Hladinomer + Zrážkomer - webaplikácia - Arduino + Ethernet

Archiv ukončených inzerátů
martinius96
Příspěvky: 2
Registrován: pát srp 28, 2020 1:46 pm

Hladinomer + Zrážkomer - webaplikácia - Arduino + Ethernet

Příspěvek od martinius96 »

Ponúkam SOFTVÉR pre projekt Hladinomer a zrážkomer. Webaplikácia funguje ako logovací portál pre dáta o výške hladiny v studni a o zrážkach. Pre meranie výšky hladiny vody sa využíva ultrazvukový senzor. Pre záznam zrážok zrážkomer Hydreon RG-11.
rg11.PNG
Princíp merania ultrazvukových senzorov je vyslanie signálu Trigger o určitej dĺžke, ktorý sa od hladiny odrazí a vráti sa do prijímača - Echo. Na základe prepočtu času vzhľadom na rýchlosť šírenia zvuku je možné určiť vzdialenosť medzi senzorom a hladinou vody.
rg11_2.PNG
Projekt využíva ultrazvukový senzor vzdialenosti HC-SR04 (detekčný uhol 15°), prípadne vodotestný senzor JSN-SR04T (detekčný uhol je 60° až 75°).

Ako riadiaci mikrokontróler je možné využiť Arduino (UNO) s Ethernet modulom Wiznet W5100 alebo W5500. Dáta zo zrážkomera RG-11 sú čítané ako pulzy na zostupnú hranu. Dáta sa na webové rozhranie prenášajú raz za 5 minút, kedy sa počet načítaných pulzov v prerušeniach sčíta.
rg11_3.PNG
Pre prevádzku projektu je nutné vlastniť webserver na verejnej IP adrese, alebo v LAN sieti, kam daná platforma odosiela dáta z ultrazvukového senzora. Na webserveri beží aplikácia, ktorá používateľovi ukáže v monitore posledné údaje, ale taktiež poskytuje aj grafickú reprezentáciu histórie - nameraných údajov v grafickej reprezentácii čiarovými grafmi v čase za 2 hodiny, 24 hodín, 7 dní, 30 dní, 365 dní. Umožňuje úhrn (súčet zrážok) za predmetné obdobia.

Web rozhranie obsahuje aj záznam rekordov - maximálna, minimálna hodnota hladiny vody za 24 hodín, 7 dní, 30 dní. Webaplikácia má aj rôzne meniteľné údaje - hĺbka studne (slúži ako kalibračná hodnota pre merania), nakoľko vyššia hladina = menšia hodnota medzi hladinou a senzorom, ktorý je umiestnený na vrchu studne.
rg11_4.PNG
Preto sa touto hodnotou odčítava meranie, aby sa zistila skutočná výška hladiny vody od dna. Druhým meniteľným parametrom je priemer studne, ktorým je možné vykonať prepočet objemu studne v litroch s aktuálnou výškou hladiny a tak odhadnúť maximálnu hĺbku studne pre meranie bez odrazov.

Zdrojové kódy pre všetky tieto platformy, schéma zapojenia, knižnice pre senzor HC-SR04 / JSN-SR04T sú obsiahnuté priamo vo webaplikácii. Dáta sú do webového rozhrania odosielané po HTTP protokole POST metódou.
rg11_5.PNG
PONÚKAM IBA SOFTVÉR, HARDVÉR JE NUTNÉ ZAOBSTARAŤ SI SAMOSTATNE!
studna-hardver.jpg
Projekt je možné zdarma vopred vyskúšať s vašim hardvérom vo vašej studni s odosielaním na testovacie webové rozhranie. Testovacie webové rozhranie je v mierke 1:1 s ponúkanou funkcionalitou.
Rozhranie dostupné na: http://arduino.clanweb.eu/studna/

Cena: 50€
Pre viac informácii, otázky k projektu kontaktujte na: martinius96@gmail.com
V ponuke aj samostatný hladinomer aj pre platformy ESP8266, ESP32, ktoré je možné vzdialene aktualizovať cez OTA aktualizácie, možno prevádzkovať v režime Deep Sleep pre ultranízku spotrebu na batériu.
Hrebik
Příspěvky: 37
Registrován: čtv dub 02, 2020 12:19 am

Re: Hladinomer + Zrážkomer - webaplikácia - Arduino + Ethern

Příspěvek od Hrebik »

Vypadá to zajímavě. Je možné to aplikovat i na retenční nádrž o obdelníkovém půdorysu? Je tam možnost nastavit si nějaké alerty např email nebo sms?
kodl69
Příspěvky: 7399
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hladinomer + Zrážkomer - webaplikácia - Arduino + Ethern

Příspěvek od kodl69 »

Ten ultrazvukovej snímač na to není vhodnej. Kámoš to měl ve studně s vlastním sw, a za rok to čidlo v kondenzujícím vlhku shnilo. Ohřívat to na 30°C v nějaké polootevřené krabičce je asi řešení, ale potom se ztrácí všechny výhody.
Jinej princip je třeba zde: https://www.xpablo.cz/?p=1310#more-1310
To hrebik: je problém přepočítat z plochy nádrže průměr, kterej má stejnou plochu? Podle mě ne, pokoušeli se tě to naučit v sedmé třídě (nebo už v šesté?)
průměr= 2* odmocnina (A*B/3.1415) kde A a B jsou půdorysné rozměry v centimetrech, abys nemusel převádět jednotky, to je taky zanedbaná sedmá třída, stejně jako procenta, a to má pro některý lidi celoživotní důsledky (půjčky s nesmylsným úrokem)
Jo a zkusil bych spíš OPEN SOURCE SOFTWARE obvykle funguje líp, tohle je navíc polotovar bez toho webserveru...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
ringo
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 27, 2020 7:38 am

Re: Hladinomer + Zrážkomer - webaplikácia - Arduino + Ethern

Příspěvek od ringo »

Až nabízejí ultrazvukový senzory vodotěsný, v týdnu mi dorazily domů :-) Senzor je samostatný v jakémsi deklu a s destičkou s elektronikou je spojen kablíkem, tohlo by nějakou dobu mohlo vydržet. Neříkám že na věčnost - "vodotěsný" senzory na teplotu DS18B20 vydrží v bazénu tak jeden rok :-(
4,4kWp, GoodWe 10K-ET, Pylontech Force H2 10.65kWh
TČ Fujitsu + vlastní řízení pomocí PWM + RS232 na SDS micro
SmartHome na Domoticz/Synology + SDS + ESPEasy/ ESP8266 (bazén, žaluzie,...)
postupný přechod na Home Assistant/Rpi4 -> NUC
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Hladinomer + Zrážkomer - webaplikácia - Arduino + Ethern

Příspěvek od marsal64 »

ringo píše:Až nabízejí ultrazvukový senzory vodotěsný, v týdnu mi dorazily domů :-) Senzor je samostatný v jakémsi deklu a s destičkou s elektronikou je spojen kablíkem, tohlo by nějakou dobu mohlo vydržet.
Odkaz prosím?
kodl69
Příspěvky: 7399
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hladinomer + Zrážkomer - webaplikácia - Arduino + Ethern

Příspěvek od kodl69 »

Další možnost je vybodnout se na ultrazvuk, kterej z principu nemůže být vodotěsnej, do vody dát jenom hadičku na úroveň minimální hladiny a nahoru čidlo BME280, a snímat tlak vodního sloupce - ostatně takhle funguje hlídání hladiny ve většině praček i myček. A třeba ve vrtu s průměrem 150mm ve kterým je hadice, lanko na kterým visí čerpadlo, kabel k čerpadlu, tak nějakej ultrazvuk nemá šanci, navíc třeba 50m hluboko... Hadička s průměrem pár mm a dole v měřicí části třeba 1/2" je podstatně snáz instalovatelná, navíc bezporuchová.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
smartyn34
Příspěvky: 44
Registrován: pon bře 31, 2014 9:53 am

Re: Hladinomer + Zrážkomer - webaplikácia - Arduino + Ethern

Příspěvek od smartyn34 »

HC-SR04 do vlhkého prostředí nee, mně nevydržel ani týden, toto už běží přes rok bez problému:
https://www.laskarduino.cz/arduino-vodo ... cIQAvD_BwE
nevýhodou je trochu větší spotřeba (pro bateriový provoz).
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Hladinomer + Zrážkomer - webaplikácia - Arduino + Ethern

Příspěvek od xmasin »

smartyn34 píše:HC-SR04 do vlhkého prostředí nee, mně nevydržel ani týden, toto už běží přes rok bez problému:
https://www.laskarduino.cz/arduino-vodo ... cIQAvD_BwE
nevýhodou je trochu větší spotřeba (pro bateriový provoz).
Přesně tenhle senzor jsem si koupil a zprovoznil proti Loxonu (přes RS-232, má i sériovou komunikaci), ale bohužel jsem z něj dost zklamaný. Když jsem ho zkoušel doma na cca metr tak chodil vcelku spolehlivě i když občas ustřelil a změřil cca polovinu reálné vzdálenosti. Tak jsem ho nasadil na finální umístění a tam má problém vůbec něco změřit. Otázka je, jestli to není vzdáleností, měřím cca 3 metry a případně tím, že odraz není úplně stoprocentní. Může to být také tím, že senzor má poměrně velký úhel cca 75°.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Hladinomer + Zrážkomer - webaplikácia - Arduino + Ethern

Příspěvek od ikovlabs »

Osobne mam reseno 2 logikama a sondou z PE trubky z ktere trci 8 x nerezovy drat v urovni pozadovanych hladin ..Nema to web ani pocitani na litry ale 7 stavovy vystup na BCD dekoder .Pavouk na vodotesnem RJ 45 konektoru na konci trubky a 25m k LED segmentovce.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2551
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Hladinomer + Zrážkomer - webaplikácia - Arduino + Ethern

Příspěvek od NOPARasito »

Nez ultrazvuk, dal by se pouzit IR????
https://arduino-shop.cz/arduino/7725-in ... 10k0f.html
JirkaK
Příspěvky: 116
Registrován: čtv zář 27, 2012 1:38 pm

Re: Hladinomer + Zrážkomer - webaplikácia - Arduino + Ethern

Příspěvek od JirkaK »

S tím IR by to asi byl problém, když světlo projde vodou a odrazí se ode dna, ne? Nebo je tam znatelný rozdíl v útlumu v závislosti na výšce vodního sloupce? Jinak takový nápad - před časem jsem si trochu hrál s těmi obyčejnými ultrazvukovými snímači, co se prodávají za pár peněz. Měly přijít do prostředí s vodní mlhou, tak jsem uvažoval, že by asi dlouho nevydržely a chtělo by to jiná čidla, nebo ta levná nějak ochránit. Nakonec z toho použití sešlo, ale experimentálně jsem ověřil, že se dalo dosahovat prakticky stejných výsledků měření, když jsem přes elementy na čidlu napnul tenkou membránu - zkoušel jsem to s pytlíkem od ovoce/pečiva :-). Nedal bych teda ruku do ohně za to, že to fungovalo v celém rozsahu, to už si bohužel nepamatuju, jak jsem to zkoušel. Tak třeba by tohle řešení bylo v principu použitelné (pokud nehrozí mechanické poškození), pokud by se našla nějaká trvanlivější membrána.