uzemnění - polu baterek

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Skrat
Příspěvky: 587
Registrován: sob zář 24, 2016 10:39 pm
Reputace: 21
Lokalita: Veselí nad lužnicí
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7,38kWp
Kapacita baterie [kWh]: 900Ah
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

uzemnění - polu baterek

Příspěvek od Skrat »

prosím o radu.
Panely =přepěťovky=pojistky=regulátor=pojiskty=baterky.Baterky =jistič=měnič= přepětóvky=jistič=fíčko=spotřebič.
Nabíječka na DS=jistič= baterky.Baterky=jistič =spotřebiče na 24V.
Otázka zní: Mám propojit - pol baterky s uzemněním?
Uzemněno mám vše.Všechno uzemnění propojeno jak s DS,panely i přepěťovky.Co šlo tak 16 Cu,ostatní ca 8Cu.
Když sem měřil napětí mezi Pen a - polem baterky tak tam mám 1,3V.Asi přes něco to trochu kostří,nebo svod kondenzátoru?Děkuji za radu

PS: pro Admina je to takto zprávně? Jak udělat odkaz v tématu" odpojení panelu" sem aby to bylo dobře?
Děkuji Skrat
24V systém. V=1760Wp,Z= 3520Wp.J= 720Wp.Baterky Lion 600Ah celkem.Regulátor 2x6415AN+Must 80A/3000W+1x4415N na jižní stranu.Měnič victron 1200W+350W.Jako záloha olovo šrot. Axpert VP 24/3000W na přebytky.Vše stále ve výstavbě.Začínám stavět 48V systém pro RD.Zatím 7,38kWp jih,Lion 900Ah.Epever 48/2000W na přebytky ,Victron 500W,Epever 5kW
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: uzemnění - polu baterek

Příspěvek od redcrown »

Já bych s dovolením přidal taky jeden dotaz úzce související. V návodu Studer k zemnění píšou:
4.5.5 Earthing of battery
.......
In case of earthing, the earthing conductor cross-section must at least be equivalent to the crosssection of the battery conductor. The earthing of the equipment must also adhere to these
regulations. In this case the use of the additional earthing screw is recommended ((17) p. 10/11,
which is located at the front of the device between the two lower fastening screws.

Hodně stručným překladem: průřez zemnícího vodiče baterie musí být min. tolik, jako je vodič baterie. Totéž platí pro XTM.

Tato představa je naprosto šílená, uvažoval-li bych např. připojení baterie průřezem 90mm2.
Co na to odborníci vyznajíc se v normách?
díky
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: uzemnění - polu baterek

Příspěvek od kodl69 »

pokud je to uvažováno jako ochranný vodič, musí vydržet proud potřebný pro vybavení jisticího prvku. Na uzemnění systémů do 120V DC pokud vím, nejsou žádné zvláštní požadavky. A pozor, v tomhle případě jde spíš o uvedení na shodný potenciál, než o uzemnění.
Zkusím popsat moje řešení - v rozvaděči mám DC- sběrnici spojenou s kostrou rozvaděče, připojeno uzemnění CY 16mm2 a přes bočník - akumulátorů 2x CY35mm2, - měniče CY35mm2 a kostru měniče CY 6mm2 jako ochranný vodič AC strany měniče. Toť vše.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Skrat
Příspěvky: 587
Registrován: sob zář 24, 2016 10:39 pm
Reputace: 21
Lokalita: Veselí nad lužnicí
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7,38kWp
Kapacita baterie [kWh]: 900Ah
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: uzemnění - polu baterek

Příspěvek od Skrat »

a nebude proplém s měničem napětí? Na výstupu měniče bude L1=Fáze.N a Pen.Ale Pen zároveň - pol Baterek.Co na to Fíčko?
24V systém. V=1760Wp,Z= 3520Wp.J= 720Wp.Baterky Lion 600Ah celkem.Regulátor 2x6415AN+Must 80A/3000W+1x4415N na jižní stranu.Měnič victron 1200W+350W.Jako záloha olovo šrot. Axpert VP 24/3000W na přebytky.Vše stále ve výstavbě.Začínám stavět 48V systém pro RD.Zatím 7,38kWp jih,Lion 900Ah.Epever 48/2000W na přebytky ,Victron 500W,Epever 5kW
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1132
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Reputace: 74
Bydliště: Severní Čechy

Re: uzemnění - polu baterek

Příspěvek od redcrown »

kodl69 píše:pokud je to uvažováno jako ochranný vodič, musí vydržet proud potřebný pro vybavení jisticího prvku. Na uzemnění systémů do 120V DC pokud vím, nejsou žádné zvláštní požadavky. A pozor, v tomhle případě jde spíš o uvedení na shodný potenciál, než o uzemnění.
Zkusím popsat moje řešení - v rozvaděči mám DC- sběrnici spojenou s kostrou rozvaděče, připojeno uzemnění CY 16mm2 a přes bočník - akumulátorů 2x CY35mm2, - měniče CY35mm2 a kostru měniče CY 6mm2 jako ochranný vodič AC strany měniče. Toť vše.
díky za uvedení konkrétního řešení. Je nějak vysvětlitelný požadavek uvedený z instrukcí Studer. Používají slovo "must", což nezní jako doporučení, ale požadavek. Ted mi nejde o hnidopišství, ale o pochopení problematiky.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: uzemnění - polu baterek

Příspěvek od beethowen »

Ono jde asi hlavně o to, že pokud uzemníš jeden pól baterie, tak pokud dojde k poruše na DC straně (zkrat na kostru), poteče přes to uzemnění proud omezený pouze jištěním baterie, a to jištění by mělo bezpečně vybavit. Ne všude na světě se na těch 60V DC musejí dívat jako na bezpečné napětí.
V podstatě můžeš klidně uzemnit i kladný pól baterie. Nebo taky nechat baterii neuzemněnou.
Asi bych to taky s průřezem úplně nepřeháněl, ale když už baterii uzemňovat, tak je potřeba počítat, že tam ten poruchový proud může téct a na to by měl být ten vodič dimenzovaný tak aby vybavil jistící prvek. Pokud tedy nebude nějak dlouhý a jištění přiměřené, asi by postačilo něco jako 25mm2.
Pokud nevadí, že při poruše může být na kostře 60VDC, tak není třeba zemnit.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek