Návrh FVE pasivní dům

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
312_Mates
Příspěvky: 8
Registrován: čtv pro 17, 2015 10:46 pm

Návrh FVE pasivní dům

Příspěvek od 312_Mates »

Dobrý den všem,
jsem nyní ve fázi hrubé stavby patrového RD a k přímotopným podlahovým kabelům bych prý měl být ekologický a v projektu mám jako druhý zdroj FVE. Samozřejmě bych rád měl řešení, které by bylo co nejjednoduší a co nejlevnější :D
Místní dané podmínky jsou následující:
1) 4 členná rodina.
2) Jistič 3x25A.
2) FV panely budou všechny orentovány na JJZ.
3) Panely nebudou na střeše, ale chci si z nich udělat takovou stříšku, když vylezu na terasu. Sklon 45°. Žádné zastínění.
4) Počet panelů bude 12. Každý pravděpodobně 300Wp. Tedy krásných 3,6kWp.

Hlednal jsem info zde i různě na internetu a vyšlo mi toto:
1) Ongrid 1f střídač - ČEZu prý nevadí na jedné fázi až 3.7kWp - určují prý dle panelů a ne měniče. Od 3.7kWp už prý musí být 3f střídač.
2) Všechno v domě co půjde, zapojit na tuto 1 fázi.
3) Přebytky bych chtěl ohřívat TUV. Pro 4 lidi v domácnosti řekněme 300l?
4) Když bude nahřátá akumulační nádrž, tak zbytek prodávat ČEZu do té jeho virtuální baterie. (Elektřina pro soláry nebo jak se to jmenuje).

Vybral jsem následující HW:
Panely 12x300kWP CanadianSolar co tu na fóru prodává DUKE
Solární měnič Fronius PRIMO 3.6-1 light
Wattrouter ECO nebo GreenBonO?
Dražice OKC 300 NTR/HP

Panely bych zapojil všechny do série, tedy by dávaly 39.3Vx12 = 471.6Voc a 9.65Ax1 = 9.65A Isc.
https://357c8aed-1e4b-4cfd-85c6-d1e1dda ... ad3512.pdf

Je tato úvaha alespoň trochu správná vzhledem k daným podmínkám?
Vylepšili byste něco, či to celé překopali?
Děkuji.

Martin
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrh FVE pasivní dům

Příspěvek od kodl69 »

Virtuální baterie je podvod, dodáš do černé díry svou elektriku, za to zaplatíš (použití DS, daň, služby operátora...), a až ji budeš chtít zpátky, zase zaplatíš (to stejný), a ještě zaplatíš za tu virtuální baterii paušál. 3.6kW je svým způsobem dost a svým způsobem málo. Tady jsi trochu špatně, prakticky všichni mají poloostrovní systém, sem tam někdo úplnej ostrov, a připojením k DS se nikdo nechlubí. Ale pokud je to jenom kvůli kolaudaci, a je ti to vlastně jedno, tak se na posílání elektriky do DS vykašli, udělej to jako mikroszdroj bez přebytků a snaž se co můžeš spotřebovat. 300l boiler pro 4lidi a ohřev slunkem je tak akorát, teda pokud nejste lachtaní rodinka nebo panelákový děti... Pak je i 500l málo. Měl by ti ten boiler vydržet tak 3-4 dny. A změnil bych prioritu, 1.) ohřev vody - na to ti stačí jednoduchej střídač za jednotlivý tisícikoruny 2.) něco, co dokáže elektriku akumulovat (krom boileru), protože to bude i trochu o soběstačnosti. Ve výsledku to může být jednodušší než to co plánuješ.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Návrh FVE pasivní dům

Příspěvek od mypower.cz »

Ongrid střídač? Prodej do sítě? Podmínky fóra jste nečetl? Nashledanou. S pozdravem zakladatel fóra MyPower.CZ.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Návrh FVE pasivní dům

Příspěvek od diablo007 »

Pokud jde o uložení do virtuální baterie tak se o prodeji bavit nedá nedostane za to ani halíř tam bych problém nehledal. Každopádně chválím že se zajímáš o sestavu jako takovou ale to co popisujes bude instalace dělaná firmou s podporou dotace a to je proti providlum to se zde neřeší. Ale ve zkratce ti tu každý poví že instalace od těchto firem bývá povětšinou výhodné jen pro ně ne pro zákazníka. Pokud chceš opravdu elektrárnu pro sebe tak nějakou dobu studuj fórum a časem sám zjistíš problémy které vznikají právě hotovými balíčky firem na dotace.
312_Mates
Příspěvky: 8
Registrován: čtv pro 17, 2015 10:46 pm

Re: Návrh FVE pasivní dům

Příspěvek od 312_Mates »

mypower.cz píše:Ongrid střídač? Prodej do sítě? Podmínky fóra jste nečetl? Nashledanou. S pozdravem zakladatel fóra MyPower.CZ.
Omlouvám se. Rozhodně mi nejde o to jakkoliv podporovat firmy s dotacemi! To je zlo. Jde mi o to vytvořit systém, který mi bude stačit na kolaudaci a sníží účtenky za elektřinu. Taťka je elektrikář, tak jsem doufal, že bysme to dali spolu nějak dokupy. Pokud to co jsem napsal není řešení, pak jsem rád za každou radu.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Návrh FVE pasivní dům

Příspěvek od mypower.cz »

312_Mates píše:
mypower.cz píše:Ongrid střídač? Prodej do sítě? Podmínky fóra jste nečetl? Nashledanou. S pozdravem zakladatel fóra MyPower.CZ.
Omlouvám se. Rozhodně mi nejde o to jakkoliv podporovat firmy s dotacemi! To je zlo. Jde mi o to vytvořit systém, který mi bude stačit na kolaudaci a sníží účtenky za elektřinu. Taťka je elektrikář, tak jsem doufal, že bysme to dali spolu nějak dokupy. Pokud to co jsem napsal není řešení, pak jsem rád za každou radu.
Ok, respektuji. Za sebe doporučuji ostrov, nebo polostrov (něco s přepínáním nebo docucáváním ze sítě). Absolutně zamezit přetokům do sítě, nejlépe úplně od sítě oddělit. Vyhnout se dotacím, jinak z toho má člověk akorát psotník pak, jak tak čtu tady na fóru. Sám mám malý ostrov, řada zdejších tu má mnohem větší poloostrovy nebo hybridy, což pokládám za nejsvobodnější řešení bez spousty komplikací.

U ongridu navíc riskuje člověk, že při výpadku sítě má smůlu. Měnič se pak nemá na co nafázovat. Nemá hodiny ze sítě. Pokud tedy ongrid nepřejde do ostrovního režimu, ale pak to není ongrid.
312_Mates
Příspěvky: 8
Registrován: čtv pro 17, 2015 10:46 pm

Re: Návrh FVE pasivní dům

Příspěvek od 312_Mates »

diablo007 píše:Pokud jde o uložení do virtuální baterie tak se o prodeji bavit nedá nedostane za to ani halíř tam bych problém nehledal. Každopádně chválím že se zajímáš o sestavu jako takovou ale to co popisujes bude instalace dělaná firmou s podporou dotace a to je proti providlum to se zde neřeší. Ale ve zkratce ti tu každý poví že instalace od těchto firem bývá povětšinou výhodné jen pro ně ne pro zákazníka. Pokud chceš opravdu elektrárnu pro sebe tak nějakou dobu studuj fórum a časem sám zjistíš problémy které vznikají právě hotovými balíčky firem na dotace.
Díky. Takže těch 12 panelů poslat rovnou přes 2 tyhle měniče do akumulační nádrže? http://tnweb.tode.cz/fotovoltaicky-mppt ... siton-210/
Akumulace do bateríí bych se asi raději vyhnul. To mi moc ekonomicky smysl nedává.
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Návrh FVE pasivní dům

Příspěvek od olozx6r »

Osobně mám přes střídač SITON 16 panelů (2x8kusů v serii) na 160l bojler od dražic. V létě je v 11 hodin dopoledne nahřáto, teď , když je zataženo to nenahřeje za celý den. V bojleru vyměněno těleso za dvouspirálové a doplněn druhý termostat s ovládáním. To je nejlevnější řešení s nejrychlejší návratností a funguje. Další desítky panelů ženu do akumulační nádrže a tou vytápím podlahovku v celým domě.
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Návrh FVE pasivní dům

Příspěvek od diablo007 »

312_Mates píše:
diablo007 píše:Pokud jde o uložení do virtuální baterie tak se o prodeji bavit nedá nedostane za to ani halíř tam bych problém nehledal. Každopádně chválím že se zajímáš o sestavu jako takovou ale to co popisujes bude instalace dělaná firmou s podporou dotace a to je proti providlum to se zde neřeší. Ale ve zkratce ti tu každý poví že instalace od těchto firem bývá povětšinou výhodné jen pro ně ne pro zákazníka. Pokud chceš opravdu elektrárnu pro sebe tak nějakou dobu studuj fórum a časem sám zjistíš problémy které vznikají právě hotovými balíčky firem na dotace.
Díky. Takže těch 12 panelů poslat rovnou přes 2 tyhle měniče do akumulační nádrže? http://tnweb.tode.cz/fotovoltaicky-mppt ... siton-210/
Akumulace do bateríí bych se asi raději vyhnul. To mi moc ekonomicky smysl nedává.
Solární panely jen pro ohřev vody je ekonomicky údajně nejrychlejší návratnost. Panely.dnes nestojí skoro nic a siton či Bell regulátor pro ohřev TUV je za drobné . Ale hodně kluků ti potvrdí že když v létě siton vypne protože je bojler teplý spekulují jakntu energii nenechat na střeše a nakonec stejně spadnou do klasického měniče s nějakou baterií. Určitě se tu najde pár uživatelů co potvrdí a siton čeká v regálu
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Návrh FVE pasivní dům

Příspěvek od olozx6r »

V létě tu nevyužitou energii zatím používám alespoň na vaření, klasický plotýnce trapéz nevadí a vaříme denně, takže úspora opět veliká. Mám v plánu doladit i ohřev bazénu :shock: a stálou spotřebu na DC.
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Návrh FVE pasivní dům

Příspěvek od diablo007 »

olozx6r píše:V létě tu nevyužitou energii zatím používám alespoň na vaření, klasický plotýnce trapéz nevadí a vaříme denně, takže úspora opět veliká. Mám v plánu doladit i ohřev bazénu :shock: a stálou spotřebu na DC.
Denní vaření je využitelné pro někoho kdo je denně doma v době kdy svítí tento systém je fajn ale kdomtu možnost má že.
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Návrh FVE pasivní dům

Příspěvek od olozx6r »

diablo007 píše:Denní vaření je využitelné pro někoho kdo je denně doma v době kdy svítí tento systém je fajn ale kdomtu možnost má že.
V práci mám 2 denní, 2 noční a 4 dny volno, navíc manželka na mateřské, takže přes den jsem doma dost, letos se taky hodně zavařovaly produkty ze zahrádky :D
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
312_Mates
Příspěvky: 8
Registrován: čtv pro 17, 2015 10:46 pm

Re: Návrh FVE pasivní dům

Příspěvek od 312_Mates »

olozx6r píše:V létě tu nevyužitou energii zatím používám alespoň na vaření, klasický plotýnce trapéz nevadí a vaříme denně, takže úspora opět veliká. Mám v plánu doladit i ohřev bazénu :shock: a stálou spotřebu na DC.
Hmm. Tak bazén do budoucna taky plánuji - jak budou peníze :oops: Takže letní přebytky by šly tam. Nicméně když se na to podívám, tak mi přijde trošku škoda všechnu elektřinu pálit rovnou do vody.
Máte nějaký tip na střídač, který umí fungovat i bez baterek. Určitě spotřeba domu nebude nulová i když nikdo nebude doma. Může se třeba automaticky vyvětrat vzduchotechnikou nebo vyprat v pračcena časovač...

Nicméně to by možná byl až ten další krok. Asi opravdu začnu s tou vodou.
Mirek123
Příspěvky: 70
Registrován: pát čer 07, 2019 8:23 pm

Re: Návrh FVE pasivní dům

Příspěvek od Mirek123 »

olozx6r píše:
diablo007 píše:Denní vaření je využitelné pro někoho kdo je denně doma v době kdy svítí tento systém je fajn ale kdomtu možnost má že.
V práci mám 2 denní, 2 noční a 4 dny volno, navíc manželka na mateřské, takže přes den jsem doma dost, letos se taky hodně zavařovaly produkty ze zahrádky :D
potvrzuji. mam je 6 panelu na chajde a 200l Drazice. A pres poledne peceme maso, buchty, jede varna konvice...... Mam prednostni proudove rele tzn. aut. prepinani bojler - jiny spotrebic. Funguje to vyborne. Ale jen kdyz sviti, to je jasne.
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Návrh FVE pasivní dům

Příspěvek od olozx6r »

312_Mates píše:Hmm. Tak bazén do budoucna taky plánuji - jak budou peníze :oops: Takže letní přebytky by šly tam. Nicméně když se na to podívám, tak mi přijde trošku škoda všechnu elektřinu pálit rovnou do vody.
Máte nějaký tip na střídač, který umí fungovat i bez baterek. Určitě spotřeba domu nebude nulová i když nikdo nebude doma. Může se třeba automaticky vyvětrat vzduchotechnikou nebo vyprat v pračcena časovač...

Nicméně to by možná byl až ten další krok. Asi opravdu začnu s tou vodou.
Bez aku nevypereš, půjde mrak, výkon je fuč a pračka už se sama nerozjede. Bez panelů jsem měl roční spotřebu přes 11MW (topím a vařím jen elektřinou, není žádný komín a s tím spojenej bordel). Po částečným zprovoznění panelů klesla spotřeba na 7MW, letos uvidím až z jara, ale jak jsme pořád doma s dětma kvůli COVIDu, tak to bude asi horší. Naštěstí je panely ještě kam dát, takže budeme postupně rozšiřovat. Do tý vody je to fakt nejsnazší, není to drahý a člověk si to vošahá 8-)
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
312_Mates
Příspěvky: 8
Registrován: čtv pro 17, 2015 10:46 pm

Re: Návrh FVE pasivní dům

Příspěvek od 312_Mates »

olozx6r píše:
312_Mates píše:Hmm. Tak bazén do budoucna taky plánuji - jak budou peníze :oops: Takže letní přebytky by šly tam. Nicméně když se na to podívám, tak mi přijde trošku škoda všechnu elektřinu pálit rovnou do vody.
Máte nějaký tip na střídač, který umí fungovat i bez baterek. Určitě spotřeba domu nebude nulová i když nikdo nebude doma. Může se třeba automaticky vyvětrat vzduchotechnikou nebo vyprat v pračcena časovač...

Nicméně to by možná byl až ten další krok. Asi opravdu začnu s tou vodou.
Bez aku nevypereš, půjde mrak, výkon je fuč a pračka už se sama nerozjede. Bez panelů jsem měl roční spotřebu přes 11MW (topím a vařím jen elektřinou, není žádný komín a s tím spojenej bordel). Po částečným zprovoznění panelů klesla spotřeba na 7MW, letos uvidím až z jara, ale jak jsme pořád doma s dětma kvůli COVIDu, tak to bude asi horší. Naštěstí je panely ještě kam dát, takže budeme postupně rozšiřovat. Do tý vody je to fakt nejsnazší, není to drahý a člověk si to vošahá 8-)
Budu na tom stejně. Vše na elektřinu. Výše píšeš že "Další desítky panelů ženu do akumulační nádrže a tou vytápím podlahovku v celým domě."
Není to tak trochu plýtvání panely? Přece topit je potřeba jen v zimě. Co ty panely dělají v létě?
Jinak, když budu mít přímotopné kabely v podlaze, tak bych do nich mohl taky pustit, jak ty to děláš do vodního vytápění ne?
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Návrh FVE pasivní dům

Příspěvek od marko250 »

Plýtvání panely neexistuje,v létě buď člověk najde jak je využít ,nebo to tam prostě stojí a v meziobdobí a zimě panelů není nikdy dost.Tady máte názornou ukázku z posledních dvou měsíců a 5.3kW pole na střeše pod 50°na JZ : https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 77#p138177
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Návrh FVE pasivní dům

Příspěvek od ota »

Mám hoooódně přepanelováno, takže z mlžného listopadového inverzního dne vytáhnu 25kWh a stejně to nestačí. :-(
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Návrh FVE pasivní dům

Příspěvek od olozx6r »

312_Mates píše:Budu na tom stejně. Vše na elektřinu. Výše píšeš že "Další desítky panelů ženu do akumulační nádrže a tou vytápím podlahovku v celým domě."
Není to tak trochu plýtvání panely? Přece topit je potřeba jen v zimě. Co ty panely dělají v létě?
Jinak, když budu mít přímotopné kabely v podlaze, tak bych do nich mohl taky pustit, jak ty to děláš do vodního vytápění ne?
V létě tak zvaně zůstane nevyužitá elektrika na střeše. Na to topení je opravdu třeba mít panelů hodně. Jaro a podzim nebývá problém, ale v zimě, když nesvítí, tak to nedá skoro nic. Já šel do akumulace do vody, protože když svítí, tak topím a přitom i akumuluju. Přestane svítit, jedu z nádrže klidně ještě několik hodin, na jaře a na podzim není problém celou noc. Třeba letos jsme si přitápěli i v červenci, jak bylo chladno. U těch kabelů to po západu slunce nepojede a ani se nic nenaakumuluje :?
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Návrh FVE pasivní dům

Příspěvek od marsal64 »

Držíme Ti palce, je to o volbě:

a) Siton ap. do bojleru (návratnost rozumná, racionální, méně zábavy - ale fototermika je tu btw asi i lepší :-/)
b) Regulátor/měnič do/z baterek (možnosti se rozšiřují, spoustu zábavy, návratnost celkem s otazníkem, ale tady to tak vesměs máme :yes: ). Já osobně zrovně teď doma postupně stavím a jdu variantou přepínání sítě (viz např. https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 079#p96017)
c) Dotace s ongriem (fujfuj tady)

Pokud stavíš dům, starostí je dost. Siton do bojleru není vůbec špatná startovací varianta. Panely zůstanou, nechej si místo v nějaké technické místnosti a dál se uvidí ;-).

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek