Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od marsal64 »

Noparasito, ano 200 Ah.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od NOPARasito »

marsal64 píše:Hmm, Manda (https://www.aliexpress.com/item/1768384410.html) píše (nejasně), že srovnává do 3 A, tohle prý do 1.5 A, to nestačí?
Jenze Manda je na zpusob tohoto:
US $77.62 16%OFF | QNBBM 4S 12V Lithium Battery Equalizer Balancer BMS for Li-ion LiFePO4 LTO LiNCM LMO 18650 DIY Pack Protection
https://s.click.aliexpress.com/e/bSoVwgKq
Tu je to v popisu uz jasne
Screenshot_2019-10-02-22-16-55-134_com.alibaba.aliexpresshd.png
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1229
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od Lui »

ak som to správne pochopil,tak pri rozdiely 0,3V to bude prelievať 1 amper :? ....to je pri litiovke tak akurát na velké nič *fall*
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od marsal64 »

Jasně, ty parametry Mandy ohledně napětí jsou nekdě jinde, díky.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od kybos »

marsal64 píše:Ježkovy oči, tohle nic (https://www.aliexpress.com/item/33033967951.html) že mám připojit ke svým milým drahým LiFePo a ne třeba poctivé drahé krabičky od Mandy a spol.?
Vím, že se tuhletu novinku chystal kupovat třeba kodl69, má tedy s tímto už někdo tady reálné zkušenosti?
Mám to na stole taky ale v provedení 16s. Hodlám to nasadit na 240 Ah LiFePO. Je mi jasné, že velké odchylky to nebude schopné okamžitě srovnat. Očekávám vyrovnávací proud maximálně 1A. Při té nákupní ceně, která aktuálně platí, by ale nebyl problém nainstalovat dva nebo čtyři kusy paralelně. Oproti paličům, které fungují jen po krátkou dobu vyrovnávacího nabíjení funguje tohle pořád a tak by to mohlo zachránit zejména jarní restart fotovoltaické sezóny po dlouhém zimním půstu a taky dlouhá temná období, kdy se baterky nedostanou ani do absorpce a potloukají se někde kolem 20% SOC.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od marsal64 »

kybos píše:a taky dlouhá temná období, kdy se baterky nedostanou ani do absorpce a potloukají se někde kolem 20% SOC.
... a to mne čeká, uff. Ten záchyt až u 0.1V opravdu odrazuje. Ale když se to chystá použít kybos, pak...
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od NOPARasito »

kybos píše:
marsal64 píše:Ježkovy oči, tohle nic (https://www.aliexpress.com/item/33033967951.html) že mám připojit ke svým milým drahým LiFePo a ne třeba poctivé drahé krabičky od Mandy a spol.?
Vím, že se tuhletu novinku chystal kupovat třeba kodl69, má tedy s tímto už někdo tady reálné zkušenosti?
Mám to na stole taky ale v provedení 16s. Hodlám to nasadit na 240 Ah LiFePO. Je mi jasné, že velké odchylky to nebude schopné okamžitě srovnat. Očekávám vyrovnávací proud maximálně 1A. Při té nákupní ceně, která aktuálně platí, by ale nebyl problém nainstalovat dva nebo čtyři kusy paralelně. Oproti paličům, které fungují jen po krátkou dobu vyrovnávacího nabíjení funguje tohle pořád a tak by to mohlo zachránit zejména jarní restart fotovoltaické sezóny po dlouhém zimním půstu a taky dlouhá temná období, kdy se baterky nedostanou ani do absorpce a potloukají se někde kolem 20% SOC.
Muzeme pak vedet pri kolika V to teda pofakci??? Treba i klestakem testnout proud ;-).
Diky predem ;-D
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od kybos »

Až to zadrátuju, je potřeba prodloužit dráty (všechny stejně), protože na velké baterky je to příliš krátké. Chtěl bych na to sehnat vodiče se silikonovou izolací, aby se mi to vedení náhodně nepropálilo o paliče, které na baterkách zůstanou. A taky na to musím sehnat nějakou termosetovou krabičku s průhledítkem, aby se mi v tom vnoučata náhodou nevrtala. Nevíte někdo o něčem vhodném? Zatím jsem narazil jen na termoplastové krabice bez průhledítka.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od NOPARasito »

Lui píše:ak som to správne pochopil,tak pri rozdiely 0,3V to bude prelievať 1 amper :? ....to je pri litiovke tak akurát na velké nič *fall*
Na prvni strance v popisu Marko jiz testoval a nezda se mi, ze by je hanil a taky mel baterii vice jak 200Ah.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od marsal64 »

Podle https://www.youtube.com/watch?v=HwSUSgki22U to nevypadá beznadějně.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od kodl69 »

to kybos: Silikon má mizernou mechanickou odolnost, okolo baterek používám dráty s teflonovou izolací, což je sice drahý, ale je to pevný a vydrží i teplo...
to lui: přesnost balancování je 30mV a proud nezávisí na rozdílu napětí, je nastavenej pomocí odporu na vývodu Iset. mrkni na datasheet: http://www.etasolution.com/upload/20190 ... 050738.pdf
jediný, co je trochu blbý, tak když budou vedle sebe 3 články slabší a pak zas 3 články silnější, tak do toho prostředního se to musí přelít přes sousední článek, čímž klesá celková účinnost a může to teoreticky být na konci balancování rozhozený o 60mV. Já spíš očekávám to, že mě na elektrokole dovolí vybít všechny články až do konce, a ne že jeden odpojí BMS na UVLO a nikam nejedu. Ale do baterky to budu aplikovat až přes zimu, zatím jezdím.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od NOPARasito »

marsal64 píše:Podle https://www.youtube.com/watch?v=HwSUSgki22U to nevypadá beznadějně.
Ja jen ze Manda je 6/10A, a tady max.1,2A.
Ale cekame na test ;-)))))
U li-ionek bych to neresil, Lifepo4 je narocnejsi na rozjizdeni.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od kybos »

marsal64 píše:Podle https://www.youtube.com/watch?v=HwSUSgki22U to nevypadá beznadějně.
Mám vyzkoušeno, že 300 Ah LiFePO je schopen ještě po čtyřech letech silně cyklického provozu (v zimě se dobíjí z NT) srovnat 400mA prebalancing fungující až od 3,4V.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od marsal64 »

Pánové, moc díky všem!
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od kodl69 »

Jenom upozornění pro kolemjdoucí - v jednom vláknu se řeší dva úplně jiný principy přečerpávání energie z článku do článku! Balancery "mandy" fungují na principu synchronizovaných střídačů, kdežto na posledních pár stránkách probíraný destičky s ETA3000 fungují na principu přečerpávání energie mezi dvěma sousedícími články pomocí step up/buck konvertoru integrovaném v tom ETA3000. Takže pokud mám 16článků v sérii, první pod napětím a poslední nad napětím ostatních, tak "Mandy" přenáší energii mezi kterýmikoliv dvěma články, kdežto ETA300 pouze mezi dvěma sousedními. Což je pro větší počet článků a situaci s potřebou přenést energii z prvního do 16 článku hodně neproduktivní, protože se musí energie přenést z 2 do 1, z 3do 2, z 4do 3..... až nakonec z 16 do 15. A to všechno nastane až tehdy, když je rozdíl mezi články 30mV. Takže teoreticky nejhorší případ pro 16skde balancer hodnotí jako srovnáno je rozdíl napětí mezi prvním a posledním článkem 0.45V. Ale teoreticky, v případě, že by se napětí rovnoměrně rozdělilo po 30mV článek po článku, realita bude díky náhodnosti o dost lepší. Ale na LiFePo4 to asi nebude dobrý, protože rozdíl mezi nebalancovat a balancovat naplno je cca 100mV, navíc baterky minimálně mění napětí podle SOC, takže zase nic...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od marko250 »

Na 5 stránce máte konkrétní výkonnost změřenou ,při různém rozdílu napětí.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
tomasko
Příspěvky: 156
Registrován: sob říj 22, 2016 8:13 pm
Lokalita: Bojnice
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bojnice

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od tomasko »

Zdar
K pumpam Mandy. mam 40 Ah Lifepo4 a po ich napojeni to fungovalo takto:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... =20#p59282
Epever 24V/3000, 2x Epever EXTRA4210N
LiFePO4 - 8S, 24 Ah
Lion - 7S, 220 Ah (2x 60Ah, 2x50Ah)
panely - recyklovany odpad
Blue Smart IP22 Charger, 24 V, 16A, 1 output
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od kodl69 »

po letech jsem se podíval na schéma od PLC Obrázek a zjistil jsem, že je to děsnej ojeb, je to totiž tohle: https://4.bp.blogspot.com/-_k1zYGS6BwM/ ... li_zvs.png s nějakým popisem https://en.wikipedia.org/wiki/Royer_oscillator s tím, že mosfety mají lepší účinnost. Aneb jak prodat krám za těžký peníze. Rozdíly ve schématu přisuzuju tomu, že zpětný inženýrství na 4 vrstvé desce není jednoduchá věc. Pokud by někdo měl tenhle modulek mrtvej, tak by mě to možná zajímalo, že bych to zkusil ještě jednou, odstraňovačem barev rozpustit epoxy a domalovat úplně správně. Tajná součástka je podle mě buď dvojitá dioda nebo dvojitá zenerka, žádná raketová věda...
Tím, že se spojí výstupy traf paralelně, vznikne "distribuční síť" kde mosfety fungují jako spínače, a je vlastně jedno, jestli teče proud z baterky nebo do baterky...
Kolik že stojí jeden modul? jestli víc než 3USD, tak je to zlodějna... Ale civilizace, která nemá vlastní vývoj (je to postavený na čínským patentu) musí být zákonitě podřazená té, co je technologicky vyspělejší (třeba srovnání winston - HE3DA, nebo BYD:12elektrobusů týdně - škoda :12 elektrobusů do Budějovic, a už rok to ladí na místě, jeden stojí trvale jako zdroj náhradních dílů... )
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od NOPARasito »

kodl69 píše:po letech jsem se podíval na schéma od PLC Obrázek a zjistil jsem, že je to děsnej ojeb, je to totiž tohle: https://4.bp.blogspot.com/-_k1zYGS6BwM/ ... li_zvs.png s nějakým popisem https://en.wikipedia.org/wiki/Royer_oscillator s tím, že mosfety mají lepší účinnost. Aneb jak prodat krám za těžký peníze. Rozdíly ve schématu přisuzuju tomu, že zpětný inženýrství na 4 vrstvé desce není jednoduchá věc. Pokud by někdo měl tenhle modulek mrtvej, tak by mě to možná zajímalo, že bych to zkusil ještě jednou, odstraňovačem barev rozpustit epoxy a domalovat úplně správně. Tajná součástka je podle mě buď dvojitá dioda nebo dvojitá zenerka, žádná raketová věda...
Tím, že se spojí výstupy traf paralelně, vznikne "distribuční síť" kde mosfety fungují jako spínače, a je vlastně jedno, jestli teče proud z baterky nebo do baterky...
Kolik že stojí jeden modul? jestli víc než 3USD, tak je to zlodějna... Ale civilizace, která nemá vlastní vývoj (je to postavený na čínským patentu) musí být zákonitě podřazená té, co je technologicky vyspělejší (třeba srovnání winston - HE3DA, nebo BYD:12elektrobusů týdně - škoda :12 elektrobusů do Budějovic, a už rok to ladí na místě, jeden stojí trvale jako zdroj náhradních dílů... )
Pokud jsem to pochopil je v principu Manda za par penez, ale pri koupi za vcelku ranec, ale funguje zatim nejvice spolehlive. Je tak???
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od mopadzi »

mám od Mandy a používám je jen 1-2 ročně (mám je odpojovací), když nedopatřením dojde k vybití pod 3,1V
pak se články trošku rozjedou. Jinak nebalancuji a jsou rozjete tak do 20mV
to nedopatření je například přes léto vypnutý jistič na vstupu studeru....Nebo ted se mi stalo při nabíjení auta
se neseplo transfer relé a baterky šli pod 3,1. Pak Studer zavelel a vše vypl..
chtělo by to doladit
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek