Blackout na JM?

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Blackout na JM?

Příspěvek od gupa »

Dnes zasáhl podle různých informací větší výpadek el. energie území JM. Čas mezi 11:50-12:02 (poledne)

ps: moja nic, ta by si toho ani nevšimla, kdybych se ji nezeptal jestli ide sporák.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Blackout na JM?

Příspěvek od mihlit »

Nějaké info k tomu? U Vyškova taky elektrika nešla. všimli jsme si, že přestala jít indukční deska, co je na DS. Chtěl jsem jít na stránky egd ohledně aktuálních výpadků, ale to mě přesměrovalo do stránky egd.cz/antibot
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Blackout na JM?

Příspěvek od skybor »

SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Blackout na JM?

Příspěvek od gupa »

Podle zjištění Deníku došlo k nehodě v sokolnické rozvodně. Jeden z pracovníků tam údajně najel pracovní plošinou do nadzemního elektrického vedení. Na místě přistával záchranářský vrtulník.
Tak to byl pro někoho kritický den. Snad to přežije.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
FíraD
Příspěvky: 158
Registrován: pon dub 16, 2018 7:46 pm

Re: Blackout na JM?

Příspěvek od FíraD »

Tak o tom bych ani nevěděl. Jen jsem zaznamenal hlášku o nízkém vstupním napětí. To ale občas proběhne i za provozu tak jsem tomu nevěnoval pozornost.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Blackout na JM?

Příspěvek od kodl69 »

vzhledem k tomu, že napětí z DS jsem v neděli něměl k ničemu připojený, tak ani netuším, jestli se něco dělo i u nás. Nás krmí spíš Čebín než Sokolnice.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Blackout na JM?

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Jako že 1/2 hodiny nešla elekrika a je z toho Blackout? :wall:
A co to pak bude, až nepojede tři dny třeba? Nebo týden… :eek2:
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Blackout na JM?

Příspěvek od sindyk »

No, to záleží, jestli mezitím bude i svítit. Když ne, tak Sodoma, Gomora, hněv Boží, apokalypsa, konec světa, jak ho známe.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Blackout na JM?

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Když už je to téma tak honosně napsaný, tak něco málo k věci.
Tohle stojí za přečtení.
https://www.databazeknih.cz/knihy/black ... zde-324894
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1283
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Blackout na JM?

Příspěvek od TomHC »

sindyk píše: úte říj 31, 2023 7:04 am No, to záleží, jestli mezitím bude i svítit. Když ne, tak Sodoma, Gomora, hněv Boží, apokalypsa, konec světa, jak ho známe.
Na to čo spomínaš, veľa ľuďom stačí ak vypadne WiFi :mrgreen:
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Blackout na JM?

Příspěvek od gupa »

Marek_Kuřim píše: úte říj 31, 2023 2:35 am Jako že 1/2 hodiny nešla elekrika a je z toho Blackout? :wall:
A co to pak bude, až nepojede tři dny třeba? Nebo týden… :eek2:
Pokud se na takto velkém území stane nečekaný přerušení, byť na sekundu, způsobí to mnoho zastávek. A vemte si průmysl který na tom území je a právě něco dělá, obchod, dopravu, úřady, ... prostě pokud klíčový segmenty nedostanou energii, stává se z toho výpadek. A tento výpadek třeba stojí obrovské náklady na škody které způsobí. Představte si třeba vedle baráku tiskárna která má rozjetý tisk, nedaleko Fosfa která zrovna něco míchá nebo vaří, Gumotex kde jedou dílny typu vulkanizace, výroba pásů směsí gum, atp. A o ouřadech nemluvě když nemůže datlovat do klávesice, na které někdo něco psal co je velmi důležitý. Zrovna jsem byl v dílně kde se pracuje s auty, bez energie jeden zákazník čekal na přezutí gum a druhé auto bylo na zvedáku a měl se svařovat a přebrušovat jeden ze zhnilých prahů. Doma byl naštěstí už uvařený oběd a nic víc krom malé spotřeby co UPS překlenulo nejelo. Vše na DS rozjetý, vše se zastaví na větším území. Nečekaný výpadek. To je černá můra lidí z výpadku v pohybu. Takových výpadků víc a hodně lidí nedostanou své peníze za svou práci.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Blackout na JM?

Příspěvek od pibi »

sindyk píše: úte říj 31, 2023 7:04 am No, to záleží, jestli mezitím bude i svítit. Když ne, tak Sodoma, Gomora, hněv Boží, apokalypsa, konec světa, jak ho známe.
Nebo vytáhneš z garáže záložní benzínový generátor a akumulátor a střídač FVE použiješ k vyrovnání spotřeby. :wood: :yes: :comp:
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Blackout na JM?

Příspěvek od Marek_Kuřim »

gupa píše: úte říj 31, 2023 8:45 am
Marek_Kuřim píše: úte říj 31, 2023 2:35 am Jako že 1/2 hodiny nešla elekrika a je z toho Blackout? :wall:
A co to pak bude, až nepojede tři dny třeba? Nebo týden… :eek2:
Pokud se na takto velkém území stane nečekaný přerušení, byť na sekundu, způsobí to mnoho zastávek. A vemte si průmysl který na tom území je a právě něco dělá, obchod, dopravu, úřady, ... prostě pokud klíčový segmenty nedostanou energii, stává se z toho výpadek. A tento výpadek třeba stojí obrovské náklady na škody které způsobí. Představte si třeba vedle baráku tiskárna která má rozjetý tisk, nedaleko Fosfa která zrovna něco míchá nebo vaří, Gumotex kde jedou dílny typu vulkanizace, výroba pásů směsí gum, atp. A o ouřadech nemluvě když nemůže datlovat do klávesice, na které někdo něco psal co je velmi důležitý. Zrovna jsem byl v dílně kde se pracuje s auty, bez energie jeden zákazník čekal na přezutí gum a druhé auto bylo na zvedáku a měl se svařovat a přebrušovat jeden ze zhnilých prahů. Doma byl naštěstí už uvařený oběd a nic víc krom malé spotřeby co UPS překlenulo nejelo. Vše na DS rozjetý, vše se zastaví na větším území. Nečekaný výpadek. To je černá můra lidí z výpadku v pohybu. Takových výpadků víc a hodně lidí nedostanou své peníze za svou práci.
Nejhorší je smrt z vyděšení.... ;-)

Pokud jakýkoliv výpadek elektriky, který zasáhne větší území (kraj a výše) bude trvat v řádu hodin a pak bude dodávka obnovena, je to pořád jen malá "nepříjemnost". Možná drahá, ale pořád malá.
Navíc, tato byla pravděpodobně zapříčiněna lidskou chybou.
Přijde čas, kdy díky "ekoaktivistickým zeleným khmérům", kteří jsou prolezlí celou unií, budou výpadky výrazně častější a delší.
A veselo začne být, jakmile výpadky budou delší než den. Třeba proto, že si nějakou větší rozvodnu vybere za cíl nějaká teroristická skupina.
I paní Drábová jednoznačně řekla na plnou hubu, že není otázka jestli, ale kdy...
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Mex
Příspěvky: 329
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Blackout na JM?

Příspěvek od Mex »

gupa píše: úte říj 31, 2023 8:45 am Pokud se na takto velkém území stane nečekaný přerušení, byť na sekundu, způsobí to mnoho zastávek....
... A o ouřadech nemluvě ...
Taky bych důsledky výpadků nepodceňoval.
Nejdou_pocitace_na_urade.jpg
Nejdou_pocitace_na_urade.jpg (50.38 KiB) Zobrazeno 540 x
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Blackout na JM?

Příspěvek od kodl69 »

Když už počtení o blackoutu, tak TMA od Ondřeje Nefa. Sice nějaký reálie a narážky na jména politiků zamrzly v čase, ale připadalo mi to až podezřele realistický...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek