Přeji všem hezký pátek,
a tradičně přicházím s tématem ke čtení i diskuzi.
Karel Kilián
Umělá inteligence Googlu bude dělat předpovědi pro větrné elektrárny
DeepMind, dceřiná společnost Alphabetu, do jehož portfolia patří mimo jiné Google, vyvíjí programy umělé inteligence pro řešení složitých problémů. Jeden z nejnovějších projektů se soustředí na předpovědi pro větrné elektrárny.
Takzvané „větrníky“ potřebují ke svému fungování pohyb vzduchu - tedy vítr. To je z hlediska jejich fungování v rámci energetické sítě největší problém, protože se dá jen obtížně plánovat, jakou energii budou turbíny schopny poskytnout.
Snaha předpovědět vítr
Technologie bez uhlíku sice pomáhají bojovat proti změně klimatu, ale právě větrné elektrárny v tomto směru ještě ani zdaleka nedosáhly svého plného potenciálu. Google k tomu uvádí, že „proměnlivá povaha větru z nich sama o sobě činí nepředvídatelný zdroj energie, který je méně užitečný než ten, jež spolehlivě dodá energii v určeném čase.“
To však neznamená, že by se majitelé větrných farem v minulosti nesnažili přijít s alespoň nějakými prognózami. V tomto segmentu se již nějakou dobu využívají schopnosti umělé inteligence, na jejichž základě se dělají předpovědi proudění větru. Ani s mocnou výpočetní technikou ale nebyly výsledky dostatečně uspokojivé. Předpovídat proudění vzdušných mas je pro lidstvo stále obtížně řešitelným úkolem.
Například nedávný polární vortex nad středozápadem Spojených států sliboval vhodnou rychlost větru, avšak kvůli teplotám, klesajícím pod -30 stupňů Celsia, se některé turbíny automaticky vypnuly, aby předešly svému poškození mrazem. Pro Midcontinent Independent System Operator to znamenalo neočekávaný výpadek energie z větrných elektráren, což je pěkně vidět na grafu níže.
Umělá inteligence od Googlu
Odborníci z DeepMind však tvrdí, že jejich programy umělé inteligence, které vyvinuli v uplynulém roce, mohou díky zahrnutí více faktorů výrazně přesněji predikovat výkon „větrníků“.
Algoritmy neuronové sítě byly školeny na historických datech o počasí v kontextu s informacemi o dodávkách elektrické energie, zaznamenaných na větrných turbínách ve Spojených státech s výkonem 700 megawattů. Ty v rámci svých ekologických aktivit provozuje společnost Google.
DeepMind a Google chtějí předpovídat výkon větrných elektráren na 36 hodin dopředu. „To je důležité, protože zdroje energie, které lze naplánovat (tj. víme, že mohou dodávat ve stanoveném čase určité množství elektřiny) jsou pro energetickou síť mnohem cennější,“ uvedl Google v oficiálním tiskovém prohlášení.
První výsledky vypadají slibně
Google tvrdí, že schopnost objektivně informovat správce energetické sítě o tom, kolik energie budou „větrníky“ poskytovat na den dopředu, „zvýší hodnotu energie získané z větru zhruba o 20 procent ve srovnání s dosavadním stavem.“ Jak Google kvantifikuje „hodnotu“ však není známo.
Technologický gigant dále konstatuje: „Nemůžeme eliminovat variabilitu větru, ale naše počáteční výsledky naznačují, že strojové učení lze využít k tomu, aby větrná energie byla dostatečně předvídatelnější a cennější.“
„Doufáme, že tento přístup, založený na strojovém učení, může posílit situaci v oblasti větrných elektráren a povzbudit další přijetí bezuhlíkové energie v rámci elektrických sítí po celém světě,“ napsal Google.
Na webu také prezentoval animovaný GIF, odrážející, jak předpovědi vytvořené umělou inteligencí odpovídají skutečné situaci v rámci jednoho dne.
Zdroje: arstechnica.com, blog.google.