Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm
Reputace: 70

Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od Brbla »

Na svojí skromné zchátralé nemovitosti (bývalý statek) mám výhledově k dispozici až nemravně velkou plochu na FW panely (140m2 plochá střecha, 140m2 sedlová východ, 140m2 sedlová jih, 200m2 sedlová východ , 200m2 sedlová západ, 30m2 svislá stěna jih).
Nehci si z FV dělat bussines, je to pro mne koníček (jsem „kabílek“, znalci vědí co tím míněno) a vzpoura proti ČEZákovi, kterej stejně málo přikládá v Temelíně a má neustálý výpadky, a tak si moji přízeň nezaslouží. Hodlám si vše spatlat sám, revizáka mám. Léčebnu hodlám legalizovat (nemám rád úředníky) a v první fázi se chci vejít do 10kWp a když se to osvědčí, hodlám se trhnout na vlastní ostrov.
V současné době „krmim“ tři rodinné bytové jednotky (140m2, 60m2, 39m2) z jističe 3x20, topím klimatizacema – každý byt má jednu 12kW klimatizaci (max 3kW příkon), jeden 1+1kW bojler, sporák s troubou a takový ty běžný kravinky, co se strkaj do tý kulatý díry ve zdi (NAS, routery, Wifiny, switche, IP kamery a telefony, krmítka pro IT mazlíčky, mrazáky, lednice atd.). Jo a chlaďák s pípou, ale protože už moc nechlastám, tak ten se nepočítá. Abych furt neběhal k jističům, je na každé fázi odlehčovací relé (kupodivu se skoro pořád flákaj). Spotřebu každé fáze každého bytu a I celkově monitoruju pomocí SDS Micro-E.
Takový ty chlapský věci, jako je 3F soustruh, 3F cirkulárka, svářečka, elektrický nářadí a vysavač zanedbám, to smrdí prací a stejně to nikdo nepoužívá.
Co šlo, je zateplené .
Každá místnost má samostatné okruhy na světla, zásuvky a “noční proud”.
Roční spotřeba je nějakejch 50MWhod/rok.
Stálá běžná denní spotřeba je cca 30 kWhod/den.
Stálý odběr k zálohování je cca 300W, (100w/fázi).

1.Etapa – Mikrozdroj do 10kWp 3F připojený k DS, legalizovaný, baterie, rozpočet 300tis.bez DPH
Požadavky – žádný samodomo a noname, tichý, moderní konstrukce, vysoká účinnost, bez přetoků, komunikace s bateriemi, osvědčené panely ve 2 řadách po 10-11 na jih 35-45° (plochá střecha 20 x 7m)
1x GoodWe GW10K-ET
20x Jinko Solar Eagle 325Wp (6,5kW) na jednom VN stringu (Ujm=640V, Umax-25=911V )
7x Pylon H48050 (16,8kW hod.), počítám s max.40% vybíjením
1x SC0500A-100S (řídící modul baterek)
1x sledování a vytěžování samostatným modulem SDS Micro-E (prostě s nim umim a mohl by na to stačit)

2.Etapa – druhý string, rozpočet 50 tis.bez DPH (ano, vím, stringy celkem do 10kW - však ono přece 2x6,5=9,9) ;)
3.Etapa – se uvidí, ale měl by to být léčebný ostrov s výhledem na nezadrátovanou slunečnou krajinu

Časový horizont – realizace první etapy letos v zimě, až obchodníci trochu znejistí a ceny se ochladí.
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm
Reputace: 17

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od j0hn »

Zdravím,

3. etapa se neobejde bez změny zdroje tepla. Nemělo by cenu začít tímhle? To by při denní spotřebě 30 kWh srazilo počítadlo elektroměru z 50ti na 10 MWh za rok.
Klimatizace samozřejmě nechat na jarní/zimní přitápění v případě přebytků.
Jirka81
Příspěvky: 26
Registrován: úte říj 10, 2017 4:03 pm
Reputace: 6

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od Jirka81 »

Tak to máš velké štěstí na Stavební úřad, u nás chtěli i na maličkou klimatizaci tolik povolení, že venkovní jednotka skončila v garáži, kde přes ventilační potrubí vyfukuje teplý vzduch z garáže. :) No a oficiální stavba FVE, tak ta je u nás na starší nemovitost (jsou tu asi tři nové, kde to zřejmě zahrnuli do projektu a SÚ jim to nemohl zatrnout) zhola nemožná :idea:
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od rva »

Chybí tam ještě další etapy, protože pokud někdo nejezdí (létání je jako škodlivé zakázáno) přes zimu za teplem, tak ostrov znamená stovky kWp na střeše. Spotřebu mám podobnou a postupný vývoj k současnému stavu vypadá takto:
Měsíční spotřeba
Měsíční spotřeba
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od marsal64 »

@rva znamená to, že výkon FVA v prosinci je asi 4% maximálního výkonu v červnu? Ptám se proto, že řeším stále ono "přežití v zimě s co nejméně častým startem generátoru".
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od rottenkiwi »

Takže vidno že ani 15 kWp nič nerieši, lebo 11. 12. a 1. mesiac to aj tak nič nevyrobí
a v lete to dá 3 MWh mesačne, ktoré nie každý dokáže spotrebovať.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od rva »

marsal64 píše:@rva znamená to, že výkon FVA v prosinci je asi 4% maximálního výkonu v červnu? Ptám se proto, že řeším stále ono "přežití v zimě s co nejméně častým startem generátoru".
V zimě se skoro nic nevyrobí, protože je krátký den, věčně mlha a slunce nízko. A v červnu mám nadbytek, který se nevyužije a zůstane na střeše.
Moje hodnoty jsou pesimistické, protože ztráty nepočítám do spotřeby. Kdo chce lepší čísla, tak si měří, co vyrobí panely a ne to, co zbude za měničem pro spotřebiče. A protože ztráty rostou pomaleji, než plocha panelů, kdybych zdvojnásobil panely, vyrobily by pro spotřebiče v zimě více, než dvojnásobek.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od DanoP »

Bohuzial zima je taka (cista vyroba tak ako isla cez elektromer do domu).
Vyroba.PNG
V lete je maximum dane max. spotrebou domu, v zime slnkom. A to mam necelych 1,8 KWp.
Je vidno aj rozdiely medzi rokmi, tohto roku bol prvy 4rok lepsi ako minuly rok.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm
Reputace: 70

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od Brbla »

Když má někdo ostrov, tak ta zima je fakt problém, to je jasný.
Nabízej se tydle možnosti
1) tolik panelů, abych v létě přes den všechnu energii spotřeboval a nebylo mi líto neodchycenejch kWhodinek a v noci nic
2) tolik panelů a kapacity v baterkách, abych viz bod 1 + abych přežil v noci tak nějak do muly
3) ukrutně panelů a baterek, abych měl dostatek i v zimě
Varianta 1 moc neušetří, ale má nejkratší návratnost. Varianta 3 má návratnost nejhorší a jednomu srdce krvácí, když nedokáže vlétě prožrat všechno, co se na střeše urodí.
Já pro začátek ostrov neuvažuju, chci hlavně "VEELKOU júpíesku" s drátama ke sunci a tak volim variantu 2.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od rva »

Lepší je těch panelů trošku více, protože pak se zbytek elektrárny (měnič, regulátor, baterie) tak nefláká. Ty panely navíc jsou potřeba jenom tehdy, když nesvítí, protože když svítí, tak dávají dostatek elektřiny ty panely na jih. A pak mohou být orientovány ne na jih, ale klidně na východ, západ, sever. Pokud by totiž všechny byly nastaveny na maximální roční dodávku (jak jsou komerční elektrárny), tak by generovaly obrovské letní přebytky kolem poledne a ráno/večer skoro nic. A navíc by se musely kupovat další regulátory (extra výdaj), aby to množství energie pobraly. K regulátoru s panely na jih se dá mnohdy přihodit i další string na východ a třeba i na západ a možná i na sever. Za slunečného dne bude dávat nadbytek z jihu, ale při mlze bude dávat 4x tolik, než jen s jedním stringem - a tehdy je to potřeba, protože elektřiny je málo.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od marsal64 »

Nechci se zmocňovat Brblova tématu, jen podotýkám, že v mém konkrétním případě jde opravdu o to "přežít zimu" s klidovou spotřebou doufám do 80W (měniče, router, PLC, stykače, Z-wave atd.). Zatím je strategie 2,25 kWp 50°na jih + 2,7 kWp naplocho na střechu (tj. smeták při zasněžení) + malá a nízká větrná elektrárna. Jestli to dává reálnou šanci, to zatím opravdu nevím.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od kodl69 »

Stykače? proč? to může být čistá 0. Měniče? proč? Mám přímo DC spotřebu přes zimu, něco LAN a wifi krámů, domácí vrátný, PC, světla ve větší části domu a je to někde kolem 1-1.5kWh denně (41-62W průměrná spotřeba). Poslední zimu jsem nemusel nouzově dobíjet baterky, protože jsem přidal něco panelů a nebo byla zima mírná ohledně oblačnosti? nedokážu posoudit. Ale letos připojím další světla a spotřebiče na DC. Důležitá je i kapacita baterek, aby v nich bylo možný uložit všechno, co přijde v jasným slunečným dni. To jsem párkrát zapnul i měnič...
Pokud s tím něco neuděláš, a musí to jet z DC, tak potřebuješ nabíjení ze sítě... Jak snížit klidový spotřeby se tady dočteš, příp. to napíšu zas a znovu...
To Brbla: baterku, abys přežil noc? To je asi chyba dimenzování. Když budu uvažovat 3kWp systém, a 3kWh baterku, tak tvoje podmínky splním, ale s tím, že baterka bude chodit na 1C a víc odběru a navíc bude každej den dělat celej cyklus. Rozumný je mít baterek minimálně 3x tolik, nejlépe dokonce na 2-3 dny hodně zatažené oblohy, jako byla u nás dnes.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od marsal64 »

@kodl rozumím, to je výhoda DC oproti tomu mému "křížovému zajištění dvou Axpertů", které je na leccos dobré, ale ne na minimalizaci celkové klidové spotřeby a předpokládá spíše AC spotřebiče. Snížením klidové spotřeby máš na mysli přesněji co (nepodařilo se mi dohledat), "tvůj" bezspotřebový bistabilní spínač nebo něco jiného? Z představy, že se nakonec budu stejně muset připojit na DS, se téměř probouzím s děsem ze spaní.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od marko250 »

Tady máš roční výrobu 20ks poly na JZ(5kW max. dají) a v tom prosinci by to muselo být 10x větší pole ,abych jel normálně v domácnosti na FVE. https://forum.mypower.cz/download/file.php?id=11642 A nezachrání to ani baterka na tři dny spotřeby domu.V zimě vlastně není ani jeden den, co by baterku nabil do plna! Ale přepanelování je asi nejrozumnější řešení,pak se vyřeší přebytky v létě do ohřevů a klimy,nebo EV.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od kodl69 »

Já jsem nepsal o zimě, ale třeba o tněčem takovým, jako bylo včera. S 12kWh v baterkách jsem den temna s výrobou cca 2kWh přečkal jako nic, a teď už jsou baterky zase plný... A k tomu přepanelování: loni jsem přidal k 3kWp nějakejch
1600Wp a krom prodložení ostrovní sezóny o pár dní a bezproblémové funkci DC ostrova se nic nezměnilo, v létě už nedokážu víc spotřebovat...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm
Reputace: 70

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od Brbla »

Panely budou na ploché střeše (miako, litý beton, EPS, betonový potěr), koncem října se bude pokládat nová plastová krytina a při té příležitosti si připravím kotvící body pro hliníkovou konstrukci. Panely budou 1,7x1m ve dvou řadách po deseti "na stojato" pod úhlem 45°, vzdálenost mezi řadami 3,4m. Poměrně velký úhel jsem zvolil proto, abych podpořil výkon v zimních měsících, zlepšil samočistící schopnost (déšť, sníh, bordel) a pokud možno eliminoval možnost poškození kroupama (Murphy promine). Orientace panelů bude 45° na JZ (dáno orientací střechy). Protože nechci 2m panely (moc vysoké stojany a musel bych dát menší úhel, aby se to vešlo), musel jsem vybrat jiné panely, zetím to vypadá na 20ks Longi 310Wp (celočerný), ale pokud se naskytne něco kolem 330Wp od slušné značky za dobrou cenu v tomdle rozměru (třeba Q-Cells 345wp), tak to ještě přehodnotím.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od vlkazajac »

" ...ve dvou řadách po deseti "na stojato" pod úhlem 45°, vzdálenost mezi řadami 3,4m. ...

Veľmi špatne !

Vezmi tužku a papier, počítaj uhly, kedy Ti jedna rada zatieni druhú. Zistíš, že pri polohe panelov naležato v troch radách budeš mať k dobru celé dva stupne. To platí pri orientácii na juh. Na juhozápad je to ešte horšie.

Je treba vziať na vedomie orientáciu buniek v paneli a ich vzájomné pospájanie. Panely naležato uberajú z prúdu takmer lineárne toľko, koľko je pomerné zatienenie spodného riadka. Pri paneloch nastojato je tento úbytok razantnejší a nastupuje takmer ihneď.

Touto nectnosťou trpia panely nastojato aj pri snehu, ktorý sa zosúva dolu až do okamihu, kým nie je panel úplne čistý. Okrem toho, z dĺžky 1,65 m je toho snehu viac, ako z dĺžky 1,00 m. Teoreticky, potreboval by si panely nastojato ešte viac zdvihnúť nad strechu, ako tie naležato, aby mal sneh kam padať.

Zavetriť panely postavené na výšku je ťažšie, ako na šírku. Atď....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm
Reputace: 70

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od Brbla »

Těch 3,4m je od konce první řady k začátku druhé řady a samozřejmě jsem to počítal a nechal rezervu (sin, cos a mocninu ještě umím). Od začátku první ke konci druhé řady je cca 6m. K dobru mám ještě skon střechy 1°. Počítám s tím, že panely se spodním koncem nebudou dotýkat střechy, ale bude tam cca 20-25cm mezera, to by na sníh v našich končinách mělo stačit, ale mohu dát klidně i 1/2 metru.
Co se táká zaclonění, tak asi měsíc jsem měl na střeše IP kmeru a dělal jsem si časosběry a vypadá to, že problém nebude a že rezerva tam je (uvidím, jak v prosinci). Mužu také druhou řadu dát výš, než první, a rezervu proti zaclonění tak změnit.
Kdybych dal panely na ležato, vejdou se mi tam sice tři řady 45°, ale jen 18 panelů. A jak praví Youda, panelů není nikdy dost. Ale možná varianta to je (o 600Wp míň, t.j. 10%). Pak bych taky mohl použít 2m panely.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Pak je zde ješte možnost dát první dvě řady naležato a třetí nastojato. Zadní může být nastojato, protože už žádné panely stínit nebude.
První řadu bych dal na hranu stěny budovy ( je-li to možné). Sníh z ní bude sklouzávat na zem a lze je umístit níže. Druhou řadu kousek nad střechu naležato a třetí nastojato na zadní stěnu budovy. Ještě uvažuji nad tím, že za zadní řadu panelů může být vhodné dát clonu z děrovaného plechu. Umožní chlazení panelů a pokud lehce přesáhne zadní stěnu budovy prakticky znemožní podfouknuti panelů a opticky to může vypadat jako vyšší atika.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Brblova experimentální 3F léčebna akutní fotovoltaitýdy.

Příspěvek od vlkazajac »

Rovnako som počítal s mierou 3,4 m, potom je rozteč rád 5,74 m, teda súhlasí.

Youda má :home: , tu na rovnej streche máme trocha iné preferencie. Najviac zisku je ( v zime pri nízkom slnku obzvlášť ) z južného slnka. U panelov nastojato nastáva znefunkčnenie zadnej rady pri výške slnka 19 °, pri paneloch naležato pri 17°. Takže pri 19 ° je skóre počítané na aktívne panely 10 + 0 pre stojáky, 6 + 6 + 6 pre ležiaky.

Dvíhať panely montované nastojato 0,5 m nad strechu je už predsa len moc ...

"...dvě řady naležato a třetí nastojato. ..."
Martin P,
Ale zadná rada bude veľmi skoro nefunkčná...
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek