Epever Tracer 10420AN - přebíjení baterie, firmware

Diskuze o regulátorech EP Solar
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Epever Tracer 10420AN - přebíjení baterie, firmware

Příspěvek od marsal64 »

Vím, že na toto téma se už diskutovalo zde i jinde (např. https://solarforum.cz/viewtopic.php?t=308), ale dovolím si založit nové téma s cílem se pokusit nějak přispět k aktualizaci stavu poznání věci.

Mám dva kusy Epever Tracer (10420AN a 10415AN) a chci s nimi i zůstat, protože mají své výhody.
Základní problém byl/je, že v mém případě umějí přebít baterii, tj. nabíjely nad nastavené bulk napětí (např. nastaveno 27.1V, při nabíjení zjištěno 27.5V i více). Řešilo to více lidí i na zahraničních fórech, tady třeba noparasito, který uspěl s reklamací. V mém případě jsem to "řešil" tak, že mám nastaveno havarijní odpojení na 27.2V:
Actual parameters.jpg
Tento trik nastavení sice funguje, ale bohužel se při havarijním odpojení zcela naruší případně paralelně běžící adaptivní vytěžování a přerušení nabíjení místo snižování nabíjecího proudu je opravdu divné.

Obnovil jsem komunikaci se supportem, který odpovídá rychle. Poslali mi nový firmware (FYI dávám link, ale POZOR, pouze pro 10240AN a příslušný model, nepřejímám žádnou zodpovědnost, pokud to někdo použije blbě - byl jsem např. supportem upozorněn, že se to nesmí flashovat na na 10415 !!!):
Epever 10420AN label.png
Epever 10420AN label.png (249.44 KiB) Zobrazeno 558 x
https://e.pcloud.link/publink/show?code ... Lq9J9FmOrk

Firmware jsem flashnul, ale zatím slunce nedává mnoho možností ověřit, zda případně funguje, tak uvidím.

Support dále radil (a) ověřit, zda Epever měří/ukazuje správně napětí (v mém případě ano) a (b) snižit bulk a charge na 26.6V. Ovšem bulk a charge napětí nelze nastavit níže než float napětí a nastavovat 26.6V na float je trochu divné, když potřebuji 27.1V

Pokud má někdo aktuální poznatky, sem s nimi, díky.
wimpi
Příspěvky: 174
Registrován: pon čer 20, 2022 12:59 pm
Lokalita: Újezd u Nového Veselí
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: Zatím bez baterie

Re: Epever Tracer 10420AN - přebíjení baterie, firmware

Příspěvek od wimpi »

Řešil sem to u Tracer 3210AN a XTRA4210
Když byl klid, nebi to dobíjelo málo, byl rozdíl do 0,1V. Když to ale mělo hodně práce a bylo to ideálně ještě přepanelované, tak ten rozdíl vylétl na 0,25C až 0,35V. Upravil sem si podle toho v nastavení napětí a je klid.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Epever Tracer 10420AN - přebíjení baterie, firmware

Příspěvek od marsal64 »

wimpi píše: čtv pro 07, 2023 7:25 pm Řešil sem to u Tracer 3210AN a XTRA4210
Když byl klid, nebi to dobíjelo málo, byl rozdíl do 0,1V. Když to ale mělo hodně práce a bylo to ideálně ještě přepanelované, tak ten rozdíl vylétl na 0,25C až 0,35V. Upravil sem si podle toho v nastavení napětí a je klid.
To ale znamená, že při menším osvitu dobíjíš na nižší cílové napětí?
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Epever Tracer 10420AN - přebíjení baterie, firmware

Příspěvek od marsal64 »

FYI, tady je poslední odpověď supportu, která potvrzuje dosavadní zkušenosti:
Hi,

Actually we have no best solution, the about 0.4V error is existent for controller, so we adviced the Over Voltage Disconnect voltage should larger than Boost charging voltage about 0.4V, that is for solved the Overvoltage warning by voltage error, so sorry about that its can not be solved, so we can only recommend you increase the Over Voltage Disconnect to 27.5V and reduce the float charging voltage to 26.6V, that is the best settings [...].
Best regards
Fred Zhao
EPEVER Support
wimp ev. další, pokud máte někdo nastaven bulk na jánevím 26.6V, při nízkém osvitu tedy končí na 26,6 (to bych samozřejmě čekal...)? Ale pak bych viděl jako funkčnější spíš to nastavení bulku na 27,1 se skokovým "havarijním" odpojením na 27,2, jak to mám momentálně já. Toto je dlouhodobě ověřeno jako funkční, ovšemže s tím, že skokové odpojení, jak jsem už zmiňoval, zblbne (proudem do baterie řízené) adaptivní vytěžování a je to celkově takové divoké řešení.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Epever Tracer 10420AN - přebíjení baterie, firmware

Příspěvek od marsal64 »

Budu dlouhodoběji zkoušet nastavení na obr.
Změna oproti dřívějšu je v nastavení float napětí o něco níže než bulk, ale nemíním nastavovat bulk na jánevím 26,7V, navzdory radám supportu, protože to při nízkém osvitu omezí kapacitu baterie - a to je v zimě škoda.
Protože jsem řadu měsíců ani v letním provozu nezaznamenal díky nastavení "Over Volt Disconnest" na 27,2V přepětí na baterii (mám nastavený externí hlídač napětí s alarmingem), vypadá to, že toto havarijní odpojení funguje bez časové prodlevy a tedy bezpečí baterií je zajištěno (samozřejmě v druhém sledu pak případně na přepětí číhá ještě BMS).
Podle pozorování je časová prodleva mezi přepnutím float <-> bulk v obou směrech, v řádu desítek sekund až minuty (hystereze svého druhu) - nevadí tedy podle všeho blízkost hodnot napětí pro bulk a float. Float je pak pro nabíjení blízko horní hranice samozřejmě mnohem efektivnější než systém "odepni a při poklesu znovu zapni bulk", který jsem měl dříve, a desetinu voltu oželím.
Uvidím, ale zatím se mi zdá, že s tímto nastavením lze docela dobře žít. Od ideálu je to daleko, ale člověk se alespoň pocvičí. Tyto Epevery 10420 a 10415 mají (alespoň ve srovnání s Axpertem...) slušné MPPT, mají obrovský chladič (tj. jsou tiché), ale to řízení a FW zamrzlo v době olověné. Nevím tedy úplně, jestli tyto Epevery oproti Victronům doporučit, ale cena je poloviční...
Přílohy
Epever202323.png
wimpi
Příspěvky: 174
Registrován: pon čer 20, 2022 12:59 pm
Lokalita: Újezd u Nového Veselí
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: Zatím bez baterie

Re: Epever Tracer 10420AN - přebíjení baterie, firmware

Příspěvek od wimpi »

A co to je za baterie? Já mám na lifepo4 Boost na 27,6V a havarijní odpojení na 28V s tím, že od 27,8V by měl nějak začít omezovat nabíjení.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Epever Tracer 10420AN - přebíjení baterie, firmware

Příspěvek od marsal64 »

wimpi píše: sob pro 09, 2023 4:33 pm A co to je za baterie? Já mám na lifepo4 Boost na 27,6V a havarijní odpojení na 28V s tím, že od 27,8V by měl nějak začít omezovat nabíjení.
Je to směska, tři packy paralelně: "Mikel" 120Ah, 100Ah Winston (původem od youdy ;-) ) a další Winstony původem od martinap, dobře funkční, ale s nejistou historií. Nad nějakých 3,33 voltů nemám moc odvahu chodit.
Pokud se tedy bavíme o Epeverech, nabíjení se začne omezovat v Float, který musí být niže než boost.
wimpi
Příspěvky: 174
Registrován: pon čer 20, 2022 12:59 pm
Lokalita: Újezd u Nového Veselí
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: Zatím bez baterie

Re: Epever Tracer 10420AN - přebíjení baterie, firmware

Příspěvek od wimpi »

Říkám, já mám Boost 27,6V Float 27,2V a Boost Recon 26,8V.

Charging limit 27,8V a Over Volt. disconnect 28V.
Články mám Docan Power a kolem těch 3,4V se rozchází max 20mV.

Takhle jak je to nastavený, tak to pěkně pracuje i s Kybosovým vytěžovačem, který spíná na 26,8V

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek