Akú batériu zvoliť?

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Rodrigez
Příspěvky: 8
Registrován: pon bře 25, 2024 9:08 pm
Lokalita: 05201

Akú batériu zvoliť?

Příspěvek od Rodrigez »

Dobrý večer všetkým zúčastneným, rozhodol som sa zaregistrovať a požiadať tých ktorí si tou cestou už prešli a niesú predajcami toho ich konkrétneho produktu ktorý je najlepší o malú/veľkú radu. Momentálne disponujem FV panelmi značky Jinko - monokryštál o celkovom výkone 3250W, na stene mám zavesený MPPT solar inverter xn30im-24 ktorý mám zapojený len na elektrický bojler a došiel som k záveru že bez batérie je to úplne na nič. A teraz prichádza prosba o radu akú batériu by som si mal zadovážiť? /Načítanú mám lifepo4, 48v, 100ah s výkonom 10kwh/ Všetkým za rady vopred ďakujem.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Akú batériu zvoliť?

Příspěvek od Soban »

Proboha hlavně nic zatím nekupuj.........

Dle toho označení jsem hledal a pokud jsem správně našel tak je to inverter s výkonem 3kW a na 24V baterku.

Takže pokud si ho budeš chtít nechat tak budeš potřebovat 24V baterku.

Teď je dilema zda to nechat a pořídit 24V baterku a nebo pokud to chceš připojit na celý barák zda nevyměnit ten měnič za výkonější v tom případě přejít na 48V a jiný měnič.

Protože ten výkon 3kW je tak akorát pro bojler a svícení.

Jinak pokud by jsi to nechtěl měnit a je to skutečně 24V systém tak prozkoumej návod a pak třeba tuto 230Ah baterku https://shop.mypower.cz/akubox-lifepo4- ... 8kwh-15359
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Rodrigez
Příspěvky: 8
Registrován: pon bře 25, 2024 9:08 pm
Lokalita: 05201

Re: Akú batériu zvoliť?

Příspěvek od Rodrigez »

Soban, ďakujem za radu, lebo keď niekoho o radu prosíš ten hneď začne tlačiť jemu vyhovujúce príslušenstvo a nerieši skutočný problém.
Prvoplán bol len namontovať 2kw panelov, kúpiť menič s rezervou a riešiť si s týmto systémom 2kw bojler, lenže nikto ti nepovie že pri inštalovanom výkone 2kw a pri maximálnom žiarení je max. výkon 1,8kw a menič ktorý energiu prekonvertováva si spapá ďalších 300w a to píšem o letnom dni niekedy v 8 mesiaci roka, štandartne vyrába 1,4kw mínus 0,3kw menič a mám pokrytý polovičnú spotrebu bojlera. Takže dokupených ďalších 1,25 kw ešte nenainštalovaných ale v kútiku duše veriacich že to pokryje celých 2kw bojlera.

Prikladám foto štítku invertora z ktorej by malo byť jasné že nabíjací prúd je 27vdc, teda ako si písal potrebujem 24v baterku.
inverter
inverter
Potom by som rieši asi takúto 24v 100ah a tuším 5,1kwh, myslíš že by to riešilo môj problém.
baterka
baterka
Ďakujem
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Akú batériu zvoliť?

Příspěvek od rva »

Jdeš špatným směrem. Pokud jde pouze o boiler, používají se měniče k tomu určené, které nepotřebují baterii. Pokud baterii, tak to máš už normální FV elektrárnu a na ní se připojuje nejen boiler, ale hlavně maximum všeho ostatního.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1283
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Akú batériu zvoliť?

Příspěvek od TomHC »

24V/100Ah nie je 5 kWh, ale 2.4 kWh. A menič má vlastnú spotrebu okolo 50W (čínske meniče). Mal si sa skôr pýtať o radu...

Ako píšu predomnou, treba a) predať menič a kúpiť Siton/BEL b) ak chceš nechať to čo máš, kúpiť 24V batériu. Ale úplne zbytočne zaplatíš veľa peňazí.

Hľadaj tu ohrev vody a nájdeš čítanie na celý deň. Možno aj týždeň.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Akú batériu zvoliť?

Příspěvek od Soban »

Podívej kupovat baterku pro bojler je blbost!

Takže máš dvě možnosti:

1. Pouze ohřev vody

Prodat měnič a pořídit přímo určený pro bojler.
Bell, siton a pod....

Ty získají z panelů víc, ovšem použití pouze pro bojler.

2. Plnohodnotná FVE

Prodat měnič a pořídit s výkonem 5kW a víc s 48V baterkou a postupně zapojit celý barák.

Tady pak buď měniče must (zdejší e-shop), a nebo dražší ovšem značkový victron.

Teď se musíš rozhodnout.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Rodrigez
Příspěvky: 8
Registrován: pon bře 25, 2024 9:08 pm
Lokalita: 05201

Re: Akú batériu zvoliť?

Příspěvek od Rodrigez »

Ďakujem za rady, ešte som ale nenapísal celú problematiku. Mám menší dom a viac panelov mi na strechu nevojde/južná strana - sklon 45 stupňov/, teda môj maximálny možný výkon s týmyto panelmi bude stále len 3,25kw, panely sa mi podarilo zabezpečiť za veľmi dobrú cenu, preto som sa aj rozhodol že ich na barák dám. Môj dom je plne elektrický t.j. aj kúrenie aj ohrev vody aj všetky bežné spotrebiče /myčka, sušička, práčka atď/ Čiže moja otázka je, ak by som predsa len vymenil invertor za väčší povedzme 6kW 48V budú mi tieto moje panely postačovať na väčšiu časť spotreby elektriny? Potom by som ale už uvažoval nad 10kwh batériou. Ďakujem za rady a pripomienky.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Akú batériu zvoliť?

Příspěvek od stano22 »

Aký máš rozpočet? S 3kWp sa už dá zabaviť aj inak, ako len bojlerom a aj sa pri tom veľa naučiť. A druhá vec, či máš aspoň základné elektro vzdelanie a chceš z toho mať trošku aj koníček. Batéria k bojleru je nezmysel, na tento účel máš nevhodný menič, ale to sa opakujem.
Uživatelský avatar
kopca89
Příspěvky: 3
Registrován: pon bře 25, 2024 10:49 am
Lokalita: Frýdek-Místek
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2800
Kapacita baterie [kWh]: 9 olovo
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Žermanická přehrada

Re: Akú batériu zvoliť?

Příspěvek od kopca89 »

Taky jedu primárně bojlery s 2800kWp, ale koupil jsem k tomu určený měnič za 4300kč a pak si ještě hraju a spínaným zdrojem nabíjím baterie a krmím sinus měničem jednoduché okruhy jako světla, kamery, router, chci i lednici, ale musím natáhnout kabel.
2400Wp pro TUV - mppt solar boost 3000 (modrásek) + Pračka a myčka na teplou vodu přes směšovač.
400Wp přes Solární regulátor MPPT EPsolar XDS2 100VDC/ 20A série XTRA - 12/24V, Baterie starší GEL olovo z práce 168Ah, Měnič Greencell 1000W/2000W 24VDC/230VAC, na něj napojeny světla přes reléový přepínač sítí podle stavu napětí baterie.
Rodrigez
Příspěvky: 8
Registrován: pon bře 25, 2024 9:08 pm
Lokalita: 05201

Re: Akú batériu zvoliť?

Příspěvek od Rodrigez »

Ahoj Stano, rozpočet nejako stanovený nemám doposiaľ som dal za všetko:
- panely Jinko 250wp 8ks 400€
- káblovanie + hliniková konštrukcia na strechu so zapojením 600€
- menič INVT 3KW 12V nepamätám presne ale cca 600€

a teraz som bol dokúpiť ešte 5x jinko 250wp za 400€ a to mi treba ešte dokúpiť držiaky a káblovačku a chcel som už aj batériu.
Zapojiť mi to bol človek od ktorého som kúpil menič s tým že mi namontoval do zvlášť malej skrinky predpäťovku a istič a napojil
mi to priamo na hlavný istič v hlavnom rozvádzači kde je samostatne napojený bojler.

Budem vďačný za každú radu a určite sa aj veľmi rád pri funkčnosti Vami navrthnutého systému odvďačím.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Akú batériu zvoliť?

Příspěvek od shuty »

Nepocuvaj nikoho kto ti tu radi !!!!!!

Nikto o tebe nic nevie, nikto ta nepozna, nik nevie ake mas predstavy a vizie....
Najhorsie rady su "od brucha"

A hlasky typu: bateria pre boiler je nezmysel.... notaaaaak...

skus najprv napisat o co ti vlastne ide, ake mas predstavy a co by si s tou fotovoltaikou chcel napajat.

mozno si spravil chybu ked si nakupil komponenty a nemas nastudovanu problematiku, ale to sme spravili viaceri, vratane mna. ale netreba nic unahlit, komponenty mas doma, silou mocou by som ich hned nepredaval len preto ze to "jedna babka, vlastne jeden dedko" niekde na fore povedal.

poved svoju predstavu a potom sa da nieco navrhnut.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1283
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Akú batériu zvoliť?

Příspěvek od TomHC »

shuty píše: úte bře 26, 2024 2:08 pm Nepocuvaj nikoho kto ti tu radi !!!!!!
Tak ani teba :uh:
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Rodrigez
Příspěvky: 8
Registrován: pon bře 25, 2024 9:08 pm
Lokalita: 05201

Re: Akú batériu zvoliť?

Příspěvek od Rodrigez »

Celá moja problematika spočíva v tom ako som spomínal vyššie,keďže už mám namontovaných 2kw a idem domontovať zvyšných 1,25kw chcel by som si týmto pomôcť a to nie len pri výrobe teplej vody ale aj povedzme pri kúrení, svietení atď. Momentálne to mám napojené len na bojler a ten mi zopína cca 4x denne z toho 2x v rámci dňa keď svieti slnko, teda tam momentálne mám aspoň polovicu výkonu pokrytú ale ak mi svieti slnko celý deň, čo môžem s určitosťou povedať že svieti a bojler si nepýta papať tak panely a menič spia a viem a verím že ak by som mal nejakú baterku tak by som ju vedel v pohodičke nabiť. Ako som písal orientácia strechy na ktorej sú panely je juh, teda ráno mi začne od cca 9tej pražiť slnko a praží nonstop až do 18tej večera čo si myslím že je dosť dlhá doba na to aby som vedel nabiť povedzme aj 10kwh baterku, avšak som v tomto laik. Preto by som poprosil o nejakú východiskovú radu ako sa s týmto problémom popasovať. Vopred vďaka.
Migel
Příspěvky: 940
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Akú batériu zvoliť?

Příspěvek od Migel »

Aky si predstavujes ten rozpocet...
Chces teda aj okrem vody vyuzivat dalej elektrinu ked sa ti nahreje bojler..cize baterky potrebujes!.ako velke?zalezi ako dlho chces preklenut stav ked nesvieti ,noc alebo pochmurny den.To znamena ze zaroven sa musis rozhodnut co z toho budes napajat aby si vedel spotrebu.Potom budes vediet aj aky velky menic treba ale ten by som dal hned na zaciatok minimalne 5kw.
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Rodrigez
Příspěvky: 8
Registrován: pon bře 25, 2024 9:08 pm
Lokalita: 05201

Re: Akú batériu zvoliť?

Příspěvek od Rodrigez »

Migel: Ďakujem za radu, veď to že menič už mám, problém je len ten že je 3kw a iba na 24V a určite by som rád poriešil s baterkou bojler a taktiež povedzme chladničku, práčku, sušičku alebo niečo z toho prípadne infra kúrenie aspoň na prvom nadzemnom podlaží.
Migel
Příspěvky: 940
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Akú batériu zvoliť?

Příspěvek od Migel »

Asi by to bolo ozaj jednoduchcsie predat a rovno ist do 48v systemu aj ked poznam dost ludi vo maju 24v ale tak ty mas slaby menic a zhanat este jeden 3kw tak neviem neviem..
Vies,kazdy z nas tunak prerobil na niecom ale tak stale si kvazy viacmenej na zaciatku tak treba hned na zaciatku to stopnut a hned sa vydat tou inou cestou(48v) aby sa ti to v konecnom dosledku moc nepredrazilo ak by si to potom rozsiroval..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Akú batériu zvoliť?

Příspěvek od skybor »

Rodrigez: Já bych to viděl asi tak, že máš na výběr. Buď dodělat, to co už máš, anebo začít budovat vše znovu.
Já provozoval systém 24V, 2,7kWp a 3kW + 500W měniče skoro rok. A vícemeně pohoda. Źivilo to nonstop IT, světla, TV, kombichladničku apod. Vytěžovač vyhříval bojler až do půlky listopadu. A v létě, když bylo dost, tak zbylo i na pračku nebo myčku (nebo i na nějakou pečínku ;) )
Ale stejně jsem skončil u 48V systému (teda ještě pár dnů do spuštění zbývá). Já ale moc neprodělal. Byl to takový výzkumný školící systém za par kaček. Takže jak jsem koupil, tak postupně teď prodávám a předělávám... Ale je to hobby, takže nelituju ani těch pár kaček ani toho neskutečného moře času ;)
Navíc od začátku buduju modulární systém, takže ty změny a předělávky tak nebolí. MPPT je jedno jestli 12,24 nebo 48V a baterku si taky přeskládám za pár minut na napětí jaké je třeba. Takže víceméně řeším jen měniče.
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Akú batériu zvoliť?

Příspěvek od Soban »

Podívej radu odemě jsi dostal.

Pokud chceš pouze ohřívat bojler tak je blbost kupovat baterku, chce to vyměnit měnič - vyjde to levněji.

Pokud chceš z toho napájet i něco jiného tak na to ten tvůj měnič nemá výkon a budeš to řešit proudovým relé, k baterkám tlusté kabely atd.....

V tuto chvíli je jednoduší ten měnič co máš prodat.

Potom třeba koupit jiný třeba tento má vysokonapěťový mppt takže tam ty panely bez problémů připojíš https://shop.mypower.cz/menic-kombinova ... 200w-14954 napětí na mppt z panelů pro bezproblémovou funkci musí mít 200 až 400V.

K tomu baterku AkuBox LiFePO4 230Ah 51,2V 11,77kWh https://shop.mypower.cz/akubox-lifepo4- ... 7kwh-11504

No a můžeš začít připojovat jednotlivé okruhy z domácnosti, k bojleru bych dal spínací hodiny a zapínal ho pouze přes den když svítí aby zbytečně nepoužíval baterku.

PS. Na 24V systém fakt zapomeň i když já mám 24V ale jsou s tím problémy, hlídání spotřeby, jenom 3kW měniče které mám dva atd...... kdyby mě v začátku od toho odradily a hned dotlačily na 48V systém tak by to bylo dnes lepší.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Akú batériu zvoliť?

Příspěvek od rva »

Nakonec vše je o penězích a preferencích. Pokud dává střecha možnost postavit elektrárnu, která bude živit většinu baráku, tak je dobré s tím počítat už od začátku. S malou elektrárnou je totiž víc práce než s tou větší. Pořád jsou vybité baterie, je potřeba přepínat na distributora, malé baterie trpí velkými proudy.
12V, 24V, "jen" boiler jsou slepé uličky které nevedou k nezávislosti.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Migel
Příspěvky: 940
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Akú batériu zvoliť?

Příspěvek od Migel »

Pise ze ma obmedzenu strechu len na juh a nejakych do 4kwp..
Ale stym sa da uz pekne zit!
Ozaj to predaj postupne a zacni sa pozerat hned po 48v systeme lebo je vidiet ze stym budes napajat podstatne spotrebice v dome ako su umyvacka,susicka,pracka a bojler...
Subehom sa asi nevyhnes takze ozaj chod rovno do 5kw menica ktory coto ustoji ked ma dodat trochu vykonu naviac!naucis sa stym zit a zistis co a kedy sa doma najviac zapina,ake budu subehy tych zravsych spotrebicov a potom sa mozes zariadit bud dalsim menicom alebo to budes riesit nejakym ovladanim alebo relatkami a podobne...
Odporucam ti hladat menic ktory ma trafo,nebudes potrebovat pouzit prudove chranice B ale budu ti stacit lacnejsie A-ckove.menic panely baterka(samozrejme nie nejaka velka) su male polozky vo fve cena fve ti zacne rast az vtedy ked zistis ze potrebujes taku a taku prepetovku,prudovy chranic,taku a tolko kabelaze,ze ti nestaci rozvadzac,ked zacnes riesit ovladanie fve/prebytkov,vsetky tie rele a stykace okolo aj prepinace tak potom uvidis co je ozajstna fve tak ako ma byt so vsetkym co k tomu patri!..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek