1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 451
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od JirkaE »

eman píše: čtv zář 26, 2024 2:44 pm JirkaE: U toho bojleru je rozdíl v nahřátí spirálou a TČ. TČ sežere méně, ale ohřeje to tak na 45°C. Spirála ti udělá 70°C vodu. TČ by šlo i s teplotou výše, ale pak dostává čočku kompresor, takže ve finále to může být nejdražší TUV, kvůli opotřebení TČ.
Chápu a TČ já osobně nechci, mám více důvodů.

Ale tazatel chce - to má taky každý z nás trochu jinak, navíc to má kombinované s topením, kde zásoba je pouze pro pitnou vodu 300L.
Ale zde je problém meziobdobí a zima (ne léto - když je přebytek)

V zimě - od řijna - pojede TČ skoro pořád a o tom je řeč.
Nevím sice detaily, jakou má TČ spotřebu ale pokud jede FV už jen na 50% nebo méně a TČ pořád, vyplatí se přece přes den akumulovat (i těch 45 Stupňů) do co největší bečky přes den, kdy FV něco dává a večer nechat jen točit po domě malým oběhovým čerpadlem na pár watů, než nechávat běžet TČ i přes noc - prakticky non-stop a vydojit baterky do nuly. Spirálama pak na střídačku zvyšovat teplotu a nejlépe rovnou na DC a nezatěžovat měnič.
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
betmen
Příspěvky: 339
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od betmen »

Franta2776 píše: čtv zář 26, 2024 7:11 am
betmen píše: stř zář 25, 2024 9:46 pm ja mam 1f 25A z DS, 1x Must 5,5kW a zena pravidelne zhadzuje istic pri hodinach.... menic zatial ani raz.
ked ideme z FVE, tak dokaze ovladat svoje emócie a nezapina naraz (ako pri DS) pracku, susicku, mycku, klimu, ruru a presso spolu s vysavacom... :)
stale zije v iluzii, ze DS je neobmedzeny zdroj energie zadarmo.
Nastav pro případ přetížení měniče jeho restart ne přepnutí na.DS.Od doby co jsem to tak udělal,nahazovat jistič nechodím.

ked zena zhodi istic pred elmerom a baterka je vybita (prpiadne menic vypnuty), tak mi restart menica nepomoze :)
vtedy sa musi ist manualne k hodinam a nahodit istic...
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
Mex
Příspěvky: 759
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od Mex »

unicast píše: čtv zář 26, 2024 12:33 pm ... S jednofázovým systémem se ti kupříkladu nestane, že by ti třetí harmonická začala tavit nulák dimenzovaný tak, jak se běžně dimenzuje..
Jestli to v tomto není jako s paní Colombovou.

Já samozřejmě teoretické zdůvodnění přetěžování N ve 3f soustavě vyššími harmonickými znám.
Ale v praxi jsem to nikdy neviděl.
Dost se pohybuju v průmyslu. A tam jsou rozvody samozřejmě vždy 3f.
A nemám pocit, že by si na přetěžování N někdy někdo stěžoval.

Ale dobrá připomínka. Až zase budu v nějaké fabrice, tak se na to elektrikářů budu cíleně ptát.
Franta2776
Příspěvky: 2905
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od Franta2776 »

betmen píše: čtv zář 26, 2024 8:12 pm
Franta2776 píše: čtv zář 26, 2024 7:11 am
betmen píše: stř zář 25, 2024 9:46 pm ja mam 1f 25A z DS, 1x Must 5,5kW a zena pravidelne zhadzuje istic pri hodinach.... menic zatial ani raz.
ked ideme z FVE, tak dokaze ovladat svoje emócie a nezapina naraz (ako pri DS) pracku, susicku, mycku, klimu, ruru a presso spolu s vysavacom... :)
stale zije v iluzii, ze DS je neobmedzeny zdroj energie zadarmo.
Nastav pro případ přetížení měniče jeho restart ne přepnutí na.DS.Od doby co jsem to tak udělal,nahazovat jistič nechodím.

ked zena zhodi istic pred elmerom a baterka je vybita (prpiadne menic vypnuty), tak mi restart menica nepomoze :)
vtedy sa musi ist manualne k hodinam a nahodit istic...
Vyzkoušej u mě to zabralo a manželku jsem potajnu vycvičil.Teď když přetíží měnič, tak nám všechno zhasne, já ležím dál na gauči(už neběžím po tmě k plotu jako dřív), manželka se tváří provinile a za 30 sekund to znovu naběhne a něco vypne.Tím se naučí měnič nepřetěžovat,regulovat spotřebu i když je měnič přeplý na DS.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
betmen
Příspěvky: 339
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od betmen »

Mex píše: čtv zář 26, 2024 8:30 pm
unicast píše: čtv zář 26, 2024 12:33 pm ... S jednofázovým systémem se ti kupříkladu nestane, že by ti třetí harmonická začala tavit nulák dimenzovaný tak, jak se běžně dimenzuje..
Jestli to v tomto není jako s paní Colombovou.

Já samozřejmě teoretické zdůvodnění přetěžování N ve 3f soustavě vyššími harmonickými znám.
Ale v praxi jsem to nikdy neviděl.
Dost se pohybuju v průmyslu. A tam jsou rozvody samozřejmě vždy 3f.
A nemám pocit, že by si na přetěžování N někdy někdo stěžoval.

Ale dobrá připomínka. Až zase budu v nějaké fabrice, tak se na to elektrikářů budu cíleně ptát.
vyssie harmonické sposobuje vsetko okrem odporovej zataze...
a teraz zacni pocitat, kolko spinanych zdrojov mas v domacnosti.. :)

edit: tu mas celkom zrozumitelny clanok k tomu
https://elektrika.cz/data/clanky/vyss ... beni/view
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
unicast
Příspěvky: 1433
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od unicast »

Mex píše: čtv zář 26, 2024 8:30 pm Dost se pohybuju v průmyslu. A tam jsou rozvody samozřejmě vždy 3f.
A nemám pocit, že by si na přetěžování N někdy někdo stěžoval.
Ale dobrá připomínka. Až zase budu v nějaké fabrice, tak se na to elektrikářů budu cíleně ptát.

Ve fabrice s tím potíže nejspíš nebudou, protože:

1. největší odběr tam budou mít velké točivé stroje, typicky s asynchronními motory
2. pravděpodobně zapojená vinutí do trojúhelníku
3. pokud neplatí bod 2., tak v té hvězdě budou odběry točivých strojů natolik vyvážené, že s tím taky nebude problém, případně se u takových strojů nechá N plovoucí a připojené bude jen PE
4. navíc ty velké stroje budou mít kompenzovaný účiník

Ale zkus si zajít do nějakého datacentra, plného 1F spínaných zdrojů, rozvěšených po všech třech fázích. Ty zdroje jsou samozřejmě citlivé na přepětí, takže řešení z předchozího bodu 3. nepřipadá v úvahu.

Vezmi si s sebou osciloskop a proudovou sondu, budeš první, kdo uvidí na obrazovce osciloskopu paní Colombovou :) (a nezapomeň si zapnout Fast Fourier Transformation)
Naposledy upravil(a) unicast dne čtv zář 26, 2024 9:39 pm, celkem upraveno 1 x.
Mex
Příspěvky: 759
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od Mex »

Ale tam uvidím možná jen obrázek paní Colombové. Nikoli ji samotnou.
Já teorii kolem této problematiky znám. Jen říkám, že jsem to ještě nikdy v reálu neviděl.
Ne nějaký bordel v sítí, který uvidím na osciloskopu. Ale reálně vyžhavené svorky nebo vodiče na N.
glottis
Příspěvky: 2454
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od glottis »

Doma na to nenarazis už tuplem. To spíš pretizis nulák 1f fve kde s tím rozvod předem nepočítal :) třeba u indukce
SJM1
Příspěvky: 8
Registrován: ned kvě 12, 2024 11:38 pm
Lokalita: Praha

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od SJM1 »

cipis píše: stř zář 25, 2024 7:25 pm "Jen" víc jak půl kW ... Takže radši necháme spadnout celý dům, než abychom s vodou počkali pár minut, než přestane jet třeba indukce na max?
Obvykle bývají domácí čerpadla s příkonem 1,2 kW, někdy i více, takže čerpadlo s polovičním příkonem by snad při souběhu mohlo pomoci.
kodl69
Příspěvky: 7541
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od kodl69 »

"Třeba u indukce" - naprostá většina indukčních desek je 2x230V, tj dá se zapojit na L1, L2, a dva N vodiče, 2x3.5kW. K žádnýmu přetížení N vodiče nedojde. Jaká další teorie je na pořadu dne? Teoreticky by mohlo dojít k přetížení N vodiče mezi rozvaděči, ale zase jenom teoreticky, třeba pokud by někdo spojil 3 MP5000 do pralelu a mezi rozvaděči měl cyky 5x4, a na konci na každé fázi odběr přes 16A (delší dobu), tak by k tomu teoreticky mohlo dojít. Ale kdo to tak má? Když už budu mít potřebu 3x MP5000, tak si ten třífáz udělám.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
glottis
Příspěvky: 2454
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od glottis »

kodl69 píše: pát zář 27, 2024 12:46 am "Třeba u indukce" - naprostá většina indukčních desek je 2x230V, tj dá se zapojit na L1, L2, a dva N vodiče, 2x3.5kW. K žádnýmu přetížení N vodiče nedojde. Jaká další teorie je na pořadu dne? Teoreticky by mohlo dojít k přetížení N vodiče mezi rozvaděči, ale zase jenom teoreticky, třeba pokud by někdo spojil 3 MP5000 do pralelu a mezi rozvaděči měl cyky 5x4, a na konci na každé fázi odběr přes 16A (delší dobu), tak by k tomu teoreticky mohlo dojít. Ale kdo to tak má? Když už budu mít potřebu 3x MP5000, tak si ten třífáz udělám.
nevim jestli teorie :) ale ja mam treba 3f desku. A ano, je to 3f :) ma 5 ploten. 2+2+1. Samozrejme ze se to vetsine lidem nestane. Ale to se nestane ani to pretizeni harmonickejma nebo kdo vi cim.
Strejda
Příspěvky: 32
Registrován: pát lis 17, 2023 8:03 pm
Lokalita: Morava
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od Strejda »

Já udělal třífáz kvůli autům, ale nejsem si jist, jestli je to to nejlepší. Nakonec se auta nabíjí jedno 3x10A a druhé 1x25A. Většinou se nemusí nabíjet současně a když potřebuji rychle dokrmit, dávám to z gridu.
Mex
Příspěvky: 759
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od Mex »

Aniž to chci nějak zpochybňovat - můžu se zeptat, co brání tomu nabíjet i to druhé auto třeba 3x8A ?
Bylo by to příjemnější pro měnič, pro grid, pro kabeláž i pro nabíječku.
Nevýhoda mě moc nenapadá. Snad jen s výjimkou toho, že bys měl v té době ty další 2 fáze silně zatížené něčím jiným.
Nebo to má jen 1f nabíječku? Tedy nějaký starší model auta?
dusanmsk
Příspěvky: 366
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od dusanmsk »

Prelietol som to tu a par veci mi nejde do hlavy. Vy co doporucujete mat na nabijanie auta rezervu (22 kW), kolko mate na strechach? Ja mam na streche 11 kW, dve vt-80-tky z toho viac ako 7.5 kW nedostanu. A uz po par mesiacoch prevadzky zistujem, ze budem rad pokial EV nakrmim aspon tymi 1x16A, pretoze tej elektriny od zaciatku septembra uz nejak nie je nazvys. Jasne, v lete je to ina pesnicka, ale aj keby som kvoli autam daval 3f menic a krmil to 11 kW, tak mi zase nezostane na barak (pracka, susicka, bazen, umyvacka, ... toto vie ist kludne 6h denne v kuse v takmer subehu).

Co sa tyka temy TC a 3f bivalencie - pokial je barak s podlahovkou, alebo je k dispozicii velka akumulacia, kupit TC o stupen silnejsie a bivalenciu odpojit. 3F problem solved.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Strejda
Příspěvky: 32
Registrován: pát lis 17, 2023 8:03 pm
Lokalita: Morava
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od Strejda »

Všechna auta jsou Renault Zoe. To nejstarší má dokonce nabijecku 3x63A, ostatní jsou jen 22kw. Naopak u nových aut jsou AC silnější nabíječky většinou nadstandard.
Ta jednofazova nabíječka má vlastní měnič, to je důvod.
Trfazova jede 3x10A proto, že na elektrárně visí ještě 3 domácnosti.

Dušan: souhlas, mám taky 11kwp, proto píšu, že ten můj trifaz kvuli autu byl asi zbytečně.
Silnou AC nabíjení v autě potřebuješ právě pro 1fazove nabijeni 32A a taky je to docela dobré když potřebuješ rychle dokrmit a za chvíli odjet. Nejen doma. Ve firmách jsou taky zasuvky, i na rampach za obchodnaky:)
Nabíjet se nemusí jen z fve.
eman
Příspěvky: 1492
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od eman »

Myslím, že tady se míchá 3F z DS a 3F z FVE a postupně už nikdo neví co se řeší. 22kW z FVE tu asi nedokáže tahat nikdo, ale asi je jednodušší mít 3F měnič FVE u nového domu. A 3F přípojku DS k domu není třeba řešit, protože ČEZ ani jednofázi nepovoluje.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Mex
Příspěvky: 759
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od Mex »

Wallbox s nabíjením 22kW může mít smysl, pokud mám auto s 22kW nabíječkou.
Neznamená to samozřejmě, že budu nabíjet vždycky 22kW. S nabíječkou 11kW můžu nabíjet výkonem mezi 4-11kW, s 22kW nabíječkou pak 4-22kW.
A někdy se může hodit nacpat do auta co nejrychleji co nejvíc. Třeba když se neplánovaně vrací manželka z lázní a já bleskově potřebuju odvézt milenku někam daleko.

Kombibednaři s 3f řešením nemají problém. FVE je připojená paralelně ke gridu, tak FVE dodá co umí, zbytek se dobere z gridu.
Prostě jednoduché instantní řešení.
Pokud nespěchám (vím, že manželka nemůže přijet), tak prostě nastavím chytrý Wallbox nebo automatizaci, aby nabíjel jen tolik, kolik mu dá FVE.
kodl69
Příspěvky: 7541
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od kodl69 »

A 3F přípojku DS k domu není třeba řešit, protože ČEZ ani jednofázi nepovoluje.
??? To je zase výmysl. Když chci, požádám o připojení 1x25A. Ale víc než 25A jednofázově, to skutečně nepovoluje, aspoň ne běžně. Nikde není napsaný, že musíš mít doma 3f. A že ti k rozvaděči měření vede 4žil. kabel vůbec nic neznamená, jde o počet fází hlavního jističe před elektroměrem.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
eman
Příspěvky: 1492
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od eman »

Sorry, já to tak myslel, ale nenapsal. Nedají víc než těch 25A, což je pro barák nanic.

Oni tedy prevíti nedovolí skoro nic. Já chtěl i C jistič, kvůli těm strojům a taky mě poslali do háje.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Kostěj
Příspěvky: 640
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od Kostěj »

kodl69 píše: pon zář 30, 2024 3:57 pmAle víc než 25A jednofázově, to skutečně nepovoluje, aspoň ne běžně.
A přitom v ceníku mají řádek: nad 1×25 A za každý 1 A Kč/měsíc: 1,46...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek