Konstrukce pro FVE v atypických podmínkách

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
vlad.for
Příspěvky: 15
Registrován: stř črc 06, 2022 12:36 pm

Konstrukce pro FVE v atypických podmínkách

Příspěvek od vlad.for »

Hezký den. Píšu s trochu atypickým a komplikovanějším dotazem. Dokončujeme vleklou stavbu rodinného domu, kde s ohledem na extrémně vypjatý rozpočet plánujeme realizovat prozatím jen jednoduchý FV systém pro přímý ohřev vody v akumulační nádrži, a tak bych chtěl požádat o radu s uchycením panelů v atypických podmínkách.

Naše stavba nebyla na FVE zrovna ideálně připravena (chápali jsme ji dlouho jako finančně zcela nedostupnou), jediná část střechy orientovaná jižně je nad vykonzolovanou částí patra (hlavní části střechy jsou orientované na S se sklonem 10°). Jedná se o dlouhou, úzkou část střechy (cca 15 × 1,5 m) se sklonem 10° orientovanou na přímý jih, přiléhající zadní stranou ke štítové stěně (částečné závětří). Krytina je EPDM fólie. Prostor je tu pro 8 panelů 370 Wp na šířku v jedné řadě, resp. 7 panelů 450 Wp. Panely budou kopírovat sklon střechy, jakkoli není ideální.

Střechy budou zelené, tzn. na EPDM krytině bude realizováno souvrství o celkové výšce asi 12 cm. Chtěli bychom zelenou střechu zachovat i pod panely, což nám bylo po konzultaci s dodavatelem rostlin schváleno jako dobrá a běžná kombinace – s tím, že obecné doporučení je panely zvednout minimálně 25-35cm nad povrch.

Jako ideální se jeví použít 6 panelů 450 Wp, kdy výkon FVE vyhovuje limitům regulátoru (napětí panelů 400 V, 3000 W zátěž) a kombinaci s 2,5 kW topným tělesem. Panely uvažuji bifaciální s ohledem na částečné propouštění světla (byť velmi malé), z důvodu lepšího oslunění rostlin uvažuji mezi panely záměrně nechat mezery (vychází mi to na cca 30 cm).

Na EPDM krytinu se obvykle používá zátěžová konstrukce, ale s ohledem na sklon jsem jako jediný možný systém kotvení konstrukce vyhodnotil kombivruty do dřevěných trámků (dimenze 60×100, rozteč 50 cm).

Nevím si ale rady, jak realizovat konstrukci nad kombivruty, abych dosáhl přizvednutí panelů o těch cca 30 cm. Na kombivruty se obvykle kotví profily a do nich už přímo panely, maximálně další profily do kříže. My ale potřebujeme nějak získat 30 cm navíc. Napadá vás nějaké elegantní, funkční a bezpečné řešení, jak panely přizvednout?


A mohu profily nachystat nějak univerzálně, nebo je nutné znát přesné rozměry konkrétních použitých panelů (nabídka dostupných modelů se hodně rychle mění)?

Případně, je něco v rámci mých úvah zcela špatně?

Tomuto příspěvku předcházel poctivý průzkum možností, rozvahy a konzultace na mnoha stranách v průběhu posledních asi čtyř let. Snažil jsem se pročíst všechna relevantní témata v tomto fóru i další zdroje na webu, abych nekladl banální dotazy, ale v této fázi vyplynuly specifické problémy, se kterými už si nevím rady (a firmám se to moc řešit nechce – je to přece jen maličká a komplikovaná zakázka).

Děkuji za případné rady a postřehy!
Naposledy upravil(a) vlad.for dne stř črc 06, 2022 4:16 pm, celkem upraveno 1 x.
rva
Příspěvky: 3564
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Konstrukce pro FVE v atypických podmínkách

Příspěvek od rva »

Třeba máte střechu s lepším sklonem na východ a na západ. Pro využití vlastní elektrárny je to i lepší, než orientace na jih (ta je hlavně pro solární barony).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
vlad.for
Příspěvky: 15
Registrován: stř črc 06, 2022 12:36 pm

Re: Konstrukce pro FVE v atypických podmínkách

Příspěvek od vlad.for »

rva píše:Třeba máte střechu s lepším sklonem na východ a na západ. Pro využití vlastní elektrárny je to i lepší, než orientace na jih (ta je hlavně pro solární barony).
Bohužel, vše je orientováno na sever se sklonem 10°.
Neo
Příspěvky: 262
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Konstrukce pro FVE v atypických podmínkách

Příspěvek od Neo »

Popis vyčerpávající, ale fotografie či prinscreen z mapy cz napoví více. Co je pod EPDM folíí. Štítová stěna je zděná či dřevostavba?
++
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Konstrukce pro FVE v atypických podmínkách

Příspěvek od ota »

Pod panely neroste tráva ani na polní elektrárně kde jsou 3m vysoko.
Fakt tam chcete mít erozí vymletou hlínu a zbytky kořenového systému?
Kombivruty prodloužíte spojovací matkou a závitovou tyčí.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
vlad.for
Příspěvky: 15
Registrován: stř črc 06, 2022 12:36 pm

Re: Konstrukce pro FVE v atypických podmínkách

Příspěvek od vlad.for »

ota píše:Pod panely neroste tráva ani na polní elektrárně kde jsou 3m vysoko.
Fakt tam chcete mít erozí vymletou hlínu a zbytky kořenového systému?
Kombivruty prodloužíte spojovací matkou a závitovou tyčí.
Vegetační střecha bude extenzivní, osázená ne trávou, ale odolnými rozchodníky a netřesky, kterým nevadí stín. Nepoužívá se hlína, ale vhodný substrát, určený pro tento účel.

Děkuji, spojovací matky a závitové tyče mě také napadly. Jen mám strach, že při té výšce bude už na kombivruty působit moc velká páka. Přemýšlím tedy, jak konstrukcí ztužit, než ji přizvednu.
vlad.for
Příspěvky: 15
Registrován: stř črc 06, 2022 12:36 pm

Re: Konstrukce pro FVE v atypických podmínkách

Příspěvek od vlad.for »

Neo píše:Popis vyčerpávající, ale fotografie či prinscreen z mapy cz napoví více. Co je pod EPDM folíí. Štítová stěna je zděná či dřevostavba?
Rozumím. Nevěděl jsem, jak ideálně příspěvek koncipovat. Nechtěl jsem to tu hned na začátku zahltit. Fotku či nákres doplním, jakmile budu zase u počítače.

Nosnou konstrukci tvoří 40 cm vysoké I-nosníky s KVH pásnicemi 100 (š) × 60 mm (v) v rozteči 50 cm, vyplněné izolací. Pojistná hydroizolace je z dřevovláknitých desek a střešní fólie. Finální záklop je proveden z OSB/4 desek PD v tloušťce 22 mm umístěných na dřevěných hranolech rozměru 100×60 mm kopírujících i-nosníky (shodná rozteč 50 cm). Do těchto hranolů bychom chtěli konstrukci kotvit.

Štítová stěna je dřevostavba s provětrávánou dřevěnou fasádou.
Soban
Příspěvky: 3500
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Konstrukce pro FVE v atypických podmínkách

Příspěvek od Soban »

Pod panely bych fakt nic nedával a vrazil tam normální krytinu.

Přece nejseš ekoterorista za každou cenu.....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
vlad.for
Příspěvky: 15
Registrován: stř črc 06, 2022 12:36 pm

Re: Konstrukce pro FVE v atypických podmínkách

Příspěvek od vlad.for »

Soban píše:Pod panely bych fakt nic nedával a vrazil tam normální krytinu.

Přece nejseš ekoterorista za každou cenu.....
Ekologické hledisko je pro mě dost zásadní, ale nejsem nijak radikální. Myslím, že to mám celkem rozumně nastaveno. Je mi jasné, že kousek střechy planetu nespasí. Ale tu vegetaci bychom tam rádi zachovali, mj. i z praktických důvodů. Mělo by to v létě zlepšovat efektivitu panelů, navíc to bude přispívat k lepší teplotě v domě.
cipis
Příspěvky: 4420
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Konstrukce pro FVE v atypických podmínkách

Příspěvek od cipis »

Na 10°sklon normální krytina moc dát nejde ... S vodotěsným podstřeším je tam křidlice jen pro ozdobu. Tj. on tam defacto má normální krytinu pro daný sklon (EPDM fólie).

Přizvednout to závitovou tyčí nepovažuji za dobrý nápad, ta se ohne už jen když se na to blbě člověk podívá.

Co dřevěná konstrukce - rošt? Natřít něčím pořádným a může být normálně venku. A panely buď přímo nebo přes profily do toho.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Soban
Příspěvky: 3500
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Konstrukce pro FVE v atypických podmínkách

Příspěvek od Soban »

vlad.for píše: Ekologické hledisko je pro mě dost zásadní, ale nejsem nijak radikální. Myslím, že to mám celkem rozumně nastaveno. Je mi jasné, že kousek střechy planetu nespasí. Ale tu vegetaci bychom tam rádi zachovali, mj. i z praktických důvodů. Mělo by to v létě zlepšovat efektivitu panelů, navíc to bude přispívat k lepší teplotě v domě.
Jasně přispívá to k tepelné pohodě, ale pod panelama to poroste? nevím nemám s tím skušenost.
Taky jak se o to budeš starat když na tom budou panely.

Takže fakt asi jedině nějakou konstrukci na to která bude bytelná, ale bude se dát třeba na jedné straně povolit, aby se dalo dostat pod panely a tu zeleninu ošetřovat :geek:
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
vlad.for
Příspěvky: 15
Registrován: stř črc 06, 2022 12:36 pm

Re: Konstrukce pro FVE v atypických podmínkách

Příspěvek od vlad.for »

Soban píše:
vlad.for píše: Ekologické hledisko je pro mě dost zásadní, ale nejsem nijak radikální. Myslím, že to mám celkem rozumně nastaveno. Je mi jasné, že kousek střechy planetu nespasí. Ale tu vegetaci bychom tam rádi zachovali, mj. i z praktických důvodů. Mělo by to v létě zlepšovat efektivitu panelů, navíc to bude přispívat k lepší teplotě v domě.
Jasně přispívá to k tepelné pohodě, ale pod panelama to poroste? nevím nemám s tím skušenost.
Taky jak se o to budeš starat když na tom budou panely.

Takže fakt asi jedině nějakou konstrukci na to která bude bytelná, ale bude se dát třeba na jedné straně povolit, aby se dalo dostat pod panely a tu zeleninu ošetřovat :geek:
Rozumím. Já sice doufal, ale popravdě sám moc nevěřil, že by to tam mohlo růst, a proto jsem se nejprve ptal dodavatele rostlin pro zelené střechy. Ten mě mile překvapil a napsal mi, že to funguje a že kombinace zelené střechy s FVE je velmi dobrá a běžně se dělá. Používají se velmi odolné, na údržbu nenáročné rostliny, navíc se vždy vysazuje pestrý výběr druhů. Ty rostliny si tam zaberou každá své místo podle podmínek. Vyhovuje jim putující stín. Intenzivní péči potřebují bezprostředně po vysazení (položení), než se uchytí, potom už minimálně. Dodatečná závlaha zpravidla není nutná (pod substrátem je nopová fólie pomáhající zadržovat vodu).

Naprosto rozumím, že se mě snažíte odradit a navést na nějaké praktičtější řešení. Snažím se ale FVE integrovat do stavby nějak kompaktně a organicky. Je naše chyba, že jsme si možnosti nezjistili dříve a s FVE nepočítali už během návrhu domu, ale měli jsme tehdy za to, že to je nutně otázkou statisícové investice, o které jsme nemohli ani uvažovat. Nechci teď na dům FVE naroubovat násilím, byť by to bylo po technické stránce efektivnější a snazší na realizaci. Hodně jsem to promýšlel a dává mi to takto smysl, pokud se tedy najde způsob, jak to rozumně realizovat.

Poradili byste mi, jak takovou konstrukci dimenzovat, čemu se vyvarovat?
cipis
Příspěvky: 4420
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Konstrukce pro FVE v atypických podmínkách

Příspěvek od cipis »

Konstrukci by ti měl spočítat statik, na sníh a vítr, na konkrétní místní podmínky.
Pochybuji, že se tu najde někdo, kdo má něco podobného, že by musel vynášet konstrukci o půl metra nahoru.
Kombišrouby budou vhodné tak akorát ke kotvení těch podpěr, určitě ne to prodloužení, co navrhoval kolega výše.
To bych spíše viděl z nějakého jeklu s packama, na to svisle a vodorovně profily, jako rošt.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Soban
Příspěvky: 3500
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Konstrukce pro FVE v atypických podmínkách

Příspěvek od Soban »

Když dávají panely na ty zelené střechy asi by chtělo zjistit kdo to dělá a poptat se tam a nebo kdo to má a byl by ochotný to ukázat jak se to vůbec dělá.

Jak píše kolega tak asi tady s tím nikdo zkušenosti nemá, takže asi rozumnou odpověď nedostaneš.

EDIT:

Našel jsem: https://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/ ... tovoltaiku
Naposledy upravil(a) Soban dne stř črc 06, 2022 8:46 pm, celkem upraveno 1 x.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
vlad.for
Příspěvky: 15
Registrován: stř črc 06, 2022 12:36 pm

Re: Konstrukce pro FVE v atypických podmínkách

Příspěvek od vlad.for »

cipis píše:Na 10°sklon normální krytina moc dát nejde ... S vodotěsným podstřeším je tam křidlice jen pro ozdobu. Tj. on tam defacto má normální krytinu pro daný sklon (EPDM fólie).

Přizvednout to závitovou tyčí nepovažuji za dobrý nápad, ta se ohne už jen když se na to blbě člověk podívá.

Co dřevěná konstrukce - rošt? Natřít něčím pořádným a může být normálně venku. A panely buď přímo nebo přes profily do toho.
Máte pravdu, při tom sklonu moc možností není. EPDM se běžně používá jako finální krytina. Je ale černá, na slunci se umí rozpálit, a tak by bez vegetačního souvrství přispívala i přes provětrávanou skladbu k vyšším teplotám v domě, ani panelům by to moc neprospívalo. Zelená střecha v nějaké svépomocné/low-cost variantě tedy byla od začátku jasný záměr.

Dřevěná konstrukce by byla sympaticky jednoduché řešení, ale přece jen bych měl strach ohledně živostnosti. Chtěl bych nejprve zkusit vyjít z běžně používaných prvků, ze kterých se FVE konstrukce vyrábějí a jsou pro ten účel dimenzované. Jen nevím, jak to vymyslet...
vlad.for
Příspěvky: 15
Registrován: stř črc 06, 2022 12:36 pm

Re: Konstrukce pro FVE v atypických podmínkách

Příspěvek od vlad.for »

cipis píše:Konstrukci by ti měl spočítat statik, na sníh a vítr, na konkrétní místní podmínky.
Pochybuji, že se tu najde někdo, kdo má něco podobného, že by musel vynášet konstrukci o půl metra nahoru.
Kombišrouby budou vhodné tak akorát ke kotvení těch podpěr, určitě ne to prodloužení, co navrhoval kolega výše.
To bych spíše viděl z nějakého jeklu s packama, na to svisle a vodorovně profily, jako rošt.
Rozumím. S nutností statického výpočtu počítám, chci jen přijít s nějakým výchozím návrhem a vyzbrojen poznatky z praxe.
Soban
Příspěvky: 3500
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Konstrukce pro FVE v atypických podmínkách

Příspěvek od Soban »

3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
vlad.for
Příspěvky: 15
Registrován: stř črc 06, 2022 12:36 pm

Re: Konstrukce pro FVE v atypických podmínkách

Příspěvek od vlad.for »

Soban píše:Když dávají panely na ty zelené střechy asi by chtělo zjistit kdo to dělá a poptat se tam a nebo kdo to má a byl by ochotný to ukázat jak se to vůbec dělá.

Jak píše kolega tak asi tady s tím nikdo zkušenosti nemá, takže asi rozumnou odpověď nedostaneš.

EDIT:

Našel jsem: https://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/ ... tovoltaiku
Naprosto rozumím. Ve fóru se tu občas řeší nějaké atypické konstrukce, tak jsem to chtěl zkusit.
Moc díky za odkaz! Prošel jsem mraky článků, ale na tohle konkrétně jsem nenarazil! To vypadá jako řešení!
cipis
Příspěvky: 4420
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Konstrukce pro FVE v atypických podmínkách

Příspěvek od cipis »

No vida, tak jsem nebyl daleko od toho, jak to někde funguje :)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
vlad.for
Příspěvky: 15
Registrován: stř črc 06, 2022 12:36 pm

Re: Konstrukce pro FVE v atypických podmínkách

Příspěvek od vlad.for »

Moc děkuju za nasměrování. To systémové řešení prozkoumám! Pokud by bylo nedostupné, mám se čím inspirovat.

Ještě se chci zeptat, jestli ty plánované mezery mezi panely (kvůli oslunění rostlin) s sebou nesou nějaká negativa.
Je mi jasné, že obvykle je snaha využít maximální plochu střechy, a panely se tak instalují těsně k sobě, ale při použití 6 panelů 450 Wp je výkon ve vztahu k regulátoru ideální, tak si můžu dovolit sedmý panel vynechat a ušetřený prostor rovnoměrně rozprostřít mezi zbylých šest (a dostat nějaké světlo k rostlinám a možná i k zadní straně panelů).

A druhý dotaz: Jaké bifaciální panely byste doporučili či nedoporučili? Na co si dát pozor?
Z těch, které jsem dohledal jako aktuálně relativně dostupné, sedl parametrově perfektně Huasun HS-B144DS 450 Wp. K této značce jsem ale nikde nedohledal žádné bližší informace a ani na zahraničních stránkách věnovaných fotovoltaice jsem krom stručných novinek nic neobjevil. Soustředí se na technologii HJT.

Velmi sympatické jsou mi panely litevské firmy SoliTek (Solid B.60), ale ty jsou bezrámové, z čehož mám trochu respekt a zkomplikovalo by mi to už tak složitější kotvení. Mají taky jen 350 Wp, tak bych musel dát o panel víc, což by sestavu prodražilo. Vyrábějí dokonce panely, které jsou ze 40 % průhledné (Solid B.40), což by bylo pro mé účely ideální, ale i při plném využití plochy a osazení 8 kusů těsně u sebe bych přišel o 30 % výkonu a cenově by to bylo dost nevýhodné.

Jako skladem dostupné jsem dál dohledal 450 Wp bifaciální panely Canadian Solar, Suntech, Risen nebo JinKO, což jsou všechno zvučné značky, ale Huasun má lepší parametry.

Nebo neřešit a vzít, co je skladem za dobrou cenu a má odpovídající parametry?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek