Výběr malé elektrocentrály

Benzinové, naftové, LPG a jiné elektrocentrály, alternátory poháněné parou, stirglingův motor, atd.
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Výběr malé elektrocentrály

Příspěvek od Kozel.S »

Zdravim.
Potrebuji poradit s vyberem elektrocentraly. Budu bourat starou chatku a stavet novou ze dreva. Takze bude v behu spousta naradi. Kango, pilu, naradi vsechno mam, jen bohuzel vse na 230V a na aku se me prechazet nechce. Na chate pak budu mit malej solar jen na osvetleni a malou televizi, takze velky menic a baterie nejsou moje moznost.
Potrebuji centralu nejlip kolem 1kw (nejvetsi prikon ma vrtaci kladivo 800w) a aby nebyla moc hlucna. Jedna se o zahradkarskou kolonii, takze nechci tolik rusit sousedy.
Bude napajet jen tocivy stroje, takze nemusi byt zadnej cistej prubeh. Mam v merku 2 kousky, ale nenasel jsem moc recenzi. Jelikoz generator pojede narazove jen o vikendu par hodin a treba 3-4 vikendy pres rok a pak se na nej bude prasit, tak za nej nechci davat vic, jak 5 tisic.
Jinak kandidati jsou bud Hecht GG 1300 a nebo Zipper ZI-STE1200IV.
Diky vsem za rady.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Výběr malé elektrocentrály

Příspěvek od brumlaj »

budeš tam mít malej solár a chceš místo nabíjecího soustrojí za pár korun z výprodejů armády, kterým by sis aku kdykoli nabil přímo, nesystémově ostrovní 230V elektrocentrálu? Inu na tomto fóru.... ale vlastně proč ne. Dnes je možné cokoli ;-)
...... Proto důrazně doporučujeme konzultovat možnosti napájení některých elektronických zařízení (například počítače, moderní TV apod.) s jejich výrobcem, případně prodejcem. Některá elektrická zařízení mohou při spuštění krátkodobě odebírat i několikanásobek běžného provozního proudu, u spotřebičů jako jsou elektromotory a další zařízení využívající indukci to může být krátkodobě i více než trojnásobek běžného příkonu. Orientačně je pak možné pro výpočet použít tzv. startovací koeficient, kterým je nutné vynásobit běžný příkon připojovaného spotřebiče. Pak například koeficientem 1 budeme násobit spotřebiče jako je vysoušeč vlasů, horkovzdušná pistole, fritéza, mixér, trouba, žehlička, toustovač, vysavač, stolní lampa. Koeficient 2 pak platí zpravidla pro elektrické sekačky, úhlové brusky, nůžky na živý plot, elektrické pily, pračky apod. U kompresorů, tlakových myček, míchaček betonu pak zpravidla platí koeficient 3, pro lednice, mrazáky nebo klimatizace může tento koeficient hodnotu 3 i přesahovat. V praxi pak můžeme orientačně spočítat, že spotřebič s příkonem 600 W a koeficientem 2 vyžaduje maximální výkon centrály alespoň 1 200 W. ..........
Takže spíš se ptej prodejce.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Re: Výběr malé elektrocentrály

Příspěvek od Kozel.S »

Prechod na akunaradi by me vyslo mnohem draz, jak ta centrala.
Na tomto foru se resi jakekoli alternativni zdroje energie a elektrocentrala mezi ne patri.
A neptam se na to, jestli me naradi na centrale pojede. To vim, ze ano. Elektricke naradi nema takovy razovy proud, jako treba kompresory u lednicek, abych musel tolik naddimenzovat vykon.
Ptam se na spolehlivost techto vyrobku pri praci a v dlouhodobejsim casovym horizontu, v podstate, jestli to nejsou sunty, co za 2 sezonny odejdou.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Výběr malé elektrocentrály

Příspěvek od diablo007 »

1kw je prostě málo pojede ti Kangoo nebude svítit dáš tedy lednici radši na centrálu a ses přes. Budeš jen nastvanej máš to moc na hraně
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Výběr malé elektrocentrály

Příspěvek od josse »

No, ty výkony o kterých uvažujete:
Čím menší, tím míň vydrží.
Čím menší, tím hlučnější.
Čím menší, tím tristnější účinnost(spotřeba benzínu).

Sousedi vás budou milovat, neustále budete dolévat, a možná to vydrží než všechno dokončíte :-)

Zkušenost mám s nějakou 600W/benzín, 50m prodlužovacího kabelu je stále málo(hluk), v určitých momentech jsme tam zapojili nějaký tepelný spotřebič aby bylo napětí v mezích pro spínaný zdroj... Už nikdy více.

A pak jsme měli půjčený >5kW diesel, pevně na vleku, spotřeba ideální, tiché, stabilní i bez zátěže. Prostě krása. Akorát je to velké, těžké, drahé.

Typy nevím ale nedělám si iluze, že nějací výrobci jsou na tom jinak.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Výběr malé elektrocentrály

Příspěvek od luky »

Tím dimenzováním výkonu bych si nebyl tak jistý. Moje 700W bourací kladivo bez problémů schazovalo 1200VA UPS.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Re: Výběr malé elektrocentrály

Příspěvek od Kozel.S »

Lednici mit na chalupe nebudu. Pojede tam ciste vzdy jen jeden kus naradi. Nikdy vic veci zaras.
Benzin dle papiru vydrzi pri plne zatezi cca 5-6 hodin, takze jednu nadrz pocitam na den. Nepojede celej den v kuse.
Jinak 600w to byl pocitam dvoutaktni motor? Ten verim, ze mohl pekne rincet. Proto jsem vybiral 4taktni, protoze jsou mene hlucne.
Kazdopadne urcite nebudu porizovaz 5kw agregat kvuli rozjeti jedne vrtacky na 4 vikendy v roce.
Ohledne dimenzovani, tak tato opravdu bere 800W pri zatezi a rozjezd neresim, protoze je pouzita plynula regulce.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Výběr malé elektrocentrály

Příspěvek od youda »

Ahoj Kozel.S,

jediné malé benzínové elektrocentrály, které jsou tiché a vydrží roky, jsou originální invertorové Honda. Jenomže tu fakt neseženeš za 5 tisíc.

Všechno ostatní, v cenové relaci až do 15tis Kč, se chová cca takto:
  • Buď dělá randál jako prase, nebo neutáhne velkou flexu v záběru.
  • Když zajedeš sbíječkou nebo flexou do betonu, AVR řízení přidá na otáčkách i rachotu.
  • Dva roky to bude chodit určitě, ale pak se to rozpadne, bez ohledu na značku.
Většinu běžného nářadí malá 1200W centrála utáhne, ale pozor si dej na:
  • 230mm flexu
  • bourací kladiva +50J
Z výše uvedeného plyne poučení, že pokud na to máš 5 tisíc korun, tak nemá smysl spekulovat. Prostě vyber tu, která má v rámci rozpočtu největší výkon. Rachotit budou všechny, tak ať je ta práce aspoň rychle hotová. Hodně pomáhá centrálu zavřít do dřevěné krabice. Někdo to má u chaty i tak, že centrálu zakope do 1m3 díry ve svahu. Samozřejmě, v obou případech odhlučnění je třeba vyřešit přívod vzduchu, odvod spalin a dát pozor, ať mašina nechytne teplem. Pokud by ses rozhodnul plácnout přes kapsu a pořídil si nakonec třeba 5kW centrálu, tak k těm je vhodné dát ještě tlumič výfuku z auta.

PS:
  • Nezapomeň do mašiny koupit olej, prodávají to suché. A po zajetí pak olej vyměň za nový.
  • A ano, velká 5kW FVE či dieselový invertor by byly mnohem lepším (a výrazně dražším) řešením. Ale jak jsem tak koukal na tvoje ostatní vlákna, tak ty bys tyhle orloje fakt nevyužil.
Tak hodne zdaru do přestavby :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Re: Výběr malé elektrocentrály

Příspěvek od Kozel.S »

Invertorovou od Hondy fakt ne. To je jak kdybych si na občasný dojetí do obchodu pořídil Hummera.
Vím, že to je špica, ale na moje potřeby zbytečná špica.
Co se týče hlasitosti, tak rozdíl mezi doutaktem a čtyřtaktem je dost velkej a co jsem sledoval videa, tak 4taktní motor má ještě únosnou tu hladinu zvuku, ale neslyšel jsem naživo, tak nemám reálné porovnání.
Co se týče nářadí, tak jde převážně o přímočarku, brusku, klasickou vrtačku, pokud flexu, tak 125mm, 230mm nemám a ani pořizovat nechci a pneumatický kladivo je fakt malý. 2,7J malá modrá Bosch.
A jinak ano, co se týče chatky, jsem fakt minimalista. Nabít mobil, posvítit si, nebo pustit malou TV mě bohatě stačí, takže pak bych neměl pro velkou centrálu stejně využití. Malá by se hodila i na dobití, když nebude dlouho svítit.
Každopádně díky za postřehy a rady.
Šlo mě spíš o to, jestli pro moje účely by stačil nějakej dvoutakt za 3 litry, nebo radši jít do toho 4taktu za 5 litrů.
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Re: Výběr malé elektrocentrály

Příspěvek od Kozel.S »

Jeste by byla moznost, jak jsem rikal prejit na akunaradi, ale s jedinym s kterym bych se vlezl do rozpoctu je Parkside, coz nevim, jestli by byla uplne spravna volba.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Výběr malé elektrocentrály

Příspěvek od youda »

Kozel.S píše:...
Šlo mě spíš o to, jestli pro moje účely by stačil nějakej dvoutakt za 3 litry, nebo radši jít do toho 4taktu za 5 litrů.
Jestli máš jen tyhle spotřebiče, tak stačil. Do odhlučňovací bedny, nebo do díry, to budeš muset dát tak jako tak.

Pokud jde o 4-takt, tak já několik let doma používal jako zálohu tuto čínskou 8kVA invertorovou. A byl to rachot jak od buldozeru. Mne po nějakém čase zklamala, ale Jahodovák nedávno psal, že se mu ji povedlo opět rozchodit:

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=50&t=5208
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=106797#p106797
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Výběr malé elektrocentrály

Příspěvek od youda »

Kozel.S píše:Jeste by byla moznost, jak jsem rikal prejit na akunaradi, ale s jedinym s kterym bych se vlezl do rozpoctu je Parkside, coz nevim, jestli by byla uplne spravna volba.
Na AKU nářadí časem přejdeš tak jako tak. Dokud ale nebudeš mít na chatě možnost dobíjení náhradních akumulátorů, tak to není řešení, bez ohledu na to, jestli to bude Parkside nebo DeWalt.

Já používám AKU vrtačku a rázovej utahovák Stanley FatMax, což je šuntovní řada od stejnýho koncernu jako DeWalt. Jeden pořádnej akupack do toho stojí dva litry a už jich mám několik, abych mohl plynule měnit. V mezičase se to dá nabíjet ze zásuvky v autě (nabíječka má jen 140W), ale to je nouzovka.

Takže přechod všeho, co jsi vyjmenoval, na AKU nářadí, bude investice aspoň za 20 tisíc Kč + dodělání FVE do stavu, abys v mezičase mohl dobíjet ty akupacky.

Centrála bude mít vždycky nejnižší pořizovací cenu a až bude kalamita, budeš rád, že máš na chatě možnost zapnout skutečných 230V.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
mwt
Příspěvky: 122
Registrován: pon dub 09, 2018 5:53 am
Lokalita: Boskovice

Re: Výběr malé elektrocentrály

Příspěvek od mwt »

Občas centrály používám na ledacos, takže za mne:
Zipper - invertor, relativně tiché. Při překročení výstupního proudu ihned vypíná (k naštvání - ta 1200 nerozběhne ani lepší vysavač). Životnost jde, spotřeba taky, náhradní díly jsou hra na schovávanou... Může odumřít výstupní invertor, když se na to připojí větší indukční zátěž (třeba velké kango, pokud by se rozběhlo). Ale na jemnou elektroniku to jde.
Hecht - uřvaný krám, životnost je menší než u Zippera, ale zas jdou sehnat díly. Napětí to udržuje +- autobus, ale pro nářadí v pohodě. Rozhodně nepřipojovat současně nářadí a třeba nabíječku na mobil. Při rozběhu to roztočí skoro cokoliv - sice pomalu, ale dokud nevypadává jistič tak se snaží.

Dvoutakt nebrat. Bude to na chalupě, zůstane v tom benzín přes zimu a je to na rozborku/sborku protože se benzín oddělí od oleje a ještě se rozloží na vodu a ostatní b....l. A ještě je riziko, že se zadře (nebo někdo zapomene na olej a zadře on). Do čtyřtaktu 98 oktanový benzín, přísadu proti vlhkosti a pojede to celý rok. A hlavně to půjde nastartovat kdykoliv.

Stejně nakonec skončíš u Hondy. Jestli to bude víc používané, tak to ty levné křápy nevydrží..a Honda je Honda. Mám "natočeno" dost tisíců hodin s ledasjakými stroji a jediné použitelné z malých byly jen ty Hondy. Běžně vydrží 2000mh do nějakého většího servisu, startuje to, třeba Eu2000i klidně roztočí kango i s velkým vysavačem zároveň. Drží to napětí a krátká přetížení to zvládá.
Koupil bych invertorovou Hondu 2kW z druhé ruky, udělal jí servis (filtr, olej, svíčka, poslechnout ventily, případně seřídit) a po akci ji zas prodal o ty 3 - 5 tisíc levněj. Prodat půjde vždycky, bude při práci potichu a bude fungovat s jakýmkoliv nářadím i elektronikou.
(Nakonec ji neprodáš, protože prostě..bude fungovat :lol: )

edit: Parkside je skoro totéž jak Zipper. Má jiné nálepky ;) Kdybys ho chtěl mám tu jeden a dám za 3500,- Šlo to blbě startovat, jednou jsem to reklamoval, poslali nový a už jsem neměl odvahu ho někam vzít. Tj. záruku nedám, protože nevím co to bude dělat. Ale nastartovat případně můžeme.
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm

Re: Výběr malé elektrocentrály

Příspěvek od feliz navidad »

Kozel.S píše:Jeste by byla moznost, jak jsem rikal prejit na akunaradi, ale s jedinym s kterym bych se vlezl do rozpoctu je Parkside, coz nevim, jestli by byla uplne spravna volba.
Nevím, v jakém režimu s nářadím pracuješ, ale znám 3 řemeslníky, kteří mají aku nářadí Parkside jako pracovní a na podstatné věci si nestěžuje žádný.
mwt píše:edit: Parkside je skoro totéž jak Zipper. Má jiné nálepky ;) Kdybys ho chtěl mám tu jeden a dám za 3500,- Šlo to blbě startovat, jednou jsem to reklamoval, poslali nový a už jsem neměl odvahu ho někam vzít. Tj. záruku nedám, protože nevím co to bude dělat. Ale nastartovat případně můžeme.
Invertorová centrála Parkside nestartuje v režimu ECO, tak jestli to není tento případ.
mwt
Příspěvky: 122
Registrován: pon dub 09, 2018 5:53 am
Lokalita: Boskovice

Re: Výběr malé elektrocentrály

Příspěvek od mwt »

Invertorová centrála Parkside nestartuje v režimu ECO, tak jestli to není tento případ.[/quote]

No, je to možné, určitě jsem to zkoušel tak i tak před reklamací, která byla uznána. Ale tu co jsem dostal náhradou už nebudu ani zkoušet. Zkusil jsem to a nakonec i pro blbé zahradní čerpadlo 450W líp funguje ta Honda. Hondy máme ve firmě a Parkside je tedy jaksi..navíc.
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm

Re: Výběr malé elektrocentrály

Příspěvek od feliz navidad »

Mám několik centrál, mimo jiné i ten invertorový Parkside, co má 1000W trvale a 1200W špičkově. Když mi odešla motorová sekačka, připojil jsem na něj elektrickou 900W ALKO a bez problémů sekal.
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Re: Výběr malé elektrocentrály

Příspěvek od Kozel.S »

Ja s tim generatorem natocim za rok tak max 40-50 hodin, vic urcite nestihnu, taKze zadny profi nasazeni ho neceka.
Co se tyce solarniho zazemi, tak regulator, kabely, baterii a panel uz mam nachystanej, takze dobijet by bylo z ceho.
Jen bych musel poprodavat co mam ted, svoje naradi bosch na 230V a poporizovat vsechno aku od parside misto toho. Ve finale by me to takhle vyslo levneji, jen si nejsem stale jistej tou kvalitou naradi parkside.
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm

Re: Výběr malé elektrocentrály

Příspěvek od Kozel.S »

mwt: Cena a nabidka vypadaj zajimave. Pokud mi pockate do leta a podari se me do leta dat ty penize dohromady, tak bych do ni sel.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Výběr malé elektrocentrály

Příspěvek od beethowen »

Kozel.S píše:Ja s tim generatorem natocim za rok tak max 40-50 hodin, vic urcite nestihnu, taKze zadny profi nasazeni ho neceka.
Co se tyce solarniho zazemi, tak regulator, kabely, baterii a panel uz mam nachystanej, takze dobijet by bylo z ceho.
Jen bych musel poprodavat co mam ted, svoje naradi bosch na 230V a poporizovat vsechno aku od parside misto toho. Ve finale by me to takhle vyslo levneji, jen si nejsem stale jistej tou kvalitou naradi parkside.
Parkside je na občasnou práci celkem OK. Nějaké věci tu od nich mám, něco má tchán. Používáme tak nějak kutilsky, ne každý den a zatím vše v pohodě. Ono je to vždy hlavně taky levné kvůli tomu, že je k tomu jenom jedna baterka, ale zase se dají mezi sebou přehazovat a můžeš si za rozumné prachy baterku u nich objednat.
Za mě, za ty prachy je to dobrý poměr cena /výkon.
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am

Re: Výběr malé elektrocentrály

Příspěvek od matobabetak »

nechcel som parkside kvoli ND ani hondu pretoze to pouzijem par krat do roka, nakoniec som kupil kipor 3kw inventorovu EC ako kompromis, vsetky ND dieli na to maju.
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek