Baterie "chudého solárníka."

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od jahodovák »

chatař píše:
jahodovák píše:
shuty píše:ja si myslim ze tu plati to zlate pravidlo ze: nie som tak bohaty aby som kupoval lacne veci. treba zobrat rozum, teda vlastne peniaze do hrsti a kupit poriadne baterie a mas uz navzdy pokoj. kvalitna litiovka ta pri troske stastia prezije.
To platí za předpokladu,že o tom rozhoduješ sám a ne zhejčkaná panička,co ti do toho kafrá a pokud ji neposlechneš,není s ní k vydržení...sice to není můj případ ale možná,že i tací existují,to víš klid je někdy lepší....v tomto případě nehledej žádnou souvislost s logikou.... :D :D :D :D ;)
Zhejčkanou paničku určitě nemám. Kdyby to tak bylo, neměl bych na střeše ani těch 8 panelů na ohřev vody, a místo toho by se možná letělo jednou za dva roky na Maledivy. Já vlastně můžu být rád, že je to vcelku skromná žena a Egypt se jí neekluje. :lol:
Tak to máš kliku,znám partičku,která se znala od mládí,pořídili si chatu na horách a klapalo jim to jen do doby,kdy tam začali jezdit jejich polovičky,dopadlo to tak,že chatu museli pod cenou prodat,neb se něžné polovičky slušně řeceno porafali jak feny a kategoricky trvali na prodeji a využití prostředků jinak,kamarádi ted litují že to neudělali opáčne,totiž nenechali si tu chatu... :D :D :D :D
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od volente »

Bylo by dobré si uvědomit že pokud si tohle vlákno přečte někdo nový, třeba za rok,tak už nic jiného možná ani hledat nebude, protože nedostane žádnou informaci o baterii chudého solárníka, ale spoustu kydů "co kdyby".
Já mám dojem "chatař" že se nudíš a potřebuješ jen nějak zabít čas. Tak šup šup, pájku do ruky a potrénuj stavbu baterie.
Články se seženou a ty budeš mít baterii která bude fungovat, bude se dát rozšiřovat a nebudeš se muset omezovat ve výletech na střední východ. Pročti vlákno o stavbě baterií z článků Li Ion a už bych začal přemýšlet jak bude do začátku vypadat (napětí, kapacita apod.).
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od vlkazajac »

chatař píše:To vlkazajac:
Jestli je to vlákno jeden děs, není problém požádat admina o jeho smazání.
Je to des, píše sa siedma stránka, preberajú sa paničky a letné destinácie, server znesie všetko...

Podstata témy je tu :
"To marko250.
S tím cyklováním to nebude takové peklo. Jednak to nebudu cyklovat celý rok, ale maximálně 8 měsíců, a taky na to nebudu věšet žádnou těžkou zátěž. Při té kapacitě a počtech panelů by to ani nešlo. Lednička je maximum, a to jen když bude svítit slunce na panely. Praxe ukáže. A když prostě na baterii bude 50%, tak to vypnu a pojedu na DS."

Chceš olovo, chceš ho cyklovať len v lete, s veľkou záťažou nepočítaš, max chladničku. Predikuješ, že batériu budeš rasovať.

Naozaj stačila reakcia aspoň podobná tej mojej vyššie, tiež som sa nemusel predtým vykecávať.

Takže ešte raz. Pre dva panely s 500 - 600 Wp nemá olovená batéria 24V / 170 Ah zmysel, lebo skonzumuje polovicu získanej energie ( moc ani nepreháňam ) samovybíjaním v lete a hlavne v zime. Aj vlastnú spotrebu meniča pripojeného v noci doplníš ráno ( ak vôbec ) v neefektívnom procese nabíjania olova. Z polovice vybité olovo sa na noc neodkladá.
Riešenie je v nákupe lacných batérií malej kapacity, ktoré budú len občasne slúžiť ako úložisko a hlavne budú použité krátkodobo pri vyťažení meniča, vzápätí hneď dobité.
Ak sa Ti to zdá málo pohodlné - je to protiváha Tvojho rozhodnutia pre olovo.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od chatař »

To volente.
Pokud za rok přijde někdo nový, dozví se, že olovo ne. Že si má baterii poskládat z Li ion článků. A nenudím se, Na horské chatě, kde se topí v Dakonu, a kde má člověk kromě manželky ještě velkého psa, na nákup 16 km daleko nuda neexistuje. Prostě sháním informace. Nějaké informace mám, zařídím se podle nich.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od vlkazajac »

Aký máš preňho koterec? Hoď sem nejaké foto, záujem je veľký.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od chatař »

To vlkazajac.
"Riešenie je v nákupe lacných batérií malej kapacity, ktoré budú len občasne slúžiť ako úložisko a hlavne budú použité krátkodobo pri vyťažení meniča, vzápätí hneď dobité.
Ak sa Ti to zdá málo pohodlné - je to protiváha Tvojho rozhodnutia pre olovo."

Také jsem o této možnosti uvažoval. Slabší baterii používat jen ve funkci jakéhosi stabilizátoru, nebo kondenzátoru, abych vůbec mohl použít regulátor, a spotřebiče připojovat jen když slunce svítí na panely, když je výkon. V noci rozhodně nezapínat. Možná tak router se spotřebou 8W a připojen přímo na baterii.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od chatař »

vlkazajac píše:Aký máš preňho koterec? Hoď sem nejaké foto, záujem je veľký.
Kotec nemám žádný, mám ho zakázaný od chovatelky přímo ve smlouvě. Je to PAN pes. Bílý švýcarský ovčák, dlouhosrstý. Je to velmi společenské plemeno, potřebuje žít spolu se "smečkou", v kotci by strádal. Žije s námi, a když někam jedeme, celá chata je jeho. Leží na sedačce, čumí z okna, nic nepoškozuje, chová se civilizovaně. :D Nevím, jak se vkládá foto.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od mypower.cz »

chatař píše:Nevím, jak se vkládá foto.
Pri psani prispevku v editoru je dole zalozka "Priloha". Vybrat soubor z disku a kliknout na prilozit soubor, pak to uz asi bude jasne co a jak dal a i jak pridat vic souboru. Daji se i vlozit na konkretni misto do textu prispevku. Kliknutim do prispevku kam umistit foto a pak kliknout na tlacitko umistit do prispevku.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od chatař »

Děkuju, mypowere.Zkusím.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od FRSO »

Zdravím, diskuze na tomto vlákně je už opravdu mimo. Když to čtu večer co je zde napsáno, tak žasnu nad některými příspěvky. Třeba že panely o výkonu 500-600Wp sotva dobijí a vykryji 1/2 samovybíjení aku v systému 24V/170Ah i v létě, v zimě to je pravda. To by mě nefungoval žádný systém na chatách, protože je na nich většinou panel cca 260Wp a Aku 12V/250Ah šmejd AGM Hoppecke, ale jede na to lednice A+++, tv a drobné spotřebiče od jara do zimy bez výpadku. Pokud je potřeba používat i pípu na pivo, tak jsou panely dva a není zase problém. Během slunečného dne jsou aku pořád na 100% , občas chvilku pod a za chvíli zase full. Pro chaty ideální, protože nikdo z nich nic nehlídá a nekontroluje, stačí jen sledovat voltmetr a dle něho se řídit. Lednice s mrazákem 140 lt v tomto systému má spotřebu cca 0,55Kwh v létě. Teď výjimečně testuji první chatu s LIFEPO4 od caspera, jedná se o akublok 12V/200Ah, po vysledování se pak kdyžtak přidá ještě jeden dle měření. Ještě na chatách mám Varty 232Ah staniční-ty sračky co zde někdo psal a taky fungují zatím bez problému 3roky, ale lednice jen víkendy a semtam celý týden. Jeden systém pro lednici jsem dělal vloni s 275Wp, Victron 800VA, aku Rolls 293Ah, jelo to od dubna do listopadu bez jediného výpadku, jen se dolilo do aku cca 2 dcl destilky. Systémy jsou na chatách v podstatě všechny jen na 12 V.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od chatař »

A co si chudák chatař z toho má teď vybrat?
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od jahodovák »

Jen to nejlepší...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od Jozef51 »

chatař píše:A co si chudák chatař z toho má teď vybrat?
Ja si myslim, ze cokolvek:) Mate tu stovku variant ktore funguju. Samozrejme danu variantu musite zvladnut. Alebo si to dat spravit. Aj taka ponuka tu je.
Celkom som zvedavy na Vas vyber.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od chatař »

To vlkazajac.
Můj hafík.
Můj hafík.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od marsal64 »

chatař píše:A co si chudák chatař z toho má teď vybrat?
To je jednoduché:
a) Hledat tu důvěryhodné praktické zkušenosti a prostě si vybrat. FRSO píše z reálné praxe, věci mu fungují. Stejně reálné jsou ale zkušenosti těch, kteří od olova z dobrých důvodů odešli. Takže to nejspíš nebude buď a nebo, ale o "volbě svého světa".
b) Zapojit selský rozum a kritické myšlení. Hmmm, opravdu ta 140l chladnička bude mít 0.55 KWh / den, když ji třeba zaplním teplým pivem na vychlazení? To se dá i spočítat, ne?
c) Ověřit sám a počítat předem s tím, že uděláš ty "své" chyby. Mně se právě díky dobrým lidem z mypower.cz podařilo mnoha chybám vyhnout, ale ty "své" jsem stejně udělal s příslušnými následky, leckterou práci a peníze jsem vynaložil zbytečně. Ale to k životu patří, ne?
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od chatař »

Jozef51 píše:
chatař píše:A co si chudák chatař z toho má teď vybrat?
Ja si myslim, ze cokolvek:) Mate tu stovku variant ktore funguju. Samozrejme danu variantu musite zvladnut. Alebo si to dat spravit. Aj taka ponuka tu je.
Celkom som zvedavy na Vas vyber.
Udělám to jako vždycky. Použiju vlastní rozum. :)
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od chatař »

marsal64 píše:
chatař píše:A co si chudák chatař z toho má teď vybrat?
To je jednoduché:
a) Hledat tu důvěryhodné praktické zkušenosti a prostě si vybrat. FRSO píše z reálné praxe, věci mu fungují. Stejně reálné jsou ale zkušenosti těch, kteří od olova z dobrých důvodů odešli. Takže to nejspíš nebude buď a nebo, ale o "volbě svého světa".
b) Zapojit selský rozum a kritické myšlení. Hmmm, opravdu ta 140l chladnička bude mít 0.55 KWh / den, když ji třeba zaplním teplým pivem na vychlazení? To se dá i spočítat, ne?
c) Ověřit sám a počítat předem s tím, že uděláš ty "své" chyby. Mně se právě díky dobrým lidem z mypower.cz podařilo mnoha chybám vyhnout, ale ty "své" jsem stejně udělal s příslušnými následky, leckterou práci a peníze jsem vynaložil zbytečně. Ale to k životu patří, ne?
Pravdu máš.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od vlkazajac »

Technická poznámka k FRSOvmu príspevku.

"...šmejd AGM Hoppecke, ........ Varty 232Ah staniční-ty sračky....."

Staničné batérie - AGM či gelové - sú batérie prívlastkové ( ako kvalitné vína ) a ako také sú drahšie, podľa názvu témy sú z kola von. Majú rádovo nižšie samovybíjanie, ako vieme. Ale elévovi s odhodlaním ísť s kľudom večer spať na 50% vybitých baterkách by som ich neodporúčal.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od FRSO »

marsal64 píše:
chatař píše:A co si chudák chatař z toho má teď vybrat?
To je jednoduché:
a) Hledat tu důvěryhodné praktické zkušenosti a prostě si vybrat. FRSO píše z reálné praxe, věci mu fungují. Stejně reálné jsou ale zkušenosti těch, kteří od olova z dobrých důvodů odešli. Takže to nejspíš nebude buď a nebo, ale o "volbě svého světa".
b) Zapojit selský rozum a kritické myšlení. Hmmm, opravdu ta 140l chladnička bude mít 0.55 KWh / den, když ji třeba zaplním teplým pivem na vychlazení? To se dá i spočítat, ne?
c) Ověřit sám a počítat předem s tím, že uděláš ty "své" chyby. Mně se právě díky dobrým lidem z mypower.cz podařilo mnoha chybám vyhnout, ale ty "své" jsem stejně udělal s příslušnými následky, leckterou práci a peníze jsem vynaložil zbytečně. Ale to k životu patří, ne?
Ta spotřeba je cca průměrná denní při průměrném teplém dni, tj nějaké jídlo v lednici a pití na den pro 4 osoby, normálně si snad nikdo nezaplní po příjezdu na chatu celou lednici teplým pivem, na akce je pak pípa s chlazením. Na sezónní provoz na chaty je kvalitní AGM olovo ideální. Při dostatečném výkonu panelů je spotřeba pokrytá většinou z panelů, takže baterky odpočívají do večera. Na větší aplikace a odběry je opravdu lepší pak investovat do LIFEPO4, nebo Lion.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Baterie "chudého solárníka."

Příspěvek od marsal64 »

Jasně, to dává smysl. Tak teď si už chatař odvážně vybere tu svou variantu a pustí se do toho :-) !

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek