obýváku pod zem do sklepa ...

Například při pokusu o logování radonu s komplet odšroubovanou clonou by měl být přírůstek CPM (counts per minute) asi 3 za minutu při dosažení normy pro obytné domy, což by při přídavných 7 výbojích s novou trubicí nebyl problém detekovat, změřit a dlouhodobým měřením prokázat.. S cca 50 výboji náhodně rozloženými už je to nemožné. Takže je ten radiometr spíš pro válečné účely, než pro hraní si doma v době relativního míru :)

Ani jsem neviděl prodávat žádné nové GM trubice, které by reagovaly na alfa záření, že bych GM trubici vyměnil. Většina je výprodej nějakých 60 letých ruských zásob. Čili je využití takového měřiče spíš jako historická relikvie a záloha pro případ jaderného napadení...
?
solárník
 
Příspěvky: 1526
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvekod vlkazajac » stř bře 18, 2015 4:34 pm

Neviem, aký vplyv môže mať murivo Vášho baráku. Možno vylúčiť, že kým ste vnútri, na pozadí stále niečo nameriate? Potom ani presun medzi podlažiami nemusí spôsobiť spoznateľné odchýlky.
Možno by pre porovnanie mohlo nejaký rozdiel ukázať meranie v inej stavbe.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
vlkazajac
 
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 9:40 pm

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvekod rimi » stř bře 18, 2015 9:00 pm

No parada, placni sem schema!

Mam nekolik trubic, (i nove koupenou v GESu, tu AMG100, dokud jeste byla k mani) a nevsim jsem si, ze by se nejak lisily (starim nejak degradovaly), mel jsem za to, ze spise provozem. Neni to jenom pozadi? Odstinit to muzes zkusit i nejakym poradne tlustym plastem (ve starych LCD monitorech je plexi na rozvod svetla cca pul cm). Mimochodem, mas v prislusenstvi tu olacku? Kdyz jsem byl hrabat v kopci hlusiny, pochopil jsem, k cemu je dobra, merak pak prskal i doma.

Muzes oslovit http://aukro.cz/listing/user/listing.php?us_id=15828533 (ma velkou sbirku trubic), taky jsem od nej neco koupil, ma i vzacne a kvalitni kusy.

Na presnejsi mereni muzes zkusit http://cs.wikipedia.org/wiki/Scintila%C ... D_detektor , taky se na to chystam, mam fotonasobic, no potrebuje napajeni kolem kV, tak zatim lezi v sekci nekoncenych snu.

Hezka radioaktivni pohadka:
http://www.angelfire.com/extreme4/kiddo ... r1_cz.html
?
rimi
 
Příspěvky: 381
Registrován: čtv říj 13, 2011 9:45 am
Bydliště: Příbor

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvekod solárník » stř bře 18, 2015 11:27 pm

Sondu jsem celou rozebral a plášť umyl pořádně mýdlem, vypláchnul a nechal usušit. Vnitřek sondy jsem celý vyfoukal a zase to celé složil dohromady. Tam žádná radiaktivita není. I když dám před sondu olověnou desku, tak to má pořád 50 CPM. Takže je to špatnou trubicí, nic jiného mne nenapadá. Předek trubice je ze slídy (proto to měří i alfa záření) tak je možné, že proto to tak dobře netěsní, oproti trubicím celoskleněným. S těmi ale alfy nenaměříte, což je doma to nejzajímavější (radon a spol). "Mně bejt 60 let, tak už v hlavě taky nemám takový vakuum, co zamlada bejvalo" :mrgreen:

Jinak v IT65 jsem nejdřív změnil C7 z 390p na 4n7, protože praskání ve sluchátku nebylo skoro slyšet. Teď je slyšet normálně. Kondenzátor C7 je vpravo dole na schématu http://danyk.cz/it65_s.png

Pak jsem připojil jednoduchý obvod na sluchátkový výstup IT-65 (byl jsem opravdu nedočkavý, proto to byl superrychlý bastl):
it65arduino.jpg

Funkci jsem kontroloval osciloskopem a funguje to spolehlivě i přes tu jednoduchost. Zenerka zabraňuje překročení 5V na vstupu arduina (zakupíruje špičky pulzů na 5V). Lze použít jakoukoli od 3V2 do 5V0. Musíte mít rychlý osciloskop, pulzy jsou velmi krátké. V programu jsem raději nastavil, aby to nezapočítávalo impulzy po dříve jak 200 uS (stejně se tam na prvních 100uS uplatňuje deadtime trubice) pro vyloučení dvojitého spuštění, když tam nemáme tvarovací obvod. Ale podle osciloskopu s tím stejně není problém, maximálně u jednoho pulzu za hodinu (viz proměnná BadPulses dole v programu, ta obsahuje počet podezřelých nezapočítaných pulzů, v praxi je pořád 0, max jednou za hodinu vyskočí na 1). Hodnotu možno zmenšit až na 100uS, ale nemyslím si, že by takhle jednoduchý obvod zvládl měřit nějaké vysoké radiace, na to by se už musel použít tvarovač. Na měření pozadí a slabších zdrojů je to naprosto dostačující.

Pár detailů programu:
na zacatku programu:
Kód: Vybrat vše
volatile unsigned long LastInterval = 0; //cas mezi pulzy
volatile unsigned long Pulses = 0; // pocet ok pulzu
volatile unsigned long BadPulses = 0; // pocet pulzu ktere neuzname, jsou prilis blizko, mozne dvojite spusteni
volatile unsigned long LastPulseTime = 0; // cas posledniho pulzu


v setupu:
Kód: Vybrat vše
attachInterrupt(0, citac, RISING); // pripojeno na digi pin 2, reaguje na vzestupnou hranu pulzu


ISR:
Kód: Vybrat vše
void citac()
{
const unsigned long Start = micros();   
LastInterval = Start - LastPulseTime;
LastPulseTime = Start;

if (LastInterval < 200)
  {BadPulses++;}
else
  {Pulses++;}
}


Program sčítá pulzy, dokud je nepřečtu po ethernetu, což způsobí i jejich vynulování, to si asi každý naprogramuje podle sebe. Časování mi dělá linux server tím, že čte arduino přes ethernet přesně po minutě.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
?
solárník
 
Příspěvky: 1526
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvekod satelitakxy » ned črc 31, 2016 10:04 pm

[quote="solárník"]:lol: máte doma taky hrneček pro tchýni s glazurou obarvenou oxidy uranu? Ano mám.https://www.youtube.com/results?search_ ... atelitakxy
?
satelitakxy
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob črc 30, 2016 9:43 am

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvekod solárník » ned črc 31, 2016 10:28 pm

Paráda :lol: - a už tchýně "zakukala" ? :lol:

Mimochodem - časem jsem se dostal i k měření radonu profi měřákem, takže jsem zjistil, že občas mívám ve sklepě (záleží na počasí) opravdu monstrózní koncentrace (nad 1200 Bq/m3), takže by stačila stará vana a mohl bych dělat radonové koupele... Takže k měření Philips trubicí výše - tedy schovat geiger do sklepa není pro odstínění zrovna zřejmě to pravé... Sice klasický geiger radon moc neměří, ale zkreslit pozadí vysoké koncentrace radonu můžou slušně i na beta a gama rozsahu. Takže zřejmě některé mé úvahy výše byly špatné...
?
solárník
 
Příspěvky: 1526
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvekod solárník » ned črc 31, 2016 10:39 pm

V této souvislosti je zajímavý projekt
http://www.uradmonitor.com/uradmonitor-model-a3/

Jedná se poměrně ambiciózní rumunský projet, kdy autor rozesílá do celého světa své krabičky, které automaticky měří gama pozadí ve vaší lokalitě. Stačí jen někam přimontovat na barák (zvenku, myslím že standardní umístění je metr nad zemí) a přivést internet. Krabička odesílá data na centrální server po internetu a vy se na mapě na jejich stránkách můžete podívat, kolik u vás máte a kolik mají ostatní kdekoli po zeměkouli.

Mají i vybavenější měřiče, které dokáží měřit i víc než radioaktivitu (teplota, tlak, CO2, znečištění vzduchu, formaldehyd). Cena je celkem rozumná...
?
solárník
 
Příspěvky: 1526
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvekod kodl69 » pon srp 01, 2016 3:22 am

90USD za arduino mini, sprostou síťovku ENC28..., a displej z nokie 5110, co se prodává za 2USD? Netuším, kolik stojí ty čidla, ale zbytek je za 10USD Model D za 590USD? To je třeba pro mě dost peněz....
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
?
kodl69
podporuje fórum
 
Příspěvky: 6511
Registrován: sob črc 19, 2014 7:56 pm

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvekod luky » pon srp 01, 2016 7:59 am

Není to úplně odpověď na otázku... Ale pokud to všechno proto, že si chceš doma změřit radon, lze to v ČR i zdarma, zaplatí to vláda.
viz http://www.radonovyprogram.cz/radonovyprogram/
konkrétně http://www.radonovyprogram.cz/radonovyprogram/images/clanky/mereni_radonu.pdf

Osobně jsem toho využil a mám doma dva detektory na rok. V únoru 2017 je budu posílat zpět.
mobilní elektrárna: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=13&t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
?
luky
 
Příspěvky: 688
Registrován: pon kvě 19, 2014 10:38 am

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvekod solárník » pon srp 01, 2016 8:06 am

Je to už dlouho (víc jak rok), co jsem uradmon.org naposledy zkoumal. Tenkrát prodával přes ebay kity součástek a spoje "udělej si sám" a bylo to poměrně levné. Ty ostatně vidím, že vyrábí i dneska. Já tam nikde na těch jejich nových stránkách současné ceny nevidím, kde jsi je tam našel?

Za 90 USD - no jo no, někdo ty jejich cesty na mezinárodní výstavy a hlavně vývoj nových senzorů zaplatit musí :-) I když poté, co všechny geigery vykoupili beznadějně japonci po té havárce ve Fukušimě, tak se prodávají trubice docela dost draho, pěkně to jejich cenu vyšroubovalo, tedy odhaduji, že většina ceny bude ta trubice.

luky: Ta věc z uradmonitor.com radon neměří. To umí online málokterý měřák a jeho ceny se pohybují ne na 90USD, ale spíš okolo 9000 USD ;)

Je pravda co říkáš, lze u státu zažádat zadarmo o zaslání měřící sady. Ovšem to ti vyhodnotí celkový průměr za tu dobu, co to máš doma, samozřejmě ti to neřekne "hele dneska je radon vysokej zotvírej okna, nebo uteč z baráku", to se bohužel dozvíš až po investování desítek (spíš stovek) tisíc za online měřák (levnější je samozřejmě půjčit si ho od nějaké firmy, která to nabízí). Ta sada zadarmo - vevnitř je hmota, kterou alfa záření radonu, za dobu, co to máš doma, "prostřílí jak řešeto". Oni pak jen spočítají pod mikroskopem "počet průstřelů" a převedou to podle tabulky na průměrnou koncentraci radonu u tebe doma.

Ale zase, když přeleze "počet průstřelů" určitou hranici, máš nárok na bezplatnou podporu od státu (příspěvek) na úpravu domu. To je pravda.

V podstatě jsem ale s drahým online měřičem zjistil, že stačí udělat pár úprav a situace se o dost zlepší. Tedy v rodinných domcích "starší výroby". Kolikrát pouze stačí nahradit dvířka do sklepa (u většiny domů to bývala, nebo ještě jsou, dvířka na uskladnění uhlí) pouze dvířky mřížovanými. To po většinu roku (většinou kromě léta, kdy se teploty vyrovnají a sklep nevětrá ani přes mřížované okénko) srazí hodnoty radonu ve sklepě a potažmo v domě na minimum. Alespoň u mého domu to mělo nejpodstatnější vliv na koncentraci.
?
solárník
 
Příspěvky: 1526
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvekod luky » pon srp 01, 2016 1:21 pm

Ano, nebyl jsem úplně přesný. Integruje to celkovou dávku záření. Cílem mého měření je odpověď na otázku, zda je dům "bezpečný" a nebo je třeba udělat nějaké úpravy. A pro takové měření je roční měření nejlepší.
Tazatel započal diskusi o měření okamžité intezity záření. Tímto tedy ukončuji moji vsuvku.
mobilní elektrárna: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=13&t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
?
luky
 
Příspěvky: 688
Registrován: pon kvě 19, 2014 10:38 am

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvekod kodl69 » pon srp 01, 2016 7:58 pm

Sledoval jsem nějakou přednášku o tom, že lidi žili statisíce let v jeskyních, kde byl radon a značná koncentrace záporných iontů, i díky rozpadu radonu, a na to je člověk zvyklej, na rozdíl od kladnejch iontů, který vznikají v místnostech s izolačními podlahami a nevodivými stěnami. Takže proč se bránit přírodě. Takže když se pod barákem udělá protiradonová vana a na zem se dá plovoučka, tak je to proti lidské přirozenosti.
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
?
kodl69
podporuje fórum
 
Příspěvky: 6511
Registrován: sob črc 19, 2014 7:56 pm

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvekod solárník » pon srp 01, 2016 9:44 pm

Záporné ionty jsou prezentovány jako zdraví prospěšné, nakonec si je lidé i sami vytvářejí různými ionizátory vzduchu.

O radonu se mluví jednak v souvislosti s jeho léčebnými účinky ve vysokých krátkodobých koncentracích. Na druhé straně ale už i WHO ho zařadila jako hrozbu v domácnostech s dlouhodobými koncentracemi převyšujícími 100 Bq/m3 (u nás je norma, pokud vím, podstatně volnější). Pokud je mi známo, tak WHO nikdy nejedná bez potvrzených podkladů a bez dostatečně průkazných studií. Na internetu se lze dočíst o názorech z obou táborů, tedy jak těch, kteří se radonu nebojí a bagatelizují jeho hrozbu, tak i o názorech opačných.

Orientovat se v tom laicky je v podstatě nemožné. Já se ale ze zkušenosti spíš přikláním k tomu druhému táboru.

Pravdou je, že například:
Obrázek
Jak můžeme vidět, v ČR stoupl počet rakovin plic (například zde na grafu ženské populace) od roku 1977 do 2005 naprosto pravidelně více než trojnásobně ( :shock: ). Proč ?? Nabízí se názor, že v tomto období většina objektů zahájila výměnu starých dřevěných oken za dobře těsnící plastová a (mimo jiného, například CO2, který dnes může způsobovat vlivem nevyspalosti větší "blbost" u školáků, než tomu bylo za naší generace) koncentrace radonu v domácnostech značně stoupla. K tomu připočtěme chemii, kterou požíráme denně v potravinách, exhalace naftových motorů, polétavý prach, no asi bychom mohli pokračovat poměrně dlouho. Každopádně trojnásobný výskyt za pár let je skutečnost hodně děsivá. Tedy rozhodně si nemyslím, že jsme začali silněji kouřit, spíš je to naopak, kuřáků ubývá.

Jeskyně kdysi měly (pochopitelně) vstupní díru, kterou většina radonu vyletěla ven. Vidím to na příkladu mého sklepa a pouhé výměny plných dvířek na uhlí za mřížovaná.

U nás ve vesnici je dům, který má ve sklepě prasklinu, kam strčíte ruku. Kamsi do hlubin. Už jsem svědkem 3 generace majitelů (nebyli příbuzní) tohoto domu (jedná se o přímého souseda), kteří všichni zemřeli na rakovinu plic (všichni obyvatelé, tedy muži i ženy). Poslední soused měl v tom sklepě dokonce dílnu, kde trávil většinu dne. Zemřel loni. Tedy je to reálný příklad z reálného domu, který pozoruji na vlastní oči.
?
solárník
 
Příspěvky: 1526
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvekod honzaL » pon srp 01, 2016 11:40 pm

Už před téměř 10ti lety jsem zakoupil měřící přístroj RAMON za pár tisíc Kč. Nyní je v prodeji verze 2.2, ale Amazon ji nabízí za 2200 USD :evil: . Jinde ho mají za 800EUR :x . Na e-bay jsem viděl asi starší verzi za 129USD :) .
Naměřil jsem s ním údaje kolem 850 - 930 Bq/m3. Loni jsme provedli komplexni rekonstrukci. Po položení podkladových betonů klesla hodnota na 92 Bq/m3 :D (dříve jen prkenná podlaha na hlíně). Začal jsem litovat, že dáváme zbytčně peníze do izolací, když stačí blbých 20 cm betonu. Nicméně po provedení všech úprav (izolace, odvětrání podlahy, nucené větrání místostí) a vyschnutí betonu se hodnota po 1/2 roce ustálila na 225Bqm3 :shock: . Není to nic moc, norma dnes říká snad 150Bq/m3 pro nové instalace a 400Bq/m3 pro rekonstrukce, ale je to téměř 4násobné snížení tak to snad za to stojí. ;)
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
?
honzaL
podporuje fórum
 
Příspěvky: 411
Registrován: pon kvě 21, 2012 10:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Arduino - měření radioaktivity v ovzduší?

Příspěvekod solárník » úte srp 02, 2016 8:00 am

Pokud dobře vidím, tak RAMON je evropská verze amerického Safety Siren III Pro Radon, který se dá v USA sehnat levněji i s dovozem. Ovšem americké mají pCI/litr jednotky, takže jsme asi před 2 lety zjistili, že nejvýhodnější je nakoupit v Kanadě, tam přístroj prodávají s našimi jednotkami (http://www.ebay.com/itm/Detecteur-Teste ... xyVX1Rri2V).

Těžko říct, kdo to od koho okopíroval, ale historicky si spíš myslím, že Safety Siren je originální měřák.

Jedná se o měřidlo na bázi PIN diody (ta tvoří v podstatě 95% ceny měřáku, protože má 1cm2 aktivní plochy) s poměrně velmi malou citlivostí, tedy nelze usuzovat na kratší období než řekněme týden. Kratší úseky s tím není možné posoudit. Ale je to stále o dost zajímavější údaj, než ten z "průstřelového" měřáku, který rozesílají u nás zadarmo.

Pak ještě prodávají tohle http://www.ebay.com/itm/Corentium-Digit ... xy63FSwvhN ale s tím jsem viděl test a 10 stejných měřáků vedle sebe položených naměřilo naprosto jiné hodnoty každý, takže ten je naprosto nanic. Nekupovat !

Zajímavá letošní novinka a poměrně levná věc je tahle:
http://www.ebay.com/itm/Radon-Alert-MSR ... xyUylTPYT2
To není v pravém smyslu měřák, ale alarm, který se spouští okamžitě (což je zajímavé, má to mít vysokou rychlost měření) při překročení určité hodnoty radonu. Vyrábí se několik variant - pevně nastavený na uroveň 150, 200 a myslím ještě další Bq/m3.

Na tom je nejzajímavější cena a fakt, že to informuje okamžitě a můžete reagovat hned (vyvětrat, utéct, atd). Tenhle přístrojek mi má přijít tento týden na testy, tak pokud to někoho zajímá, dám vědět, jak dopadl a pokusím se ho i nenásilně prozkoumat uvnitř, pokud to půjde. Podivné je, že ač to vyráběji ve Francii, dá se sehnat ke koupi pouze v USA (zřejmě nějaký exkluzivní vývoz). Ale dnes (lépe řečeno od letoška) už ebay vyřídí i clo, takže to není takový problém si to z USA nechat poslat, neměly by být žádné trable s čekáním na celní poštu.
?
solárník
 
Příspěvky: 1526
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Další

Zpět na Arduino

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: CC [Bot] a 1 návštěvník

Reputation System ©'