menic do karavanu

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
vens
Příspěvky: 34
Registrován: pát lis 18, 2022 10:43 am

menic do karavanu

Příspěvek od vens »

Chcel by som kupit menic do karavanu bateriu mam Bateriu LiFePO4 12,8V 200Ah Ultimatron.
Rozhodujem sa medzi dvomi.
Solarvertech FS4000 12V/230V 4000W + USB, dálkové ovládání, čistá sinusovka
EPever IPower Plus 3000 W 12V

Ten epever je sice slabsi a nema priamo dialkove ovladanie ako solarvertech co by sa mohlo hodit kazdopadne by pre mna rozhodujuca by asi bola informacia o spotrebe bez zataze ku ktorej sa nejak neviem dopracaovat pri tom epeveri je udavana velmi nizka no neviem co to znamena presne.

https://www.satelitneprijimace.sk/menic ... sinusovka/
https://ecoprodukt.sk/p/85854-menic-nap ... -12v-31164
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: menic do karavanu

Příspěvek od luky »

Jaké spotřebiče to bude napájet? Tzn. proč volba tohoto výkonu?

Je potřeba aby to běželo pořád? Měnič naprázdno bude vždycky mít vysokou spotřebu. Nešlo by to provozovat tak, že se zapne měnič, uvaří kafe a měnič zase vypne?

Jaký je maximální vybíjecí proud té baterky (a její BMS)?
EDIT: Našel jsem si to: 150A max, špička 450A (5-15ms). Tedy 1800W, špičkově 5400W. Tedy měnič 4000W / špičkově 8000W mi přijde celkem zbytečný.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
vens
Příspěvky: 34
Registrován: pát lis 18, 2022 10:43 am

Re: menic do karavanu

Příspěvek od vens »

je to planovane narazovo na ceste v karavane napriklad uvarit kavu pripadne nejaky iny spotrebic ako napriklad vysavac skor som myslel v lete ked bude stat karavan na dvore teraz je zazimovany v pristresku tak bateriu cez den dobit a po zapade slnka vycucat preto by som chcel ten menic ovladat na dialkove aby som nemusel fyzicky chodit do karavanu a tiez to mat ako zalohu v pripade vypadku prudu vediet nacerpat napriklad vodu zo studne.
Takze mal by som podla teba hladat menic 1800W s trvalim vykonom?
Co som pozeral tak robia sa vacsinou 2000 W.
Este sa opytam takto ak by som ten menic predimenzoval ako som povodne chcel a doslo by k trvalemu odberu viac ako dovoluje bateria tak system BMS odpoji bateriu?
Som v tychto veciach zaciatocnik tak dakujem za pochopenie.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: menic do karavanu

Příspěvek od Soban »

Každá slušná BMS baterku při překročení nějakých mezních parametrů vypne.

Jinak tahat 1C výkon z baterky nějak dlouhodoběji je nesmysl.
Zapínat v karavanu měnič a tahat do domu je taktéž nesmysl.

Takže kup nějaký 2000W měnič pokud na to chceš připojit třeba nějaké motory, které potřebují pro rozběh velký proud, pokud motory nehrozí tak nějaký 1000W měnič na nějaké drobné spotřebiče, více na 12V baterku nemá cenu používat, prostě to 12V systém nedává.

Do domu pořiď pro zálohu pokud potřebuješ regulérní UPS či FVE.

PS. Pozor na rychlovarky mají velký výkon - moje 2300W takže kupovat s malým výkonem, aby to měnič a baterka ustály.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: menic do karavanu

Příspěvek od luky »

Pokusil jsem se tu hromadu písmenek rozdělit na jednotlivé myšlenky, protožemezislovynenížádnáinterpunkcetaksejentěžkoodhadujecotímmělautornamysli.
vens píše:je to planovane narazovo na ceste v karavane napriklad uvarit kavu pripadne nejaky iny spotrebic ako napriklad vysavac
Ty s sebou na dovolenou vozíš vysavač a potřebuješ vysávat i mimo kemp?
Udělej nám fotku štítku toho kávovaru, vysavače a dalších plánovaných spotřebičů.
vens píše: skor som myslel v lete ked bude stat karavan na dvore teraz je zazimovany v pristresku tak bateriu cez den dobit a po zapade slnka vycucat preto by som chcel ten menic ovladat na dialkove aby som nemusel fyzicky chodit do karavanu a tiez to mat ako zalohu v pripade vypadku prudu vediet nacerpat napriklad vodu zo studne.
Připoji takovou věc do domu a řešit přepínání apod není úplně pro laiky a nemyslím si, že by to mělo podstatný efekt. Radím tuhle myšlenku vynechat.
Čerpadlo ve studni je úplně jiná kapitola - je to jedno- nebo třífázové..? Výkon? Podle mě ta baterka žádné takové čerpadlo nerozeběhne.
Příklad z mé strany: mám v autě měnič 250W a při výpadku (plánovaném) mi z toho běžel počítač, monitor, router (homeoffice). Když jsem odpojil PC, tak mi z toho běžela i lednička. Pro jednoduchost jsem si prostě z auta natáhnul prodlužovačku.
vens píše: Takze mal by som podla teba hladat menic 1800W s trvalim vykonom?
Co som pozeral tak robia sa vacsinou 2000 W.
Este sa opytam takto ak by som ten menic predimenzoval ako som povodne chcel a doslo by k trvalemu odberu viac ako dovoluje bateria tak system BMS odpoji bateriu?
Som v tychto veciach zaciatocnik tak dakujem za pochopenie.
Ne, chtěl jsem říci, že 4kW měnič je k ničemu, protože už při 1.8kW se ti baterie vypne. Ale můžeš si ho pořídit. Jen počítej s tím, že na něj nemůžeš připojit nic, co má víc než cca 1500W.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Franta2776
Příspěvky: 2428
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: menic do karavanu

Příspěvek od Franta2776 »

Už jsem to tu uváděl.Mám v přestavěné dodávce MB Sprinter 4x280Ah Lifepo4+bms DALY+Měnič 1500W z ALI.Stálo to málo peněz, napájím z toho hlavně presovač 1500W+2 elektrokola.Lednice jede přímo na 12V.Nabíjím pouze alternátorem teče do baterie 100A.Alternátor je 160A.Najeto s tím mám přes 20000km a ztráveno po dovolených cca 5měsíců času.
Pokud nenabíjím elektrokola vydržím 5 dni bez pohnutí autem.Pokud by někdo chtěl používat elektrokola každý den, chtělo by to FV panel.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
vens
Příspěvky: 34
Registrován: pát lis 18, 2022 10:43 am

Re: menic do karavanu

Příspěvek od vens »

luky píše:Pokusil jsem se tu hromadu písmenek rozdělit na jednotlivé myšlenky, protožemezislovynenížádnáinterpunkcetaksejentěžkoodhadujecotímmělautornamysli.
vens píše:je to planovane narazovo na ceste v karavane napriklad uvarit kavu pripadne nejaky iny spotrebic ako napriklad vysavac
Ty s sebou na dovolenou vozíš vysavač a potřebuješ vysávat i mimo kemp?
Udělej nám fotku štítku toho kávovaru, vysavače a dalších plánovaných spotřebičů.
vens píše: skor som myslel v lete ked bude stat karavan na dvore teraz je zazimovany v pristresku tak bateriu cez den dobit a po zapade slnka vycucat preto by som chcel ten menic ovladat na dialkove aby som nemusel fyzicky chodit do karavanu a tiez to mat ako zalohu v pripade vypadku prudu vediet nacerpat napriklad vodu zo studne.
Připoji takovou věc do domu a řešit přepínání apod není úplně pro laiky a nemyslím si, že by to mělo podstatný efekt. Radím tuhle myšlenku vynechat.
Čerpadlo ve studni je úplně jiná kapitola - je to jedno- nebo třífázové..? Výkon? Podle mě ta baterka žádné takové čerpadlo nerozeběhne.
Příklad z mé strany: mám v autě měnič 250W a při výpadku (plánovaném) mi z toho běžel počítač, monitor, router (homeoffice). Když jsem odpojil PC, tak mi z toho běžela i lednička. Pro jednoduchost jsem si prostě z auta natáhnul prodlužovačku.
vens píše: Takze mal by som podla teba hladat menic 1800W s trvalim vykonom?
Co som pozeral tak robia sa vacsinou 2000 W.
Este sa opytam takto ak by som ten menic predimenzoval ako som povodne chcel a doslo by k trvalemu odberu viac ako dovoluje bateria tak system BMS odpoji bateriu?
Som v tychto veciach zaciatocnik tak dakujem za pochopenie.
Ne, chtěl jsem říci, že 4kW měnič je k ničemu, protože už při 1.8kW se ti baterie vypne. Ale můžeš si ho pořídit. Jen počítej s tím, že na něj nemůžeš připojit nic, co má víc než cca 1500W.
Skusim takto snad to bude zrozumitelne.
aktualnemy stav v karavane: Epever XTRA221ON panel 280wp bateria tam bola 120 Ah trakcne olovo a ta mi v jeseni odisla karavan mam dva roky no bateria bola uz pri kupe znacne makka je tam momentalne menic 3000W trvaly vykon s modifikovanou sinusoidou takto som to kupil od predosleho majitela ktory ho mal kvoli kavovaru.

Ja som tam dorobil samostatnu vetvu k SAT a TV odber nieco cez 60W na ktoru som pripojil este jeden menic tiez s modifikovanou sinusoidou trvale dokaze dodat 150W aby sa ten velky menic pripajal len pri nutnej velkej zatazi.
Osvetlenie je led 12V.

Ten vysavac je tam napisany ako priklad kedze je to zariadenie s motorom toto by som nejako vazne neriesil.

Co sa tyka cerpadla v studni Je to len taka idea clovek nikdy nevie doba je dost zvlastna a kazda samostatnost dava vacsi pocit istoty.
Jedna sa o Ponorné skrutkové čerpadlo 230V 750W odskusane mam ze zalozny zdroj PROsinus-1200W 12V ho sam nerozbehne no po istej uprave to ide mozem vysvetlit.

pre bateriu LiFePO4 12,8V 200Ah Ultimatron Smart BMS som sa rozhodol aj preto ze predoslu kyselinovu bolo v karavane citit bateria je umiestnena pod sedenim v interieri a zdravie je prvorade.

Doobjednal som si redukcie na bateriu kedze ten Ultimatron ma kontakty M8 ked pridu odskusam zatazit bateriu stym 3000W menicom uvidim postupne budem pridavat zataz uvidim ako zareaguje system BMS v baterii a asi podla toho sa rozhodnem ako dalej.
https://www.yachtshop.sk/yachtshop-sk/e ... cia-M8-par
vens
Příspěvky: 34
Registrován: pát lis 18, 2022 10:43 am

Re: menic do karavanu

Příspěvek od vens »

Franta2776 píše:Už jsem to tu uváděl.Mám v přestavěné dodávce MB Sprinter 4x280Ah Lifepo4+bms DALY+Měnič 1500W z ALI.Stálo to málo peněz, napájím z toho hlavně presovač 1500W+2 elektrokola.Lednice jede přímo na 12V.Nabíjím pouze alternátorem teče do baterie 100A.Alternátor je 160A.Najeto s tím mám přes 20000km a ztráveno po dovolených cca 5měsíců času.
Pokud nenabíjím elektrokola vydržím 5 dni bez pohnutí autem.Pokud by někdo chtěl používat elektrokola každý den, chtělo by to FV panel.
Mozes mi napisat ake presne baterie mas tiez ma zaujima vaha tvojich baterii spolu.
Inac Ja prives taham Dusterom 1.5dci predosli majitel odpojil po montazi solarneho panelu dobijanie z tazneho v karavane co si myslim ze by sa to dalo spetne pripojit za predpokladu ze je zle pocasie ako som uz zazil cestou do Grecka a celkom by sa hodilo dobijanie s alternatoru kedy chladnicka vycucla bateriu keby som to dokazal nejako zredukovat v karavane aby to bralo z alternatora len nejakych 10amper pripadne menej aby sa vodice nehriali no i to by vedelo pomoct no neviem ci sa to moze takto kombinovat s mojim XTRA221ON

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek