marsalova poustevna

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od NOPARasito »

marsal64 píše:Díky, mno, potřebuji 8S 100A a ta je bez bluetooth. Už jsem jim napsal dotaz, jestli se tam dá doplnit ten bluetooth modul, který prodávají.
100A
To, ale doporucuji 100A netahat ;-(.
Poptat se u prodejce, jestli je soucasti modul ;-).
https://a.aliexpress.com/_NpNqN
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

To bude ono, díky, raději se na to ale asi vyspím :-).
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Komplikace při objednávce z Číny?

Příspěvek od marsal64 »

Hmmm, shipment "za 12 dnů", to jsem zatím nikdy nezaznamenal. Jsem zvědav, zda a kdy se dočkám. Zajisté zaplaceno...
Přílohy
shipment.jpg
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Komplikace při objednávce z Číny?

Příspěvek od Jozef51 »

marsal64 píše:Hmmm, shipment "za 12 dnů", to jsem zatím nikdy nezaznamenal. Jsem zvědav, zda a kdy se dočkám. Zajisté zaplaceno...
Koronavirus. Budte zhovievavi... Cinania to naozaj maju teras tazke. Realny shipment u mna uz bol aj cez 20 dni... a moze to byt aj horsie.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Komplikace při objednávce z Číny?

Příspěvek od kybos »

marsal64 píše:Hmmm, shipment "za 12 dnů", to jsem zatím nikdy nezaznamenal. Jsem zvědav, zda a kdy se dočkám. Zajisté zaplaceno...
Očekávané odeslání za 12 dnů může znamenat jen přidělení zásilky k určitému konkrétnímu přepravnímu prostředku (konkrétní let letadla, vyplutí lodi...). o času dodání (delivery time) zde není ani zmínka.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od rva »

Někteří obchodníci o zpoždění informují (celkem vtipně) i na jejich stránkách https://www.aliexpress.com/i/4000661637906.html. Tento i varuje, aby si to někdo neobjednal - i když to asi kartou zaplatit nepůjde.
Jinak zásilek jde méně, protože ty, které se dopravovaly letecky, letěly normálními letadly s pasažéry a když řada zemí tyto lety omezila, není jak zboží dopravit.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Rozhozené baterky?!

Příspěvek od marsal64 »

Došly mi konečně BMS a dnes jsem je zapojil. Zřejmě na poslední chvíli (ano, BMS jsou třeba :!: ), zjistil jsem díky tomu celkem špatnou věc: jedna z "youdových" baterek měla 3,6V (uff, skokem pro rezervní baterku, dráty, paralelně) a dvě ze Sinopoly 3.5V. Přemýšlím, proč se toto přihodilo. Provozuji balancery od Mandy a jen hádám:
- poškozené balancery (ale bzučí až z toho padají mouchy a nějaké proudy tečou, ale jen třeba 150 mA ?!
- rozbalancování v průběhu montáže - že by tak rychle?
- nejpravděpodobnější hypotéza: dnes jsem experimentoval se SW vytěžovače, kdy jsem (a) měnil max. napětí až někam k 26,8 V a (b) místy se rychle střídalo nabíjení a vybíjení. Mám podezření, že toto mohlo být hlavní příčinou.

Komentáře uvítám, díky moc.

V průběhu zkoušení jsem zůstal btw bez elektřiny - měl jsem zrova zapojen jediný pack a náhle byla tma. To, že v Android aplikaci "lock" v dashboardu znamená vypnutí BMS a že se to lehce omylem stane při šátrání po mobilu, mi došlo tak po deseti minutách hledání důvodů všude jinde.
S BMS (https://www.aliexpress.com/item/4000447583516.html) jsem jinak zatím spokojen - napětí měří přesně, dobré parametrizace, připojování přes bluetooth je "přiměřeně spolehlivé". Mám 3 ks, lze být připojen současně k jedné z nich. Nenašel jsem, jak to pojmenovat, tak je si holt třeba zapamatovat, které ID patří čemu a kontrolovat pro jistotu, že svítí ledka právě těch správných baterek.
Uživatelský avatar
Johnny.sk
Příspěvky: 118
Registrován: sob úno 02, 2013 2:42 pm

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od Johnny.sk »

K tomu BMS existuju dve tie apky. V jednej len prezeras a v druhej ktorá vyzera skoro uplne rovnako vies parametre aj menit. Inac sa da menit len cez PC. Akurat majstrujem nejake online citanie z BMS, len stale pada webserver.
BMS
BMS
::pv:: FS-272 ~ 4600Wp, ::pv:: Poly 230 ~ 5750Wp, :arrow: MakeSkyBlue 60A, *batt* Li-ion ~ 14S 2000Ah, :home: AC ~ DIY 7,5kVA & RDI 15kW, DC ~ stala 250W spotreba, :comp: Vlastny monitoring ~ Domoticz
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

Je to tak, já používám tu "měnící" verzi (apk, link od výrobce: https://drive.google.com/file/d/1v6VG49 ... sp=sharing), v mém případě jiné měření nepotřebuji.
Ale horší je pro mne to rozhození baterek...
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Rozhozené baterky?!

Příspěvek od marsal64 »

marsal64 píše:Rozhozené baterky https://forum.mypower.cz/posting.php?mo ... 0#pr122660
Mno, beru to tedy zatím tak, že rozhozené baterky je další ze zasvěcovacích stadií do solárnictví... Potvrzuje se jen stará zkušenost, že před zapojením se baterky mají pospojovat paralelně a srovnat (udělal jsem to na packu od Martina, který drží na setinu voltu, u těch ostatních dvou ne, i když ještě před dvěma měsíci srovnané přesto byly). Tak to budu sledovat a snažit se odhadnout, jestli ta která baterie/pack je na srovnání nebo na výměnu. 150 mA na Mandě balanceru při rozdílu 0.1V mi ale připadá málo, ne? Jeden balancer mi při šikovném náhodném otření o baterii pěkně zajiskřil, třeba to bude tím.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Dotaz na baterky - je takovéto rozhození k řešení?

Příspěvek od marsal64 »

Vypadá to, že rozhození baterek, které mne rozladilo, se stalo při montáži BMS (?!), ze tří packů jsou v každém případě nyní dva srovnané na 0.01V. Balancery Mandy tedy fungují nebo alespoň nepřekážejí ;-).
Dotazy zkušenějším:
- Na obrázku je pack "Sinopoly", který se nesrovnal - jsou rozdíly "k řešení" nebo je to provozně tolerovatelné s tím, že to občas zkontroluji?
- Stalo se někomu, že balancer Manda odešel? Je to třeba citlivé na přepětí při náhodném dotyku kontaktů?
Přílohy
Sinopoly.png
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marko250 »

Zkus otestovat jestli konkrétní pumpa přelévá,dej na póly článku extra zátěž a simuluj rozdíl a měř proud kolem něj.Nehřeje ta pumpa?Zapojil si to od mínusu k plusu i ten konektor rači strkej šikmo od mínusu k plusu.

Tohle sem proved ze zvědavosti:
"Jen tak ze srandy jsem nahodil na nabitý článek a sousedící dva přelévací pumpy a při rozdílu 4.1>3.3V jsem klešťákem po zasunutí konektoru naměřil 9.3A,po chvilce asi minutě 8.4A a pak se to ustálilo na 6.2A do obou sousedních článků.Takže když jde o krizi,tak umí zabrat."
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od lzahradil »

marko250 píše:Zkus otestovat jestli konkrétní pumpa přelévá,dej na póly článku extra zátěž a simuluj rozdíl a měř proud kolem něj.Nehřeje ta pumpa?Zapojil si to od mínusu k plusu i ten konektor rači strkej šikmo od mínusu k plusu.

Tohle sem proved ze zvědavosti:
"Jen tak ze srandy jsem nahodil na nabitý článek a sousedící dva přelévací pumpy a při rozdílu 4.1>3.3V jsem klešťákem po zasunutí konektoru naměřil 9.3A,po chvilce asi minutě 8.4A a pak se to ustálilo na 6.2A do obou sousedních článků.Takže když jde o krizi,tak umí zabrat."
Jen škoda že funkčnost není indikována např nějakou ledkou. Když pominu to pískání, které ale není poznat z kterého to píská.
Mám 2x po 8S. Ale mě se první článek hned na začátku rozjíždí
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marko250 »

Zatěž svorky na druhém článku od něj autožárovkou(dvojvláknem) a změř jestli leze proud více z toho prvního,pokud se to hýbe ,tak by měl být OK.
Druhá věc je popiš jak nabíjíš baterku jako celek,rozjede se to když ostatní jsou ještě pod 3.2V,nebo až po překročení toho článku nad 3.38V.V jaké chvíli a stavu nabíjení se to rozjíždí prostě ?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od ota »

Moje zkušenost je že stačí jedna špatně dotažená svorka a balancer má vlivem přechodových odporů špatnou informaci o napětí a úměrně tomu chybně balancuje.
Baterka přitom může mít správné napětí a dávat proud.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od DanoP »

Skontroloval by som merakom skutocne napatie jednotlivych clankov (ci sedi s udajmi z BMS), dalej nabil clanky do plna s tym ze clanky utekajuce hore by som balancoval paralelne pripojenou zatazou (ziarovka, odpor, ...) aby sa clanky zrovnali na zhodne napatie pri plnom nabiti (povedzme pri 3,45V/clanok). Potom by som pozoroval ako su na tom jednotlive clanky. Je predpoklad ze pojdu +- zhodne, a az pri vacsom vybiti sa ukaze clanok s najmensou kapacitou - poklesne mu napatie.
Mandy pumpy - mam ich nainstalovane a odpojene, nejak som zistil ze top balancing so 4A balancovacim prudom zabezpecuje lepsie vysledky. Asi kazdy kto ma life potvrdi zo po nabiti na zhodne napatie (a ukoncovaci prud) sa clanky ustalia na urcitom napati ale to nie je uplne zhodne (v tomto stave je uplne kontraproduktivne prelievanie). Pri vybijani staci kontrolovat napatie najnizsieho clanku a podla neho ukoncit vybijanie, resp. nenechat to dojst az tak daleko a vypnut skor, ked rozdiely nie su az take velke. Na korekciu clankov s mensou kapacitou je lepsie pripojenie paralelneho clanku. V logoch BMS peken vidno ako si ten ktory clanok vedie, a ked sa to prepoji aj sa nabijacim/vybijacim prudom tak vidno aj vplyv vnutorneho odporu clankov.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od josse »

Přelévací balancování na LiFe mi nedává smysl. Smysl to má na LiIon, díky lineární závislosti SOC na napětí.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od NOPARasito »

josse píše:Přelévací balancování na LiFe mi nedává smysl. Smysl to má na LiIon, díky lineární závislosti SOC na napětí.
Na prave na Lifepo4 kvuli spatnemu odhadu kapacity to dava vetsi smysl jako na Liion. U Lifepo4 je nekontrolovany pad u spodniho SOC. Mimochodem rozjizdeni Lifepo4 je vetsi jako u Liion ;-(.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od josse »

Když je první LiFe nabitý a je potřeba to z něho odvézt, přelévací to stejně nedá.

Přelévací má vysokou účinnost aby mohl přelévat neustále a to je právě to co při LiFe od 10-90% nejde, protože mají pořád 3.33V!
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

josse píše:Přelévací má vysokou účinnost aby mohl přelévat neustále a to je právě to co při LiFe od 10-90% nejde, protože mají pořád 3.33V!
No, ty mé postarší změklé LiFe to tak opravdu nemají ;-).
Jinak moc díky všem za rady a zkušenosti.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek