Pomoc a návrhem 9KWp FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
TomCat
Příspěvky: 51
Registrován: pát led 07, 2022 10:40 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 11

Pomoc a návrhem 9KWp FVE

Příspěvek od TomCat »

Dobrý den
Potřeboval bych poradit s návrhem FVE.
Vzdelaní jsem elektro silnoproud (energetik) a infromatika. Zaroven mám nekolik let praxi s vyrobou rozvaděců do 4kA ale to je uz nejaky patek.
Popis domu: Dum je klasicky na 3f privodu (svetla,lednice, pracka, trouba, rychlovarka, mikrovlnka , televize, pc, cerpadlo ve studni).
Vedle domu je vetsi dilna, kde je spousta spotrebicu 3f. Nejvetsi zrout je cirkularka 4KW, stipacka, vrtacka , bruska atd...
Rozvody v domu jsou z casti PEN a z druhe casti PE, N. Rozvody dilny je uz PE a N.


Navrh:
Na fve by jel jenom dum (obcasny provoz dilny by jel od distributora - EON). Nechci resit zbytecne 3f menice kdyz nevim jestli s tim motory pojedou a navic je taky otazka ceny menicu. Napeti panelu cca 250V a baterky 50V (nechci vysokonapetove). Problem je ze nevim jaky presne menic vybrat (hybrid nebo ostrov).
Predstava je ze by dum mel jet idealne v ostrovnim rezimu, ale kdyz bude nedostatek slunka tak by mohla pomahat sit - tedy ze by distributor vyrovnaval nedostatek elektriny (funkce hybridu). Zaroven bych nechtel resit papirovani pri pripojeni hybridniho menice, pretoky do site atd.

Panely:
445Wp Canadian bifacial 20kousku. Budou zapojene do 4 stringů po 5 panelech . Vim ze tyto panely jsou nejdrazsi ale jsem omezen velikosti a poctem strech ... kazdy string bude trochu jinak orientovany. Přetoky proudu mezi stringama vyresim asik diodama.

Menič:
Ted jsem se dival po nejakem Axpertu bud 2x5kW nebo 7.2kW. Problem je ze nevim presne jak funguje bypass a nebo ups funkce techto menicu. Jestli si tento menic dokaze pri nedostatku elektriny pomahat elektrinou ze site nebo se vypne(bypass) a cely dum by jel na elektrinu od distributora.

Baterky:
Premyslim ze si slozim moduly po cca 3.5-5kW. Pylontechy jsou sice pekne ale pres muj rozpocet.


Dekuji vsem za rady a konstruktivni kritiku ;)
6370kWp Canadian solar, 10kW lifepo4 batery pack, Mppt 5048MKX - zatím :-D
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 525
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Pomoc a návrhem 9KWp FVE

Příspěvek od sindyk »

Většina Axpert měničů dokáže jet v bypass režimu (a FVE pouze dobíjí baterii) i v kombinovaném, akorát v kombinovaném režimu hrozí přetok do DS při vypnutí zátěže, než to regulátor srovná (měnič je sfázovaný se sítí) - kromě řady King, ten si uplivne do baterky, protože tam se jede vždy přes DC část (funguje to jako online UPS), ale zas na úkor účinnosti. Pokud jsou peníze a má to být třífázové, koupil bych 3x King 5 Kw, dají se spojit do 3f systému se společnou baterií a vzniknou 3 nezávislé MPPT vstupy, akorát napětí jednotlivých stringů je do 145 V, MPPT je do 115 V, takže je to na 2 panely v sérii. Vyšší napětí řeší verze King II, což je teď poměrně nová věc a u nás se už prodává klon od MPP Solar s označením MKS, ale někdo si tu na fóru už stěžoval, že se chová divně, takže asi počkat, než opraví firmware.
Pokud ne 3f, tak asi vyhoví libovolná "Axpert krabice", ale většina je do 4 kWp panelů kromě MAXe, ten má dva vstupy.

Edit: lowcost třífázové řešení (trochu starší Axpert klony) https://www.aliexpress.com/item/1005003232497694.html
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Pomoc a návrhem 9KWp FVE

Příspěvek od beethowen »

Proč chceš bifacial panely? Má se ti to o co odrážet zezadu? Pokud to budeš montovat klasicky na střechu, tak skutečný potenciál těch panelů nevyužiješ.
Tyto panely se vyplatí na montáž na betonové plochy, na plechové střechy (ale na konstrukcích), na poušti, atd. Zkrátka tam, kde je za panely nějaká odrazná plocha, která může odrážet světlo na zadní stranů článků.
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Pomoc a návrhem 9KWp FVE

Příspěvek od xmasin »

Řeším podobný problém a v současnosti se kloním k 3f ongridu s tím, že bokem bude systém pro zálohování při výpadku elektriky s Axpert King II / MPP Solar MKX s tím, že pokud dojde k výpadku DS tak na Axperta přepnu jedno ze tří plánovaných FV polí. U ongridu chci využít tarif ČEZu Elektřina pro soláry.
rva
Příspěvky: 3511
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Pomoc a návrhem 9KWp FVE

Příspěvek od rva »

Bude ti fungovat téměř jakýkoliv Axpert a jeho klon namátkou https://www.aliexpress.com/item/32996617499.html - pro těch pár výjimek si to tady před objednáním nechej potvrdit. Vývoj jde směrem k vyššímu napětí stringů - ušetříš za měď. Obvykle měniče jedou buď na FV panely + baterii, nebo se přepnou (při přetížení nebo vybité baterii) na distributora. Protože měnič je ve fázi s distributorem, tak je to plynulé a spotřebiče toto přepnutí nezaznamenají.
Zapojení stringů je už celkem standardizováno, není potřeba zkoušet vlastní cesty - nejsou potřeba diody mezi stringy. Inspiruj se, jak to dělají v Číně - string má pojistku, paralelně jsou přes společný DC jistič a přepěťovku - to je v boxu někde blízko panelů a od něj to pokračuje někam k regulátorům https://www.aliexpress.com/item/32894841829.html.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Artuš
Příspěvky: 34
Registrován: čtv pro 23, 2021 8:04 pm

Re: Pomoc a návrhem 9KWp FVE

Příspěvek od Artuš »

Tady bych si dovolil nabídnout, co mám já ve výhledu od autorizovaného prodejce Voltronic, čili originál z fabriky Axpert, jenom nálepka je MPP Solar za dobrou cenu.

Powland nekupovat.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Pomoc a návrhem 9KWp FVE

Příspěvek od kybos »

TomCat píše:Dobrý den
Potřeboval bych poradit s návrhem FVE.
...
Predstava je ze by dum mel jet idealne v ostrovnim rezimu, ale kdyz bude nedostatek slunka tak by mohla pomahat sit - tedy ze by distributor vyrovnaval nedostatek elektriny (funkce hybridu). Zaroven bych nechtel resit papirovani pri pripojeni hybridniho menice, pretoky do site atd.
Provozuji systém s podobnými požadavky.
Střídač mám 8kW Optisolar, dům běží na jednu fázi s možností ručně přepnout vše na třífázovou přípojku a DS napřímo.
Poloostrov z toho dělá až třífázová nabíječka, která může doplnit energii z DS do úložiště, když je nedostatek svitu. Funguje to 100% bez přetoků a z uživatelského hlediska se to chová jako hybrid. Velké a třífázové spotřebiče sporadicky užívané jsou připojeny přímo k 3f DS. Pár let jsem to provozoval s 6kW střídačem, ale to je příliš málo na běžný RD. Posílil jsem na 8kW ale bylo by lepší mít tak 10 až 12 kW. S 8kW je přece jen potřeba dodržovat určitou energetickou kázeň. Střídač běží v režimu UPS a je schopen přepnout na DS nebo na elektrocentrálu. Zatím jsem elektrocentrálu nemusel startovat. Střídač je ostrovní, nepracuje paralelně se sítí a tak není nutno řešit papírování a přetoky.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc a návrhem 9KWp FVE

Příspěvek od kuli »

Ak by si sa rozhodol pre MPP Solar, najlepšie je priamo original výrobca, dobré jednanie, dovezie DHL vybavia clo, dph,
Ja mám tri MPP 5048 MK, takzvaný King. Dá sa to dať na jednu, alebo tri fázy
Do týždňa po zaplatení som ich mal doma. Nezabudni objednať seriové karty, ak chceš aj Wifi vysielač. peggy@mppsolar.com
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
Artuš
Příspěvky: 34
Registrován: čtv pro 23, 2021 8:04 pm

Re: Pomoc a návrhem 9KWp FVE

Příspěvek od Artuš »

@kuli Můžeš napsat, kdys je kupoval a kolik tě stál kus?
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc a návrhem 9KWp FVE

Příspěvek od kuli »

17.5.2021, ale ceny budú iné. Doprava bola zadarmo, DHL ma vyzvalo zaplatiť dph a clo 480e. Bral som 3 king, 3 sériové karty, 3 wifi 2220e + 480e = 2700e. 3 maily s peggy a po zaplatení letecky s thajvanu tuším 3-4 dni to bolo doma.
2BF5E039-99D0-4201-B501-90DE0339076E.png
B2A1492E-919D-4569-92C7-61E3C89C7974.png
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
TomCat
Příspěvky: 51
Registrován: pát led 07, 2022 10:40 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: Pomoc a návrhem 9KWp FVE

Příspěvek od TomCat »

beethowen píše:Proč chceš bifacial panely? Má se ti to o co odrážet zezadu? Pokud to budeš montovat klasicky na střechu, tak skutečný potenciál těch panelů nevyužiješ.
Tyto panely se vyplatí na montáž na betonové plochy, na plechové střechy (ale na konstrukcích), na poušti, atd. Zkrátka tam, kde je za panely nějaká odrazná plocha, která může odrážet světlo na zadní stranů článků.
ty panely jsem zvolil pode rozmeru, jsem hodne omezen rozmery strech. Strechy maji rozmer cca 2,5 x 6 m a jsou z pozinkovaneho plechu, plech je falcovany. Sklon ma strecha 10-15°. Odrazet by se zezadu na ty panely neco melo.
od vykonu 350w by vsechny panely meli davat cca 200W/m a s temato vyuziju rozmery strechy nejlepe...
6370kWp Canadian solar, 10kW lifepo4 batery pack, Mppt 5048MKX - zatím :-D
TomCat
Příspěvky: 51
Registrován: pát led 07, 2022 10:40 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: Pomoc a návrhem 9KWp FVE

Příspěvek od TomCat »

sindyk píše:Většina Axpert měničů dokáže jet v bypass režimu (a FVE pouze dobíjí baterii) i v kombinovaném, akorát v kombinovaném režimu hrozí přetok do DS při vypnutí zátěže, než to regulátor srovná (měnič je sfázovaný se sítí) - kromě řady King, ten si uplivne do baterky, protože tam se jede vždy přes DC část (funguje to jako online UPS), ale zas na úkor účinnosti. Pokud jsou peníze a má to být třífázové, koupil bych 3x King 5 Kw, dají se spojit do 3f systému se společnou baterií a vzniknou 3 nezávislé MPPT vstupy, akorát napětí jednotlivých stringů je do 145 V, MPPT je do 115 V, takže je to na 2 panely v sérii. Vyšší napětí řeší verze King II, což je teď poměrně nová věc a u nás se už prodává klon od MPP Solar s označením MKS, ale někdo si tu na fóru už stěžoval, že se chová divně, takže asi počkat, než opraví firmware.
Pokud ne 3f, tak asi vyhoví libovolná "Axpert krabice", ale většina je do 4 kWp panelů kromě MAXe, ten má dva vstupy.

Edit: lowcost třífázové řešení (trochu starší Axpert klony) https://www.aliexpress.com/item/1005003232497694.html
-Takze bypass je rezim, kdy pri velkem odberu napr. 2x vetsim nez je jmenovity menic pouze dobilji baterky a spotrebice jedou na DS.
-Pro kombinovany provoz napr: menic ma 5kW. Zapnu spotrebic na 9 kW. Tak menic 5 doda ze sveho (baterky,fve) a zbyle 4 doda ze site? toto prave nevim jak se to presne funguje. O jaky časový usek pro "uplivnuti" se jedna v ramci ms, nebo v ramci sekund? pokud to je v ramci ms tak bych to asik neresil...
-Rezim UPS dela to same co kombinovany provoz ale misto "uplivnuti" do site vali do baterek.
-To napeti 115V je problem. Vzdalenost panelu od menice bude asik 40m a nechce se me tahat tolik dratu (pro 10 stringu by to vychazelo na 8 dratu (2 na kazdy string) na prumer 6mm(cca 40A max zatizeni). Pri horizontalnim ulozeni v listach bude chlazeni nic moc. na King menic sem se dival jako na prvni ale tam me odradilo to napeti panelu.
-zatim me nejlip vychazi koupit 2x5kW pro kombinovany provoz a pozdeji jestli bude potreba (a prachy) prikoupit treti a dat to na 3f..
6370kWp Canadian solar, 10kW lifepo4 batery pack, Mppt 5048MKX - zatím :-D
TomCat
Příspěvky: 51
Registrován: pát led 07, 2022 10:40 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: Pomoc a návrhem 9KWp FVE

Příspěvek od TomCat »

xmasin píše:Řeším podobný problém a v současnosti se kloním k 3f ongridu s tím, že bokem bude systém pro zálohování při výpadku elektriky s Axpert King II / MPP Solar MKX s tím, že pokud dojde k výpadku DS tak na Axperta přepnu jedno ze tří plánovaných FV polí. U ongridu chci využít tarif ČEZu Elektřina pro soláry.
Nevim presne jak to mate naplanovane ale podle me se ongrid vyplati jenom pokud mate zajistenou dobrou vykupni cenu (dnes nerealne) a nebo pokud vetsinu elektriny spotrebujete sam (vetsinou vyrobni firmy). A zacina davat smysl i virtualni baterka pokud mate velkou spotrebu.
Me jde o vytvoreni urcite sobestacnosti a snizeni nakladu. Na tento rok Eon zdrazil o 30%. "zatim" ;)
6370kWp Canadian solar, 10kW lifepo4 batery pack, Mppt 5048MKX - zatím :-D
TomCat
Příspěvky: 51
Registrován: pát led 07, 2022 10:40 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: Pomoc a návrhem 9KWp FVE

Příspěvek od TomCat »

Artuš píše:Tady bych si dovolil nabídnout, co mám já ve výhledu od autorizovaného prodejce Voltronic, čili originál z fabriky Axpert, jenom nálepka je MPP Solar za dobrou cenu.

Powland nekupovat.
Nejsem vylozene proti nakupum z ciziny ale kazde zarizeni casem lehne a ocenuji i servis. Mate nejake podrobnejsi info k tomuto menici? je to opravdu stejne jako Axpert? Je elektronika opravdu stejna jako v Axpertech?
6370kWp Canadian solar, 10kW lifepo4 batery pack, Mppt 5048MKX - zatím :-D
TomCat
Příspěvky: 51
Registrován: pát led 07, 2022 10:40 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: Pomoc a návrhem 9KWp FVE

Příspěvek od TomCat »

[/quote]
Provozuji systém s podobnými požadavky.
Střídač mám 8kW Optisolar, dům běží na jednu fázi s možností ručně přepnout vše na třífázovou přípojku a DS napřímo.
Poloostrov z toho dělá až třífázová nabíječka, která může doplnit energii z DS do úložiště, když je nedostatek svitu. Funguje to 100% bez přetoků a z uživatelského hlediska se to chová jako hybrid. Velké a třífázové spotřebiče sporadicky užívané jsou připojeny přímo k 3f DS. Pár let jsem to provozoval s 6kW střídačem, ale to je příliš málo na běžný RD. Posílil jsem na 8kW ale bylo by lepší mít tak 10 až 12 kW. S 8kW je přece jen potřeba dodržovat určitou energetickou kázeň. Střídač běží v režimu UPS a je schopen přepnout na DS nebo na elektrocentrálu. Zatím jsem elektrocentrálu nemusel startovat. Střídač je ostrovní, nepracuje paralelně se sítí a tak není nutno řešit papírování a přetoky.[/quote]

O teto variante sem taky premyslel za pouziti prepinace siti. Nevyhoda je velky casovy interval prepnuti a nektere spotrebice by to nemuseli rozdychat.
Optisolar jste koupil pres ebay nebo je v CR nejaky dodavatel? Zase je tu otazka opravy. Dokazou se menice parovat na 3f tzv tocivou zasuvku? Popripade dokazou skalovat vykon na 1fazi s vice menici? (pro pripad budouciho rozsireni?)
Jak pisete 6-8kW je malo proto chci na "jedno fazovy" dum dat tak 10kW kvuli soubehu zarizeni.
Jakou prosim mate nabijecku? a jakou kapacitu baterii? popripade denni prumernou spotrebu?
6370kWp Canadian solar, 10kW lifepo4 batery pack, Mppt 5048MKX - zatím :-D
TomCat
Příspěvky: 51
Registrován: pát led 07, 2022 10:40 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: Pomoc a návrhem 9KWp FVE

Příspěvek od TomCat »

kuli píše:Ak by si sa rozhodol pre MPP Solar, najlepšie je priamo original výrobca, dobré jednanie, dovezie DHL vybavia clo, dph,
Ja mám tri MPP 5048 MK, takzvaný King. Dá sa to dať na jednu, alebo tri fázy
Do týždňa po zaplatení som ich mal doma. Nezabudni objednať seriové karty, ak chceš aj Wifi vysielač. peggy@mppsolar.com
Tady mam jenom jednu otazku. Jak je to se servisem? Vzhledem k cene by slo uvazovat o 3f zapojeni. Tady by slo prezit i to male napeti na stringu.
Jeste sem zapomel se zeptat jestli vsechny Axpert a ostatni jeho klony umi "tocivou zasuku" -hlidat 120° mezi fazema.
Mate na vyrobce primo kontakt?
6370kWp Canadian solar, 10kW lifepo4 batery pack, Mppt 5048MKX - zatím :-D
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Pomoc a návrhem 9KWp FVE

Příspěvek od rasto1 »

TomCat píše:
kuli píše:Ak by si sa rozhodol pre MPP Solar, najlepšie je priamo original výrobca, dobré jednanie, dovezie DHL vybavia clo, dph,
Ja mám tri MPP 5048 MK, takzvaný King. Dá sa to dať na jednu, alebo tri fázy
Do týždňa po zaplatení som ich mal doma. Nezabudni objednať seriové karty, ak chceš aj Wifi vysielač. peggy@mppsolar.com
Tady mam jenom jednu otazku. Jak je to se servisem? Vzhledem k cene by slo uvazovat o 3f zapojeni. Tady by slo prezit i to male napeti na stringu.
Jeste sem zapomel se zeptat jestli vsechny Axpert a ostatni jeho klony umi "tocivou zasuku" -hlidat 120° mezi fazema.
Mate na vyrobce primo kontakt?
Mas tak dobre rozfazovany vykon, ze by ti stacilo 5kW spickovych na fazu?
Vykonne 3f motory su zahul a moze ti to zhodit vsetky menice a mas blackout v celom dome!
Tiez mam doma 2x5048MK na 1f a je to pre plne elektrifikovany dom na hrane a treba sa "zlahka" obmedzovat.
V lete idem stavat bazen a citim potrebu tretieho menica, lebo 4kW ma protiprud, 2kW TC + 1kW filtracia s bizuteriou.
Email ktory ti poslal som na kupu vyuzil i ja pricom sa ku mne dostalo, ze uz nefunguje, ale nemam to overene.
Napis na ich stranke a niekto sa ti uz ozve.
Ci zoberie 1-3ks lepsiu cenu necakaj, pokial nezoberies kontainer.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Pomoc a návrhem 9KWp FVE

Příspěvek od kybos »

TomCat píše: O teto variante sem taky premyslel za pouziti prepinace siti. Nevyhoda je velky casovy interval prepnuti a nektere spotrebice by to nemuseli rozdychat.
Optisolar jste koupil pres ebay nebo je v CR nejaky dodavatel? Zase je tu otazka opravy. Dokazou se menice parovat na 3f tzv tocivou zasuvku? Popripade dokazou skalovat vykon na 1fazi s vice menici? (pro pripad budouciho rozsireni?)
Jak pisete 6-8kW je malo proto chci na "jedno fazovy" dum dat tak 10kW kvuli soubehu zarizeni.
Jakou prosim mate nabijecku? a jakou kapacitu baterii? popripade denni prumernou spotrebu?
Přepinač sítí na celý systém používám jen výjimečně, například při výměně měniče nebo úrdžbě baterií (asi jednou ročně). Je to jen jako pojistka, aby vše mohlo fungovat v případě poruchy FVE.
Optisolar jsem koupil tady na fóru, ale viděl jsem jeho nabídku i na ebay. Stejné měniče dodával i MPP Solar pod označením PIP8048LC, lišily se jen barvou krytu (jeden jsem kupoval pro jinou instalaci). Opravy se řešily formou výměny celých plošných spojů, které MPP Solar na objednávku dodal. Některé opravy jsem řešil samostatně. Dokumentace je k dispozici pouze ve formě blokových schémat.
Tento typ měniče se nedokáže párovat ani do paralelního chodu ani pro 3F provoz. Budoucí rozšíření je možné pouze tak, že se doplní další měnič pro samostatný okruh, nebo se provede výměna za výkonnější typ. MPP Solar nabízel i 11kW variantu střídače PIP11048LC (nevím, zda je ještě ke koupi, návrh FVE jsem řešil před deseti lety). Střídač PIP8048LC (SP8000SW) dokáže pracovat v režimu UPS, kdy umí synchronně přepnout mezi didtribuční sítí a střídačem. Takové přepnutí připojené počítače ani nezaznamenají. Ve spolupráci s nabíječkou funguje jako on-line UPS. Výhodou je, že je to LF verze s dlouhou životností a vysokou přetižitelností oproti současně nabízeným HF střídačům. Nevýhodou je vyšší hmotnost a aktuálně vyšší cena dopravy.
Nabíječku mám typu Delta 1200B-48-4. Kapacitu baterií mám cca 780 Ah LiFePO (reálnou jsem už dlouho neměřil - štítkových 840Ah) a chystám se přidat dalších 240 Ah.
Denní průměrná spotřeba je hodně iluzorní údaj a nelze z něj vycházet pro návrh FVE. Průměrná měsíční spotřeba je cca 1MWh bez topení a chlazení. Pro návrh FVE je nutné znát spíše maximální okamžitý příkon (pro návrh střídače) a maximální denní spotřebu (pro návrh úložiště). Průměrné hodnoty jsou pro návrh bezcenné.
Používám samostatné přepinače sítí i pro vybrané spotřebiče (boilery a topení), abych se mohl snáze přizpůsobit předpovědi solární aktivity. Kromě vaření, které je částečně na plyn, používám na vše ostatní včetně topení elektřinu.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
TomCat
Příspěvky: 51
Registrován: pát led 07, 2022 10:40 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: Pomoc a návrhem 9KWp FVE

Příspěvek od TomCat »

rasto1 píše: Mas tak dobre rozfazovany vykon, ze by ti stacilo 5kW spickovych na fazu?
Vykonne 3f motory su zahul a moze ti to zhodit vsetky menice a mas blackout v celom dome!
Tiez mam doma 2x5048MK na 1f a je to pre plne elektrifikovany dom na hrane a treba sa "zlahka" obmedzovat.
V lete idem stavat bazen a citim potrebu tretieho menica, lebo 4kW ma protiprud, 2kW TC + 1kW filtracia s bizuteriou.
Email ktory ti poslal som na kupu vyuzil i ja pricom sa ku mne dostalo, ze uz nefunguje, ale nemam to overene.
Napis na ich stranke a niekto sa ti uz ozve.
Ci zoberie 1-3ks lepsiu cenu necakaj, pokial nezoberies kontainer.
co se tyka rozdeleni na fazi tak hlavne ve stare casti domu kde je PEN to bude horsi ... hlavne ele trouba je v kuchyni nejvetsi zrout ma prikon 3kW.
co povazujes za vykone 3f motory? kolik watu to je ? vsechny 3f motory maji do 1,5kW krom cirkularky (4kW). A co se tyka toho blackoutu tak to by se mel menic s bypassem prepnout na ds nebo se pletu? Moje predstava je ze by ten menic mel slouzit jako hybrid ale bez pretoku do site, kdyz je elektrina ze slunce tak jet jenom na ni, kdyz je potreba vice vykonu tak docucnout ze site a pokud neni ani slunce a ani baterka tak prepnout na DS ... ale asi nic takoveho neni :|
Takze porad me vychazi nejlip 2x5kW menic na jednu fazi . Sledovat spicky a vyuziti a potom kdyz to bude zvladat do 5kw tak dokoupit treti a dat to 3f.
6370kWp Canadian solar, 10kW lifepo4 batery pack, Mppt 5048MKX - zatím :-D
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Pomoc a návrhem 9KWp FVE

Příspěvek od kybos »

S 10kW střídačem bys měl běžný RD zvládnout. V případě vyšší hodnoty souběhu si lze v některých případech pomoci nadproudovým relé, které odstaví některé spotřebiče (například boiler). Záleží na tom, jakou přetižitelnost má střídač (kolik % a na jak dlouho), v tom mají výhodu LF střídače oproti HF typům a také na výbavě domácnosti (kolik výkonných spotřebičů lze beztrestně odstavit). Dnes už se cpe chytrá elektronika i do boilerů, která způsobuje, že je nelze zvenku regulovat ani krátkodobě bez následků odstavit.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek