Axpert 5000W 48V

Měniče Axpert
palko
Příspěvky: 16
Registrován: stř říj 27, 2021 6:11 pm

Axpert 5000W 48V

Příspěvek od palko »

Zdravím mistry.
Omlouvám se jestli jsem to přehlédl.
Mám teď nově nainstalovanou solární elektrárnu s měničem Axpert 5000W 48V gen. 3.
Chtěl bych se zeptat jak to má tento měnič s přetoky zpět do sítě. Má je nebo nemá.
Děkuji moc za odpověď.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Axpert 5000W 48V

Příspěvek od Pawel »

Proč mistři, nikdo učený z nebe nespadnul označení Axpert 5000W 48V je více druhů. Kdo vám to montoval že neví? Musíte napsat přesné označení. A nebo hledat. https://forum.mypower.cz/search.php
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Axpert 5000W 48V

Příspěvek od chatař »

Přetoky, nepřetoky, to máš úplně jedno. Pokud nemáš smlouvu s distributorem, tak každý jiný, než galvanicky oddělený ostrovní systém je nelegální. Prostě ani žádný přepínač sítí, FV musí mít své zvláštní rozvody včetně PE vodiče. ;)
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
palko
Příspěvky: 16
Registrován: stř říj 27, 2021 6:11 pm

Re: Axpert 5000W 48V

Příspěvek od palko »

Měnič je MPPT SOLAR INVERTER
Model Name: Inverter 5KW III
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Axpert 5000W 48V

Příspěvek od sindyk »

Nad tím se dá obsáhle diskutovat a teoretizovat. Já si myslím, že zejména během nějakých přechodných jevů přetok nastat může, byť asi velmi malý. Jde o to, co na to elektroměr. Bývá tam kontrolka nebo symbol na displeji, že jde něco obráceně. Ona pak zase zhasne. Problém je, když si to ten elektroměr umí zapamatovat, nebo ještě hůře, přímo nahlásit provozovateli DS. No a pokud by byly dodávky do sítě větší, tak si toho časem všimne i tak, protože nebude souhlasit odběr na trafostanici a součty elektroměrů. To pak asi půjdou po barácích s panelama jeden po druhém.
Druhá věc je to galvanické oddělení, s Axpertem nejde. Jedině snad mu na vstup z DS vrazit oddělovací transformátor.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Franta2776
Příspěvky: 2428
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Axpert 5000W 48V

Příspěvek od Franta2776 »

palko píše:Měnič je MPPT SOLAR INVERTER
Model Name: Inverter 5KW III
Aby jsi udělal přetok.Jedním z předpokladů je,že máš vyšší napětí měniče než sítě.Mě se to nepovedlo,ani když jsem chtěl a měnič jsme měl bez baterie, měřil jsem elektroměrem 0,5Wh/imp a neblikl.Odpojoval náhle zátěž třeba 4kW Mám DS 235V a měnič 230V.Já mám kopii dvojky.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Axpert 5000W 48V

Příspěvek od sindyk »

Tenhle týden mi přijede MAX 3600, tak vyzkouším co nevidět osobně. Myslím si, že bude pomocí relé od sítě odpojený, když pojede z panelů a baterií. Jediné, co je zvláštní v manuálu, a viděl jsem to tak u většiny návodů k těmhle měničům, že u módu SUB píšou: "If solar energy is not sufficient to power all connected loads, Utility energy will supply power to the loads at the same time." Tohle tvrzení trochu smrdí přetokama (záleželo by na rychlosti regulace). A co jsem tady na fóru četl, tak tzv. "přicucávání" z DS by měl umět pouze King.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Axpert 5000W 48V

Příspěvek od xmasin »

Max podle všeho přicucávání také umí, ale s nebezpečím přetoků, takže když se odepne zátěž, tak než stihne zasáhnout regulace, tak něco uteče. U Kinga toto nehrozí, protože pošle výkon do baterie, jelikož mezi vstupem z DS a výstupem pro spotřebiče má DC meziobvod, který přetok neumožňuje.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Axpert 5000W 48V

Příspěvek od sindyk »

Tak v tom případě by to tak mohlo být i u verzí VM III, kterou zřejmě má tazatel, v manuálu to popisují úplně stejně. Bezpečný by tedy měl být režim SBU, kde se DS připojuje až při vybité baterii. Změříme, uvidíme :)
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Franta2776
Příspěvky: 2428
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Axpert 5000W 48V

Příspěvek od Franta2776 »

sindyk píše:Tenhle týden mi přijede MAX 3600, tak vyzkouším co nevidět osobně. Myslím si, že bude pomocí relé od sítě odpojený, když pojede z panelů a baterií. Jediné, co je zvláštní v manuálu, a viděl jsem to tak u většiny návodů k těmhle měničům, že u módu SUB píšou: "If solar energy is not sufficient to power all connected loads, Utility energy will supply power to the loads at the same time." Tohle tvrzení trochu smrdí přetokama (záleželo by na rychlosti regulace). A co jsem tady na fóru četl, tak tzv. "přicucávání" z DS by měl umět pouze King.
Myslím,že nemáš pravdu.Já tam mám napsané to samé.V praxi to funguje tak,že při té dodávce do zátěže ze sítě, dobíjí vnitřní nabíječkou nastaveným proudem baterii a je cesta měnič zátěž přerušená.Při návratu do bateriového režimu se cesta měnič zátěž spojí..Mě pokud se měnič přetíží a jde do bypass srazí napětí DS z 235 na 217V.V režimu, kdy je měnič připojený k DS je vždy velký odběr a když máš velký odběr je velký úbytek napětí n a vedení a ten měnič se srovnává na ten velký úbytek napětí na vedení.Třeba na 220V a v momentě rozpojení, DS zvedne napětí rychleji než ten měnič.
Ale měř třeba jsem měřil špatně.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Axpert 5000W 48V

Příspěvek od sindyk »

Franta2776 píše:Myslím,že nemáš pravdu.Já tam mám napsané to samé.V praxi to funguje tak,že při té dodávce do zátěže ze sítě, dobíjí vnitřní nabíječkou nastaveným proudem baterii a je cesta měnič zátěž přerušená.Při návratu do bateriového režimu se cesta měnič zátěž spojí..Mě pokud se měnič přetíží a jde do bypass srazí napětí DS z 235 na 217V.V režimu, kdy je měnič připojený k DS je vždy velký odběr a když máš velký odběr je velký úbytek napětí n a vedení a ten měnič se srovnává na ten velký úbytek napětí na vedení.Třeba na 220V a v momentě rozpojení, DS zvedne napětí rychleji než ten měnič.
Ale měř třeba jsem měřil špatně.
Teď jsem koukal do manuálu k tomu Easunu a píšou to tam přesně tak, jak popisuješ, ale trochu jinak, než u MAXe. Jak jsem psal, jen co dorazí a bude viset, prozkoumám to. Zatím jsou jen panely na střeše :(

Edit: teď jsem ještě dokoukl, stejně napsané je to u toho Easunu v režimu "PAL", pokud se teda bavíme o SMR II 5.5.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
palko
Příspěvky: 16
Registrován: stř říj 27, 2021 6:11 pm

Re: Axpert 5000W 48V

Příspěvek od palko »

Děkuji moc za odpovědi...
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Axpert 5000W 48V

Příspěvek od Matess »

chatař píše:Přetoky, nepřetoky, to máš úplně jedno. Pokud nemáš smlouvu s distributorem, tak každý jiný, než galvanicky oddělený ostrovní systém je nelegální. Prostě ani žádný přepínač sítí, FV musí mít své zvláštní rozvody včetně PE vodiče. ;)
axpert ma galvanické oddělení od DS v režimu DC-AC. Galvanické oddělení má třeba i microinvertor...

ano zem máte mít svou... ale není problém ji mít. Je taky potřeba si uvědomit že AC z axperta je mnohem bezpečnější než AC ze sítě, protože není proti zemi.
sindyk píše:Nad tím se dá obsáhle diskutovat a teoretizovat. Já si myslím, že zejména během nějakých přechodných jevů přetok nastat může, byť asi velmi malý. Jde o to, co na to elektroměr. Bývá tam kontrolka nebo symbol na displeji, že jde něco obráceně. Ona pak zase zhasne. Problém je, když si to ten elektroměr umí zapamatovat, nebo ještě hůře, přímo nahlásit provozovateli DS. No a pokud by byly dodávky do sítě větší, tak si toho časem všimne i tak, protože nebude souhlasit odběr na trafostanici a součty elektroměrů. To pak asi půjdou po barácích s panelama jeden po druhém.
Druhá věc je to galvanické oddělení, s Axpertem nejde. Jedině snad mu na vstup z DS vrazit oddělovací transformátor.
Takový mikropřetok nastat může i bez axperta - měnič který jede buď z baterie, nebo z AC bez jakéhokoliv přičinění baterie či soláru k tomu žádným způsobem nemůže přispět...
sindyk píše:Tenhle týden mi přijede MAX 3600, tak vyzkouším co nevidět osobně. Myslím si, že bude pomocí relé od sítě odpojený, když pojede z panelů a baterií. Jediné, co je zvláštní v manuálu, a viděl jsem to tak u většiny návodů k těmhle měničům, že u módu SUB píšou: "If solar energy is not sufficient to power all connected loads, Utility energy will supply power to the loads at the same time." Tohle tvrzení trochu smrdí přetokama (záleželo by na rychlosti regulace). A co jsem tady na fóru četl, tak tzv. "přicucávání" z DS by měl umět pouze King.
Ano axpert který umí režim SUB je vlastně přifázovaný hybrid - tam k přetoku docházet bude.

Ano king má dvojitou konverzi... tzn. vyrábí DC ze soláru a DC ze sítě na mezinapětí baterie (která tam nemusí být) a tím pádem je možné docucávat energii z DS bez rizika přetoku. Nevýhodou je ztráta na této konverzi... teď nevím jestli to je 6%? Výhodou je vždy čistý výstup.
King ale umí ještě jednu věc a tou jest v případě zapnutí eco režimu - když se nevyrábí ze soláru přejít do bypassu a tím eliminovat ztráty na dvojité konverzi (trošku potom ztrácí smysl podle mě)

sindyk píše:Tak v tom případě by to tak mohlo být i u verzí VM III, kterou zřejmě má tazatel, v manuálu to popisují úplně stejně. Bezpečný by tedy měl být režim SBU, kde se DS připojuje až při vybité baterii. Změříme, uvidíme :)
ano, neměřil jsem, ale ano tak by to mělo být.
Martin86
Příspěvky: 7
Registrován: úte led 04, 2022 1:34 pm

Re: Axpert 5000W 48V

Příspěvek od Martin86 »

chatař píše:Přetoky, nepřetoky, to máš úplně jedno. Pokud nemáš smlouvu s distributorem, tak každý jiný, než galvanicky oddělený ostrovní systém je nelegální. Prostě ani žádný přepínač sítí, FV musí mít své zvláštní rozvody včetně PE vodiče. ;)
Ahoj chatař, prosim ta, mozes mi objasnit, co presne znamena ten samostatny PE vodic? Ja mam dom pripojeny do DS, ale chcel by som si v samostatne stojacej garazi zriadit ostrovny FV system (zatial hobby a testovanie, v buducnosti stavba off-grid chaty). Plan je taky, ze z tohto ostrovneho systemu by som potiahol kabel priamo do domu a napajal nim rekuperaciu, pracku a el.bojler. Bojler je vsak riadne uzemneny v ramci domu. Mozem ho napajat tymto ostrovnym systemom, alebo potom uz nie je splnena podmienka samostatneho PE vodica?

Dakujem
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Axpert 5000W 48V

Příspěvek od chatař »

Já to chápu tak, že měnič by měl mít svůj PE vodič. Prostě vykopat jámu, nebo nějaký jarek, do něj dát zemnící pás a na ten připojit PE měniče. Měnič by neměl být přizemněn na zemnící uzel DS.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Martin86
Příspěvky: 7
Registrován: úte led 04, 2022 1:34 pm

Re: Axpert 5000W 48V

Příspěvek od Martin86 »

chatař píše:Já to chápu tak, že měnič by měl mít svůj PE vodič. Prostě vykopat jámu, nebo nějaký jarek, do něj dát zemnící pás a na ten připojit PE měniče. Měnič by neměl být přizemněn na zemnící uzel DS.
Ok takto presne som to planoval, menic uzemnit samostatne zemniacou tycou vedla garaze, ale nerozumiem stale, ci je problem, ze dany bojler je uz uzemneny v ramci domu. Ci tam dojde k nejakemu zakazanemu prepojeniu/kontaktu s DS prostrednictvom existujuceho uzemnenia. FV chcem ako ostrov bez akychkolvek povoleni a papierovaciek.
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Axpert 5000W 48V

Příspěvek od luky »

Ale no tak. Pokud bys to měl brát do detailu, tak ani spotřebiče, které někdy byly připojeny na tvůj ostrov už bez souhlasu distributora nesmíš připojit do DS. Je to ptákovina, ale je to tam napsaný...

Takže z ryze technického hlediska - propojení PE nemůže způsobit žádné přetoky, tudíž bych doporučoval to nerozdělovat. A použít pouze jeden PE vodič. Už proto, že plánuješ připojení některých spotřebičů v domě.

Kodl by ti učitě vysvětlil detailněji, že jedna tyč není uzemnění. Prozatím ti můžu prozradit, že pokud máš opravdu vhodné podmínky, budeš kopat jenom 20m dlouhý příkop do nezámrzné hloubky.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Axpert 5000W 48V

Příspěvek od xmasin »

luky píše:Kodl by ti učitě vysvětlil detailněji, že jedna tyč není uzemnění. Prozatím ti můžu prozradit, že pokud máš opravdu vhodné podmínky, budeš kopat jenom 20m dlouhý příkop do nezámrzné hloubky.
A pokud máš špatné podmínky, tak nepomůže ani 100m dlouhý výkop. Typicky písky nebo skála.
Martin86
Příspěvky: 7
Registrován: úte led 04, 2022 1:34 pm

Re: Axpert 5000W 48V

Příspěvek od Martin86 »

Ok dakujem Vam za info a sorry za OT :)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek