Heron s AVR -článek

Benzinové, naftové, LPG a jiné elektrocentrály, alternátory poháněné parou, stirglingův motor, atd.
martinbor
Příspěvky: 8
Registrován: čtv čer 13, 2019 10:20 pm
Reputace: 0

Heron s AVR -článek

Příspěvek od martinbor »

Zdravím,
mám dotaz prosím:
uvažuji o koupi Heronu s LPG jako záložní zdroj v případě nepřízně počasí, samozřejmě s AVR a el.startérem(viz obrázek), nicméně mne trochu znejistěl článek jež také přikládám, kde uvádějí, že výše zmiňavaný druh elektrocentrály nespolupracuje a ostrovní systém ho odpojuje od nabíječky. Prosím jaké máte zkušenosti? Opravdu je lepší pořídit digitální?
Přílohy
digi.jpg
AVR.jpg
kolard_2020-08-24_2000000000939540.jpg
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Heron s AVR -článek

Příspěvek od josse »

To je vcelku pravda.
Rozdělil bych to na dvě možná řešení.
1. Doporučení výrobců měničů je vzít generátor o výkonu cca 5-10x vyšším než je maximální zatížení způsobené domem+nabíjením baterií. Je jedno jestli studer, Axpert, Victron... Toto řešení je tzv. Přifázování, část výkonu generátoru se rovnou spotřebuje a část uloží.

2. Vzít levné řešení, ale nepřifázovat. Použít externí nabíječku a rovnou nabíjet. To hloupá nabíječka ani frekvenci ani tvar AC nebude řešit. Celý výkon projde nabíječkou, něco se rozstřídá v hlavním měniči, část se uloží do baterií.

Účinnost bude nafty na kWh bude asi lepší u 1. Cena bude lepší u 2. Vybrat si musí každý sám. Já s 2x 4048MS bych rozhodně volil 2.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Heron s AVR -článek

Příspěvek od Matess »

mohu přidat své zkušenosti...
Pracuji jako ISP a máme 2 místa na solárech bez elektřiny a v zimě to řešíme centrálou.

Měli jsme heron na LPG, máme heron invertor, máme hecht invertor, měl jsem půjčenou 3f hondu, měl jsem malou 850W centrálu dvoutaktní.

Centrálama krmíme i serverovny a jiné vysílače při výpadku proudu - tam jedeme na axpertech.

Co se tykalo ten instalaci v poli byl tam heron a bomba na lpg na vzdaleny start. Na videu je videt prvni verze ovladani... druhou uz jsem udelal na atmega326 vyrazne lepsi a hlavne automatickou... Bylo tam i servo na sytic, startovalo to samo nejakou dobu, podle napeti poznalo jestli nastartovalo ci ne a zkusilo znovu a kdyz se to po nekolikate nepovedlo koncilo to chybou. Problem byl ze tam byla opravdu zima a v -20 to proste nestartovalo a druhym problemem byl samotny heron byl to totalni kram a kdyby to byl jediny heron se kterym bych mel zkusenosti uz nikdy bych od teto znacky nic nekoupil. Ta centrala byla vice v servise jak jela a nakonec ji heron prestal prodavat.

Tudy teda cesta bohuzel nevedla a na plyn jsme se vykaslali.

Dalsi slepa cesta byla mala dvoutaktni centrala. To byl kram uplne nanic a jedinou jeho vyhodou bylo jednoruc prenaseni. Vysoka spotreba paliva, michani benzinu s olejem a mala nadrz znamenala, ze to proste dlouho nepojede.

Heron invertor je proti tomu uplne jina liga. Vsechny UPS to maji rady, ECO provoz je velice dobry na praci s rucnim naradim, protoze centrala proste klape podle vykonu a i s tou pidi nadrzi, ktera je doslova na par litru vydrzite pracovat opravdu dlouho. Jako nevyhodu bych zminil ze 1800W (DGI20) neni proste moc a ve 2 vrtackach to jde pretizit. Nicmene na zalohovani serveroven a zimni nabijeni je skvela. Startuje se ale spagatem.

Hecht invertor jsme koupili protoze proste byla potreba druha centrala je vetsi, tezsi a vykonejsi. Nema eko rezim, startuje se taky spagatem a opet vsechny UPS ho maji rady. Bohužel spotřeba na prázdno není tak nízká jako v případě heronu.

Neinvertorove UPS maji problem s APC UPS, axpert mi zvladl jet i na klasickou hondu. Co se tyka spotreby tak krome toho heronu s eco rezimem kde si jen tak brble je potreba centraly radne zatizit. 500W je malo, chce to alespon 1000W nabijecku - idealne kolem 70% jmenoviteho vykonu centraly.

Osobne doporucuji variantu nabijeni baterie - jede to z cehokoliv, clovek se nemusi bat ze pretizi centralu atp...
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Heron s AVR -článek

Příspěvek od marsal64 »

Konkrétní opakovaně potvrzená zkušenost s Axperty: napětí z levné elektrocentrály (v mém případě Scheppach), kde kolísá kmitočet i napětí je Axpertem vyhodnoceno jako nevyhovující a nenabíjí.
Workaround/řešení: cit. email od p. Kolaříka:

Jinak všechny Axperty od KS po VM III mají úplně stejné problémy s fungováním s nestabilních zdrojů a úplně stejně se to řeší - měnič musí být správně nastaven (01 - Uti, 03 - APL, 16 - SnU nebo CUt) centrála musí mít stabilní frekvenci a napětí (pokud to jde, tak seřídit přímo na centrále), pořídit kvalitnější centrálu a případně ji před připojením nejprve zatížit malou odporovou zátěží 200 - 1000W.
Celkově se jako nejméně problematické osvědčily centrály Hecht o výkonech 3 - 5kW a Rotek (všechny varianty, https://www.rotek.at/)
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Heron s AVR -článek

Příspěvek od josse »

Ta minimální zátěž jak oba píšete nemusí být odporová, může to být přídavná hloupá nabíječka, která vytvoří potřebnou zátěž a není to třeba mařit v teplo.

Ten invertor v generátoru je řešením, ale jaký je rozdíl ceny?
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
martinbor
Příspěvky: 8
Registrován: čtv čer 13, 2019 10:20 pm
Reputace: 0

Re: Heron s AVR -článek

Příspěvek od martinbor »

Pánové, mockrát děkuji za váš čas odpovědi.
U mne je právě ten průser, že to uvažuji na chalupu a hlavně v zimě i jako ochrana baterek při poklesu napětí a tudíž jsem uvažoval o vzdáleném, či automatickém startování , což u invertoru je trochu problém...a jezdit cca 200Km tahat šnůru se mi nechce. Zase je milé u invertoru to propojování dvou a více kusů (záloha).
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Heron s AVR -článek

Příspěvek od diablo007 »

martinbor píše:Pánové, mockrát děkuji za váš čas odpovědi.
U mne je právě ten průser, že to uvažuji na chalupu a hlavně v zimě i jako ochrana baterek při poklesu napětí a tudíž jsem uvažoval o vzdáleném, či automatickém startování , což u invertoru je trochu problém...a jezdit cca 200Km tahat šnůru se mi nechce. Zase je milé u invertoru to propojování dvou a více kusů (záloha).
Kde máš tu chalupu třeba se najde někdo místní kdo ti ji ohlídá ale musíš doplňovat pivko ať je důvod se tam vůbec stavit :lol:
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Heron s AVR -článek

Příspěvek od Matess »

pokud se na chalupě v zimě vypne střídač a nechá se jet solární regulátor a bude tam jen nějaký drobný odběr typu zabezpečovačka, tak by to mělo být v klidu a možná bych jednu kontrolní zastávku v zimě udělal a z principu centrálu s nabíječkou a nějakým litrem paliva udělal. Nemělo by to ale padnout nějak hluboko když nebude velký odběr.

Co se týká centrály a dálkového startu je to hodně drahé a když si přečtete manuál od centrál co se dají koupit s elektrickým startérem, tak to stejně moc neřeší.

Centrála v mrazu chytá fakt špatně, je potřeba přepnout sitič, startovací baterka v mrazu taky nedává potřebný startovací proud...

Nakonec člověk zjistí, že špagát je jistota...

Případně jeden amorfní panel na zdi, který nikdy nezapadne sněhem a i v zimě udělá nějakých 100Wh za den může být řešení proti samovybíjení...
martinbor
Příspěvky: 8
Registrován: čtv čer 13, 2019 10:20 pm
Reputace: 0

Re: Heron s AVR -článek

Příspěvek od martinbor »

Tak jsem nakonec koupil (zatím) jednu invertorovou 2kW. Moc všem děkuji..:-)
Ukonvej
Příspěvky: 39
Registrován: stř bře 26, 2014 10:34 am
Reputace: 50

Re: Heron s AVR -článek

Příspěvek od Ukonvej »

Většina elektrocentral s AVR nejde přifázovat a jsou s nimi problémy v systémech kvůli kolísající frekvenci, která je přímo závislá na otáčkách motoru. Napětí je většinou v toleranci, ale frekvence ne. Mám Kipor KDE 6700, což je defacto Heron, liší se jen značka, ale komponenty jsou Kipor. A pozor na padělky. Originály mají číslo motoru vyraženo u olejové měrky. Padělky jsou bez čísel. http://www.nezdolny.cz/viewtopic.php?f=49&t=75
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Reputace: 21
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Heron s AVR -článek

Příspěvek od el_salvadore »

Mam 5kW HERON na LPG (https://heron.sk/produkt/8896318/) a XTM 4000 v ostrovnom rezime. Centralu som doposial za cely cas chodu elektrarne nepotreboval spustit ale ako to tu tak citam asi by to bolo aj zbytocne vzhladom na kolisanie frekvencie a problemy s tym spojene. Zacal som teda uvazovat o invertore. LPG sa vzdat nechcem ale tym padom sa moznosti este viac zmensuju. Nasiel som celkom zaujímavý 3kW LPG invertor od championu, ma dobre recenzie a zaujimave parametre https://www.championpowerequipment.co.u ... 0HDY-DF-EU. Ma skusenost niekto s touto znackou? Da sa ale zohnat asi najblizsie v hornbachu (DE).
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Heron s AVR -článek

Příspěvek od jahodovák »

Podle mě není potřeba pokud již je k dispozici centrála pořizovat novou,pokud je k dispozici dostatečně velká baterka,tak by měla stačit jen nabíječka a tou tu baterku dobíjet,pokud bude dotatečně výkonná a snese to baterka,nemusi jet centrála stále ale jen do nabití baterky na překonání doby temna a nemusí být ta centrála dimenzovaná na velký výkon,to by měl obstarat měnič s tou baterkou.dá se předpokládat že v takovéto situaci nepoběží moc žravých spotřebičů.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Reputace: 21
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Heron s AVR -článek

Příspěvek od el_salvadore »

jahodovák píše:Podle mě není potřeba pokud již je k dispozici centrála pořizovat novou,pokud je k dispozici dostatečně velká baterka,tak by měla stačit jen nabíječka a tou tu baterku dobíjet,pokud bude dotatečně výkonná a snese to baterka,nemusi jet centrála stále ale jen do nabití baterky na překonání doby temna a nemusí být ta centrála dimenzovaná na velký výkon,to by měl obstarat měnič s tou baterkou.dá se předpokládat že v takovéto situaci nepoběží moc žravých spotřebičů.
To je tiez riesenie. Ale znamenalo by to tak ci tak kupovat dalsi (drahy) kram naviac. Radsej by som siel cestou jednoduchosti. Taktiez uz mam prisposobenu elektroinstalaciu na tento ucel, ak by som chcel menit koncept, musel by som do nej zasahovat.
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
Wero
Příspěvky: 6
Registrován: úte lis 30, 2021 1:28 am
Reputace: 0

Re: Heron s AVR -článek

Příspěvek od Wero »

[/quote]

To je tiez riesenie. Ale znamenalo by to tak ci tak kupovat dalsi (drahy) kram naviac. Radsej by som siel cestou jednoduchosti. Taktiez uz mam prisposobenu elektroinstalaciu na tento ucel, ak by som chcel menit koncept, musel by som do nej zasahovat.[/quote]

Centrála časem odejde, nabíječ zůstane.
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Heron s AVR -článek

Příspěvek od mihlit »

Ano, s nabíječkou je to nejjednodušší řešení. Navíc snižuje potřebný výkon centrály, protože nemusí v bypass režimu krmit dům a ze zbytku nabíjet, ale může dolévat baterky konstantním proudem. Je pak i jedno, jeslti je to invertorová nebo AVR.

Jinak mě překvapilo ve starších příspěvcích info o dání přednosti invertorové centrále, protože Victron naopak doporučuje dát přednost AVR před invertorovou

https://www.victronenergy.com/live/multiplus_faq
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Reputace: 21
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Heron s AVR -článek

Příspěvek od el_salvadore »

mihlit píše:Ano, s nabíječkou je to nejjednodušší řešení. Navíc snižuje potřebný výkon centrály, protože nemusí v bypass režimu krmit dům a ze zbytku nabíjet, ale může dolévat baterky konstantním proudem. Je pak i jedno, jeslti je to invertorová nebo AVR.
Je to riesenie, ale ci najjednoduchsie to zalezi od konkretnej situacie. Ako som pisal, trebars v mojom pripade ked mam 2xXTM v paraleli, kde kazdy ma svoju nabijacku a planujem do buducna 3ti cize de facto 3x nabijacka a riesit tam dalsiu extra nieje podla mna zrovna najlepsia volba. Naviac ked mam uz AC pre genset vyvedene v exterieri, prisposobene istenie v rozvadzaci atd...
mihlit píše:Jinak mě překvapilo ve starších příspěvcích info o dání přednosti invertorové centrále, protože Victron naopak doporučuje dát přednost AVR před invertorovou
https://www.victronenergy.com/live/multiplus_faq
Z toho pamfletu som pochpil ze AVR elektrocentrala je vhodnejsia oproti invertoru lebo ju znacne pocut ked sa pretazi resp uplne vypne. Na druhej strane inverter (motoricka cast) moze bezat dalej aj pri poruche a podla zvuku uzivatel nezisti ze vlastne uz nedobija. To mi pride uz trochu archaicke tvrdenie z pohladu dnes dostupnych technologii. Kazdopadne o problematike nestability frekvencie pri klasickych generatoroch s AVR ani zmienka.
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Heron s AVR -článek

Příspěvek od mihlit »

To nečteš úplně celé a taky to není jen tam uvedeno všechno, koukám. Já teď vybíral centrálu o víkendu, tak jsem načetl hodně zdrojů, tak něco je zmíněno i jinde. Nejde o hluk, ale o charakteristiku. Při použití invertorové máš použít minimálně o 30 % silnější, ale stejně není doporučena. Dle vyjádření technika victronu: """We had an example of a competitor’s battery inverter/charger from a major German manufacturer that refused to stay connected to the very common Honda EU30. While we do not advise our Victron system customers to buy inverter-based generators – if they already own them, we are able to make them work.""" Oni mají hodně nastavení, takže se tam dá nastavit, aby to fungovalo skoro se vším, ale není to optimum. Navíc ta invertorová centrála nemá žádnou výhodu. Její lepší palivová účinnost se týká jen při částečném zatížení a zapnutém eco režimu (a ten má nevýhodu, že neumí reagovat na skokové zvýšení zátěže, protože motor netočí a než se roztočí, tak to padne na přetížení). Druhá výhoda menšího hluku také neplatí, protože ta se opět týká sníženého výkonu, když motor netočí. Je to zbytečně složitější řešení (životnost) a výrazně dražší. Takže i kromě vynechání důvodu, že Victron to nedoporučuje, tak není tam reálná výhoda pro.
Uživatelský avatar
el_salvadore
Příspěvky: 163
Registrován: pon led 28, 2019 8:39 pm
Reputace: 21
Lokalita: Považská Bystrica
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Heron s AVR -článek

Příspěvek od el_salvadore »

A to je presne v kontraste toho pripadu ktory je uvedeny v clanku prveho príspevku tejto témy. Aku centrálu teda doporucujes? Konkrétny typ?
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x3,5kW (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120)
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Heron s AVR -článek

Příspěvek od mihlit »

To hodně závisí na tom, na co ji chceš přesně použít a jaký máš rozpočet. Mám dostupnou DS, takže v zimě primárně docucnu z ní, protože je to furt levnější, než cena benzínu. Použití je tedy pro delší výpadky. Tady na vesnici bylo loni dva a půl dne nejdéle, ale samozřejmě mohlo by to být i horší (zatím tu bydlím rok). Abych měl pro případné dohady s distributorem měnič (multiplus, co má v sobě i nabíječku) kompletně bez propojení s DS, tak mám na nabíjení 2.5 kW zdroj 48V. Při běhu 10h denně to dá 25 kWh, což mi komplet pokryje s rezervou spotřebu domu i s ohřevem TUV elektrikou. Počítáno samozřejmě jako nejhorší scénář. Proto kategorie centrály s trvalým výkonem 3-3.2 kW mi přijde pro moje použití ideál. Jelikož to budu používat ne pro měnič, ale pro zdroj, tak je pro moje použití jedno, jestli to bude avr nebo invertorová. Dále nemám přípojku na plyn, takže beru čistě benzínovou, ale jinak bych asi vzak kombi, co umí i LPG/NG (ono je jinak spotřeba cca kanystr za den a skladování je na prd). Mám pozemek se zahradou, co je úzká nudle (100m), takže na prodlužku to není a budu třeba pro drtič používat centrálu i tam, takže kvůli přenosnosti jsem dal kritérium na váhu. Nakonec jsem tedy vybral kvůli nižší váze invertorovou a konkrétně Gude ISG 3200-2, protože má kolečka a vytahovací rukojeť jak kufr na kolečkách. Jak moc ji budu potřebovat, tak zatím netuším, ale pro první zimu určitě stačí a kdyby se ukázalo, že je to důležitý prvek v systému, tak případně koupím nějakou lepší. To je popis mého myšlenkového pochodu, jak a proč jsem co vybral. Ty si to budeš muset přebrat podle toho na co všechno ji chceš používat, zda stěhovat nebo stabilní (váha) a jak velký výkon potřebuješ.
Denis30
Příspěvky: 27
Registrován: sob úno 12, 2022 9:24 am
Reputace: 0

Re: Heron s AVR -článek

Příspěvek od Denis30 »

josse píše:To je vcelku pravda.
Rozdělil bych to na dvě možná řešení.
1. Doporučení výrobců měničů je vzít generátor o výkonu cca 5-10x vyšším než je maximální zatížení způsobené domem+nabíjením baterií. Je jedno jestli studer, Axpert, Victron... Toto řešení je tzv. Přifázování, část výkonu generátoru se rovnou spotřebuje a část uloží.

2. Vzít levné řešení, ale nepřifázovat. Použít externí nabíječku a rovnou nabíjet. To hloupá nabíječka ani frekvenci ani tvar AC nebude řešit. Celý výkon projde nabíječkou, něco se rozstřídá v hlavním měniči, část se uloží do baterií.

Účinnost bude nafty na kWh bude asi lepší u 1. Cena bude lepší u 2. Vybrat si musí každý sám. Já s 2x 4048MS bych rozhodně volil 2.

Zdravím Vás a rád bych se zeptal.
Zamlouvá se mi 2. způsob, jak popisuje josse - Nepřifázovat. Použít externí nabíječku a rovnou nabíjet.

Dokázali by jste mi prosím poradit, jak by jste to řešili/připojili v případě 3x (3F) Victron Energy Multiplus-II 48V 3000VA, SmartSolar Charger MPPT 250/60, Baterie LiFePO4 Pylontech US3000C Plus 48V?
Jakou nabíječku pro AKU použít? Nebo usměrnit 230V/AC z elektrocentrály a pustit to přes MPPT charger?

Děkuji Vám.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek