Solax X3 G4, co se stane při přílišném odběru nějaké fáze?

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
petr123
Příspěvky: 9
Registrován: pát říj 28, 2022 11:43 am

Solax X3 G4, co se stane při přílišném odběru nějaké fáze?

Příspěvek od petr123 »

Dobrý den, uvažujeme extra vážně o pořízení FVE, ale jeden prodejce nás vystrašil informací, že pokud se přetíží nějaká fáze na výstupu - například když se sejde víc žravých přístrojů jako třeba pračka, sušička, elektrická trouba v jedné chvíli - tak střídač spadne. Netuším, jestli je na tom něco pravdy.
Já bych očekával, že pokud nemůže procpat fází nebo více fázemi dostatek elektrické energie, tak zbytek jde z veřejné elektrické sítě. Má někdo zkušenosti, jak to v reálu funguje?
Předpokládám pořízení 10kW střídače Solax X3 G4, případně mohu vzít 12kW i 15kW - cenový rozdíl není velký, FVE bude mít odhadem 6-6,5kWp, takže je to opravdu hlavně kvůli rezervě a výstupnímu maximálnímu proudu.

Ještě dodám, že zapojení fází v domě je podle pater - přízemí, první patro, druhé patro, přičemž přízemí navíc je společné s garáží a sklepem - žádné elektroauto, takže spotřeba garáže a sklepa je veskrze nulová, jen světla a plynový kotel.
Rozvody jsou dělané tak, že 1 fáze zvládne 25A, tj. 230V*25A=5,75kW. Přepojení fází by šlo velmi špatně, znamenalo by to vysekat rozvody a předrátovat.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Solax X3 G4, co se stane při přílišném odběru nějaké fáz

Příspěvek od marko250 »

z ds má umět 10kW(11kW peak) a z baterky 10kW(15kW peak)
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
karelt
Příspěvky: 10
Registrován: pát úno 11, 2022 8:18 am

Re: Solax X3 G4, co se stane při přílišném odběru nějaké fáz

Příspěvek od karelt »

Nestane se nic docucne ze sítě. Jen nechápu na co ti bude 12kW střídač když máš jen 6kWp v panelech? Já mám na 11kWp panelů 10kW střídač a stejně se na plný výkon nedostane ani v létě natož teď v tomto osvitu. Nutno podotknout, že nemám oba stringy ve stejné idelní orientaci :-( A taky od 12kW střídače už nejsou tiché, protože mají ventilátory...
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Solax X3 G4, co se stane při přílišném odběru nějaké fáz

Příspěvek od cipis »

petr123, proč proboha zakládáš na každý jednotlivý dotaz ke stejné věci nové téma?
Jestli chceš řešit svoji elektrárnu, výběr komponent atd., tak si založ jedno svoje téma a všechny dotazy do něj ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Kali
Příspěvky: 19
Registrován: pát bře 26, 2021 4:55 pm

Re: Solax X3 G4, co se stane při přílišném odběru nějaké fáz

Příspěvek od Kali »

petr123 píše:Dobrý den, uvažujeme extra vážně o pořízení FVE, ale jeden prodejce nás vystrašil informací, že pokud se přetíží nějaká fáze na výstupu - například když se sejde víc žravých přístrojů jako třeba pračka, sušička, elektrická trouba v jedné chvíli - tak střídač spadne.

Rozvody jsou dělané tak, že 1 fáze zvládne 25A, tj. 230V*25A=5,75kW. Přepojení fází by šlo velmi špatně, znamenalo by to vysekat rozvody a předrátovat.
Solax X3 G4 10kW je asymetrický, utáhne na 1f 5kW, pokud ostatní fáze nejsou tak zatížené. 12kW a 15kW verze mají ventilátor, ten se ale spouští až při vysokém zatížení. Mám 15kW verzi a ta udrží 7,5kW na jedné fázi, ventilátor jsem ještě nezaregistroval zapnout.
Salada
Příspěvky: 2
Registrován: pát kvě 07, 2021 3:40 pm

Re: Solax X3 G4, co se stane při přílišném odběru nějaké fáz

Příspěvek od Salada »

karelt píše:Nestane se nic docucne ze sítě. Jen nechápu na co ti bude 12kW střídač když máš jen 6kWp v panelech? Já mám na 11kWp panelů 10kW střídač a stejně se na plný výkon nedostane ani v létě natož teď v tomto osvitu. Nutno podotknout, že nemám oba stringy ve stejné idelní orientaci :-( A taky od 12kW střídače už nejsou tiché, protože mají ventilátory...
A není to tak, že v případě nutnosti si měnič vezme 6kW z panelů a 6kW z baterek?
Jinak pro budoucí rošíření (přidání panelů) je vzhledem k rozdílu ceny lepší vzít ten výkonnější.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek