Axpert

Měniče Axpert
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Axpert

Příspěvek od marsal64 »

Ještě jeden non-Axpert dotaz: mají nějaké jiné značky regulátorů než má Axpert možnost takovéto cvičení nedělat, tj. mají takové měření "v sobě"?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Axpert - možné měření vnitřního odporu?

Příspěvek od kybos »

marsal64 píše:Kybosi, mohl bys prosím napsat něco více o těch "dynamických" charakteristikách LiFePo?
Uvažuji, že teoreticky by šlo změřit aktuální vnitřní odpor baterky za provozu a od toho odvodit nastavení dobíjecího proudu bez nutnosti použít umělou zátěž, pokud zrovna vytěžovat nechci:
1. Změřím aktuální napětí a proud baterky
2. Zatížím krátkodobě baterku topnou spirálou, bojlerem, ap.
(Edit: Potřebnou změnu proudu pro měření při nabíjení by šlo zřejmě zajistit i elegantněji: dynamickým přestavením hodnoty nabíjecího proudu Axperta)
3. Změřím rozdíl napětí a proudu, vypočítám vnitřní odpor, vypnu zátěž, upravím případně nabíjecí proud

Je to takto reálné? No a pokud ano, jak by mělo tedy měření být rychlé/pomalé, "aby se mohly zanedbat dynamické charakteristiky článku", jak jsi psal?

Díky.
Jistě sis všimnul, že při skokovém zatížení (odlehčení) LiFePO článku se svorkové napětí nezmění okamžitě a střelhbitě na novou kvazistacionární hodnotu, ale mění se po určité křivce dané elektrochemickou přechodovou charakteristikou soustavy. Vysvětluji si to tak, že chemické děje v článku mají konečnou rychlost a nějakou chvíli trvá než koncentrace iontů naroste (nebo poklesne) na nový ustálený stav. Těch vlivů tam bude určitě víc a dynamické jevy by si zasloužily detailní vědecký rozbor. Jako starý praktik bych se ale nenimral v detailech a provedl bych měření přechodové charakteristiky v typických podmínkách (SOC v rozsahu 80 až 100%, hodnota změny zatěžovacího proudu ve velikosti předpokládané zátěže - boiler). Z průběhu přechodové charakteristiky bych odhadl hledanou časovou konstantu pro potřebnou přesnost měření. U LiFePO jsem to ještě neměřil, ale u olova, kde jsem tímto způsobem vyhodnocoval vnitřní odpor článků jsem to odhadl na několik vteřin (pak už se hodnota svorkového napětí příliš neměnila). Stačí najít čas, kdy diference oproti ustálené hodnotě klesne pod rozlišovací hodnotu (případně chybu) měření svorkového napětí. Z praktického hlediska bude asi lepší provést měření vnitřního odporu opakovaně a hodnoty průměrovat například vlečeným průměrem, jelikož nepředpokládám, že bude možno zajistit, aby se do daného měřícího intervalu nedostaly změny zátěže od ostatních náhodně připojovaných spotřebičů.
P.S: Dalo by se předpokládat, že pokud v reálné situaci připojením zátěže nastane změna orientace proudu do článku, bude potřebná doba ustálení delší.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Axpert

Příspěvek od marsal64 »

Prima, díky! Nu, pokud někdo jiný měl v tomto směru nějaké reálné zkušenosti, ať se prosím podělí ;-).
rva
Příspěvky: 3509
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Axpert

Příspěvek od rva »

Za základ považuji znalost SOC. A dle toho pak s předstihem zapínám vytěžovače - tedy v létě už při 50% SOC, v zimě až od 90% SOC. Články jsou nahoře srovnané díky přelévacím balancerům (od Mandy).
Pokud nechodím s SOC moc dolů (pod 20%), tak zůstávají srovnané. Kdybych chodil moc dolů, na nejslabším by už klesalo napětí a dopoval by se (pro mě zbytečně) z ostatních článků a následně by pak nebyl nahoře srovnán. Ten nejslabší tak jednou ročně doplním nějakým menším paralelním článkem a po čase se ukáže, jestli už není nejslabší.
Nesnažím se do článků dostat poslední elektron a ani je držet dlouho plně nabité, protože to negativně ovlivňuje životnost. Regulátory jsou nastavené tak, že napětí na baterce nepřekročí 54.3 V.
Klasické balancéry (paliče na 3.6V) na článcích zůstávají, ale nemají co na práci.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Axpert

Příspěvek od marsal64 »

rva píše:Za základ považuji znalost SOC. A dle toho pak s předstihem zapínám vytěžovače.
Díky, to asi bude opravdu ten základní přístup: Axperta bychom uřídili "chytřeji" i bez vytěžovače a třeba se k tomu dostanu. Ale: třeba já mám na baterkách další dva regulátory a MakeSkyBlue uřídit tomto chytřejším způsobem už neumím.
Opravdu by mne zajímalo, jak toto vše dělají dražší regulátory.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Axpert

Příspěvek od kybos »

Sice nevím, jak to dělají ty nejdražší regulátory ale já jsem někde ve střední cenové třídě (Tristar) zneužil teplotní senzor původně určený k teplotní kompenzaci napětí olověných baterií takovým způsobem, že jsem jej tepelně připojil ke společnému chladiči balancérů LiFePO a nastavil jsem poněkud strmou kompenzaci nabíjecího napětí na teplotě. Za studena mám Tristary (bulk) nastavené na 3,45 V/ na článek (pro 25°C) ale balancéry mám nastavené tak, že už při 3,40 V mají balanční proud přes 4A, což notně ohřívá chladič (bez nuceného oběhu vzduchu). Tím mám uzavřenou termickou zpětnou vazbu, která udržuje nabíjecí proud v příslušných mezích. Baterie jsou připojeny čtyřdrátově a tak jsou kompenzovány úbytky na přívodech a jistících prvcích.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Axpert

Příspěvek od marko250 »

Projel jsem to tady celé,ale zajímají mě realné zkušenosti z 3f nasazení Axpertu.Kolega potřebuje vykrýt aoutodílnu s domem,3x21A to tahá bez výpadku.Takže 3x 5000W/48V je jedno jestli LV/HV pole,ale přikláním se k LV kvůli nesourodosti panelů,čili klasika MPPT 60>115V.Provoz vidím na jistotu SBU,ale milejší by byl s přícucem,což už deklasuje všechny krom kinga,ať nejsou přetoky díky trojí konverzi DC/AC/DC.Ale tento režim nemusí být brán v zřetel,protože si myslím,že zkonzumuje více energie,než klasické bypase přepnutí,když dojde baterka.
Vy co máte kinga ,zkoušeli jste tu účinnost s přicucnutím,ukáže se něco v ICC,nebo jinak měřeno?Ta spotřeba 65>70W je konečná v SBU módu,nedosáhl někdo vylepšení?
Jaký typ tedy nejlíp použít na 3f,když se nebude cucat z DS a pojede to vždy v SBU? Panely budou do 9kWp bez zastínění,ale špatný sklon od země na zimní provoz jen 25°.
Výborné je ,že ta hlavní spotřeba probíhá od 8:00>17:00hod.Tak který z těch momentálně nabízených modelů na netu použít,asi nej je účinnost a vlastní spotřeba měniče.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Axpert

Příspěvek od xmasin »

Mám Kinga a dělal jsem měření účinnosti pro různé zátěže, zatím bez připojených panelů. V podstatě to vycházelo tak, že při připojené DS a braní výkonu z ní měl King vlastní režiji, po odečtení udržovacího výkonu baterie, zhruba takto:

Zátěž 0W režije 65W
zátěž 0 - 250W režije 65W
zátěž 250 - 1000W režije 75W
zátěž 1000 - 1500W režije 100W
zátěž 1500 - 2000W režije 125W
zátěž 2000 - 3000W režije 150W

Pokud jsem jel z baterie, tak to vypadalo takto:
Zátěž 0W režije 52W
zátěž 0 - 250W režije 53W
zátěž 250 - 1000W režije 55W
zátěž 1000 - 1500W režije 95W
zátěž 1500 - 2000W režije 210W

Víc jsem nedokázal změřit, protože mám prozatím jen 10A jisitč za Kingem. K měření byly použiti dva Modbus elektroměry jeden před a jeden za Kingem a pro měření baterie BMV-700.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Axpert

Příspěvek od hurvayz »

No to je docela dost..
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Axpert

Příspěvek od xmasin »

Málo to není. U vyšších výkonu bych spotřebu přičetl dvěma větrákům, které se rozjely na plný výkon.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Axpert

Příspěvek od Vitek »

Je to možné, aktivní chlazení něco vezme. No divejte... pokud někomu na plný výkon přijde 200W moc, dejte si na střechu o jeden panel vic a nebo rovnou o jeden string a jste uplně v pohodě.... řešit ventilační ztráty je zbytečný protože s tim stejně nic neuděláte. stejně tak otáčet ventilátory uvnitř protože se někomu nezdá že teplý vzduch muže běžet dolu.

řeším to tak že dám o jeden nebo 2 stringy více a jsem v pohodě.
Matess
Příspěvky: 1511
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Axpert

Příspěvek od Matess »

Muze se to zdat nicmoc, ale je to 90,5% ucinnost u 2000W a 94,8% ucinnost pri 1000W. U vysokych vykonu uz udela slusnou ztratu i DC vedeni.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Axpert

Příspěvek od vlkazajac »

Vitek píše:Je to možné, aktivní chlazení něco vezme. No divejte... pokud někomu na plný výkon přijde 200W moc, dejte si na střechu o jeden panel vic a nebo rovnou o jeden string a jste uplně v pohodě.... řešit ventilační ztráty je zbytečný protože s tim stejně nic neuděláte. stejně tak otáčet ventilátory uvnitř protože se někomu nezdá že teplý vzduch muže běžet dolu.

řeším to tak že dám o jeden nebo 2 stringy více a jsem v pohodě.

по-русски ?

Niet sporu, ak je to v lete a s DS.

Na ostrove je to špatná rada.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Axpert

Příspěvek od vlkazajac »

Mimochodom, divím sa, že zatiaľ sa až na jednu známu výnimku neobjavila úprava Axperta s pomalobežnými väčšími vetrákmi. Ten randál vás musí predsa štvať.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Axpert

Příspěvek od marko250 »

A jiný typ třeba MS je na tom jak,máte někdo? Jde o to že budou tři a 3x65W v zimě kdy má pitomý sklon střechy se za celý den projeví dost.Úprava větráků za větší,nebo otočení směru foukání je samozřejmě možná,na kolik V ty větráky jsou,na napětí AKU?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Axpert

Příspěvek od hurvayz »

Ale jo, někdo se přece našel. Já jsem ventilátory vyměnil a otočil. Hlásná trouba hlásí, že zvuk z TM již nevychází.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Axpert

Příspěvek od zbek »

jaky jsi tam dal?
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Axpert

Příspěvek od NOPARasito »

hurvayz píše:Ale jo, někdo se přece našel. Já jsem ventilátory vyměnil a otočil. Hlásná trouba hlásí, že zvuk z TM již nevychází.
Pokud to mas v obytnem prostoru asi to nutnost je ztisit, ale pokud je mimo, neni potreba zas hrotit.
Kazdopadne jak rikal "Jenpockej" ostrov je o setreni, ale taky o kWp.
Ja mam zkusenost, mala elektrarna velke problemy.
Velka elektrarna male problemy.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Axpert

Příspěvek od NOPARasito »

Vitek píše:Je to možné, aktivní chlazení něco vezme. No divejte... pokud někomu na plný výkon přijde 200W moc, dejte si na střechu o jeden panel vic a nebo rovnou o jeden string a jste uplně v pohodě.... řešit ventilační ztráty je zbytečný protože s tim stejně nic neuděláte. stejně tak otáčet ventilátory uvnitř protože se někomu nezdá že teplý vzduch muže běžet dolu.

řeším to tak že dám o jeden nebo 2 stringy více a jsem v pohodě.
S otocenim ventilatoru toho na YouTube najdes dost.
Problemy meli hlavne, ti, co to meli i v teplych mistech nejen s hlukem, ale i prehrivanim.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Axpert

Příspěvek od hurvayz »

zbek píše:jaky jsi tam dal?
Jak ho otevřu mrknu. Já si bral 4 typy abych pozkoušel, které budou mít přijatelný hluk a dobrý tah. Výhoda je, že takto proudí čerstvý vzduch přímo na výkonové prvky až pak vyfukuje vrchem kolem MPPT reglu, který hřeje až valí hodně slunka. To je jiný fičák, než při stand. montáži. Já měnil desku, záruku jsem tedy nemusel řešit. Ale je to každého na vlastním uvážení.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek