Pospojování profilů - správné provedení

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
Kopeto
Příspěvky: 25
Registrován: pát říj 29, 2021 7:49 am

Pospojování profilů - správné provedení

Příspěvek od Kopeto »

Nenašel jsem zde na fóru informace k technické realizaci, proto předkládám k diskuzi můj připravovaný způsob provedení.
Profily propojit mezi sebou lankem CYA 16 nalisovaným lehčeným kabelovým pocínovaným okem CU16/M10.Oka budou upevněna na šroubu M10, kterým se dolaďuje výška profilu nad taškou. Tento šroub spojuje dva nerez plechy toho háku.
Další propojení je možné buď na svod hromosvodu nebo na speciální zem ( dle individuálních možnosti). Pakliže bude na konci měď, mělo by to jít na nerez svorku.

Nicméně CYA je bráno doporučeno pro vnitřní instalace. A lehčené kabelové oko je doporučeno od GPH používat jen v suchém prostředí.

Existuje nějaká vhodnější materiálová alternativa propojení ?

Výrobce TREMIS má na webu tuto tabulku
Přílohy
Tabulka kombinaci materialu.JPG
Kopeto
Příspěvky: 25
Registrován: pát říj 29, 2021 7:49 am

Re: Pospojování profilů - správné provedení

Příspěvek od Kopeto »

Moje provedení je nakonec měkkým drátem ALMgSi 8mm uchyceným přes polovinu rozdělané svorky V010 přímo na hák. Vhodná délka šroubu je 40-45mm.
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Pospojování profilů - správné provedení

Příspěvek od luky »

mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
kiksa
Příspěvky: 80
Registrován: ned říj 15, 2017 11:50 am
Lokalita: Benešov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11900
Kapacita baterie [kWh]: 19,6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pospojování profilů - správné provedení

Příspěvek od kiksa »

Taky jsem použil svorky z odkazu - ALMgSi 8mm se mi tam ale rovnou nevešlo, tak jsem musel trochu zvětšit průměr...Mají tam i podložky na uzemnění panelů ke konstrukci (jedna na 2 panely), ty jsou taky super! https://www.fve-mp.cz/eshop/p/zemnici-p ... -10016-231
11,9 kWp (J+JZ+SV), AKU Lion 14s -385 Ah (19,6 kWh).
MPP Solar PIP 5048MS, 2 x Epever Ipower Plus 5000.
Vytěžování: kaskáda 3 x Kybosův vytěžovač + Athom Homey (smart home).
Monitoring FVE pomocí Athom Homey Pro.
Kopeto
Příspěvky: 25
Registrován: pát říj 29, 2021 7:49 am

Re: Pospojování profilů - správné provedení

Příspěvek od Kopeto »

Já ten zemnicí drát ale mám v jednom kusu až na svorku na hromosvodu. Jinak linky jsou zajímavé, ale už mám hotovo.
Jurka
Příspěvky: 36
Registrován: úte lis 16, 2021 6:52 pm

Re: Pospojování profilů - správné provedení

Příspěvek od Jurka »

kiksa píše:Taky jsem použil svorky z odkazu - ALMgSi 8mm se mi tam ale rovnou nevešlo, tak jsem musel trochu zvětšit průměr...Mají tam i podložky na uzemnění panelů ke konstrukci (jedna na 2 panely), ty jsou taky super! https://www.fve-mp.cz/eshop/p/zemnici-p ... -10016-231
Nechával jsi tam ty nerezové podložky? Mně to s podložkou nedosedne celou plochou i když to dotáhnu na krev. A jak všichni tvrdí, že elox nevede, tak ať se dotknu měřícími hroty od šlusmetru profilu jemně kdekoliv, tak to okamžitě hlásí zkrat, takže to evidentně vede dost dobře a nejradši bych tam ty podložky vůbec nedával.
cipis
Příspěvky: 4374
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Pospojování profilů - správné provedení

Příspěvek od cipis »

To musíš měřit něčím jiným než obyč. pípákem. To měří většinou 1mA a pípá do 50mV, tedy do odporu 50 Ohm.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Jurka
Příspěvky: 36
Registrován: úte lis 16, 2021 6:52 pm

Re: Pospojování profilů - správné provedení

Příspěvek od Jurka »

No na displeji to ukazuje nuly...
Nic pod padesát tisíc na měření malých odporů jsem nenašel:-)
Když tam dám ty nerezové podložky, tak se to bude dotýkat de facto ve čtyřech bodech a na zbytku plochy bude cca půl milimetru mezera.
bahora
Příspěvky: 59
Registrován: úte kvě 10, 2022 11:32 pm

Re: Pospojování profilů - správné provedení

Příspěvek od bahora »

Jurka píše:No na displeji to ukazuje nuly...
Nic pod padesát tisíc na měření malých odporů jsem nenašel:-)
Když tam dám ty nerezové podložky, tak se to bude dotýkat de facto ve čtyřech bodech a na zbytku plochy bude cca půl milimetru mezera.
Špatně jsi hledal, na měření "malých odporů" potřebuješ "čtyřdrátový ohmetr" který stojí tisícovku i s poštovným a je i běžně k tomuto účelu používán bastlíři.

CZK 1,077.01 z alíku
https://www.aliexpress.com/item/1005004183262509.html

Koupíš i v CZ za dvojnásobek
https://shop.mypower.cz/meric-vnitrniho ... r1035-7922
Jurka
Příspěvky: 36
Registrován: úte lis 16, 2021 6:52 pm

Re: Pospojování profilů - správné provedení

Příspěvek od Jurka »

Máš pravdu, hledal, jsem blbě...
Dík moc za ty odkazy, koupím si to.
Furt mi ale nejsou jasný ty nerezový podložky. Když je tam dám a naměřím podobný odpor jako bez nich, tak mi přijde, že pro správnou funkci je při větších proudech lepší, když bude ta dotyková plocha větší, což je při variantě bez podložek.
glottis
Příspěvky: 2075
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Pospojování profilů - správné provedení

Příspěvek od glottis »

Jurka píše:Máš pravdu, hledal, jsem blbě...
Dík moc za ty odkazy, koupím si to.
Furt mi ale nejsou jasný ty nerezový podložky. Když je tam dám a naměřím podobný odpor jako bez nich, tak mi přijde, že pro správnou funkci je při větších proudech lepší, když bude ta dotyková plocha větší, což je při variantě bez podložek.
Tam ale zadne proudy tect nemaj. Rozhodne to nespojujes kvuli blesku. Pospojeni panelu se dela kvuli tvoji bezpecnosti hlavne pro pripad poruchy a nejakeho zkratu, kdy se ti dostane napeti z panelu na ram. Ty pak vylezes na strechu, nikdy te to nekoplo a pak si jednou sahnes a letis :) Nerezova podlozka zajisti kvalitni poruseni vrstvy oxidu hliniku a je to dlouhodobe spojeni. To, ze tobe to ted ukazuje dobry odpor neznamena ze tam bude za 5 let. Ale zalezi i na kvalite a sile eloxu. Da se udelat ruzne silna vrstva a verim, ze lowcost panely to budou mit horsi. Naopak lepsi panely, co jsou treba urcene pro primorske staty nebo lode budou mit naopak elox mnohem silnejsi. Na youtube v kanalu adyho offgrid garaze tyhle podlozky montoval a meril odpory. U nej to proste bylo bez podlozek spatny. Sam podlozky a pospojeni zatim nemam (zjistuju az prubezne na punkace co je spravne) ale az budu pridavat panely a udelam predelani tak si je tam dam a panely pospojim. Uz ted se mi nijak nehce na panely sahat :) Kdyz panely odpojim a merim proti zemi tak namerim na jednom kabelu 60V a na druhem 30 :) Asi to neda zadnej proud (velky izolacni odpor a muze to byt jen nejaka indukce) ale co kdyz se to nekdy zhorsi :)
Jurka
Příspěvky: 36
Registrován: úte lis 16, 2021 6:52 pm

Re: Pospojování profilů - správné provedení

Příspěvek od Jurka »

Já neměl na mysli pospojení panelů s rámem, ale propojení rámu s tím vodičem, který vede do hlavního rozvaděče potažmo HOP pomocí těchto svorek:
https://www.fve-mp.cz/eshop/p/zemnici-svorka-10016-230
glottis
Příspěvky: 2075
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Pospojování profilů - správné provedení

Příspěvek od glottis »

Jurka píše:Já neměl na mysli pospojení panelů s rámem, ale propojení rámu s tím vodičem, který vede do hlavního rozvaděče potažmo HOP pomocí těchto svorek:
https://www.fve-mp.cz/eshop/p/zemnici-svorka-10016-230
No ale to je stejn y ne? Je tam ta nerezova planzeta co prorizne elox
Jurka
Příspěvky: 36
Registrován: úte lis 16, 2021 6:52 pm

Re: Pospojování profilů - správné provedení

Příspěvek od Jurka »

No elox asi prořízne, ale ve čtyřech malejch bodech a to mi přijde divný. Myslel jsem, že je to i pro svedení indukovanejch proudů ze vzdálenějších blesků , který nemusejí být nikterak malý. Předepsanej průřez vodiče je tuším 16mm2 (možná v tomhle případě 6mm2) a já ho de facto připojím ke konstrukci na čtyři nepatrný bodíky.
glottis
Příspěvky: 2075
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Pospojování profilů - správné provedení

Příspěvek od glottis »

Jurka píše:No elox asi prořízne, ale ve čtyřech malejch bodech a to mi přijde divný. Myslel jsem, že je to i pro svedení indukovanejch proudů ze vzdálenějších blesků , který nemusejí být nikterak malý. Předepsanej průřez vodiče je tuším 16mm2 (možná v tomhle případě 6mm2) a já ho de facto připojím ke konstrukci na čtyři nepatrný bodíky.
Indukovany proud z blizekeho blesku bude ale trvat tak kratkou dobu, ze to tomu spoji neublizi. Pri velkem proudu jde o to z vodice dostat teplo. A to ten kus hliniku ramu nebo konstrukce spolehlive odvede. Tyhle nerezove podlozky jsou na to vymyslene tak bych nespekuloval o tom, jestli udelali soudruzi nekde chybu :)
Jurka
Příspěvky: 36
Registrován: úte lis 16, 2021 6:52 pm

Re: Pospojování profilů - správné provedení

Příspěvek od Jurka »

Dobrá, díky.
Já bohužel jako pracovník na hotline mám poněkud profesionální deformaci v tom smyslu, že aspoň padesát procent mé činnosti je vyvoláno právě tím, že nějací soudruzi udělali někde chybu... :)
Jurka
Příspěvky: 36
Registrován: úte lis 16, 2021 6:52 pm

Re: Pospojování profilů - správné provedení

Příspěvek od Jurka »

Tak jsem si pořídil ten přístroj na měření malých odporů a udělal dva pokusy za stejných podmínek jednou bez té nerezové podložky a jednou s ní.
S podložkou mi to ukázalo cca dvojnásobný odpor mezi profilem a připojeným vodičem pospojování.
Že bych měl neeloxované profily?
Babo raď :)
bahora
Příspěvky: 59
Registrován: úte kvě 10, 2022 11:32 pm

Re: Pospojování profilů - správné provedení

Příspěvek od bahora »

Já mám taky neeloxované profily, takže nerez podložka pozbývá smyslu.

Pro vodivé spojení eleoxovaných "profilových konektorů" také postrádá smysl nepůjde narvat dovnitř spojení aby porušila výstupky elox a zařízla se.Pro podložení montážních svorek taky nemá význam neboť se nedotkne těch výstupků a opře se o hladkou plochu. Takže zemnit solární profily mezi sebou tak aby se vodivě propojily a pak sólo káblíkem přizemnit rámy.
glottis
Příspěvky: 2075
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Pospojování profilů - správné provedení

Příspěvek od glottis »

Jurka píše:Tak jsem si pořídil ten přístroj na měření malých odporů a udělal dva pokusy za stejných podmínek jednou bez té nerezové podložky a jednou s ní.
S podložkou mi to ukázalo cca dvojnásobný odpor mezi profilem a připojeným vodičem pospojování.
Že bych měl neeloxované profily?
Babo raď :)
muzes m it neeloxovane nebo eloxovane slabe a ten miliohmmetr, jestli mas co ja, ma dost spicate hroty a tu vrstvu propichne. On elox je oxid takze na vzduchu se to bude eloxovat samo dlouho :) a v tom spoji ti to muze zacit delat neplechu casem. Kdyz se dela elox schvalne, jen se proces urychli chemii a proudem. Jestli to nemas postavene, dal bych je tam. Sam to tam nemam a az pristi rok budu pridavat panely, tak to predelam a podlozky dam. Relativne za par korun udelat pro vec to nejlepsi co jde.
Martas74
Příspěvky: 48
Registrován: pon čer 06, 2022 3:34 pm

Re: Pospojování profilů - správné provedení

Příspěvek od Martas74 »

Pospojoval jsem CYA 16 a dal do chrániček. Očka pocínovaná, přes ně smršťovačka. Všechny očka schované pod panely. Přišrouboval jsem je ze spodu na profily ke šroubu zvlášť přidaného do drážky na připevnění na háky. Ale nedal jsem nic mezi. Myslíte že je to OK nebo tam mám raději ještě dát tu nerez podložku mezi očko a hliník? O vodivé spojení se nebojím, konec konců převádí i ten šroub s matkou, ale poškození AL? Nebo prostě pocín v pohodě?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek