1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Franta2776
Příspěvky: 2905
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od Franta2776 »

betmen píše: stř zář 25, 2024 9:46 pm ja mam 1f 25A z DS, 1x Must 5,5kW a zena pravidelne zhadzuje istic pri hodinach.... menic zatial ani raz.
ked ideme z FVE, tak dokaze ovladat svoje emócie a nezapina naraz (ako pri DS) pracku, susicku, mycku, klimu, ruru a presso spolu s vysavacom... :)
stale zije v iluzii, ze DS je neobmedzeny zdroj energie zadarmo.
Nastav pro případ přetížení měniče jeho restart ne přepnutí na.DS.Od doby co jsem to tak udělal,nahazovat jistič nechodím.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel 800Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Multiplus 2 48/5000,MPPT 150/85
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Diablo1st
Příspěvky: 1781
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od Diablo1st »

eman píše: čtv zář 26, 2024 6:20 am
Diablo1st píše: stř zář 25, 2024 8:58 pm
eman píše: stř zář 25, 2024 6:42 pm Možná mě Diablo opraví, ale co vím, tak v paralelu MP2 PA neumí. Buď jede jako invertor nebo se přepne do režimu Passthrou a dokáže nabíjet.
PA ide aj v paralelnom chode, len je potreba nastaviť nižší prúd na vstupe. Tento režim nemám otestovaný, ale pri jednom MP2 je minimum tuším 5A, t.z. ak sa MP2 pripojí k DS zoberie si 5A = cca. 1200W a ostatok ide z batérie.
Väčšinou toto bol problém Passtrough režimu, že išiel menič stále v tomto režime a z baterky nebral nič.
Ale musíš se přifázovat ne? Nebo jak by MP2 spojil dva zdroje DS + BAT? Což by znamenalo zadat grid code a nastavit související věci.
áno musí sa nafázovať, grid code sa zadať nemusí, ten je potrebný iba pri režime ESS.
Proste sa menič pri splnení nastavených podmienok prifázuje a berie max. toľko, koľko má nastavené z DS. Ak je spotreba väčšia, zbytok doberie z batérie.
Na rozdiel od ESS režimu, kedy maximum možného berie z batérie a všetko nad berie z DS.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp a 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
glottis
Příspěvky: 2454
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od glottis »

Mex píše: čtv zář 26, 2024 3:14 am Určitě souhlas s tím 3f nabíjením.
Jenom poznámka, že mám pocit, že zas tak moc nepřibývají auta s 22kW nabíječkou.
Jako by výrobci usoudili, že 11kW stačí a že je to tak akorát.
Jo, 11 je az az. 11kW Teslu nabije za 7 hodin z 0-100. Nikdo doma to pak nemuze ani pouzit. Sam nabijim 3x5A
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 451
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od JirkaE »

invence píše: stř zář 25, 2024 1:06 pm
Pořád mě vychází že jednofázové řešení je vhodnější, ale asi jsou i důvody pro 3F ... ale já je teď nevidím :-).
Jednofázové řešení je asi levnější a lépe ovladatelnější - kam - kdy a co a za jakých podmínek pustit.

Přesto mě to nějak nevychází - i když spotřebu a vše jen odhaduji.

Co se týká výkonu na střeše, tak v pohodě myslím, jde o to využití a hlavně ukládání.
Neznám podrobnosti, ale součet uložišť a spotřebičů - na hlavní čas výroby FV - mě přijde malý - ale záleží hlavně na tom, v jakém čase se co odehrává.

Pokud jsou přes den všichni v práci a ve škole a E-auto pryč - tak asi denní výkon z 9,6kWp není ani kam uložit = velké nevyužité přebytky.

200L vody v 300L zásobníku cca 15kWh se spirálou - přes TČ mnohem méně - cca 5-6kWh ?

20kWh v bateriích - bude denně úplně prázdná - pokud TČ zapne termostat v domě pořádně až večer, indukce a spotřeba domu a e-auto a vše až večer...

I pokud TČ pojede na plný plyn celý den a bude ukládat do podlah a zdí teplo, ( a útlum bude večer a na noc) tak to má nějakou hranici.

A po návratu domů VEČER pak - stačí plánovaný výkon na to všechno ?
Stačí péct buchtu na zítra v troubě + vařit teplou večeři na indukci + pustit pračku (a pak sušičku) kolik je to dohromady ?
Do toho se občas zapne TČ, nebo vrátí taťka z práce a strčí e-auto do zásuvky ?

Já bych zvětšil uložiště a výkon měničů - je-li to auto již jasná věc.
Víc vody (akumulačka) a víc baterek.


Já mám v baterkách 37-38kWh (4-členná domácnost (dvě pubertální děti) ) a uvažuju, že to ještě zvednu.
Baterky se snažím šetřit, nedrtím je na maximum a na minimum aby déle vydrželi.
Plánuju navýšit vodu až na 2000Litrů..

Musí to být kam uložit, pokud to nestíhám spotřebovat v reálném čase - tj.09,00-15,00h - jinak to zůstane zbytečně na střeše, to je moje idea.

Jedna akumulačka ať už s TPK nebo přes TČ je zanedbatelný výdaj v tom všem a vejde se do rohu každé garáže a hlavně topí celou noc, aniž by se cokoliv elektrického zapnulo (tedy krom čerpadýlka se zanedbatelným příkonem)

Voda je nejlevnější uložiště a akumulačka má jako uložiště nejdelší životnost
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
Atman
Příspěvky: 343
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Lokalita: Śenkvice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 16100
Kapacita baterie [kWh]: 28
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Šenkvice - Slovensko

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od Atman »

Ja mám tiež 1f, rodinný dom, rodina s dvoma malými deťmi. Jeden 5kw Multiplus mi na domácnosť úplne stačí. Súbehy dvoch žrútov pračka + varenie to zvláda, viac je manželka naučená strážiť. Ohrev TUV, akumulačky kúrenia alebo v lete bazéna mi obsluhuje 5kW samostatný Epewer, zapojený čisto len s Kybosovými vyťažovačmi a zapínaný napäťovo - relé v MPPT Smartsolar, keď je dosť na streche a teraz som zavesil na stenu ešte jeden 5kW Epewer, zatiaľ nezapojený, ako príprava na nabíjanie auta alebo záloha pre poruchu.
Nad treťou sadou 280Ah rozmýšľam, ale to asi až po kúpe elektromobilu, zatiaľ je zbytočná.
spolu 16,1kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°, nové: bifaciálna pergola 4,6kWp JJZ sklon 9°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, 2x Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
cipis
Příspěvky: 5034
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od cipis »

Poustet vecer pracku a mycku je blbost.
Idealni je odlozeny start, aby to dopralo na navrat domu. A mycka uz vubec, ta se klidne muze pustit uz dopoledne, obzvlast, kdyz ma automaticke pootevreni dveri po myti.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
vlk_m
Příspěvky: 26
Registrován: pon zář 19, 2022 7:24 pm

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od vlk_m »

Ono vsechno ma svy ze? Mam trifaz, 3x5kW , protoze spotrebice uz byly na fazich pomerne rovnomerne rozhozene pred FV.
A hlavne proto, ze mam v baraku tri zensky. Bezne najednou jede pracka, susicka, trouba, fen, rychlovarna konvice, zehlicka.
K tomu jeste auto a v lete bazen. V tehle konfiguraci uridit soubehy nevidim realne. 8-)
15x550Wp JVV, 25x550Wp SZZ, 4x SmartSolar250V 85A, 3x MPII 5kVA, 4x135Ah/48V LiFepo4, 1x160Ah/48V olovo-uhlik
Soban
Příspěvky: 3759
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od Soban »

???

Nějak nechápu.....

Přece když zapojím 10 spotřebičů po 1000W tak to mám 10kW ať je to připojeno přes 3f nebo 1f.

Moderní rozvody už dnes mají pomalu samostatný kabel ke každé zásuvce s 16A jističem, takže jediný problém je že když budeš mít 1f tak musíš v rozvaděči mít akorát tlustší kabel na tom přívodu aby to vydržel.

Přece je celkem jedno zda mám přívod 3x25A nebo 1x75A akorát pak ten přívod od měničů v rozvaděči musí být dimenzovaný na 75A.
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
PetrDubi
Příspěvky: 1505
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od PetrDubi »

On je problém spíš v tom, že když budu mít u 1F rozvodu 10 kW zapnutý čtyři spotřebiče po 2 kW, tak se nic neděje a běží to, ale když ve 3F 10 kW zapnu dva spotřebiče 2 kW na stejné fázi, tak už je problém. Jako příklad stačí kuchyň, kdy se vaří na indukčce která zrovna žere z jedné fáze 2,5 kW a do toho se zapne rychlovarka 2,3 kW nebo třeba myčka 2 kW, tak to fáze s výkonem 3,3 kW neutáhne.. Rozházet to správně na fáze je rada na prd, protože v kuchyni je těch žravých spotřebičů víc a fáze jenom 3. Kdybych měl třeba 6 fází, tak by to asi problém nebyl, ale to už je trošku scifi :D To by tam musel být nějaký centrálni switch, který by jednotlivé spotřebiče automaticky připojoval na fáze, které jsou míň vytížené, aby to nespadlo na přetížení. A tohle u 1F rozvodu prostě řešit nemusíš - dokud je kompletní spotřeba nižší než dodávka, tak to funguje bez problémů a omezení.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
unicast
Příspěvky: 1433
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od unicast »

Vyrobit šest fází ze tří je poměrně triviální záležitost. Stačí na to tři jednofázové 400V/230V transformátory :) Ovšem problém by to byl ještě větší.

Nicméně se závěrem, že 1F je pro řešení problémů se soudobostí lepší, než 3F, se ztotožňuji.
Mex
Příspěvky: 759
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od Mex »

Některé ty hrůzostrašné zkazky o obrovském souběhu spotřeby, se kterým se nedá nic dělat, mi přijdou úsměvné.
To ty ženské fakt v té hlavě nemají ani nějaké 3 závity, aby pochopily, že není vhodné pouštět najednou zrovna naplno indukci, troubu, mikrovlnku, rychlovarku a do toho ještě prát?
Já o své ženě nemám kdovíjaké mínění, ale tak jednoduché zásady pochopila na první vysvětlení.

Stejně tak to neustálé zdůrazňování praní a sušení. Mám z toho pocit, že je to denní činnost.
To mají jenom jedny hadry, takže je musí denně prát? Takže denně v 6kg pračce perou půl kila prádla?
My pereme jednou týdně, někdy jednou za 2 týdny. Tak přece není vůbec žádný problém takové praní realizovat v době, kdy jinak není žádná velká spotřeba. Dnešní spotřebiče, které trochu víc žerou (pračka, myčka) mají odložený start. Pokud bych na to nechtěl myslet a pustil to ručně třeba odpoledne po obědě.

Kdybych měl doma 3 ženské (jak tady píše předřečník), tak bych se daleko víc bál souběhu v koupelně. Protože určitě se budou chtít zkrášlovat všechny v jednu dobu. A to se blbě programuje odloženým startem.

K soudobosti spotřeby: pro soudobost je 1f systém lepší. Ve všem ostatním je lepší 3f systém.
Jde o to, co považuje uživatel za důležitější.
Třeba já určitě všechno "to ostatní", proto za mně rozhodně 3f systém.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 451
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od JirkaE »

Ano přesně tak, každé má své, i přes různá omezení se někdo chce omezovat více, jiný méně.
Proto si to staví každý na míru pro sebe.
Chod a režim každé domácnosti je jiný.
cipis píše: čtv zář 26, 2024 9:26 am Poustet vecer pracku a mycku je blbost.
U nás například, nejde odkládat start pračky.
Dvě pubertální dcery a jejich oblíbené věci.
Versus 2-3 tréninky do týdne a velmi nabitý program a žena občas do 17/18/19/20h v práci.

Nechci se již více omezovat a postavim to tak, abych se víc omezovat nemusel, u nás se vaří a pere víc večer, když už slunce není (vícekrát do týdne) s tím se pohnout už víc nedá, i když se snažím... :yes:
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
unicast
Příspěvky: 1433
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od unicast »

Mex píše: čtv zář 26, 2024 12:12 pm K soudobosti spotřeby: pro soudobost je 1f systém lepší. Ve všem ostatním je lepší 3f systém.
Ve všem právě ne. S jednofázovým systémem se ti kupříkladu nestane, že by ti třetí harmonická začala tavit nulák dimenzovaný tak, jak se běžně dimenzuje.. 3F je jednoznačně lepší pro pohon točivých strojů a snazší na výrobu točivým strojem, 3F je rozhodně lepší pro dálkové rozvody a pro distribuci (zatím, než i to definitivně přebije DC, parazitní kapacity a skinefekt jsou pěkné mrchy), s 3F se dá snáze a levněji postavit AC/DC měnič, který má mít malý ripple a to je asi tak všechno.
cipis
Příspěvky: 5034
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od cipis »

Ad to prani, kdyz jsou doma male deti, tak se pracka klidne otoci trikrat denne ... Takze ne, ze jednou za tyden.
Ja mam malinkou pracku, peru 1x za tyden az dva, radsi jsem si nakoupil 20 trenyrek a 20 trik, nez to tam kazdych par dnu hazet. Ve finale usetrim, protoze to pradlo nebude tak casto prane a vydrzi dele.
Co se tyce tech pubertalnich dcer kolegy, vsak si to mohou dat vyprat samy, kdyz se mamka vraci az vecer.
Ono se to vzdycky da nejak udelat, akorat lidi jsou rozezrani a lenosni.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 451
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od JirkaE »

Mex píše: čtv zář 26, 2024 12:12 pm
Já o své ženě nemám kdovíjaké mínění...
::mute::

Tohle by si neměl.... :dontknow:


Mex píše: čtv zář 26, 2024 12:12 pm
My pereme jednou týdně, někdy jednou za 2 týdny.
U nás jede zcela pravidelně 7-8 praček do týdne.
Pokud se stane časová anomálie a něco se nestíhá, stane se, že v kombinaci s ručníky, nebo povlečením i 3 pračky za jeden jediný den.

Není to kvůli jedněm hadrům, ale protože si to prádlo denně měníme, všichni 4 členové domácnosti, holky jiné do školy a jiné propocené z trininků, jiné do práce, jiné na doma, jiné do společnosti....

I moje mamka v důchodu naplní dvě pračky do týdne a to je již sama.

Ale jak už jsem psal, každá domácnost je jiná..... ;)


Cipis - holkám je 11-12 a když je vyzvednu až 19,30h po treninku těžko....
Často nestíhají ani úkoly ze školy a dodělávají později.
Mají tak vyplněný čas školou a sportem - že to rozhodně není lenošení :D
Protože mám již 2 dcery dospělé a jedu druhou ,,rundu" s dalšíma dvěma, věř mě, že mám zkušeností s děvčaty na rozdávání :yes:
I když uznávám, že Německo je v tomto trochu jiné a musím ustoupit...
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
cipis
Příspěvky: 5034
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od cipis »

No, ja psal i rozezranost, nejen lenoseni.
Takze kdyz mas na takovy nonstop program, tak holt musis mit i na baterky:⁠-⁠)
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1505
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od PetrDubi »

Tak jak se říká, život je otázkou priorit a každý z nás má ty priority jiné ;)

Každopádně kdybych řekl manželce, že když odpoledne večer po práci vaří jídlo pro mě a pro ní na druhý den a současně pro mladého k večeři nebo v o víkendu dopoledne oběd, tak musí jenom vařit polévku nebo jenom vařit přílohu nebo jenom péct v troubě, ale nemůže ty věci dělat najednou (samozřejmě s rozumem) a stráví v kuchyni 3x tolik času, tak místo výbornýho jídla, který uvaří doma mi přinese hnusný jídlo ze školní jídelny a můžu potom přemýšlet o tom, jestli by nebylo lepší zajistit normální provoz kuchyně, protože to jídlo ze školní jídelny fakt nechceš, to je za trest :lol:

Takže každý si vybere co chce a co nejvíc vyhovuje jemu a jeho životnímu stylu - někdo má raději 1F a jinému spíš vyhovuje 3F, někomu stačí menší baterka, protože má homeoffice nebo to má celé zařízené tak, že má maximum spotřeby přes den, když svítí a někdo jinej má zase dost spotřeby večer, takže potřebuje větší baterku.

Mimochodem já jsem na začátku skoro rok sledoval spotřebu (nainstaloval jsem elektroměr od Shelly a HA), věděl jsem jak vypadá provoz u nás a přestože jsem si na začátku myslel, že budeme mít 3F systém, tak mě výsledky měření přesvědčily, že 3F systém by u nás byl rizikový minimálně 1-2x do týdne, zatímco 1F systém to utáhne bez problémů, což potom potvrdila i praxe. A stačí mi i menší výkon měniče - mám 1x 8kW a na 3F jsem počítal 3x 5 kW, což by byla mnohem vyšší investice, větší trvalá spotřeba měničů a větší šance problémů při 3F provozu.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 451
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od JirkaE »

cipis píše: čtv zář 26, 2024 1:22 pm No, ja psal i rozezranost, nejen lenoseni.
Takze kdyz mas na takovy nonstop program, tak holt musis mit i na baterky:⁠-⁠)
Ano, méně omezování se, znamená vyšší výkon měniče a více vody a více baterek... :D
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
glottis
Příspěvky: 2454
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od glottis »

ja davam hlas 3f reseni s prifazovanim :)
eman
Příspěvky: 1492
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 1 fáze, nebo 3 fáze - co má reálný smysl?!

Příspěvek od eman »

JirkaE: U toho bojleru je rozdíl v nahřátí spirálou a TČ. TČ sežere méně, ale ohřeje to tak na 45°C. Spirála ti udělá 70°C vodu. TČ by šlo i s teplotou výše, ale pak dostává čočku kompresor, takže ve finále to může být nejdražší TUV, kvůli opotřebení TČ.

Jinak tedy pánové, mám dojem, že tu někteří doslova šikanují své drahé polovičky kvůli svému koníčku. Nepřijde mi úplně normální nutit rodinu, aby se přizpůsobila vaší elektrárně.
Já se budu držet toho co tu psal i JirkaE. Prostě přidat baterie, ať je rezerva.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek