Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od kodl69 »

Vím o baráku, kterej vybuchl díky elektrice, ale spíš kvůli nulové údržbě a ignoraci: negfunkční termostat, přetlakovej ventil a porezlej víc než 2m3 boiler na ubytovně ve Slaným, někdy okolo r. 2000, o vánocích tam skoro nikdo nebyl, tak se boiler přehřál a rozmetal čtvrtinu baráku. Ty metry čtvereční mám podobný, a i když mám historicky všechno na el, tak s přímotopama to nikdy nebylo víc než 22MWh za rok, a to byl rekord, barák bez zateplení, plnej lidí, a topení na trnekový teploty. pokud je tvejch 80kKč za el. před rokem 2022, tak to je skoro 40MWh, to je podle mě plýtvání. Ale trochu tuším kam to mizí, 20MWh topení, 15MWh bazén, a zbytek jsou dorbný spotřebiče... Já holt mám drobek jinej přístup, před FV spotřeba cca 6MWh, z toho většina na ohřev TUV a drobek na topení v koupelnách, k tomu 10m3 dřeva. A borddel? 1.) Není normální chodit po dlažbě v ponožkách. 2.) I tak mi přijde, že jsem na tohle strašně útlocitní, každej den u nás jezdí automat vysavač, utírá se prach každej týden... doporučuju návštěvu indie, afriky, jižní ameriky a ne měst, ale vesnic, aby člověk poznal, jak žije většina lidí na světě. A ostatně nemusíme ani tak daleko, stačí rumunsko, Bulharsko, někde v zapadlým konci světa, kde chodí v gumákách až k posteli...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Paulob
Příspěvky: 165
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od Paulob »

Jj u mě to dělá přesně 22MWh. Letos už to teda bylo méně protože od loňska mám fve.
Bod 1- lepší špinavé ponožky než špinavé nohy. :D

Ten výbuch bojleru si mě překvapil, jsem netušil, že to má až takovou sílu. Já ho mám naštěstí ve sklepě, a do přízemí hodně cihel a betonu tak snad přežijem až to buchne. Ale jinak plyn bouchá docela častěji.
3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od eman »

kodl69: Jezdil jsem jako servisák přes 15let a do Indie jezdit nemusím. Češi jsou úplně stejný dobytci. Nikdo nemá představu, kolik lidí tu žije ve středověku. V korporátu navoněný manager a doma má na zemi hovna od psa, která neuklízí atp. Už jsem psal v jiné diskuzi...očkování proti ABC žloutence u nás byla povinnost a firma platila nadstandartní lékařskou péči, protože se občas narazilo na feťáky a jiné těžké asociály.

Jinak dům TZ 4kW, 130m2 čisté plochy a od půlnoci 1,7kWh. Včera 2,2. Akorát nám kvůli solárním ziskům, vylezla teplota v domě na 24°C, takže teď nebudu 2 dny topit. Vyrostl jsem v domě s uhelným kotlem a už bych to nechtěl zažít.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od cipis »

Ten obyčejný bojler srovná se zemí klidně barák. A je to horší než plyn, protože ten většinou, co byly fotky, vyrazí jednu stěnu a hotovo (pokud to nenaleze do celé bytovky, jak na Slovensku, pak je ten barák bez tří pater nebo dokonce jde celý k zemi, už nevím). Ten bojler je jak raketa.
Bývalá kolegyně přežila výbuch bojleru v rodinném baráku, po x plastikách se na ni dalo i pak už dívat.
Na plyn jsou také čidla, navíc je to tak narvané tím aromatem, že to cítíš na sto honů, aniž by to vůbec uteklo.
Jinak ale argumenty ohledně údržby, revizí atd., tak ano, je to tak.

U nás na baráku si nedokážu představit přechod na tepelné čerpadlo, plyn prostě vychází nejlépe. Už jen kvůli tomu, že by se muselo komplet předělat topení (nepřežilo by natlakování), což byl důvod i pro klasickou atmosféru, takže ani kondenzák nemáme.
Paulob píše: pon lis 06, 2023 3:59 pm Ten výbuch bojleru si mě překvapil, jsem netušil, že to má až takovou sílu. Já ho mám naštěstí ve sklepě, a do přízemí hodně cihel a betonu tak snad přežijem až to buchne. Ale jinak plyn bouchá docela častěji.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od stano22 »

Naprosty suhlas s emanom, ludia su prasata. 7 rokov som chodil po domacnostiach montovat internety, takze viem o com hovorim. Tak 20% bolo v standarde, v ktorom by som bol ochotny zit. Inak mam pocit, ze v poslednej dobe viac horia fve, nez bucha plyn :-D
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od unicast »

cipis píše: pon lis 06, 2023 4:33 pm Ten obyčejný bojler srovná se zemí klidně barák. A je to horší než plyn, protože ten většinou, co byly fotky, vyrazí jednu stěnu a hotovo (pokud to nenaleze do celé bytovky, jak na Slovensku, pak je ten barák bez tří pater nebo dokonce jde celý k zemi, už nevím). Ten bojler je jak raketa.
Jo, dá se toho najít dost:

https://www.youtube.com/watch?v=THf7j3VIRxA
https://www.youtube.com/watch?v=rGWmONHipVo
cipis píše: pon lis 06, 2023 4:33 pm Už jen kvůli tomu, že by se muselo komplet předělat topení (nepřežilo by natlakování), což byl důvod i pro klasickou atmosféru, takže ani kondenzák nemáme.
To jsou tam tak malé radiátory, že to musí fungovat někde na vyšších teplotách a s velkým teplotním spádem?
Jinak TČ nepotřebuje vyšší tlak, mezi otopnou vodu a 'chladivo' v TČ se prostě dá takový deskový výměník, který přežije ten tlak v okruhu 'chladiva'. Jasně, nejde to s monoblokem a díky další tepelné výměně klesá COP, ale jde to pak dát i na systém, který byl původně navržen jako samotížný, jen to chce velké radiátory nebo hodně trubek a tlustých. Ale takovému systému pak stačí teplota i pod 40 ℃.
skybor
Příspěvky: 758
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od skybor »

OT: Myslím, že nexistuje nic jako nebezpečný plyn, nebezpečná elektřina, nebezpečná FVE. Jen špatná instalace, špatná údržba a špatná kontrola.
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od jahodovák »

Ono jestli se vyplatí tč záleží hodně na preferencích majitele nemovitosti ale též na místě kde se nachází,těžko se dá topit plynem,když není přípojka a nikdy už nebude,nebo dřevem,pokud není komín,případně je v takové zástavbě,kde nelze použít i venkovní nerezák.Itepelko se dá použít pokud je systém s otevřenou expanzkou,pokud je třeba vyšší tlak,dá se to oddělit výměníkem.Prostě těch variant je celá řada a co je dobré pro mě,nemusí vyhovovat druhému.Jelikož se mi podařilo sehnat velice levně tč,tak ač topím dřevokotlem bude namontováno na přitápění v době,kdy je dost z fotovoltaiky a na ohřev vody a bazénu,náklady nebudou nijak závratné,většinu jsem schopen udělat svépomocí.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Paulob
Příspěvky: 165
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od Paulob »

cipis píše: pon lis 06, 2023 4:33 pm Ten obyčejný bojler srovná se zemí klidně barák. A je to horší než plyn, protože ten většinou, co byly fotky, vyrazí jednu stěnu a hotovo (pokud to nenaleze do celé bytovky, jak na Slovensku, pak je ten barák bez tří pater nebo dokonce jde celý k zemi, už nevím). Ten bojler je jak raketa.
Bývalá kolegyně přežila výbuch bojleru v rodinném baráku, po x plastikách se na ni dalo i pak už dívat.
Takže další bod pro tepelko, protože tím nedokážeš nahřát bojler tak aby dokázal explodovat i kdyby selhaly všechny ochrany. ;) ale kotlem na tuhá ho prehřeješ raz dva pokud ho tak člověk má zapojen a selže nějaký ventil či čidlo teploty.
3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh
dzuro
Příspěvky: 27
Registrován: pát srp 25, 2023 7:10 pm
Lokalita: Prievidza
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20kWp
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od dzuro »

jahodovák píše: pon lis 06, 2023 5:02 pm Ono jestli se vyplatí tč záleží hodně na preferencích majitele nemovitosti ale též na místě kde se nachází,těžko se dá topit plynem,když není přípojka a nikdy už nebude,nebo dřevem,pokud není komín,případně je v takové zástavbě,kde nelze použít i venkovní nerezák.Itepelko se dá použít pokud je systém s otevřenou expanzkou,pokud je třeba vyšší tlak,dá se to oddělit výměníkem.Prostě těch variant je celá řada a co je dobré pro mě,nemusí vyhovovat druhému.Jelikož se mi podařilo sehnat velice levně tč,tak ač topím dřevokotlem bude namontováno na přitápění v době,kdy je dost z fotovoltaiky a na ohřev vody a bazénu,náklady nebudou nijak závratné,většinu jsem schopen udělat svépomocí.
Chcelo by to typ na TC za rozumnu cenu, TC kludne blbe on/off, a s relafivne malym vykonom na urovni +- 5kW. Jasne ze so slusnou zivotnostou a nizkym hlukom. Co som pozeral tak ceny su od 5k€ hore a to sa mi zda dost vela
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od jahodovák »

já koupil dvě na bazoši 10kw za každé chtěl 5k,česká výroba,vypadají jak nová sice monoblok ale za tu cenu v pohodě,měl to na chatu ale po zdražení si to rozmyslel...nešel bych do toho ale protože občas čistím pro firmu zanešené vyměníky a zarostlé boilery,která tč montuje,sem tam nějakou moudrost od nich pochytím a neměl by být problém,pokud by bylo třeba cokoliv opravit...
Naposledy upravil(a) jahodovák dne pon lis 06, 2023 7:18 pm, celkem upraveno 1 x.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
dzuro
Příspěvky: 27
Registrován: pát srp 25, 2023 7:10 pm
Lokalita: Prievidza
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20kWp
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od dzuro »

jahodovák píše: pon lis 06, 2023 7:16 pm já koupil dvě na bazoši 10kw za každé chtěl 5k,česká výroba,vypadají jak nová sice monoblok ale za tu cenu v pohodě,měl to na chatu ale po zdražení si to rozmyslel...nešel bych do toho ale protože občas čistím pro firmu která tč montuje,sem tam nějakou moudrost od nich pochytím a neměl by být problém,pokud by bylo třeba cokoliv opravit...
5kCZ alebo 5k€ ? ;)
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od jahodovák »

dzuro píše: pon lis 06, 2023 7:18 pm
jahodovák píše: pon lis 06, 2023 7:16 pm já koupil dvě na bazoši 10kw za každé chtěl 5k,česká výroba,vypadají jak nová sice monoblok ale za tu cenu v pohodě,měl to na chatu ale po zdražení si to rozmyslel...nešel bych do toho ale protože občas čistím pro firmu která tč montuje,sem tam nějakou moudrost od nich pochytím a neměl by být problém,pokud by bylo třeba cokoliv opravit...
5kCZ alebo 5k€ ? ;)
korun českých
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od sindyk »

Neztratila se té pětce někde ještě nula? Nebo fakt za 5 tis. 10 kW tepelko? Tomu se nechce věřit.
Naposledy upravil(a) sindyk dne pon lis 06, 2023 8:08 pm, celkem upraveno 1 x.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
dusanmsk
Příspěvky: 315
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od dusanmsk »

dzuro píše: pon lis 06, 2023 7:11 pm Chcelo by to typ na TC za rozumnu cenu
Fuckbook 'teplena cerpadla svepomoci'. 8kW 40 ceskych bez dane.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
ElektroEzs
Příspěvky: 1114
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od ElektroEzs »

Ja mohl mit Stiebel Eltron co stoji 300tis za 50tis nove ale proste s tou cenou elektriky bych stejne protopil vic jak 10tis na dreve a cokoliv navic nez je nutne dat CEZ se mi nechce radsi si narezu drevo a za to co bych dal Cezu za topeni poletim na dovcu nebo rozsirim FVE. Zatim je u nas porad drevo za prijatelne penize:-)
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od jahodovák »

sindyk píše: pon lis 06, 2023 8:08 pm Neztratila se té pětce někde ještě nula? Nebo fakt za 5 tis. 10 kW tepelko? Tomu se nechce věřit.
Je to nordicline standart,skutečně za 5 tisíc,taky jsem se divil,asi týden před touto byla jiná podobná nabídka ale než jsem zavolat,bylo již pryč....ono se tč hodně lidí,kterí nemaji fotovoltaiku a mají jinou možnost než tím topit se toho zbavují,občas se stane že člověk něco sežene nebývale levně,jak jsem se díval,tak tlak náplně je správná podle venkovní teploty a běžela prý do doby,než je jeho soused vyměnil za větší,takže mu je nechal takto levně....ještě taková sranda,byl jsem pro ně u Semil na chatě a pán byl z Prahy,cestou jsem si zajel o 10 kiláčků navíc a měl jsem cestu skoro zdarma,levný benzín v Polsku...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od xmasin »

Doporučuji si projít projekční podklady některého z moderních tepelných čerpadel, například tyto: https://www.protherm.cz/files/downloads ... 605653.pdf. Když se projde účinost TČ tak hlavní roli hraje rozdíl mezi vstupní teplotou vzduchu a výstupní teplotou otopné vody. Spočítal jsem si, že při aktuálních cenách plynu a elektřiny se mně přechod na TČ i s dotací nevyplatí. Počítáno pro zateplený dům z roku 1939 s podlahovou plochou cca 180m2 a vytápěním radiátory. Mám nainstalované sledování teplot otopné vody a zpátečky, takže vím, že v největších mrazech topím na spád 45/35°C a i při teplotách kolem 0°C potřebuji teplotu otopné vody cca 40°C, přičemž topím na teplotu 21°C v obytnýh místnostech. Pokud vezmu, že pro rok 2024 mám cenu 1 kWh z plynu 2,11 Kč a u elektriky při sazbě D35d (máj ji historicky od topení elektřinou) to je pro VT 6,41 Kč a pro NT 6,04 Kč tak bych musel TČ dokázat provozovat s průměrným ročním faktorem cca 5, aby se mně investice vrátila a to v tomto domě není reálné. Aktuálně je spotřeba cca 1750 m3 plynu, což odpovídá 20 MWh. Počítáno pro instalace TČ za cca 300 tisíc Kč proti novémy kondenzačnímu plynovému kotli za 100 tisíc Kč, vše včetně instalace.
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od jahodovák »

Hlavně to chce si vyžádat topný faktor pro celý průběh teplot při kterém je to čerpadlo schopno pracovat,to je různé,hlavně podle toho jak je dimenzován venkovní výparník.Málokterá firma je poskytuje,většinou jen pro teploty venku plus 7 a dál radši nic.Kolikrát to nechtějí poslat ani na vaši žádost.Problém s plynem je ten,že k nám nebude nikdy zaveden,takže bezkonkurenčně nejlevnější je dřevo.Pokud se použije otevřená akumulační nádrž,nehrozí žádné nebezpečí,protože i při brutálním přetopení se maximálně přemění kotelna v parní saunu...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od PetrDubi »

xmasin:
Jen pro doplnění, 1750 m3 plynu je 18,4 MWh energie a ne 20.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek