Menší solární plot - způsob upevnění

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Menší solární plot - způsob upevnění

Příspěvek od marsal64 »

Ahoj, uvažuji o menším solárním plotu, 4 větší panely, něco jako:
https://www.secondsol.com/en/anzeige/38 ... -glas-glas

Umístění by bylo na výšku, kolmo k zemi. Uvažuji o mechanickém upevnění takto:

Zabetonovat do země do hloubky 1m svisle 3 kusy jeklů 100x100x3 (https://www.kondor.cz/jekl-100x100x3/d-78267/), vzdálenosti krajních tedy cca 4 m, třetí uprostřed mezi nimi. Na jekly přišroubovat tři vodorovné solární hranoly, upevnění panelů na hranoly pak standardními Z a U příchytkami.

Prosím o posouzení - vydrží to vichřici?

Díky
glottis
Příspěvky: 2071
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Menší solární plot - způsob upevnění

Příspěvek od glottis »

vychrici nevim ale uz si tu nekdo stezoval, ze pokud sloupky nebyli spojene na pevno, treba probetonovane, ze se hybaly (mraz, voda) a panely praskaly. Asi by to chtelo a tam ty solarni profily prichytit nejak aby to melo moznost pohybu.
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Menší solární plot - způsob upevnění

Příspěvek od mgx »

2,5 roka mam 30m solarneho plotu, aktualne 10m predlzujem. Uplne ti staci jakle 80x80x3mm 3metrove, meter to musi byt v zemi v betone. Vodorovne mam len 2 profily, chytene na klasicku nerez skrutku durch kladivkovou maticou na solarny profil. U nas fuci v kuse (Kuchyna na Zahori je jedno z najveternejsich miest (okrem teda S.Plesa) v SR a verim ze uz bolo viac ako 140kmh urcite). Neklepe sa to ani nic. ak chces foto, napis.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Menší solární plot - způsob upevnění

Příspěvek od marsal64 »

mgx píše: pon lis 06, 2023 7:16 pm 2,5 roka mam 30m solarneho plotu, aktualne 10m predlzujem. Uplne ti staci jakle 80x80x3mm 3metrove, meter to musi byt v zemi v betone. Vodorovne mam len 2 profily, chytene na klasicku nerez skrutku durch kladivkovou maticou na solarny profil. U nas fuci v kuse (Kuchyna na Zahori je jedno z najveternejsich miest (okrem teda S.Plesa) v SR a verim ze uz bolo viac ako 140kmh urcite). Neklepe sa to ani nic. ak chces foto, napis.
Díky moc, foto uvítám!
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Menší solární plot - způsob upevnění

Příspěvek od mgx »

viewtopic.php?t=6783&start=0

mrkni tu, ak je nutny detail skrutky tak ti ju zajtra odfotim. myslim ze na profil 80x80 som kupoval 90mm skrutku a kladivkovu maticu 10mm (odkaz je vo fore). Mozes kupit aj 100mm, ale musis potom dat velku podlozku na druhu stranu. 90mm nerez sa zhana tazko, 100mm je skladom stale. Najlepsie na druhej strane normalny 6uholnik alebo imbus (co zozenies)
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Menší solární plot - způsob upevnění

Příspěvek od marsal64 »

mgx píše: pon lis 06, 2023 7:27 pm viewtopic.php?t=6783&start=0

mrkni tu, ak je nutny detail skrutky tak ti ju zajtra odfotim. myslim ze na profil 80x80 som kupoval 90mm skrutku a kladivkovu maticu 10mm (odkaz je vo fore). Mozes kupit aj 100mm, ale musis potom dat velku podlozku na druhu stranu. 90mm nerez sa zhana tazko, 100mm je skladom stale. Najlepsie na druhej strane normalny 6uholnik alebo imbus (co zozenies)
Díky, to mi stačí. Odkaz je výborný, hledal jsem v místním vyhledávači "solární plot" a "Solárny" mi to nenašlo ;-/
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Menší solární plot - způsob upevnění

Příspěvek od kodl69 »

já jsem na zábradlí použil standartní profil solar, do M8 drážky jsem zasunul M8x16 se šestihranou hlavou a přes díry v panelu přišrouboval, profil drží tak, že jsou do M10 drážky zasunutý vždy dva šrouby z každé strany srojky a na druhé straně stojky je přitaženo přes kousek pásoviny s dvěma dírkami. Zítra můžu vyfotit. Minimum konstrukčního materiálu, minimum problémů.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Menší solární plot - způsob upevnění

Příspěvek od marsal64 »

Tak řeším, jestli použít dva nebo tři solární hranoly a tedy 4 nebo 6 upnutí na panel.
Montážní manuál Jinko (uvažuji tedy "velké" panely 2278 x 1134) pro všechny své panely uvažuje podle všeho dva hranoly / 4 upínky na jeden panel:
https://jinkosolar.eu/wp-content/upload ... .10.24.pdf
Pouze při "zvětšených zátěžových podmínkách se má zvážit více upínek (clamps)". A zdá se mi, že panely svisle, kolmo k převládajícímu směru větru, takové zvětšené zátěžové podmínky představuje.
Zajímavé je, že v případě 2 hranolů / 4 upínek na panel po delší straně je doporučení dát hranoly 57 cm od kraje, tj. do 1/4 délky panelu, třetí upínka by pak byla "blízko" uprostřed a kraje by byly "volné"?
Uvažuji dokonce, jestli tři hranoly / 6 upínek nemusí být nakonec kontraproduktivní tím, že panel bude "méně pružný" a náchylnější k poškození?
Má s tímto někdo zkušeností?
Díky
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Menší solární plot - způsob upevnění

Příspěvek od kybos »

Montovali jsme sice menší panely (1640mm délky, rámeček 40 mm) na tři solární profily na větrem silně exponované střeše a při Kyrilu se posunul krov ale panely vydržely bez poškození. Solární profily byly namontované vodorovně na hliníkových profilech 100 x 100 mm po jednom metru svisle. Svislé profily byly přišroubovány ke krovu.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Menší solární plot - způsob upevnění

Příspěvek od marsal64 »

kybos píše: stř lis 08, 2023 10:06 pm Montovali jsme sice menší panely (1640mm délky, rámeček 40 mm) na tři solární profily na větrem silně exponované střeše a při Kyrilu se posunul krov ale panely vydržely bez poškození. Solární profily byly namontované vodorovně na hliníkových profilech 100 x 100 mm po jednom metru svisle. Svislé profily byly přišroubovány ke krovu.
Díky, kybos, dám tři profily ;-)
Jen trochu oplakávám časy, kdy panely měly rámeček 45mm...
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Menší solární plot - způsob upevnění

Příspěvek od mgx »

Pre silne exponovane prostredie by som dal 3 profily, napr. otvorena plocha (letisko atd). Ja som v dedinskej zastavbe a vietor pri zemi mat 200kmh nikdy nebude. A ked bude, bude plot moj posledny problem. V beznom prostredi stacia 2 profily. Mam 2, nijak to nekmita. 120kmh+ to prezilo. ale pri zemi tolko nikdy nebolo...meteo stanicku mam vo vyske 4m.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Menší solární plot - způsob upevnění

Příspěvek od marsal64 »

mgx píše: čtv lis 09, 2023 1:28 pm Pre silne exponovane prostredie by som dal 3 profily
Tak, plánuji tři profily. Věřím, že je to celkem jedno, ale přeci jen se zeptám: má někdo zkušenosti s takto velkými panely (2,3 x 1,1m) s ohledem na to, kde ty tři profily umístit (panely budou na výšku, svisle)? Už jsem se zmínil, že výrobce Jinko podle všeho ani tři profily neuvažuje, podle manuálu by měly být dva, každý 57 cm +- 5cm od konců a jen dumám proč zrovna tak...

Ten panel s 30mm rámem je prohýbací až hrůza, zatím jsem s takovými nedělal a nevím, jestli když se dají profily jánevím "moc nakraj", jestli to něčemu nebude vadit.

Díky.
glottis
Příspěvky: 2071
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Menší solární plot - způsob upevnění

Příspěvek od glottis »

protoze to pak je rovnomerne podeprene. Tri profily pak muzou byt i problem, pokud by se stara strecha casem zkroutila. Dvoubodove upevneni ma jistou volnost.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Menší solární plot - způsob upevnění

Příspěvek od marsal64 »

Ještě se posdílím s výsledkem.

Toto je staré řešení, byla to vůbec první "věc", se kterou jsem před lety začal objevovat fotovoltaiku (10x Jinko 225Wp):
20231109_130250.jpg
Když si tuto zahradní architekturu Mogul odvážel, ukápla mi slza - nostalgie - ale rychle na místě vyrostlo stávající řešení (4x Jinko 570Wp bifacial, tj. prakticky stejný celkový Wp výkon, bral jsem je na nejpanely.cz, kde mi byli ochotni prodat i jednotlivé kusy za dobrou cenu, ač komunikace s nimi jemně řečeno nebyla bez nedostatků...):
20231124_141820.jpg
Mám ten plůtek uprostřed zahrady jen pár dnů, takže žádná dlouhodobá měření, ale pokud někdo váhá jestli dát na zahradu "pozdvihovací konstrukci" nebo plot, dnes už bych jednoznačně volil plot. Vypadá to lépe, zabírá méně místa, nedrží se na tom sníh a hlavně v těchto zimních časech to dává plusminus dvojnásobek toho, co ta stará konstrukce.
MartinF
Příspěvky: 48
Registrován: stř úno 16, 2022 7:25 pm

Re: Menší solární plot - způsob upevnění

Příspěvek od MartinF »

:yes: Super,

Uz je to k odvezeni ? :-)
A ted vazne :
Jak jsi hluboko v zemi a kolik jsi betonoval ?
Na zadni strane mas 3 x profil .... mm x ...mm a pres nej uchycen 4m profil ?

A nevidel jsem zadni stranu ale neuvazoval jsi o zapreni ? Odhadem 8 - 9 m2 neslozi to vitr?
6,5kWp (V - 1,6kWp, J - 1,5kWp, Z - 3,3kWp), Victron MP2 5000VA, 2 * (Victron MPPT 250/85), 2 * ( LiFePo4 16x 280Ah Eve), Victron Smartshunte + BMS
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Menší solární plot - způsob upevnění

Příspěvek od marsal64 »

Řešil jsem to tady ve vlákně, ve výsledku:

3x jekl 100x100x3, zabetonováno poctivě do 1m, dole posazeno do štěrku. Dvě díry mimochodem v pohodě, při vrtání třetí jsme objevili poklad = zřejmě největší kámen na zahradě... Sbíječka a pomalu hodina práce navíc...
3x Eternal nátěr.
Jekl se časem může v zemi trochu hýbat, dal jsem tedy na jekly ještě raději klasické střešní stavitelné háky. Háky přišroubovány na jekl každý 3x M8 120mm, všechno v nerezu. V plánu je jednou za čas háky povolit a zase utáhnout ;-).
Solární hranoly tedy až na háky, klasicky T šrouby M10.
A pak už zase klasika - 3x solární hranol 4,5m, panely upevněny koncovými Z a středovými U packami imbus šrouby 20mm (jojo, ty tenké rámečky...) do čtyřhranných matek M8.

Ještě právě tisknu koncovky, které nasadím na konce solárních hranolů, aby se při otření se o ně toho moc neroztrhlo.

Pokud bych to řešil příště, asi bych koupil všechno černé kvůli estetice i "zezadu", ale s tímto umím žit ;-).

Řešil jsem trochu zda 4S nebo 2SP, Mám Epever, který zvládne 200V, ale stíny jsou stíny, tak jsem raději dal 2S2P, dráty celkem slušné = odpor malý. Zatím jsem se nedokopal k prokrimpování kabelů od panelů, ale jednu zimu snad ty MC4 vydrží...
Přílohy
Zadní strana.jpg
Naposledy upravil(a) marsal64 dne pon lis 27, 2023 7:11 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Menší solární plot - způsob upevnění

Příspěvek od mgx »

nevidim, ci mas na tych 100x100 jakloch ciapky. ak nie, doporucujem osadit (bud kupis, alebo 3d print).
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Menší solární plot - způsob upevnění

Příspěvek od marsal64 »

mgx píše: pon lis 27, 2023 7:02 pm nevidim, ci mas na tych 100x100 jakloch ciapky. ak nie, doporucujem osadit (bud kupis, alebo 3d print).
Díky, ano, mám čepičky. Udělal jsem si krásný návrh v Solid Edge a příslušný PETG 3d print - a pak mi říkal kolega, že se dají čepičky koupit za pár kaček ;-). Prý se tam ani nedělají odvětrávací dírky.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Menší solární plot - způsob upevnění

Příspěvek od kodl69 »

dírky se nedělají. V každým lepším železářství je mají. A můžeš si vybrat, jestli plast na naražení dovnitř nebo pozink plech prolisovanej jako čtyřhranná stříška. To na 3d tiskárně neusocháš...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Menší solární plot - způsob upevnění

Příspěvek od cipis »

Ale také to nestojí pár kaček, ale dost desetikorun, či dokonce je to někde dražší než stovka ... Za kus.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek