Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
microlan
Příspěvky: 39
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:47 am
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: 14
Bydliště: Měnín

Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od microlan »

Má někdo zkušenost nebo představu jak by fungovalo spojení: panely - měnič - 230V klimatizace (příkon do 1 kW) bez baterek? Jednoduchá idea, když svítí tak aby to chladilo. Jde o to, co řekne klimatizace na časté výpadky proudu.
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od zbek »

Jde o to, co řekne klimatizace na časté výpadky proudu.

řekne Pá pá
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1283
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od TomHC »

Nezmysel. Ak by si to silou mocou chcel, tak potom asi len s automatickým prepínačom sietí, kde pri výpadku AC z meniča by to preplo na sieť... Ale ani z toho by asi nebola klíma nadšená, hlavne ak by bolo "komplikované" počasie, t.j. slnko/mraky zmena 3x do minúty. A ani prepínač, alebo stykače by z toho neboli nadšené.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od rva »

Je to nerozumné, protože buď bude potřeba hodně panelů, u kterých bude často dost nevyužité energie, nebo bude panelů méně, ale pak klima poběží jen když bude slunce svítit kolmo na panely. A když ne, tak se opět nic nevyužije. Navíc klimatizace neběží na konstatntní výkon, ale ty invertorové ho regulují dejme tomu od 200 W do 1 kW a i tehdy občas úplně vypnou.
Je k tomu potřeba jiný regulátor, možná nějaký frekvenční měnič, ke kterému se přímo připojují panely. Sám taký mám a když na něj přepnu dostatek panelů, tak k němu je připojena cirkulárka, popřípadě štípačka a běží to přímo bez baterek. Ale to mám když je nadbytek energie a chci si s tím hrát.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od PetrDubi »

To je pořád dokola, další pokus o vytvoření kamene mudrců, což je činnost o kterou se tady každých pár měsíců někdo pokouší i když tady je mraky diskuzí, kde se někdo ptal na to samé - někdo dokonce až po tom, co mu odešel měnič...

Nejsmutnější na tom je, že teď se na to ptá člověk, který už tu nějakou dobu je, elektrárnu má a měl by už vědět, jak to v reálu funguje..

Jen pro shrnutí: minimalistická elektrárna bez baterky ano, ale pouze pro odporové zátěže (napriklad ohřev vody spirálou) nebo například DC čerpadlo pro solární systémy připojené přímo na panel (asi nejokrouhanější minimalistická elektrárna).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od glottis »

kdyz klimu a bez baterek tak jedine gridtie
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od kodl69 »

cvičně jsem zapojil invertorovou hitachi na výstup sitonu, a normálně to jelo, akorát jak šel větší mrak, tak se klima restartovala a asi jí to nedělalo moc dobře. Pokud bys dokázal měnit okamžitej příkon podle napětí na panelech, tak by to mohlo chodit...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jdobry
Příspěvky: 38
Registrován: ned říj 24, 2021 1:04 pm

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od jdobry »

Minimalisticke reseni ma kolega na skleniku. Jeden jediny solarni panel a na nem DC ventilator sparovany na max napeti panelu. Zadny regulator neni potreba. Kdyz sviti slunicko, sklenik vetra. Kdyz nesviti, sklenik vetrat nepotrebuje.
Ale pokouset se pripojovat realnou klimatizaci primo na panel se stridacem je blbina a recept jak neco odkourit. Staci mrak, vykon panelu klesne a klimatizace se v lepsim pripade vypne na podpeti.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od PetrDubi »

Tak u klimatizace je hlavně kompresor, kterýmu nedělá moc dobře častý zapínání a snižuje jeho životnost. Další věc je, že existuje nějaký postup pro vypnutí klimatizace (snížení otáček kompresoru, potom jeho vypnutí a nakonec dochlazení chladiva a vypnutí ventilátorů), kterej když není dodrženej a dojde k tvrdýmu vypnutí za chodu, tak způsobuje nestandartní stavy v systému (a zůstává vysoký tlak chladiva na určitých místech) a při následném opětovném spuštění ten kompresor taky dostává pěkně na prdel a zkracuje se mu životnost. A to nemluvím o tom, že každý TČ nebo klimatizace má ochranu kompresoru, kdy po vypnutí se čeká několik minut, než dojde k dalšímu zapnutí a tahle ochrana při vypnutí kvůli podpětí taky nefunguje..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
microlan
Příspěvky: 39
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:47 am
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: 14
Bydliště: Měnín

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od microlan »

Díky všem za reakce. Dověděl jsem se vše, co jsem nevěděl, hlavně o klimatizacích které zásadně nepoužívám, v autě ji ani nemám. Na tohle se ptal soused, který si teď klimatizaci pořídil a u mne vidí ty panely. Ono je to asi i neekonomické, v našich podmínkách pořizovat panely na pár měsíců v roce pro zařízení s příkonem 800 W.

// Tak mě napadla další věc, peltierovy články stažené mezi 2 chladiči. 9x 12V/4A serioparalelně, tj. 36 V , 12 A, k tomu 450 W panel a 2 ventilátory, to už by někomu mohlo ochladit podkroví.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od PetrDubi »

Tak ta informace, že se na to ptá soused mohla být už na začátku a mohli jsme si i něco ušetřit ;)
Tenhle typ dotazu (měnič s panelama bez baterky pro napájení normálních spotřebičů) se tu fakt objevuje pravidelně, naposledy třeba tady (k tomu letos jeden který zkoušel měnič provozovat i bez baterek a chodil mu, ale už mu nechodí, loni to tu taky bylo minimálně 4x):
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 9&p=200997

Ale jinak s tebou souhlasím, že kvůli 2 měsícům se jenom pro klimatizaci je nesmysl dělat FV, to už by tam musel být třeba i ohřev bojleru, aby stálo za to se tím zabývat.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
microlan
Příspěvky: 39
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:47 am
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: 14
Bydliště: Měnín

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od microlan »

Já mám barák ze zdí 60 cm, 12 polystyren, 30 beton, 15 plná cihla + omítka. Krovy 100 mm polystyren + 100mm tvrdá PUR pěna, takže v letě pohoda i bez klimy, stačí přes noc větrat. A v baterkách 14 kWh, takže zkušenosti FV bez baterek taky žádné.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od sindyk »

microlan píše:Tak mě napadla další věc, peltierovy články stažené mezi 2 chladiči. 9x 12V/4A serioparalelně, tj. 36 V , 12 A, k tomu 450 W panel a 2 ventilátory, to už by někomu mohlo ochladit podkroví.
To jsou zbytečně vyhozený peníze. Zjednodušeně - klimatizace má koeficient účinnosti třeba 4, tzn. z 500 W příkonu udělá 2 kW chladícího výkonu. U toho peltiera to je plus minus autobus 0,5 při Imax a dT = 10 K. (někdo si dal tu práci a změřil to, jsou na netu grafy). To se hodí tak na DIY chladící box na pivo.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od PetrDubi »

Jo ty peltiery připojený na panel už je správný směr minimalistické FVE, ale bohužel to zabíjí tragická účinnost jak píše Sindyk.
Kdysi jsem o tom taky trochu přemýšlel (dávno před FV) a když jsem zjistil všechny parametry a účinnost, tak mě to hned přešlo. A hlavně ta účinnost 0,5 (takže chladící výkon maximálně cca. 225W při rozdílu teplot 10°K) je při tomhle "malém" rozdílu teplot, ale když se rozdíl zvedne na 20°K, tak ta účinnost zase klesne ještě na půlku a už to chladí minimálně. Proto mají auto chladničky uvedený, že ochladí třeba o 12° pod okolní teplotu a maximum jsem viděl asi 18°, ale tam byla extra izolace. Dobrou účinnost to má, když potřebuješ ochladit třeba jenom o 2-3°.

Jinak to chlazení by bylo naprosto nedostatečný i kdyby to chladilo těch 450W, protože i ty nejmenší fungující klimatizce 6000 BTU mají chladící výkon kolem 1,75 kW a to není žádný extra chladidlo, ideálně tak na jednu ne moc velkou místnost.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Keraj
Příspěvky: 185
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od Keraj »

Hele a proč je ta baterie takový problém?
Když by se použilo použité startovací olovo tak jsou pořizovací náklady minimální a jako bufer to musí stačit ne?
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN = 6000W
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
135 + 135 + 230 = 500Ah LiFePo na 48V
3* BMS a Balancer Seplos
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od sindyk »

Souhlasím s glottisem, nejlevnější bude panel s mikroměničem. Před klimatizaci bych dal hlídací relé, když bude mít klima odběr, tak to přicvakne měnič a je to.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
microlan
Příspěvky: 39
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:47 am
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: 14
Bydliště: Měnín

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od microlan »

To je právě ono, není to člověk, který by se tím bavil. Chtěl by aby to fungovalo bezúdržbově, aby se o to nemusel starat a byl provoz zadarmo. Při těch 800W a současných cenách elektřiny by to mělo dlouhou dobu návratnosti. Potřeboval jsem posbírat víc argumentů. Ještě k těm peltierům, podle grafu dole, by šlo při dT= 20°C dosáhnout k účinnosti 1, za použití 4x více článků a při jejich dnešní ceně by se daly pořídit za 2000 Kč.
Přílohy
peltier1.jpg
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od PetrDubi »

Ještě jedna poznámka k peltierum, veškerý výkon který do nich pustíš + ten chladící výkon se objeví na té teplé straně a ty ho musíš uchladit! A musíš to chladit na co nejnižší teplotu pro co největší chladící výkon.
Jinak v nějakém jiném vláknu o gridtie se dneska psalo o inverteru, jehož snímač proudu se dával na přívod zátěže a reguloval výkon podle té zátěže. To by bylo možná nejlepší řešení.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od pibi »

Teplou stranou Peltiera předehřívat vodu do bojleru. :D
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Minimalistické řešení FVE + klimatizace

Příspěvek od PetrDubi »

To jo, ale ta studená jaksi nejde odpojit a přemístit jinam :D
Jo a nevím jestli víš o jedné další vlastnost, že když peltierem přestane procházet proud, tak se prakticky okamžitě vyrovnají teploty na obou stranách - proto se u peltiera nema pouzivat řízení výkonu pomocí pwm, ale jedině změnou napětí/proudu.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek