Účinnost Axpert 5kW, 48V 5048KS (PIP5048HS)

Měniče Axpert
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Účinnost Axpert 5kW, 48V 5048KS (PIP5048HS)

Příspěvek od kybos »

Ten síťový nabíječ tedy zrovna vysokou účinností neoplývá: podle štítku na vstupu 230V 35A (8kW) a na výstupu 54V 60A (3240W). To je v podstatě 4,8kW teplovzdušný ohřívač. Takové zařízení lze používat snad jen v zimě jako přímotop. Končí zima a tak to vyměňuješ za nějaký typ bez přídavného topení?

Admin edit: téma odděleno od tématu v bazaru z důvodu nerespektování pravidel bazaru, konkrétně bod 3.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Účinnost Axpert 5kW, 48V 5048KS (PIP5048HS)

Příspěvek od mobilik »

O čom tu tu špekuluješ...

Mi vysvetli kto bežné v zime nabíja z distribučnej takým výkonom???????

Je to klasický axpert a snáď každému je jasné aký to je menič. Áno, má vyššiu spotrebu na prázdno, ale inak je to skvelý stroj.
Polovica fóra ho používa.

Prosim nechaj si tie poznámky pre seba, pripadne otvor svoje vlákno a tam si píš.


Admin pls o zmazanie príspevku.
Ďakujem...
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 141
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm

Re: Účinnost Axpert 5kW, 48V 5048KS (PIP5048HS)

Příspěvek od Nautilus »

kybos píše:Ten síťový nabíječ tedy zrovna vysokou účinností neoplývá: podle štítku na vstupu 230V 35A (8kW) a na výstupu 54V 60A (3240W)....
Můj čistě soukromý tip je, že buď se někdo při psaní hodnot na štítek "felil" a nebo čínský výklad textu "230V 35A" znamená něco úplně jiného. Např. nárazový proud při zapínání, nebo "souzi" sečetli výkon měniče a výkon nabíječe a z toho pak "vyloudili" oněch 35A ... apod. Moc se mi nechce věřit, že by někdo udělal nabíječ s účinností 40%.


Třeba se najde někdo kdo to pro klid duše ostatních majitelů těchto kombajnů změří. A bude jasno.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Účinnost Axpert 5kW, 48V 5048KS (PIP5048HS)

Příspěvek od diablo007 »

Kybos a není ten vstupní proud uveden pro verzi su v bypasu a nabijim baterie pak by to mělo větší logiku než že by to mělo tak mizernou účinnost?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Účinnost Axpert 5kW, 48V 5048KS (PIP5048HS)

Příspěvek od kybos »

admin píše: Admin edit: téma odděleno od tématu v bazaru z důvodu nerespektování pravidel bazaru, konkrétně bod 3.
Bod 3. říká:
Nerozvíjejte v Bazaru nesouvisející diskuze na téma netýkající se původního prodeje.

Myslím si, že uvedení reálných parametrů prodávaného výrobku se přímo týká původního prodeje a bod 3. byl tedy respektován. Prodávající by měl uvést skutečné hodnoty prodávaného výrobku aby neuváděl kupujícího v omyl.

Jelikož nepředpokládám, že uvedený parametr vstupního proudu je správný, dovolil bych si v této souvislosti citovat admina:
admin píše:Dalsi veci je treba nespravne uvedeny vykon nebo vstupni napeti u konkretniho typu menice. Samozrejme tady by se asi bylo dobre ozvat a doplnit to. Stejne jako by se jakykoliv kupujici zeptal prodavajiciho v pripade nejasnosti.
Respektoval jsem tedy jen jeho vlastní pravidla.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Účinnost Axpert 5kW, 48V 5048KS (PIP5048HS)

Příspěvek od mypower.cz »

Kybosi, to pravidlo je kvůli tomu, aby se diskutovalo nikoliv v prodejních tématech, ale v diskuzi. Vytrhl jste větu z kontextu. Bod 3 dále pokračuje: "Pokud chcete diskutovat například o vhodnosti daného produktu, ... "

Co se parametrů týče, je tam fotografie štítku. Tudíž parametry nejsou aktuálním majitelem, který výrobek v bazaru prodává, nijak měněny ani nejsou nijak zavádějící ze strany aktuálního prodejce. Případně je to reklamní trik výrobce, ale prodejce se v tomto případě nedopustil žádné chyby a zdokumentoval výrobek tak jak je, včetně parametrů přímo od výrobce.

Je potřeba to tedy respektovat. Máte-li jiné (horší) zkušenosti s tímto měničem, patří to do nového tématu, nikoliv do bazarového tématu.
Dalsi veci je treba nespravne uvedeny vykon nebo vstupni napeti u konkretniho typu menice.
Nesprávně uvedený výkon tam nikde nevidím, neboť jsou dole i parametry ze štítku, které nejsou nijak modifikovány a není tedy nic zatajeno. Nelžete tedy prosím, že respektujete má vlastní pravidla, když tomu tak není. Spíše si je vykládáte po svém. Produkt je popsán naprosto korektně tak jak je deklarován výrobcem a nevidím tam v tomto případě žádný podvod, nebo zavádějící informaci.

Napsat o měniči, že je možné ho použít jako přímotop se 4.8 kW, je opravdu mimo ale totálně.

Další věc, pokud máte jiné zkušenosti, týká se to všech těchto měničů tohoto typu. Ne jen toho bazarového. Pak tím tuplem není vůbec vhodné lividovat prodejci bazarový prodej, ale jednoduše napsat téma v elektroporadně, kde se uvede, že tyto měniče mají dle vašich měření jiné parametry, než je uvedeno na štítku a hned na to kontaktovat ČOI. Za to původní prodejce nemá žadnou zodpovědnost. Prodává tak jak koupil a dle popisu spokojeně využíval pro účely pro které využívat chtěl.

Můj vlastní měnič je taky 100W topidlo a na štítku to není. Ozvete se i v mém inzerátu, když ho jednou budu prodávat? Panely jinko solar mají také poněkud horší vlastnosti při horším osvětlení, než konkurenční panely (informace přímo od instalační firmy). Budete komentovat i můj inzerát v bazaru kde prodávám 10 jinkosolarů? Štítek jsem uvedl. Uvádím kupujícího v omyl? Vůbec.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Účinnost Axpert 5kW, 48V 5048KS (PIP5048HS)

Příspěvek od kybos »

Admine, nechtěl jsem diskutovat o vhodnosti daného výrobku ale o jeho parametrech specifikovaných na výrobním štítku. Nikde jsem neuvedl ani podezření, že by současný majitel údaje na štítku nějak modifikoval.
Mám zkušenosti s měniči firmy MPP Solar a vím, že štítkové údaje nejsou vždy správně uvedeny minimálně ne podle evropských zvyklostí. Proto jsem se snažil prodávajícímu pomoci, jelikož podle uvedených parametrů na štítku by si žádný soudně uvažující kupec tyto měniče nekoupil. Nepředpokládám, že by mobilik, pokud provozoval dva takové měniče paralelně, je měl připojené k přípojce 230V o hodnotě jističe nad 70A. Stačilo by uvést v inzerátu: Měniče fungovaly na přípojce o hodnotě XX A. Předpokládám, že skutečný proudový odběr nabíječe bude nižší (tedy lepší), než je udávaná štítková hodnota. Proto ta má poznámka o ztrátách 4,8kW dle štítkových údajů. To si myslím, že je skutečně mimo realitu.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Účinnost Axpert 5kW, 48V 5048KS (PIP5048HS)

Příspěvek od mypower.cz »

Ok, respektuji, ale na toto je stále vhodné vytvořit nové téma, neboť tato skutečnost se zavádějícím štítkem od výrobce se netýká jen jednoho bazarového prodeje, ale obecně celé modelové řady tohoto měniče.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Účinnost Axpert 5kW, 48V 5048KS (PIP5048HS)

Příspěvek od diablo007 »

Ten proud ale není vstupní hodnota nabíječe ale měniče a na moji otázku jsi neodpověděl nemůže tato hodnota být uváděny součet výkonu nabíječe a bypasu což by víc odpovídalo.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Účinnost Axpert 5kW, 48V 5048KS (PIP5048HS)

Příspěvek od mobilik »

Kybos práve si označil všetkých majiteľov axpertov za.....
Kopec ludi ich tu ma a sú spokojný.
Štítok neriešim, viem ze je to skvelý menič, áno ma ako každý iný axpert vyššiu spotrebu na prázdno, ale to neriešim.

Inak nabíjačku som používal max do 2A....
A určite to nebude účinnosť biedna, to skôr bude nepochopený výrobný štítok ako kolega nado mnou písal...

Ak by sa nevyskitla dobrá cena na studer, ani by som neváhal a axperty by zostali.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Účinnost Axpert 5kW, 48V 5048KS (PIP5048HS)

Příspěvek od kybos »

diablo007 píše:Ten proud ale není vstupní hodnota nabíječe ale měniče a na moji otázku jsi neodpověděl nemůže tato hodnota být uváděny součet výkonu nabíječe a bypasu což by víc odpovídalo.
Na štítku je uvedeno "AC Charger mode", čili pokud to správně překládám, jedná se o režim nabíjení ze střídavého proudu. O bypasu tam není ani slovo. Je ale možné, že se jedná o špičkový nabíjecí proud elektrolytických kondenzátorů na vstupu usměrňovače při připojení měniče. V evropských zvyklostech bývá takový proud označen indexem p (peak - špičkový) nebo i (inrush) to ovšem na štítku uvedeno není, jelikož je zřejmě proveden dle asijských zvyklostí. Hodnoty špičkového a trvalého proudu usměrňovače mají zásadní vliv na dimenzování jištění a tím i možnosti použít dané zařízení na přípojce dimenzované požadovaným způsobem. Většina domácností totiž nemá přípojky nad 70A /230V. To by si měl případný kupec ujasnit.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Účinnost Axpert 5kW, 48V 5048KS (PIP5048HS)

Příspěvek od kybos »

mobilik píše:Kybos práve si označil všetkých majiteľov axpertov za.....
Nikoho jsem neoznačil za.....
Naopak si myslím, že parametry měniče jsou lepší než štítkové, ale chtěl jsem to potvrdit od uživatele, který s nimi má roční zkušenost, protože sám jsem tento typ měniče neměl možnost změřit ve funkčním stavu.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Účinnost Axpert 5kW, 48V 5048KS (PIP5048HS)

Příspěvek od chatař »

Jen taková malá úvaha. Kdyby nějaké elektrické zařízení mělo ztrátový výkon 4,8kW, tak by se člověk v místnosti, kde se ten bazmek nachází brzo uvařil. A muselo by to mít ventilátor s vrtulí o průměru půl metru. :lol:
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Účinnost Axpert 5kW, 48V 5048KS (PIP5048HS)

Příspěvek od diablo007 »

kybos píše:
diablo007 píše:Ten proud ale není vstupní hodnota nabíječe ale měniče a na moji otázku jsi neodpověděl nemůže tato hodnota být uváděny součet výkonu nabíječe a bypasu což by víc odpovídalo.
Na štítku je uvedeno "AC Charger mode", čili pokud to správně překládám, jedná se o režim nabíjení ze střídavého proudu. O bypasu tam není ani slovo. Je ale možné, že se jedná o špičkový nabíjecí proud elektrolytických kondenzátorů na vstupu usměrňovače při připojení měniče. V evropských zvyklostech bývá takový proud označen indexem p (peak - špičkový) nebo i (inrush) to ovšem na štítku uvedeno není, jelikož je zřejmě proveden dle asijských zvyklostí. Hodnoty špičkového a trvalého proudu usměrňovače mají zásadní vliv na dimenzování jištění a tím i možnosti použít dané zařízení na přípojce dimenzované požadovaným způsobem. Většina domácností totiž nemá přípojky nad 70A /230V. To by si měl případný kupec ujasnit.
Bypas neuvádí to je pravda ale pokud máš nabíjecí režim většinou jsi zároveň asi i přepnuty na ds ale spon já to tak na axpertu měl takže když to hodně zjednoduším tak v nabíjecím režimu to součtem může poslat tu hodnotu proudu až na součet těch dvou výkonů
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Účinnost Axpert 5kW, 48V 5048KS (PIP5048HS)

Příspěvek od kybos »

mypower.cz píše:
Dalsi veci je treba nespravne uvedeny vykon nebo vstupni napeti u konkretniho typu menice.
Nesprávně uvedený výkon tam nikde nevidím, neboť jsou dole i parametry ze štítku, které nejsou nijak modifikovány a není tedy nic zatajeno. Nelžete tedy prosím, že respektujete má vlastní pravidla, když tomu tak není. Spíše si je vykládáte po svém.
Omlouvám se tedy veřejně adminovi. Zcela jednoznačně jsi definoval, že se nesmí nesprávně uvádět výkon nebo vstupní napětí a já jsem si to chybně vyložil po svém, a to tak, že se nesmí uvádět nesprávná hodnota příkonu. Je zcela bez diskuse, že výkon je něco jiného než příkon. Prosím tedy za prominutí a přijmi mou omluvu, že jsem si špatně vyložil tvá pravidla. Na štítku dokonce není ani uvedena hodnota účiníku a jednalo by se tedy o součin napětí a proudu, tedy zdánlivý příkon.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Účinnost Axpert 5kW, 48V 5048KS (PIP5048HS)

Příspěvek od youda »

diablo007 píše:Bypas neuvádí to je pravda ale pokud máš nabíjecí režim většinou jsi zároveň asi i přepnuty na ds ale spon já to tak na axpertu měl takže když to hodně zjednoduším tak v nabíjecím režimu to součtem může poslat tu hodnotu proudu až na součet těch dvou výkonů
Ano, je to tak. Jakmile se zapne nabíjení ze sítě, výstup Axperta jde do bypassu. Proto je potřeba přívod a jištění dimenzovat tak, aby utáhlo nabíjení z DS na plný výkon a k tomu ještě plný výkon bypassu.

Co se týče účinnosti a technického řešení, nabíječka v Axpertech KS, MKS či HS ve skutečnostnosti žádná není. K nabíjení baterie z DS se tam používá ten samý obvod, který normálně funguje jako bateriový invertor, ale tentokrát v obráceném režimu. Nejsou tam samozřejmě ani žádné usměrňovací diody, ale celé to jede v architektuře "active rectifier", tedy bezdiodový aktivní usměrňovač s FETy či IGBT.

Jedině Axpert King/MK a Inverex Aerox mají obvod k nabíjení z DS samostatný.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Účinnost Axpert 5kW, 48V 5048KS (PIP5048HS)

Příspěvek od beethowen »

Blokové schema axpert.jpg
Je to v podstatě povolený proud který může protékat vstupníma svorkama axperta přes transfer (bypass) relé. A to odpovídá výkonu na výstupu 5kW a příkonu nabíječe při nabíjení 60A. Ale myslím, že Kybos to tak nějak věděl, jenom nemá rád Axperty. Nejsou to dokonalé stroje, ale za ty peníze jsou to slušně sloužící celkem spolehlivé krabice. Kdyby byla ještě nižší volnoběžná spotřeba, tak za ty peníze super. U mě to žere naprázdno cca 43W-45W, dle napětí baterky, což je pro mě na zimu už lehce za hranou.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Účinnost Axpert 5kW, 48V 5048KS (PIP5048HS)

Příspěvek od mypower.cz »

kybos píše:Omlouvám se tedy veřejně adminovi. Zcela jednoznačně jsi definoval, že se nesmí nesprávně uvádět výkon nebo vstupní napětí a já jsem si to chybně vyložil po svém, a to tak, že se nesmí uvádět nesprávná hodnota příkonu. Je zcela bez diskuse, že výkon je něco jiného než příkon. Prosím tedy za prominutí a přijmi mou omluvu, že jsem si špatně vyložil tvá pravidla. Na štítku dokonce není ani uvedena hodnota účiníku a jednalo by se tedy o součin napětí a proudu, tedy zdánlivý příkon.
Prosím nechytat za slovíčka. To bych tam musel napsat proud, příkon, a pro nechápavé všechny možné parametry měničů. Obecně pokud je problém pochopení co je bazar a co diskuze, tak už fakt nevím. Já myslel kybosi, že jste rozumný člověk a dokážete samostatně posoudit, kdy by bylo vhodné upozornit na obecný problém konkrétního výrobku a kdy v bazaru upozornit na zavádějící informace prodejce, který chce třeba někoho podvést, nebo se splete a místo výstupního napětí 230V u konkrétního produktu uvede 120V a podobné případy, což tento případ prostě nebyl. Nebo potřebujete skutečně vyjmenovat všechny možné scénáře polopatě, kdy bazar ne a kdy ano? Dyť je to tak jednoduché. Acho jo. :sm1:
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Účinnost Axpert 5kW, 48V 5048KS (PIP5048HS)

Příspěvek od kybos »

beethowen píše:Ale myslím, že Kybos to tak nějak věděl, jenom nemá rád Axperty.
Nevěděl jsem to ale tušil. Nedá se říci, že bych neměl rád Axperty (i když nemají rády můj vytěžovač :) ), pouze jsem se s nimi ještě tak dobře naživo neseznámil. Jednoznačně ale z výše uvedných informací vyplývá, že kdo má standardní přípojku 25A si takového Axperta nemůže dovolit, ba dokonce ani ten, kdo má přípojku dimenzovanou na 32A. A na paralelní kombinaci dvou takových kousků je samozřejmě potřeba dvojnásobek těchto proudů a také dvojnásobně dimenzovaná přípojka. To už je ale poněkud nákladná instalace, když si člověk uvědomí, kolik chtějí distributoři za jednu ampéru a že tak velký proud v jednofázi není možno získat a tak je nutno ty ampéry násobit rovnou třemi. Já jsem to u svého 8kW střídače musel (mimochodem také původně od MPP Solaru) řešit vynuceným snížením nabíjecího proudu na cca 3A a musel jsem použít oddělenou třífázovou konfigurovatelnou nabíječku, abych se vešel do přípojky 3x25A.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Účinnost Axpert 5kW, 48V 5048KS (PIP5048HS)

Příspěvek od youda »

Ahoj Kybosi,
Tvoje úvaha je správná - na dimenzování přípojky je potřeba dát pozor.

V praxi se to dělá tak, že:

A) Máš systém opravdu jako ostrovní a DS nepoužíváš ani k nabíjení. Pouze jako tvrdý bypass v nejhorším případě pomocí externího přepínače. Tak to mám zatím já.

B) Omezíš v nastavení Axperta nabíjecí proud do baterií na ekvivalent třeba 1kW, tedy cca 5A x 230V 1f.

C) Nepoužíváš nabíjení Axpertem, ale dáš k tomu samostatnou, externí síťovou nabíječku, klidně i 3f pro plynulé přikrmování. A ideálně pokud má nabíječka možnost vlastního nastavení parametrů. Nějak tak to máš Ty, pokud si dobře pamatuji.

Bohužel, zatím jsem na trhu neviděl v prodeji tovární měnič, ideální do zpotvořených Čezkých podmínek distribuční soustavy. Tedy takový, co by šlo krmit 3f, uměl by přicucávat a zároveň by na výstupu vyráběl jednu silnou 1f pro RD. Takže to holt každý patláme tak, jak nám naše peněženky a technické dovednosti dovolí :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek