Windows 10 restart

Nezařaditelné
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Windows 10 restart

Příspěvek od dumi »

A myslis ze kdybys delal celej zivot v.linuxu a poprve si sednul k windowd, tak ti hned vsechno pujde? :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Windows 10 restart

Příspěvek od mypower.cz »

dumi píše:A myslis ze kdybys delal celej zivot v.linuxu a poprve si sednul k windowd, tak ti hned vsechno pujde? :-)
Sak to on nikde nepsal ze by mu to hned slo na neznamem OS :D Hele ja ted migruju server nejen pro mypower z debianu 7 na debian 10 a vim sve co to je za porod uz jen mezi verzemi linuxi distribuce, natoz tak windows a linux ... :D
unicast
Příspěvky: 1255
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Windows 10 restart

Příspěvek od unicast »

Na Windows ti nikdy nepůjde všechno a už vůbec ne hned :-) Ale ne, vážně, obecně platí, že základy unixových systémů se těžko učí, ale pak se to lehko používá. Chce to nějakou knížku, slušná je třeba Peter Norton, Harley Hahn: Uživatelský průvodce Unixem, asi se to sežene někde v antikvariátu a tím začít.

Že si základních principů pak různí pachatelé dobra pod Linuxem udělali hadr na podlahu, to je jiná věc. Nikdo neudělal pro nahrazování linuxů BSDčky tolik, jako Lennart Pöttering... :D
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Windows 10 restart

Příspěvek od dumi »

Ja asi pred 14 dnama uogradoval produkcni server z verze debian 6 na debian 10. Prekvapive to slo pomerne hladce. V podstate to slo temer bez vypadku sluzeb. Jen dva restarty ( pricemz jeden.byl zbytecny).
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Windows 10 restart

Příspěvek od dumi »

Kdyz slysim.potteringovo jmeno, otvira se mi kudla v kapse :-)

I kdyz zase pulseaudio se mu treba celkem povedlo. Systemd povazuju za prisernost, ale.je to vec nazoru a mozna.jen moje.neznalost detailu.

Kazdopadne pouzivam.Gentoo tam.jsoy nastesti jeste normalni a zustali na openRC :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Windows 10 restart

Příspěvek od marsal64 »

unicast píše:Pavle, jak tak čtu, co tu píšeš, máš jeden problém. Snažíš se k tomu přistupovat jako k blackboxu, kterému se někde něco nějak nastaví a ono to pojede, tak nějak uživatelsky. Proto "hledáš, kde se nastaví IP adresa" apod. To je špatný přístup, ty potřebuješ ten IP stack toho systému pochopit. Pak se nebudeš ptát, kde nastavit IP adresu, protože budeš vědět, že to můžeš udělat asi tak patnácti způsoby. Pak nebudeš řešit, jak povolit VPN a zároveň zakázat zařízení přístup do Internetu, protože budeš vědět, jak v iptables pro něco takového vyrobit pravidlo atd. A bum, rázem to budeš po krátkém zorientování zvládat i na všech ostatních zařízeních, protože budeš rozumět podstatě.
A jen tak mimochodem, přístup, který popisuje správně unicast, tj. "pochopit - do určité hloubky - základy" platí, i pokud bys šel do Foxtrotu.
PavelR
Příspěvky: 3122
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Windows 10 restart

Příspěvek od PavelR »

unicast píše:Pavle, jak tak čtu, co tu píšeš, máš jeden problém. Snažíš se k tomu přistupovat jako k blackboxu, kterému se někde něco nějak nastaví a ono to pojede, tak nějak uživatelsky. Proto "hledáš, kde se nastaví IP adresa" apod. To je špatný přístup, ty potřebuješ ten IP stack toho systému pochopit. Pak se nebudeš ptát, kde nastavit IP adresu, protože budeš vědět, že to můžeš udělat asi tak patnácti způsoby. Pak nebudeš řešit, jak povolit VPN a zároveň zakázat zařízení přístup do Internetu, protože budeš vědět, jak v iptables pro něco takového vyrobit pravidlo atd. A bum, rázem to budeš po krátkém zorientování zvládat i na všech ostatních zařízeních, protože budeš rozumět podstatě.
ano souhlasim, ale jen castecne.
Mam spoustu problemu hlavne s vecma ktere nedelaji co se od nich ceka. To pak ma ta vec problem se mnou :D

Nezivim se IT, nezivim se sitarinou. Takze kvuli jedne operaci se ucit cele IT odvetvi me neprijde moc dobry reseni. Budu se to ucit. Pak to treba rok dva nebudu ani jednou potrebovat a hlava to proste neudrzi ...

Uvedu priklad. Potreboval jsem ozivit na raspberry na venus os ( nejakej linux) canbus. Je na to jednoduchej navod na githubu - nekolik veci nekam zkopirovat, do nekolika souboru neco zapsat. Ja bych se s tim trapil minimalne cely den a urcite bych v tom neco rozbil. Tak jsem poprosil kolegy programatora v praci. Zapnul jsem vzdaleny pristup a za 10minut bylo hotovo a funkcni. Abych byl uzitecny tak jsem aspon v mezicase udelal kafe.
Pote jsem si udelal image te karty a namnozil si nahradni abych toto prave uz nemusel nikdy delat a az odejde dalsi karta, tak jen vemu dalsi pichnu ji do raspbery a jedeme dal.

Clovek nemuze umet vse a halt s necim potrebuju pomoct. Proto jsem se ptal jak zabranit w10 pristupu ven jestli nema nekdo tip jak to jednoduse udelat. Nejde to jednoduse? ok tak nic. No problem. Budu hledat jiny reseni. Treba casem ten foxtrot.

marsal64:

s tim pocitam ze z toho budu mit hlavy boleni nez zjistim proc to dela neco jinyho nez jsem tomu jasne rekl.
V pripade foxtrota ale vidim smysl se neco ucit. Do techto veci se rypu porad, neco menim, snazim se zplesovat, proste si s tim hraju.
PavelR
Příspěvky: 3122
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Windows 10 restart

Příspěvek od PavelR »

zatim to vypada dobre. mel jsem naplanovanou aktualizaci na dnes a nic se nespustilo. Update stale hlasi chybu. Takto me to zatim staci. Diky za rady.
unicast
Příspěvky: 1255
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Windows 10 restart

Příspěvek od unicast »

PavelR píše:Proto jsem se ptal jak zabranit w10 pristupu ven jestli nema nekdo tip jak to jednoduse udelat. Nejde to jednoduse? ok tak nic.
Já bych to zkusil na routeru.

iptables -I FORWARD -j DROP -d <IP adresa stroje s w10> -i eth1 -o eth0
iptables -I FORWARD -j DROP -s <IP adresa stroje s w10> -i eth0 -o eth1

Za předpokladu, že eth0 je rozhraní směrem dovnitř a eth1 směřem ven. VPN si bude vytvářet vlastní rozhraní, takže se jí to týkat nebude. Pro mikrotik si to odpovídajícím způsobem přelož.
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: Windows 10 restart

Příspěvek od Brbla »

Celkem jednoduše bych navrhl nastavit parametry sítě ručně tak, že
IP adresu a masku bych opsal z nastavení, které dodal DHCP server, adresu DNS bych nastavil schválně špatně (třeba vlastní adresu toho PC).
Výsledkem bude "adresa nenalezena".
PavelR
Příspěvky: 3122
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Windows 10 restart

Příspěvek od PavelR »

unicast píše:
PavelR píše:Proto jsem se ptal jak zabranit w10 pristupu ven jestli nema nekdo tip jak to jednoduse udelat. Nejde to jednoduse? ok tak nic.
Já bych to zkusil na routeru.

iptables -I FORWARD -j DROP -d <IP adresa stroje s w10> -i eth1 -o eth0
iptables -I FORWARD -j DROP -s <IP adresa stroje s w10> -i eth0 -o eth1

Za předpokladu, že eth0 je rozhraní směrem dovnitř a eth1 směřem ven. VPN si bude vytvářet vlastní rozhraní, takže se jí to týkat nebude. Pro mikrotik si to odpovídajícím způsobem přelož.
dik za info
polozku iptables jsem v routeru nikde nenasel.
Mam jen obycejnej asus modem. Asi neumi takovy pokrocily veci. Mikrotik nemam.
PavelR
Příspěvky: 3122
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Windows 10 restart

Příspěvek od PavelR »

Brbla píše:Celkem jednoduše bych navrhl nastavit parametry sítě ručně tak, že
IP adresu a masku bych opsal z nastavení, které dodal DHCP server, adresu DNS bych nastavil schválně špatně (třeba vlastní adresu toho PC).
Výsledkem bude "adresa nenalezena".
to jsem taky udelal. tak snad bude pokoj

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek