Konstrukce na panely

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
MICHAL K.
Příspěvky: 10
Registrován: stř bře 04, 2020 9:43 am

Konstrukce na panely

Příspěvek od MICHAL K. »

Zdravím solarníci..

chci se prosím Vás zeptat kde vám nejlépe vyšla konstrukce na FVE panely? Nebo jste to řešili nějakou alternativou?
Potřeboval bych konstrukci na cca 15 panelů.

Dekuji za rady
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Konstrukce na panely

Příspěvek od rasto1 »

Z bazosu ma vysla konstrukcia s naozajstnym solarnym profilom ziadna nahrazka na 23E/panel.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Jan Novák
Příspěvky: 128
Registrován: úte říj 01, 2019 8:32 am

Re: Konstrukce na panely

Příspěvek od Jan Novák »

Já šel touhle lowcost cestou:
https://www.ehlinik.cz/hlinikovy-u-prof ... 00101.html + jsem si nechal nařezat Z a Omega profil po 5 cm.
https://www.bau-tech.shop/dachhaken/1-s ... annen.html
Zatím to není na střeše, ale vypadá to použitelně. Nebude tam samozřejmě taková tuhost jako u origo profilů, ale tím, že mám háky po metru to bude ok. Skládal jsem to na sucho v garáži na zem a vrtal díry.
5,4 kWp [20 x BYD-270 W poly]
5 kVA Axpert King [PIP-5048MK]
4,6 kWh [14S2P - SAMSUNG SDI 60 Ah, Li-Ion]
last update: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 57#p172957
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Konstrukce na panely

Příspěvek od Majkl »

Ahoj, nejlacinější funkční (aspoň doufám) alternativa co jsem vymyslel pro mojí montáž je UA75 profil + UA úhelník co se používá na sádrokarton + kombivruty. a panely na přímo šroubem skrz rám do toho profilu. POZOR, je to ale práce pro (sebe)vrahy :!: Konstrukci jsem dělal sám 2 víkendy a montáž 15ks panelů jsem dělali ve 4 lidech celý den. Strašná práce .... Když děláš konstrukci, tak musíš mít naprosto přesně rozteče profilů a navíc 2 profily, na kterých bude panel musí být vzájemně ještě srovnaný "na díry", aby se tam ten ::pv:: dal na tvrdo přišroubovat. Proto mi ta konstrukce trvala tak dlouho. Při montáží je pak další pakárna dostat se zevnitř pod panel, dát tam šroub, matku a utáhnout. Prostě jak říkám, bylo to tak trochu "za trest", ale cena konstrukce je suprová 8-) . Až budu "plantáž" rozšiřovat, tak musím vymyslet nějaký lepší technologický postup, jinak už tam pomocníky nedostanu. :mrgreen:
Naposledy upravil(a) Majkl dne úte dub 28, 2020 11:00 am, celkem upraveno 1 x.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Konstrukce na panely

Příspěvek od Vitek »

čau jako homemade gut, jen takovej dotaz do ty střechy ti nepoteče? nechtělo to neř montovat panely do takovýhle střechy nejprve střechu vyměnit? jinak kdybys používal jakýkoliv systém alu profil tak k tomu máš právě perfektní omega a z přítychtky... to je monáž jedna radost. za 2 hodky jsme u mě ve 4 lidech namontovali 12 panelů... dalo by se i rychlejc.

každopádně snad ti ty profily neshnijou na korozi alu - zn ... no budiš Ti přáno to nejlepší a vítej mezi námi, jinak panely máš tutově lepší než já :D

Hodně zdaru
unicast
Příspěvky: 1228
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konstrukce na panely

Příspěvek od unicast »

To nevypadá jako plech, ale jako eternit. Tak na tuhle střechu bacha. Jakýkoli zásah do ní, včetně vrtání, o řezání rozbrušovačkou raději nemluvě, způsobí uvolnění azbestových vláken z toho eternitu do vzduchu. Jak se pak chová azbestové vlákno v plících a jaká to způsobuje onemocnění, to je asi celkem známé.
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Konstrukce na panely

Příspěvek od Majkl »

Ahoj, do střechy určitě nepoteče. Kombivruty jsou vrtaný ve vrcholu vlny a mají přes sebe gumovou + kovovou čepičku. Profily jsou 2mm plech + celkem slušnej zinek. Každopádně jsem tyhle profily viděl skladovaný v origo balíkách na zemi "v kopřivách" po asi 4 letech a byly defacto netknutý. Takhle krásně na vzduchu, kdy po dešti hned oschnou musí vydržet 10 násobek. Otázka je ta galvanická koroze. No uvidíme .....

EDIT - Já věděl, že sem tu fotku nemám dávat. Vyřešeno :wall:
Naposledy upravil(a) Majkl dne úte dub 28, 2020 11:01 am, celkem upraveno 1 x.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
unicast
Příspěvky: 1228
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konstrukce na panely

Příspěvek od unicast »

Mně je v zásadě jedno, moje plíce to nejsou... :)
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Konstrukce na panely

Příspěvek od Majkl »

jj některý věci (ani) na internet nepatřej. Pokud by Michal K, nebo někdo jiný chtěl nějaké detaily o konstrukci, tak klidně do PM.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Konstrukce na panely

Příspěvek od brin »

Eternitová střecha není ani dnes žádný problém a není na ní nic nelegálního. Jenom je potřeba to při likvidaci odvézt jako nebezpečný odpad. Co si člověk dělá na své střeše a dýchá do svých plic, to je jeho věc.
unicast
Příspěvky: 1228
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konstrukce na panely

Příspěvek od unicast »

brin píše:Eternitová střecha není ani dnes žádný problém a není na ní nic nelegálního. Jenom je potřeba to při likvidaci odvézt jako nebezpečný odpad. Co si člověk dělá na své střeše a dýchá do svých plic, to je jeho věc.
Tady se původně nikdo nebavil o tom, co je nebo není legální. Problém je, že často to jde do plic i jiných osob, protože azbestová vlákna plot nezastaví a hranice pozemků v katastrální mapě taky ne. Ergo kladívko, i kdyby to legální bylo, tak je vhodné se taky chovat alespoň trochu odpovědně k okolí. Jsou tu tací, co jim jim vadí i emise CO2 a ten je ve srovnání s tímhle naprosto neškodný.

Ale ok, otevřel jsi otázku legality, fajn. Při vrtání do azbestové střechy vznikají odštěpky, prach a to není nic jiného, než právě ten odpad. Zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech, řeší nejen likvidaci takového odpadu, ale i manipulaci s ním:

§ 35
Povinnosti při nakládání s odpady z azbestu
(1) Původce odpadů obsahujících azbest a oprávněná osoba, která nakládá s odpady obsahujícími azbest, jsou povinni zajistit, aby při tomto nakládání nebyla z odpadů do ovzduší uvolňována azbestová vlákna nebo azbestový prach a aby nedošlo k rozlití kapalin obsahujících azbestová vlákna.
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Konstrukce na panely

Příspěvek od Majkl »

Jen taková otázečka - jak zní název vlákna?
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
teonas
Příspěvky: 51
Registrován: stř led 15, 2020 10:34 am
Lokalita: okolí Třebíče
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konstrukce na panely

Příspěvek od teonas »

Jan Novák píše:Já šel touhle lowcost cestou:
https://www.ehlinik.cz/hlinikovy-u-prof ... 00101.html + jsem si nechal nařezat Z a Omega profil po 5 cm.
Dobrý den,
zaujala mně ta možnost použití hliníkových profilů z ehlinik.cz na konstrukci FVE na plochou fóliovou střechu. Řeším cca 10-15 ks panelů. Akorát si úplně nevím rady s poskládáním jednotlivých Al profilů v nabídce, tak aby to fungovalo a nebylo to zbytečně složité a drahé.
Dal by sem někdo nějakou detailnější fotku řešení uchycení panelů (orientace cca 30-45st.) položenou na ploché střeše? Pro inspiraci ;)
Děkuji moc.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek