Výběr měniče

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Výběr měniče

Příspěvek od Soban »

Aby jsme se vrátili k měničům....

Pokud jsou peníze tak bych byl za victron je to přecejenom kvalita, pokud šetřit tak must ze zdejšího obchodu 5kW by mělo na barák stačit a k bojleru proudové relé.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Výběr měniče

Příspěvek od skybor »

Oddělovací trafo je určitě fajn, ale nevím jestli cena 5kVA trafa nebude půlka ceny MP2.
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Migel
Příspěvky: 939
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Výběr měniče

Příspěvek od Migel »

Presne ako pises!ja som ziadne oddelovacie trafo vykonovo k 5000va menicu nenasiel za cenu Ackoveho alebo Beckoveho chranica.podla mna je to to uz overkill riesenie...
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Výběr měniče

Příspěvek od glottis »

Neexistuje zařízení pro detekci DC složky v AC rozvodu? To by bylo zajímavé. Věděl bych o problémů dřív než vybaví B chránič. Po detekci DC složky by to samozřejmě znamenalo kontrolu všech A chráničů. Je mi jasný, že tím normy nesplnim ale ne by to dávalo větší smysl.
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Výběr měniče

Příspěvek od glottis »

Tak třeba toto jak koukám. Viz se používá pro wallboxy a nabíječky

https://www.ghvtrading.cz/produkty/rdc121
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Výběr měniče

Příspěvek od rva »

Některé (tepelné) domácí spotřebiče mají přepínání výkonu tím, že pro poloviční topný výkon teče proud přes diodu. Tím se za jističem/chráničem objeví stejnosměrná proudová složka. Jak si s tím takový chránič, který DC složku monitoruje, poradí?
Jen namátkou doma mám takový gril a udírnu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
greatlama
Příspěvky: 41
Registrován: ned říj 31, 2021 10:09 am

Re: Výběr měniče

Příspěvek od greatlama »

Takový přístroj by ale nesplnil normu na harmonické proudy. Jsou v ní sice nějaké výjimky ale tohle diodove řešení už mi přijde trochu moc.
Radar
Příspěvky: 106
Registrován: pon lis 15, 2021 11:05 am

Re: Výběr měniče

Příspěvek od Radar »

Migel píše: sob led 06, 2024 9:20 am Presne ako pises!ja som ziadne oddelovacie trafo vykonovo k 5000va menicu nenasiel za cenu Ackoveho alebo Beckoveho chranica.podla mna je to to uz overkill riesenie...
Já jsem taky psal, že to nebude ani levné, ani lehké. Bude to stát víc než jeden čínský RCD B, spíš to bude blíž 2ks. Ale nebude to v součtu dražší než Victron MP2 + vše okolo, a už vůbec to nebude dražší než HF měnič + 5x RCD (např).
Jak už bylo tady napsáno, jeden RCD B za měničem nestačí, protože by vyřadil všechny okruhy "za sebou", což není přípustné ani komfortní...
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr měniče

Příspěvek od PavelR »

Pokud se musí používat proudové chrániče B při poižití beztrafovývh střídačů tak nemůže být řešením integrovaný chránič ve střídači který může být zdrojem tohoto proudu?
Huawei třeba uvádí že nemusí být použit. Protože je integrován + něco dalšího tam uvádějí.
U froniusu jsem našel podobný prohlášení
https://forum.huawei.com/enterprise/en/ ... 8771979264
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr měniče

Příspěvek od dusanmsk »

Radar píše: sob led 06, 2024 11:39 am Jak už bylo tady napsáno, jeden RCD B za měničem nestačí, protože by vyřadil všechny okruhy "za sebou", což není přípustné ani komfortní...
V com by malo byt nepripustne mat chranice za sebou? Vsak povodne chranice normalne s menicmi funguju, riesi sa len poruchovy stav menica, ked pretecie DC a vyradi ich. Na to v najhorsom zareaguje ten nadradeny B-ckovy chranic. Ano, musi byt na najvyssi prud ostatnych chranicov a ano, v pripade dc poruchy by napr. kupelna nebola chranena na 30mA ale napr. na 100, coz je sice naprd, ale aka je pravdepodobnost toho, ze sa v jeden casovy usek zide porucha menica a zaroven nedovoleny dotyk v kupelni? Ja som za 7 rokov v baraku nevyhodil kupelnovy chranic ani raz.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Výběr měniče

Příspěvek od sindyk »

To je zas OT jak kráva, přitom to není tak dávno, co se tohle řešilo tady viewtopic.php?t=10743
Za sebe B chránič nemám, Deye tvrdí, že má vestavěnou ochranu. Předpokládám, že tam bude něco jako v těch EV nabíječkách a při poruchovém stavu to shodí celý měnič.
Naposledy upravil(a) sindyk dne sob led 06, 2024 1:23 pm, celkem upraveno 2 x.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Výběr měniče

Příspěvek od rva »

Měniče už často nějakou integrovanou ochranu mají. U těch mých noname verzí "Axpertu" to je chyba 55 v případě vyššího DC napětí na výstupu:
Fault 55
Fault 55
Když k tomu dojde, měnič se vypne. Samozřejmě nikdo neví, jestli se vypne při jakékoliv závadě.
Tento stav šel u mě vyvolat s vytěžovačem "Kybos", kde u spínaného ssr byla jedna půlvlna spínána o něco dříve než druhá.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Výběr měniče

Příspěvek od cipis »

PavelR: může to být řešení, norma na to pamatuje - pokud je v dokumentaci střídače uvedeno, že není třeba chránič B (tzn. má integrovanou ochranu proti uniknutí i DC složky), tak ho samozřejmě dávat pak externě nemusíš.

dusanmsk: protože je nepřípustné, aby jedna porucha na okruhu vyřadila další. Už se kvůli tomu výše rozčiloval mex a soban, ale to nic na tom nemění.

Ono je s podivem, jak tu řešíme soběstačnost, nezávislost, a pereme panely hlava nehlava úplně všude, veškeré doporučení umístění panelů je plná celá střecha, ale pak nás rozhodí komponenty v cenách jednotlivých panelů? S argumentací, no co, tak nám vypadne celý barák ... Kde je pak ta nezávislost a soběstačnost? Nebo to se bere jako tak, no tak to vypadlo, tak to jdu s baterkou nahodit. Jenže tento případ výpadku není ten, kvůli kterému se tam ty chrániče dávají. Ten chránič čeká na jinou poruchu, než je prosté přetížení. Někdo něco vyvrtá, někdo někde zatluče hřebík, někde něco prorezlo a upadlo, někde se něco utřepalo atd. A co pak budeme dělat, když to fíčko nepůjde nahodit, protože závada trvá? Celý barák po tmě? Jak se pak najde a odstraní závada, když není k dispozici elektřina, když je nabitá baterie a bylo by z čeho brát? Z čeho se bude napájet bourací kladivo atd., když bude potřeba vysekat kus zdi, aby se opravilo poškození kabelu?
Pokud to budu mít tak, jak se předepisuje, tak si prostě rožnu ve vedlejším pokoji, chodbě, prostě v jiném okruhu (které mám mít rozhozené tak, aby i při výpadku bylo někde nějaké světlo), natáhnu prodlužku z chodby nebo jiné místnosti (opět vhodně rozložené okruhy). A můžu fungovat, můžu hledat, můžu opravovat. Nebo to bude něco horšího a budu muset volat o pomoc. A víme, jaké jsou čekačky, objednávačky na tyhle práce ...

Ono to chce myslet trochu víc dopředu a zeširoka, dávno jsou pryč doby, kdy byl jeden chránič, pokud teda vůbec byl, v dřevěné bedýnce.
Stejně tak ty hliníkové rozvody nebo rozvody ve dvoudrátu. Jaký má smysl narvat stovky tisíc do FVE, když zůstane blato v těch térových krcích?
Je to mnohem menší částka, než co se uvalí do baterek a celé FVE. Ale nikomu se do toho moc nechce, moc práce, moc špíny ... Akorát to k té nezávislosti či soběstačnosti přidá také poměrně dost.

sindyk: OT to jak kráva rozhodně není, protože se rozhoduje o výběru měniče. A na pohled dražší měnič, který B nevyžaduje, ještě nemusí znamenat navýšení celkové částky, kvůli těch jednotlivým chráničům. Ale jestli se budu večer nudit, tak to zkusím do toho vlákna přetahat.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr měniče

Příspěvek od unicast »

Dost to (zbytečně) hrotíš. Nevidím problém v tom, že někdo má panely a v domě někde ještě TN-C nebo že někdo má někde dva chrániče za sebou, je to jenom jeho věc. Život je složitější a doiterovat k takovým situacím se dá všelijak.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Výběr měniče

Příspěvek od Soban »

Prostě B chrániče jsou strašně drahé!

Jeden společný přece nevadí, okruhy mají jističe tak je vypnu nahodím chranič a zapínám jističe, kde bude chyba tak vypadne při nahození.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Výběr měniče

Příspěvek od cipis »

Samozřejmě, ale není v pořádku takový stav obhajovat nebo doporučovat. A na místě je samozřejmě důrazné upozornění na to, že když je to jeho věc, tak je to i jeho zodpovědnost a on (a nedej bože ostatní) za případné selhání nebo problém ponese následky.

Sobane, a ty máš ty jističe dvojité, tj. odpínáš fázi i nulu? Anebo jak jinak přijdeš na to, že se někde šlusnula nula se zemí?

Já vím, že jsou drahé ... Ale drahé jsou, protože se nekupují, protože se nepoužívají tak, jak mají. Takže to prodejci neobjednávají a výrobce nevyrábí v takovém množství, aby to cenu stáhlo dolů. Ono to bude jak se vším, dřív nebo později to klesne na rozumnou hodnotu.

Ale to jsme zpátky u toho výběru měniče. V tomhle mají prostě ty transformátorové obrovskou výhodu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr měniče

Příspěvek od PavelR »

a nebo si koupit teda měnič co má tuto funkci již integrovanou a je to
misif
Příspěvky: 32
Registrován: čtv říj 06, 2022 10:22 am

Re: Výběr měniče

Příspěvek od misif »

cipis píše: sob led 06, 2024 12:23 am To mluvíš o normě z roku 2011, jenže ona platí také ČSN 33 2000-7-712 ed. 2 z roku 2016.
Kde v článku 712.530.3.101 je jasně napsáno, že pokud se použije chránič, tak B, s výjimkou trafa, oddělovacího trafa nebo to výrobce napíše, že nevyžaduje.

misif píše: pát led 05, 2024 10:07 pm
Proudový chránič - poznámky o RCD z nových verzí dokumentace zmizely protože jsou nahrazeny informacemi psanými v ISO/EN/ČSN 62109-1, na tuto normu se dokumentace odkazuje, tím se to zjednodušilo. V ČSN 62109-1 se píše mimo jiné, že chránič typu B může být vyžadován (pořád se bavíme o střídači, který má dokumentaci v souladu s 62109-1) pouze v případě kdy na to dokumentace výrobce přímo upozorní, viz. články 5.3.2 a 7.3.8 . Vylučovací metodou podloženou rozhodovacím diagramem v příloze E dojdeš k závěru, že ti stačí chrániče typu A.
Ne je tam přesně napsáno toto:

ČSN 33 2000-7-712 ed 2 v
712.530.3.101
Použije-li se RCD pro ochranu PV AC napájecího obvodu, musí být použit RCD typu B v souladu s EN 62423 nebo EN 60947-2, pokud:
- měnič poskytuje alespoň jednoduché oddělení mezi AC a DC stranou; nebo
- instalace poskytuje alespoň jednoduché oddělení mezi měničem a RCD pomocí oddělených vinutí tranformátoru; nebo
- měnič nevyžaduje RCD typu B, je-li stanoveno výrobcem měniče


Což znamená, že pokud máš oddělovací trafo tak ti stačí B (resp. pokud jej nemá a nemáš dokumentaci, tak střídač vůbec nesmíš použít), jediná možná varianta, kdy B není potřeba je, kdy je to napsáno v dokumentaci. Pokud se dokumentace odvolá na další normu, nebo přílohu, tak ta je pak samozřejmě součástí dokumentace.

Jinak u Victronu nevidím nikde, že by B nebylo potřeba, v dokumentaci u Safety Standards vidím pouze EN-IEC 60335-1, EN-IEC 60335-2-29, CSA 22.2 107.1-16, ty potřebu RCD neupravují.

Pokud by se někdo ptal proč za oddělovací trafo chránič, tak proto, protože se řeší systém s jednou chybou a né normální/provozní stav.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Výběr měniče

Příspěvek od Soban »

cipis píše: sob led 06, 2024 2:44 pm Sobane, a ty máš ty jističe dvojité, tj. odpínáš fázi i nulu? Anebo jak jinak přijdeš na to, že se někde šlusnula nula se zemí?
Jasně když se spojí N a PE tak to nenajdu pokud nebudu odpojovat N.

Jinak koukal jsem do návodu mustu a tam je taky popsána chyba 55 DC napětí na výstupu AC, ale jinak nic pouze že na AC in máš dát jistič s zajímavou hodnotou pro můj 3kW tam má být 32A tak já nevím jak to počítají - já tam mám 25A a to jenom proto aby to při bypassu prošlo......

Pak takové že kabel má být AWG 12 což je 4mm2 a pak kecy že máš zapojit jako první AC in a pak jako AC out a při připojování jako první zapojit PE nepřehodit L a N a jinak co dát za chrániče či jističe na AC out ani slovo......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Výběr měniče

Příspěvek od cipis »

Jednoduche oddeleni mezi AC a DC stranou je transformator z principu. Proto jsem to zjednodusil na trafo. V tom textu normy je "nebo", takze staci jedna z tech tri podminek. Victron nemusi psat, ze nepotrebuje B, kdyz ma v sobe transformator, coz je skutecnost, ktera je vsude psana.
Trafo maji treba i Voltpolska, ty predposledni edice.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek