marsalova poustevna

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

Je to jak píšeš, už jsem popsal předtím jako nevýhodu i já :-).
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od NOPARasito »

Toto je "somarina".
Co si od zapojeni slibuješ??
Oba Axperty budou starnout stejne, ale s poloviční vyteznosti.(resp. v paralelu by jsi jim proudove ulehcil takze by jim to spíš delalo lepe)
Je to jako mit dve auta, a na stridacku jedno mit v garazi. Po 20letech budou obe na vyhozeni ;-(((
Pozn.: Asi bych teda dal za pravdu Youdovi, nebylo to k risku, ale kontraproduktivni. Karty pro paralel kit neni takova palka.
Axperty mas s 1, 2 nebo 3 MPPT vstupy???
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne sob srp 31, 2019 7:07 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

Ale notak. Paralelní propojení Axpertů apod. je dobrý nápad do příští vývojové fáze, pro nyní, jak jsem psal, nepotřebuji maximální výkon (mimo nabíjení baterií, tam ano) v létě, ale přežít zimu + třeba laborovat v noci na bateriích a mít přitom v poustevně světlo a funkční čerpadlo na vodu atd.
Naposledy upravil(a) marsal64 dne sob srp 31, 2019 7:09 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od NOPARasito »

Ja chtel taky jen lednicku a bojler a ted bych chtel 1 nebo 2 elektoauta ;-)))))))))))
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

Jasně :-), já teď mám takové dluhy, že musím chvíli vyžít bez dalších větších investic. Ale těch 12 dalších panelů k tomu druhému Axpertovi dám...
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

@NOPARasito, jeden Axpert má 1x MPPT, druhý 1x PWM. Na první jsou napojeny "zimní" panely na zahradě otočené na jih a relativně nakolmo, na druhý půjdou "rozptylové" panely naplocho na střechu. Mám celkově vzato jiné úvahy než v obytném domě - je to prostě poustevna, zatelpená, tj. celoročně krátkodobě obytná "trucovna", kam se bude chodit občas číst, psát a meditovat :-). A jednou se tam elektromobilem chystám jezdit taky, ale to až se mi dostane patřičné finanční chuti.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od NOPARasito »

Ja jen ze vsichni tady kupujou Axperty s 1MPPT vstupem a brecijou pri rozsireni. Ja rovnou koupil PIP4048MST a za 9mesicu dalsi a hned sly do paralelu. Takze na vstupy narvu ted 6x3kWpMPPT.
Zadnej stres.
A ty MST nebyly o tolik drazsi jak MS nebo MSD
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

To se někdo má :-).
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od youda »

U Marsala ta nemoc propukla postupne. Nejdriv mu naskocil malej pupinek a pak druhej. To neni jako u nas postizencu, kde hned musel prijet kamion menicu v paralelu s navesem plnym panelu :D
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od NOPARasito »

Jenze ja s nemoci bojoval od roku 98, 2006 amorfy 12 pak 24V system. 2015 uz leukemie 48 a MegaloYoudaTyda od roku 2016. Solaritidu jsem snad ani nemel :yes: :yes:
Pozn.: Marshal: na zacatek Axperty jsou cajk, ja doufám na nich i zkoncim, libi se mi jejich zpracovani a paralelita. Ucinnosti a klidovou spotrebu ja osobne umlatim panelovanim ;-)
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

Ahoj, poradil by mi někdo s tím zapojením PE? Díky.
marsal64 píše: Dotaz:
Stále tápu se zapojením PE. U Axpertů podle všeho není propojení PE a N, podle toho, co jsem změril, L a N "plavou" tak, že PE je přibližně uprostřed mezi nimi. Při zkouškách zde popisovaného křížového připojení při využití zálohy od souseda, kde PE a N je propojeno, se "nic nestalo", v rozvodu byly pak potenciály na L a N podle očekávání (a proudové chránič by pak fungovaly, kdyby něco). Vyplývá z toho, že mohu PE a N propojit? Ale je problém ponechat fungovat vše, jak je, jako jakousi "IT síť bez izolačních parametrů"?
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od youda »

Ahoj Marsal64,

spoj to přes žárovku 230V.
Když nebude svítit, tak to pak spoj natvrdo.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

OK, zajistit normální funkčnost proudových chráničů bude asi lepší.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od youda »

Ohledně proudových chráničů - namontovat až těsně před jednotlivé napájené okruhy.
Před AC vstupy měničů proudové chrániče nedávat, vyskakovaly by.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

Jasné, chrániče jsou až v rozvaděči, díky.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

MakeSkyBlue a Axpert

Příspěvek od marsal64 »

Vím, že se už o tom psalo, ptám se ještě pro jistotu, zda MakeSkyBlue https://www.aliexpress.com/item/32808021790.html a Axpert napojené do jedněch baterek představuje nějaký problém? S tím, že panely mají oba.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
marsal64 píše:Vím, že se už o tom psalo, ptám se ještě pro jistotu, zda MakeSkyBlue https://www.aliexpress.com/item/32808021790.html a Axpert napojené do jedněch baterek představuje nějaký problém? S tím, že panely mají oba.
Má-li každej své ::pv:: a jsou-li nastaveni na stejně vhodné parametry napětí *batt* , není žádný problém :D .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od mati »

Nazdar,

to že N( přívodu z DS ) a PE (obou - vstup i výstup Axperta ) mají rozdílné potenciály je velmi divné - pokud je to tak myšleno.

U každého rozvodu TN-S je v přípojkové skříni objektu nebo elměrovém rozvaděči spojen N a PE ( pokud je přívod do objektu 5x kabel ). Pokud je přívodní kabel 4x N a PE je spojen v rozvaděči objektu.

Píšu to proto , že nesmějí mít N a PE rozdíl potenciálu - pokud ano je někde něco špatně!!! Je někde přechodový odpor a měl by se najít a odstranit!!
O výstupním N se tedy nevyjadřuji !!
Já osobně mám Nka Axperta MKS Plus 2400W propojené v rozvaděči instrumentace FVE a žádný problém už asi 4 roky..

Pokud se provozuje síť IT , měly by se instalovat hlídače izolačního stavu této sítě , a to vidím jako zbytečnou komplikaci ( a to nemyslím jen peníze ).
marsal64 píše:Ahoj, poradil by mi někdo s tím zapojením PE? Díky.
marsal64 píše: Dotaz:
Stále tápu se zapojením PE. U Axpertů podle všeho není propojení PE a N, podle toho, co jsem změril, L a N "plavou" tak, že PE je přibližně uprostřed mezi nimi. Při zkouškách zde popisovaného křížového připojení při využití zálohy od souseda, kde PE a N je propojeno, se "nic nestalo", v rozvodu byly pak potenciály na L a N podle očekávání (a proudové chránič by pak fungovaly, kdyby něco). Vyplývá z toho, že mohu PE a N propojit? Ale je problém ponechat fungovat vše, jak je, jako jakousi "IT síť bez izolačních parametrů"?
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od marsal64 »

@mati, díky, nejspíš jsem Tě zmátl - je to ostrov, tj. psal jsem o tom, co dělá Axpert. PE a N už byly propojeny za situace, kdy jsem používal přípojku od souseda (která propojení "přinesla"), vše chodilo, takže to propojení takto udělám, i když taková "pseudo IT síť" má své výhody - pokud si nechtěně sáhnu, nekope to, tak pokušení to takto nechat zůstává... kodla nebo jiného revizáka se tam, alespoň zatím, volat nechystám :oops:
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: marsalova poustevna

Příspěvek od mati »

marsal64 píše:@mati, díky, nejspíš jsem Tě zmátl - je to ostrov, tj. psal jsem o tom, co dělá Axpert. PE a N už byly propojeny za situace, kdy jsem používal přípojku od souseda (která propojení "přinesla"), vše chodilo, takže to propojení takto udělám, i když taková "pseudo IT síť" má své výhody - pokud si nechtěně sáhnu, nekope to, tak pokušení to takto nechat zůstává... kodla nebo jiného revizáka se tam, alespoň zatím, volat nechystám :oops:
Jak nekope - když se ti někde dostane N nebo L na zem v IT ( a ty to nemáš šanci bez hlídačů izolačního stavu poznat a Fí ti nepomůže ), tak to kope fest a na místech , kde by jsi to nečekal.
Pokud je to elektroinstalace většího rozsahu , tak bych určitě šel do TN-S s propojením N a PE v hlavním rozvaděči. S mým Axpertem určitě - tomu propojení nevadí , u jiných bych použil žárovkovou metodu a pokud bude úspěšná tak taky propojit!

Jinak takovouto instalaci v IT bych doporučil ( a to by asi i kodl69 souhlasil ) u problémy dělajících sousedů a nepřátel.
Napsal jsem doporučil - ne zhotovil. Mám tady blízko Valdice , a tam se mi nechce..
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek