Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: úte zář 22, 2020 10:29 pm

Heron s AVR -článek

Benzinové, naftové, LPG a jiné elektrocentrály, alternátory poháněné parou, stirglingův motor, atd.

Heron s AVR -článek

Příspěvekod martinbor » úte srp 25, 2020 11:37 am

Zdravím,
mám dotaz prosím:
uvažuji o koupi Heronu s LPG jako záložní zdroj v případě nepřízně počasí, samozřejmě s AVR a el.startérem(viz obrázek), nicméně mne trochu znejistěl článek jež také přikládám, kde uvádějí, že výše zmiňavaný druh elektrocentrály nespolupracuje a ostrovní systém ho odpojuje od nabíječky. Prosím jaké máte zkušenosti? Opravdu je lepší pořídit digitální?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
martinbor

Re: Heron s AVR -článek

Příspěvekod josse » úte srp 25, 2020 2:23 pm

To je vcelku pravda.
Rozdělil bych to na dvě možná řešení.
1. Doporučení výrobců měničů je vzít generátor o výkonu cca 5-10x vyšším než je maximální zatížení způsobené domem+nabíjením baterií. Je jedno jestli studer, Axpert, Victron... Toto řešení je tzv. Přifázování, část výkonu generátoru se rovnou spotřebuje a část uloží.

2. Vzít levné řešení, ale nepřifázovat. Použít externí nabíječku a rovnou nabíjet. To hloupá nabíječka ani frekvenci ani tvar AC nebude řešit. Celý výkon projde nabíječkou, něco se rozstřídá v hlavním měniči, část se uloží do baterií.

Účinnost bude nafty na kWh bude asi lepší u 1. Cena bude lepší u 2. Vybrat si musí každý sám. Já s 2x 4048MS bych rozhodně volil 2.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 2x80P14S 18650 (~360Ah/18kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
josse

Příspěvekod Matess » úte srp 25, 2020 8:44 pm

mohu přidat své zkušenosti...
Pracuji jako ISP a máme 2 místa na solárech bez elektřiny a v zimě to řešíme centrálou.

Měli jsme heron na LPG, máme heron invertor, máme hecht invertor, měl jsem půjčenou 3f hondu, měl jsem malou 850W centrálu dvoutaktní.

Centrálama krmíme i serverovny a jiné vysílače při výpadku proudu - tam jedeme na axpertech.

Co se tykalo ten instalaci v poli byl tam heron a bomba na lpg na vzdaleny start. Na videu je videt prvni verze ovladani... druhou uz jsem udelal na atmega326 vyrazne lepsi a hlavne automatickou... Bylo tam i servo na sytic, startovalo to samo nejakou dobu, podle napeti poznalo jestli nastartovalo ci ne a zkusilo znovu a kdyz se to po nekolikate nepovedlo koncilo to chybou. Problem byl ze tam byla opravdu zima a v -20 to proste nestartovalo a druhym problemem byl samotny heron byl to totalni kram a kdyby to byl jediny heron se kterym bych mel zkusenosti uz nikdy bych od teto znacky nic nekoupil. Ta centrala byla vice v servise jak jela a nakonec ji heron prestal prodavat.

Tudy teda cesta bohuzel nevedla a na plyn jsme se vykaslali.

Dalsi slepa cesta byla mala dvoutaktni centrala. To byl kram uplne nanic a jedinou jeho vyhodou bylo jednoruc prenaseni. Vysoka spotreba paliva, michani benzinu s olejem a mala nadrz znamenala, ze to proste dlouho nepojede.

Heron invertor je proti tomu uplne jina liga. Vsechny UPS to maji rady, ECO provoz je velice dobry na praci s rucnim naradim, protoze centrala proste klape podle vykonu a i s tou pidi nadrzi, ktera je doslova na par litru vydrzite pracovat opravdu dlouho. Jako nevyhodu bych zminil ze 1800W (DGI20) neni proste moc a ve 2 vrtackach to jde pretizit. Nicmene na zalohovani serveroven a zimni nabijeni je skvela. Startuje se ale spagatem.

Hecht invertor jsme koupili protoze proste byla potreba druha centrala je vetsi, tezsi a vykonejsi. Nema eko rezim, startuje se taky spagatem a opet vsechny UPS ho maji rady. Bohužel spotřeba na prázdno není tak nízká jako v případě heronu.

Neinvertorove UPS maji problem s APC UPS, axpert mi zvladl jet i na klasickou hondu. Co se tyka spotreby tak krome toho heronu s eco rezimem kde si jen tak brble je potreba centraly radne zatizit. 500W je malo, chce to alespon 1000W nabijecku - idealne kolem 70% jmenoviteho vykonu centraly.

Osobne doporucuji variantu nabijeni baterie - jede to z cehokoliv, clovek se nemusi bat ze pretizi centralu atp...
Matess

Příspěvekod marsal64 » úte srp 25, 2020 8:45 pm

Konkrétní opakovaně potvrzená zkušenost s Axperty: napětí z levné elektrocentrály (v mém případě Scheppach), kde kolísá kmitočet i napětí je Axpertem vyhodnoceno jako nevyhovující a nenabíjí.
Workaround/řešení: cit. email od p. Kolaříka:

Jinak všechny Axperty od KS po VM III mají úplně stejné problémy s fungováním s nestabilních zdrojů a úplně stejně se to řeší - měnič musí být správně nastaven (01 - Uti, 03 - APL, 16 - SnU nebo CUt) centrála musí mít stabilní frekvenci a napětí (pokud to jde, tak seřídit přímo na centrále), pořídit kvalitnější centrálu a případně ji před připojením nejprve zatížit malou odporovou zátěží 200 - 1000W.
Celkově se jako nejméně problematické osvědčily centrály Hecht o výkonech 3 - 5kW a Rotek (všechny varianty, https://www.rotek.at/)
Čistý ostrov bez DS: 10S Jinko 225Wp jih 50°+ větrná elektrárna "čínská plechárna" -> Axpert VM II 24V 3000W PF1 -> LiFePo 8x Winston 100 Ah + 8x 100 Ah Sinopoly; 6P Jinko 225Wp jih 7°+ 3P2S Jinko 225Wp -> EASUN POWER Solar Inverter 3KVA 24V 220V PWM + MakeSkyBlue 60 -> LiFePo 8x Winston 200Ah; Teco Foxtrot CP-1015 + C-IT-0504S.
marsal64

Příspěvekod josse » stř srp 26, 2020 4:20 am

Ta minimální zátěž jak oba píšete nemusí být odporová, může to být přídavná hloupá nabíječka, která vytvoří potřebnou zátěž a není to třeba mařit v teplo.

Ten invertor v generátoru je řešením, ale jaký je rozdíl ceny?
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 2x80P14S 18650 (~360Ah/18kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
josse

Příspěvekod martinbor » stř srp 26, 2020 10:35 am

Pánové, mockrát děkuji za váš čas odpovědi.
U mne je právě ten průser, že to uvažuji na chalupu a hlavně v zimě i jako ochrana baterek při poklesu napětí a tudíž jsem uvažoval o vzdáleném, či automatickém startování , což u invertoru je trochu problém...a jezdit cca 200Km tahat šnůru se mi nechce. Zase je milé u invertoru to propojování dvou a více kusů (záloha).
martinbor

Příspěvekod diablo007 » stř srp 26, 2020 11:35 am

martinbor píše:Pánové, mockrát děkuji za váš čas odpovědi.
U mne je právě ten průser, že to uvažuji na chalupu a hlavně v zimě i jako ochrana baterek při poklesu napětí a tudíž jsem uvažoval o vzdáleném, či automatickém startování , což u invertoru je trochu problém...a jezdit cca 200Km tahat šnůru se mi nechce. Zase je milé u invertoru to propojování dvou a více kusů (záloha).

Kde máš tu chalupu třeba se najde někdo místní kdo ti ji ohlídá ale musíš doplňovat pivko ať je důvod se tam vůbec stavit :lol:
diablo007

Příspěvekod Matess » stř srp 26, 2020 2:26 pm

pokud se na chalupě v zimě vypne střídač a nechá se jet solární regulátor a bude tam jen nějaký drobný odběr typu zabezpečovačka, tak by to mělo být v klidu a možná bych jednu kontrolní zastávku v zimě udělal a z principu centrálu s nabíječkou a nějakým litrem paliva udělal. Nemělo by to ale padnout nějak hluboko když nebude velký odběr.

Co se týká centrály a dálkového startu je to hodně drahé a když si přečtete manuál od centrál co se dají koupit s elektrickým startérem, tak to stejně moc neřeší.

Centrála v mrazu chytá fakt špatně, je potřeba přepnout sitič, startovací baterka v mrazu taky nedává potřebný startovací proud...

Nakonec člověk zjistí, že špagát je jistota...

Případně jeden amorfní panel na zdi, který nikdy nezapadne sněhem a i v zimě udělá nějakých 100Wh za den může být řešení proti samovybíjení...
Matess

Příspěvekod martinbor » pon zář 14, 2020 9:23 pm

Tak jsem nakonec koupil (zatím) jednu invertorovou 2kW. Moc všem děkuji..:-)
martinbor

Příspěvekod Ukonvej » úte zář 15, 2020 9:32 am

Většina elektrocentral s AVR nejde přifázovat a jsou s nimi problémy v systémech kvůli kolísající frekvenci, která je přímo závislá na otáčkách motoru. Napětí je většinou v toleranci, ale frekvence ne. Mám Kipor KDE 6700, což je defacto Heron, liší se jen značka, ale komponenty jsou Kipor. A pozor na padělky. Originály mají číslo motoru vyraženo u olejové měrky. Padělky jsou bez čísel. http://www.nezdolny.cz/viewtopic.php?f=49&t=75
Ukonvej

Zpět na Elektrocentrály, agregáty, alternátory, záložní zdroje