aktuální situace zateplení fasády - vata nebo eps

Nezařaditelné
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

aktuální situace zateplení fasády - vata nebo eps

Příspěvek od ZdZ »

tak a je je jasný, že ceny za paliva a elektřinu poletí nahoru rychleji než se vůbec dalo předpokládat
takže jsem se konečně rozhodl zateplit fasádu, akorá nevím jestli jít do vaty nebo eps
mám 45 ku plnopu cihlu a plácnul bych na to 16cm izolace

jenže jsem se díval že eps70 ka vychází na nějakých 280,- za m2 a vata přes 550,- za m2 jestli jsem se díval správně

v čem bych si pomohl vatou ?
asi by nehořela oproti eps, ten hoří pekelně, ale jsou i jiný výhody, nebo má to smysl vůbec řešit ?
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: aktuální situace zateplení fasády - vata nebo eps

Příspěvek od vla »

Minerální izolace, neboli vata tlumí zvuk, je prodyšná a nehoří. Polystyrén netlumí zvuk, neumožňuje odvod par a hoří. Máš barák úplně suchej, nebo tak úplně ne? Pokud ne, tak bych tam polystyren necpal ani náhodou. To jsou základní vlastnosti. Bohužel nějak neumím spočítat jak silné musí být dané izolační materiály pro stejný izolační účinek. Třeba někdo spočte, či poradí.
Nemám rád tenhle stát.
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: aktuální situace zateplení fasády - vata nebo eps

Příspěvek od ZdZ »

mám podříznuto, podlaha je nově odizolovaná, celej barák je suchej a hluk neřeším u plné cihly to je bezpředmětný

izolační vlastnosti vaty i eps jsou defakto stejný

pořád řeším pořární odolnost, jestli o tom má smysl uvažovat za dvojnásobný peníze, protože než začne hořet tak je všechno zbytečný
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: aktuální situace zateplení fasády - vata nebo eps

Příspěvek od dracekvo »

Stavební EPS by měl mít určitou úpravu proti hoření. A stejně jaká je šance, že chytne fasáda?
Až jednou budu zateplovat barák, tak zvolím šedý eps, protože na stejnou úroveň zateplení stačí menší vrstva. A ještě dám dvě destky přes sebe, aby tam nebyla spára. Bude to sice více práce, ale takové zásahy člověk dělá na xx let. Takže jestli to budu dělat o 3 dni déle už je bezpředmětné.

A závidím, že máš podříznuto. Já toto řešení zvolit nemůžu, protože na druhé straně mám přilepený sousední barák. Takže asi zvolím injektáž.
radeczek
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 31, 2014 12:03 am

Re: aktuální situace zateplení fasády - vata nebo eps

Příspěvek od radeczek »

To: dracekvo
Jestli máte přístup jen z jedné strany, nešlo by "pouze" narazit nerezové pláty? Asi by se ale musela pořádně vyměřit jejich délka...
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: aktuální situace zateplení fasády - vata nebo eps

Příspěvek od ZdZ »

dracekvo píše:Stavební EPS by měl mít určitou úpravu proti hoření. A stejně jaká je šance, že chytne fasáda?
Až jednou budu zateplovat barák, tak zvolím šedý eps, protože na stejnou úroveň zateplení stačí menší vrstva. A ještě dám dvě destky přes sebe, aby tam nebyla spára. Bude to sice více práce, ale takové zásahy člověk dělá na xx let. Takže jestli to budu dělat o 3 dni déle už je bezpředmětné.

A závidím, že máš podříznuto. Já toto řešení zvolit nemůžu, protože na druhé straně mám přilepený sousední barák. Takže asi zvolím injektáž.
nemáš mezi oběma baraáky nějakou mezeru mezi cihlama ? někdy to tak dělali, kvli odhlučění, nebo když stavěli dodatečně a pak by se tam dalo podříznutí ukončit
osobně bych to podříznul všude kde by to šlo a když nezbyde nic jinýho tak aspoň injektáž, lepší než nic, hlavně pořádně napojit na izolaci pod podlahou, jinak to bude vzlínat tou spárou

podle mě je podříznutí základ, bez toho jdeš do rizika že to třeba časem začne mokvat, přestože v současný době je to úplně suchý

nerezový vlnitý plechy jsou schopný vytlačovat cihly z druhý strany, mám tak obvod a uvnitř to pěkně kolem spáry praskalo, bylo mě to ale jedno protože jsem po nějakým čase dělal komplet novou podlahu i omítky
o
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: aktuální situace zateplení fasády - vata nebo eps

Příspěvek od cipis »

EPS nehoří, bez plamene zhasne. Co ale není dobré, tak takové to různé vypěnování mezer, netěsností atd. - to už by mohlo problém dělat. EPS se daleko lépe tvaruje, dá se řezat odporovým drátem.
Šedý/grafitový nemá smysl, vyloženě jen kvůli tomu, že se tam nedá nacpat ten obyč. kvůli tloušťce, navíc jak je to "mastné", tak se musí používat dražší lepidla. Já se právě rozhodoval mezi 20 obyč a 16 grafit a grafit jsem zavrhl. Těch pár centimetrů nemá smysl, obzvláště, když je ta cena vlastně větší, kvůli dražším lepidlům.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: aktuální situace zateplení fasády - vata nebo eps

Příspěvek od dracekvo »

Jsou to dvě zdi přilepené na sebe.
Narážení plechů nejsem velký zastánce. Vím i o barákách, které se pak začali rozjíždět. Já už jsem rozhodnutý pro injektáž a jak na to udělat z přístupných míst ještě nevím. Každopádně, před tím než se do toho pustím, tak si za pár stovek pozvu někoho, kdo mi to zhodnotí a doporučí optimální postup.

Já mám úzký vjezd. Takže se mi hodí každý ušetřený cm. Proto šedý. A lepit ho nebudu. Normálně bych to upevnil talířovejma hmoždinkama.
To je každopádně vzdálená budoucnost. Zatím tam bydlí rodiče, takže se žádné velké zásahy konat nebudou.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: aktuální situace zateplení fasády - vata nebo eps

Příspěvek od cipis »

Nikdy nebudeš mít takový podklad, abys to bez lepení (ať už pěnu nebo lepidlo) zvládl přidělat rovně. A vzhledem k tomu, že se to nelepí mezi sebou, tak je ta podmínka rovnosti zásadní.
Pokud je to vjezd, tak bych to zateplil zevnitř.

Co se týče podřezání, tak si zkus udělat sám elektroosmózu, je na to návod ve starém Amatérském rádiu, ročník XX, č 9, 1971, strana 332-334.
Jakékoliv jiné metody vyjdou na stovky tisíc ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: aktuální situace zateplení fasády - vata nebo eps

Příspěvek od ZdZ »

eps hoří docela brutálně, stačí že chytne kousek a pak už to jede celý, nehořlavej je tak akorát ulomenej kousek, kterej podpálíš zapalovačem, to tak možná
podívejte se na videa hořících paneláků.který chytly třeba od kuchyně

jestli máš dvě zdi tak si podřízni tu svojí, tím se většiny vlhkosti zbavíš, to je mnohem lepší než injektáž, která není stoprocentní a časem určitě degraduje
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: aktuální situace zateplení fasády - vata nebo eps

Příspěvek od dracekvo »

Jak říkám, jsou to jen budoucí hrubé plány. Nejspíš se to ještě změní.
První bude vybourání podlah a okopání spodní fasády a omýtek, aby člověk viděl co tam je. Pak se bude řešit co dál. Ale určitě obětuju pár stovek za obhlídku nějakého člověka, který tomu rozumí, aby poradil nejlepší postup.
A to vše bude až, nechce se mi psát přesně kdy, ale doufám, že ještě za dlouho.
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: aktuální situace zateplení fasády - vata nebo eps

Příspěvek od lwq »

Ja na dum z Porfixu (porobeton) dal kamennou vatu - lepe se s ni pracuje nez s skelnou vatou a odpad neni tak nebezpecny. Ale jsou lepsi varianty bych rekl - provetravana fasada s izolaci treba 30cm foukane celulozy vyjde cenove vic nez zajimave a fazovy posuv ma 12h, tedy pred den naakumulovanou energii pousti az rano atp. Navic jde o "dokonalou" izolaci - zafoukani to dostane vsude. Nehori a jde o produkt recyklace, kdy odpad je jen nejaky ten prach co splachne prvni dest. Ku nastudovani zde: https://www.enroll.cz/ceskaceluloza.html
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: aktuální situace zateplení fasády - vata nebo eps

Příspěvek od luky »

Pár politicky nekorektních názorů z mé hlavy:
- minerální vata je sice sama o sobě prodyšná, ale o tom cementovém lepidle se to říci nedá. A o té finální omítce na povrchu už vůbec ne. Tedy o nějaké prodyšnosti kontaktní fasády nemůže být řeč. (existují i lepidla se zvýšenou prodyšností, stejně jako perforovaný EPS...)
- injektáž silanovým krémem mám za sebou (svépomocí). Jestli to pomohlo neumím úplně posoudit. Nechal jsem staré omítky. Ale je fakt, že viditelně mokré to už není.
- izolovat dvěma vrstvama je blbost. Ty mezery mezi deskama se dají vypěnit. A stejně - pokud je tam mezera menší než (tuším) 5mm, tak tam vzduch neproudí a tedy to nemá na kvalitu izolace vliv. Stejně to funguje u oken - mezera mezi skly je tak velká, aby vzduch ještě neproudil. Proto se to někdy plní vzácnými plyny - lze pak udělat tu mezeru větší.
- nehořlavost fasády se řeší u výškových budov. Ten EPS je schovanej v cementovým lepidle. Takže až ti bude hořet fasáda, bude to patrně ten nejmenší problém. Dá se to udělat tak, že tam vložíš pásy minerální vaty (v příručkách pro provádění ETICS je to obvykle ukázané). Tím omezíš možnost, že ta fasáda bude hořet celá.
- pokud si pozveš někoho za pár stovek, tak je to zbytečný výdaj. Lepší je navštívit knihovnu, půjčit si pár knih, prostudovat si příručky od výrobců... Za týden budeš vědět víc, než kdokoliv, koho si pozveš (vlastní zkušenost). Trochu složitý je vyfiltrovat takové ty hospodské názory, protože je toho plný internet a nikomu to nepřijde divný. Ale když se člověk snaží pochopit fyzikální zákony, tak pak je to takové jasnější :-)
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: aktuální situace zateplení fasády - vata nebo eps

Příspěvek od glottis »

luky píše:Pár politicky nekorektních názorů z mé hlavy:
- minerální vata je sice sama o sobě prodyšná, ale o tom cementovém lepidle se to říci nedá. A o té finální omítce na povrchu už vůbec ne. Tedy o nějaké prodyšnosti kontaktní fasády nemůže být řeč. (existují i lepidla se zvýšenou prodyšností, stejně jako perforovaný EPS...)
- injektáž silanovým krémem mám za sebou (svépomocí). Jestli to pomohlo neumím úplně posoudit. Nechal jsem staré omítky. Ale je fakt, že viditelně mokré to už není.
- izolovat dvěma vrstvama je blbost. Ty mezery mezi deskama se dají vypěnit. A stejně - pokud je tam mezera menší než (tuším) 5mm, tak tam vzduch neproudí a tedy to nemá na kvalitu izolace vliv. Stejně to funguje u oken - mezera mezi skly je tak velká, aby vzduch ještě neproudil. Proto se to někdy plní vzácnými plyny - lze pak udělat tu mezeru větší.
- nehořlavost fasády se řeší u výškových budov. Ten EPS je schovanej v cementovým lepidle. Takže až ti bude hořet fasáda, bude to patrně ten nejmenší problém. Dá se to udělat tak, že tam vložíš pásy minerální vaty (v příručkách pro provádění ETICS je to obvykle ukázané). Tím omezíš možnost, že ta fasáda bude hořet celá.
- pokud si pozveš někoho za pár stovek, tak je to zbytečný výdaj. Lepší je navštívit knihovnu, půjčit si pár knih, prostudovat si příručky od výrobců... Za týden budeš vědět víc, než kdokoliv, koho si pozveš (vlastní zkušenost). Trochu složitý je vyfiltrovat takové ty hospodské názory, protože je toho plný internet a nikomu to nepřijde divný. Ale když se člověk snaží pochopit fyzikální zákony, tak pak je to takové jasnější :-)
injektaz kremem jsem take delal a rozhodne to pomohlo. Zdi jsou suche. Kde to jeste saklo jsem dovrtal diru nebo znovu natlacil krem a byl pak pokoj. Zajimave bude jak dlouho to vydrzi.
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: aktuální situace zateplení fasády - vata nebo eps

Příspěvek od ZdZ »

ona injektáž většinou funguje s tím souhlasím, ale na jak dlouho a jestli na sto procent jako asfaltový pás, nebo plechy se nedá vůbec odhadnout, ani zaručit
já atomu nevěřím, protože jsem viděl už x míst, kde to nezafungovalo, vyhodili za to nemálo peněz a pak se podřezávalo a cena ve finále mnoem vyšší
osobně tomu moc nevěřím, já podřezával komplet, přestože to vyžádalo nemalé úpravy
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek