marsalova poustevna

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od kybos »

Použiješ-li spínače spínané v nule, pak tě bude pálit spíš řešení flickeringu. Pokud ještě nemáš světla napájená z DC, může to být pěkný opruz.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od Mogul »

marsal64 píše: stř lis 29, 2023 8:56 pm Tak, po prázdninách, kdy jsem dodával k baterkám JK BMS, další dvě inovace v mé čistě ostrovní poustevně (souhrnně v případě zájmu viz odkaz v podpisu):
- Solární plůtek (viz viewtopic.php?p=220722&hilit=plot#p220555)
- Ode dneška ve vrabčím hnízdě poustevny hnízdí Multiplus II. Dřívější Victron Inverter Compact 24/2000 odpočívá v poličce a zatím nevím, jaký budoucí osud ho čeká. Podobně začínají být trochu zbytečné další dva měniče, které tam dále na zdi mám, ale však uvidíme ;-).
.....
Když jsem to viděl poprvé, tak jsem říkal, že to máš jak letové středisko :-) Člověk neví, kam má koukat dřív :-D

Mě se moje bižu včetně měniče vejde do jedné krabice. Dole baterky, nahoře zbytek. Revo se mi v tom v létě přehřálo. To ale bylo tím, že jelo na plné pecky. Max by to měl snad dávat, když jen tak šolichá... :-) Uvidíme.
P_20231129_221658.jpg
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od cipis »

Nerozumím té starosti o spotřebu během vytěžování do bojleru. Když přece jede bojler/vytěžování, tak znamená, že mám energie dostatek, a nějakých 20 W navíc mě nemusí zajímat.
Jako optimální se mi jeví použít další měnič jen na vytěžování, tj. se zapne až je přebytek, a vypne, až nebude co vytěžovat.
Co používám carspa 24/2000, tak mi nepřišlo, že to má nějaké extra silné zvukové projevy. Akorát to mám ve sklepě. A zpívá samozřejmě i spirála, minimálně na začátku, když je sinusovka rozsekaná.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

kybos píše: stř lis 29, 2023 10:12 pm Použiješ-li spínače spínané v nule, pak tě bude pálit spíš řešení flickeringu. Pokud ještě nemáš světla napájená z DC, může to být pěkný opruz.
Ano, o této potíži vím, děje se flickering tedy i s LED žárovkami?
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

cipis píše: stř lis 29, 2023 10:56 pm Nerozumím té starosti o spotřebu během vytěžování do bojleru. Když přece jede bojler/vytěžování, tak znamená, že mám energie dostatek, a nějakých 20 W navíc mě nemusí zajímat.
Jako optimální se mi jeví použít další měnič jen na vytěžování, tj. se zapne až je přebytek, a vypne, až nebude co vytěžovat.
Co používám carspa 24/2000, tak mi nepřišlo, že to má nějaké extra silné zvukové projevy. Akorát to mám ve sklepě. A zpívá samozřejmě i spirála, minimálně na začátku, když je sinusovka rozsekaná.
Starost o spotřebu nemá s vytěžováním nic společného. A vytěžování bych rád řídil adaptivně, jako dosud, nikoli on-off.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

Mogul píše: stř lis 29, 2023 10:26 pm Když jsem to viděl poprvé, tak jsem říkal, že to máš jak letové středisko :-) Člověk neví, kam má koukat dřív :-D
Jj, to má svou historii (i sledovatelnou v tomto vlákně...). Doma v kozlovně už je vše jinak, když jsem se to v poustevně naučil ;-)
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od cipis »

Však ano. Na vytěžování vem jiný měnič, který nebude dělat takový bordel.
Tak to mám já. Mám prostě na vytěžování extra měniče. Když se tam něco vysere, tak neohřívám, ale zbytek jede.
Mám normálně vytěžovač alá Marek.
To, co jsem psal, tak jsou projevy, které mám. Není to on/off. On je ráno a off je večer, plus podmínka napětí na baterce 26,5 zap, 26,4 vyp. 100 % je těsně pod float.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

cipis píše: stř lis 29, 2023 11:07 pm Mám normálně vytěžovač alá Marek.
To, co jsem psal, tak jsou projevy, které mám. Není to on/off. On je ráno a off je večer, plus podmínka napětí na baterce 26,5 zap, 26,4 vyp. 100 % je těsně pod float.
Aha, díky, mohu poprosit o link na "vytěžovač Marek"?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od kybos »

marsal64 píše: stř lis 29, 2023 10:57 pm Ano, o této potíži vím, děje se flickering tedy i s LED žárovkami?
To záleží na konstrukci světelného zdroje. Pokud obsahuje účinný stabilizátor proudu, pak není flickering patrný. Míra flickeringu záleží i na poměru zátěže spínané vytěžovačem a ostatní zátěže na střídači, případně na vnitřním odporu úložiště. Pokud není výkonově významná zátěž od ostatních trvale připojených spotřebičů a vytěžovač spíná poměrně velkou zátěž, je flickering poměrně výrazný. Významně se projevuje třeba v situaci, kdy je relativně malý nabíjecí proud a velká zátěž vytěžování způsobuje změnu směru proudu úložiště. Pak i napětí na úložišti může kolísat v relativně velkém rozsahu a blikají i LEDky připojené přímo na DC hladinu úložiště.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od cipis »

Myslel jsem, že je to zde už notoricky známé:
viewtopic.php?t=10717

Nicméně ty jsi psal též o fázově řízeném vytěžovači, který řídíš 0-10 V. Za a) bys to někde mohl též popsat a za b) to bude stejný princip.
Takže výsledek bude stejný.

Moje rada byla ale o něčem jiném, prostě dedikuj vytěžování na nějaký jiný obyčejný měnič, který nebude mít takové zvukové efekty. Z toho úvodu jsem pochopil, že jsi tam něco měnil a něco ti zůstalo v poličce. A nejspíš to před tím nemělo takové efekty. No tak to zase vytáhni, zapoj a je. Prostě pro vytěžování budeš mít extra měnič. Proto jsem psal i o té spotřebě, protože v ten okamžik to bude jedno, že poběží dva měniče.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

cipis píše: čtv lis 30, 2023 12:01 am Myslel jsem, že je to zde už notoricky známé:
viewtopic.php?t=10717
Díky, cipis.


Chápu-li správně, u Marka jde o fázově řízený vytěžovač, který mi Multipus II neztiší.
"Starý" Victron měl stejné zvukové efekty... Řeším tedy problém, zda:
- na Multipus II lze nasadit (adaptivní) půlvlnné vytěžování, které by nemělo flickering na mých 230V LED žárovkách
- nebo: zda opravdu dedikovat jiný (HF) měnič na vytěžování, jak cipis radíš
- nebo: zda fázové vytěžování nemá na případné opotřebení Multipruls II vliv a pokud mi vadí zvuk řezání pily, přepnout na HF Axperta, u kterého zvuk řenzní pily není, a pokud zrovna v poustevně nejsem, nechat Multipus II žít s jeho pazvuky.

Díky
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od cipis »

Jinak teda CARSPA 2kW slyšet přes ventilátor (dost točí při vytěžování) není, to samé ve 4 kW slyšet je více, protože se ty ventilátory točí pomaleji. Epever 3kW slyšet je, ale já to mám všechno ve sklepě, tak to nevadí. Největší rachot aktuálně dělá Victron 24/1200, ale to snad pořeším výměnou ventilátoru.
Asi si moc nevybereš, budeš to muset vyzkoušet.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

marsal64 píše: čtv lis 30, 2023 12:20 am "Starý" Victron měl stejné zvukové efekty... Řeším tedy problém, zda:
- na Multipus II lze nasadit (adaptivní) půlvlnné vytěžování, které by nemělo flickering na mých 230V LED žárovkách
- nebo: zda opravdu dedikovat jiný (HF) měnič na vytěžování, jak cipis radíš
- nebo: zda fázové vytěžování nemá na případné opotřebení Multipruls II vliv a pokud mi vadí zvuk řezání pily, přepnout na HF Axperta, u kterého zvuk řenzní pily není, a pokud zrovna v poustevně nejsem, nechat Multipus II žít s jeho pazvuky.
To jsem dopadl...
Po létech ladění adaptivního vytěžování k dokonalosti jsem kvůli tomu skvělému novému Multiplusu II musel přidat "vytěžování" podle stavu SOC tak, že SSR je prostě zapnuté nebo vypnuté. Ach jo.
Přílohy
Neadaptivní vytěžování.png
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Sníh není žádný problém :-)

Příspěvek od marsal64 »

Při ometání panelů na střeše jsem si říkal, že umřít pádem ze střechy při takové příležitosti může být svým způsobem důstojná smrt (ale žádný pád, takové úvahy zřejmě chodí s rostoucím věkem)...
Zato ty nové panely na zahradě, krásný sníh kolem a žádný snih na nich, nemůžu se vynadívat :-). Byl to dobrý nápad, zrušit starou sestavu a dát místo ní ten plůtek, musím se pochválit ;-).
20231204_122241.jpg
Dnes jsem mohl i trochu orazit vodu v bojleru a stále něco teče...
Screenshot 2023-12-04 145715.png
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

Pro ty, kteří mají chuť vybudovat "celoročně obyvatelný ostrov": tyto dny jsou dobré k ověřování reality.
Tma je tma, v mém případě v těchto minutách panely nedávají nic (zrovna nyní je husté "tmavé sněžení"). V předchozích dnech zafungoval dobře nový solární plůtek (a stále opakuji, že na kombinaci panely téměř vodorovně + panely svisle nedám pro ostrov dopustit), od včerejška situaci zachraňuje větrná turbínka, přestože je na příliš nízkém stožáru. Poustevna se už týdny drží bez výpadku bez pomoci generátoru, i se zapnutou mrazničkou a zrovna teď i zapnutým počítačem atd. ;-). Tak uvidíme, zda to vydrží i v příštích hodinách a dnech.
Screenshot 2023-12-22 095104.png
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od unicast »

Jak ten ventilátor zvládá ten silný vítr? Jde to do balastní zátěže? Je tam nějaká brzda?
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

unicast píše: pát pro 22, 2023 3:58 pm Jak ten ventilátor zvládá ten silný vítr? Jde to do balastní zátěže? Je tam nějaká brzda?
Jestli mrkneš do linku v podpisu, najdeš tam, co je to za turbínu a regulátor. Turbína je verze s bezpečnostní výklopkou, ta se mi ovšem zatím ještě nikdy neaktivovala. Ano, brzda elektrická, balastní zátěž. Problém je spíše nízký stožár, než to, že by turbína nezvládala vítr v těchto dnech... Nicméně cíl, se kterým jsem to kdysi stavěl i na takto malém stožáru, je splněn: 1,5 kWh za včerejšek z větru je na jednu stranu legračně malá hodnota, ale na udržení poustevny v provozu postačila :-).
Když jsem betonoval ten solární plůtek, přibetonoval jsem ještě trochu víc i očka pro uchycení lanek v zemi. Nic se nehýbe, klepu na dřevo, ale po fázích (a) žádný beton, jen vruty :wall: , (b) trochu betonu :eek2: a (c) více betonu doporučuji všem takovým jako já začít rovnou s fází (c).
ChlapeczDediny
Příspěvky: 233
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Jak velké vruty jsi uvažoval?
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

ChlapeczDediny píše: pát pro 22, 2023 10:31 pm Jak velké vruty jsi uvažoval?
To bych se ani tady neměl šířit, jak malé zemní vruty jsem tam dal... Stačilo trochu deště, kdy půda změkla, vruty sice nevyletěly ze země, ale viklaly se, lana povolená. Hned jsem mazal pro beton. Původně ty krátké vruty byly pro předchůdce stávající elektrárny na 2m sloupu. To i stačilo, ale tady opravdu ne...
ChlapeczDediny
Příspěvky: 233
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Ja používam 650/68 na ploty do 180/200 cm (po 2,5 m), ale všude nám po 50 cm půdy (někde i méně) jíl. Pod psi i slepičí voliery jsem dal i 800 a 1000 mm (svah) , tak aby byly těch 60 cm v zemi. Pod terasu mám 900 mm s uhelniky, jsou do 10 cm ven ze země.

První plot vysoký 150 cm jsem dával na 550/60 vruty a dva rohové sloupy budu opravovat, ostnatý drát ve výšce 200 cm je stáhl k sobě a vruty vzpěry zatlačil. Po osmi letech. Na jaře dám na sloupy 800 mm.

Pod tvůj solární plot bych u sebe dal na kraje určitě metrové, uprostřed asi 80 cm. Proto jsem se ptal. A neznám půdu u tebe.
A jak hluboko máš beton?
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek